Polonya Konsolosluğu

Polonya Konsolosluğu Bilgi ve Haberleri

Konsolosluk, bir devletin yabancı ülkelerde bulunan sakinlerinin haklarını korumak ve aynı zamanda bağlı olduğu hükümete siyasi ve ticari istihbarat sağlamak ile yetkili olan kurumudur. Büyükelçilik ve konsolosluk yetkileri ve görevleri, bulunduğu ülkedeki yabancı vatandaşların işlemlerininin yanı sıra bulunduğu ülkenin vatandaşlarının vize, pasaport ve vatandaşlık gibi işlemlerini gerçekleştirmek olarak sıralanabilmektedir.

Polonya ve Türkiye arasındaki ilk diplomatik ilişkiler 1414 yılında kurulmuştur. Dönemin Polonyalı tarihçisi Jan Dlugosz’un yazılarına göre Sultan I. Mehmet, Polonya elçileri Jakub Skarbek ve Grzegorz Ormianin’i Osmanlı Devleti’nin o zamanki başkenti olan Bursa’ya davet ederek Osmanlı Devleti’ne seyahat ilk Batılı diplomatların Polonyalı diplomatlar olmasına sebep olmuştur. Komşuluk bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan, bir Hristiyan devlet ile bir Müslüman devlet arasında imzalanan ilk barış anlaşması olma özelliğini taşıyan ahidname, 1533 yılında Osmanlı Devleti ve Polonya arasında imzalanmıştır. Polonya, Türkiye’yi egemen bir ulus olarak tanıyan ilk Avrupa ülkesidir. 23 Temmuz 1923’te Polonya ve Türkiye arasında imzalanan dostluk antlaşmasında “Polonya ile Türkiye arasındaki dostluğun, tarihin en zorlu olaylarına dayandığı” vurgulanmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekim 2017 tarihinde Polonya’ya yaptığı ziyaret sırasında, iki ülke arasında çeşitli alanlarda beş anlaşma imzalanmıştır.

Türkiye’deki Polonya konsoloslukları Ankara ve İstanbul illerinde bulunmaktadır. Ankara Polonya Konsolosluğu, büyükelçilik statüsünde, İstanbul Polonya Konsolosluğu ise başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Polonya Konsolosluğu Türkiye’de Nerededir?

Polonya Konsolosluğu Türkiye’de aşağıda sıralanan illerde hizmet vermektedir.

 • Ankara Polonya Konsolosluğu (Büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir.)
 • İstanbul Polonya Başkonsolosluğu

Polonya Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Polonya Konsolosluğunun telefonlarına yoğunluk sebebiyle genelde cevap verilememektedir. Türkiye’deki Polonya konsoloslukları ile en hızlı iletişim e-posta yoluyla sağlanmaktadır.

Polonya Konsolosluğu iletişim bilgileri makalenin devamında verilmiştir.

Polonya Konsolosluğu Ankara İletişim Bilgileri Nelerdir?

Ankara Polonya Konsolosluğu 1924 yılında kurulmuştur ve büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Polonya Ankara büyükelçisi olan Jakub Kumoch, 2 Mart 2020 tarihinde Polonya Türkiye büyükelçiliğine aday olarak gösterilmiş, 14 Temmuz 2020’de güven mektubunu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunmuş ve 13 Temmuz 2021 tarihine kadar büyükelçilik görevini sürdürmüştür. Ankara Polonya Konsolosluğu, Polonya Ankara Büyükelçiliği ve Polonya Ankara Konsolosluğu olmak üzere iki departmana ayrılmaktadır. Ankara Polonya Konsolosluğu, Türk ve Polonya vatandaşlarına vize işlemleri, pasaport işlemleri ve belge yasallaştırma işlemleri gibi hizmetler vermektedir.

Ankara Polonya Büyükelçiliğine, 312 457 2000 numaralı telefondan veya ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl e-posta adresinden ulaşılabilmektedir. Atatürk Bulvarı 241, 06650 Kavaklıdere adresinde bulunan Ankara Polonya Büyükelçiliği, Ankara Polonya Konsolosluğu birimi ile aynı binada yer almaktadır. Ankara Polonya Konsolosluğu birimine 312 457 20 17 numaralı telefondan veya ankara.wk.dyzurny@msz.gov.pl e-posta adresinden ulaşılabilmektedir.

Polonya Ankara Konsolosluğu Yetki Bölgesi Nerelerdir?

Polonya Ankara Konsolosluğu yetki bölgesi, Adana, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Bartın, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Düzce, Eskişehir, Hatay, İçel (Mersin), Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Yozgat, Zonguldak şehirlerini kapsamaktadır. Polonya Konsolosluğu Ankara iletişime geçilerek vize randevusu alınabilmektedir.

Polonya Başkonsolosluğu İstanbul İletişim Bilgileri Nelerdir?

Polonya İstanbul Konsolosluğu, başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Polonya İstanbul Konsolosu olan Witold Leśniak, 20 Mayıs 2021 tarihinden itibaren görevini sürdürmektedir. İstanbul Polonya Konsolosluğu, Türk ve Polonya vatandaşlarına vize işlemleri, pasaport işlemleri ve belge yasallaştırma işlemleri gibi hizmetler vermektedir.

Polonya İstanbul Konsolosluğu adres,, Maslak Mah. Eski Büyükdere Cad. Well. 7 şeklindedir. İstanbul Polonya Konsolosluğu iletişim adresleri ise; 212 290 6631 numaralı telefon ve stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl e-posta adresidir. İstanbul Polonya Konsolosluğu, Ankara Polonya Büyükelçiliği tarafından denetlenmektedir.

Polonya İstanbul Konsolosluğu Yetki Bölgesi Nerelerdir?

Polonya İstanbul Konsolosluğunun yetki bölgesi, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, İzmir, Iğdır, İzmit (Kocaeli), Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Kırklareli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Mardin, Muş, Osmaniye, Rize, Sakarya (Adapazarı), Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Tekirdağ, Uşak, Yalova ve Van şehirlerini kapsamaktadır.

Polonya Konsolosluğu İstanbul’da Nerededir?

Polonya Konsolosluğu Maslak Mahallesi, Eski Büyükdere Caddesi, Well. 7, İstanbul adresinde bulunmaktadır. Polonya İstanbul Konsolosluğu, “Lise” otobüs durağı ve “İTÜ Ayazağa” metrobüs durağına yakın konumda bulunmaktadır.

Polonya Konsolosluğuna İstanbul’da Nasıl Gidilir?

Polonya İstanbul Konsolosluğuna İstanbul’un birçok bölgesinden otobüs ve metrobüs ile ulaşım sağlamak mümkündür. Otobüs ile ulaşım yapıldığı durumda “Lise” otobüs durağında; metrobüs ile ulaşım yapıldığı durumda “İTÜ Ayazağa” metrobüs durağında inilerek Polonya İstanbul Konsolosluğuna varılabilmektedir.

Antalya Polonya Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nelerdir?

Polonya Konsolosluğu Antalya ilinde bulunmamaktadır.

Polonya Konsolosluğu İzmir İletişim Bilgileri Nelerdir?

Polonya Konsolosluğu İzmir ilinde bulunmamaktadır.

Gaziantep Polonya Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nelerdir?

Polonya Konsolosluğu Gaziantep ilinde bulunmamaktadır.

Trabzon Polonya Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nelerdir?

Polonya Konsolosluğu Trabzon ilinde bulunmamaktadır.

Polonya Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

İllere göre Polonya konsolosluğu telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukTelefon Numarası
Polonya Ankara Büyükelçiliği telefon numarası+90 312 457 20 00
Ankara Polonya Konsolosluğu telefon numarası+90 312 457 20 17, +90 312 457 20 18
İstanbul Polonya Konsolosluğu telefon numarası+90 212 290 66 30

Polonya İstanbul Konsolosluğu telefon numarası ve Ankara Polonya Büyükelçiliği telefon numarası ile vize adayları bu mercilere ulaşabilmektedir.

Polonya Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Polonya Konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Yıl: 1 Ocak 2022
 • Epifani Bayramı: 6 Ocak 2022
 • Paskalya: 17 Nisan 2022
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan 2022
 • Ramazan Bayramı: 2-3 Mayıs 2022
 • Katolik Yortusu: 16 Haziran 2022
 • Demokrasi ve Milli Birlik Günü: 15 Temmuz 2022
 • Kurban Bayramı: 9-11 Temmuz 2022
 • Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim 2022
 • Özgürlük Bayramı: 11 Kasım 2022
 • Yılbaşı: 31 Aralık 2022

Polonya Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Polonya konsolosluğu çalışma saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Polonya Ankara Büyükelçiliği: Pazartesi-Cuma: 08:30 - 16:30
 • Polonya İstanbul Konsolosluğu: Pazartesi - Cuma 08.00- 16.00

Polonya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Polonya konsolosluğu resmi web sitesi bulunmamaktadır. Polonya konsoloslukları hakkında bilgiye https://www.gov.pl/web/turkiye/polonya-cumhuriyeti-ankara-buyukelciligi resmi sitesi üzerinden ulaşmak mümkündür.

Polonya Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İllere göre Polonya konsolosluğu mail adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Konsolosluk ve DepartmanMail Adresi
Polonya Ankara Büyükelçiliğiankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Polonya Ankara Konsolosluğuankara.wk.dyzurny@msz.gov.pl
Polonya İstanbul Konsolosluğustambul.kg.konsulat@msz.gov.pl

Polonya Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya Konsolosluğu vize başvurusu, başvurulacak olan vize türüne göre gerekli belgeleri ve gerekli biyometrik verileri hazırlayarak ve başvuru formunu doldurarak başvuru sahibinin ikamet ettiği şehrin yetki kapsamında bulunduğu Polonya Konsolosluğuna yapılmaktadır. Polonya Konsolosluğu İstanbul vize başvurusunu yetkili olduğu illerden kabul etmektedir.

Polonya Konsolosluğu Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Polonya konsolosluğu vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya vize başvuru formu: Başvuru sahibine ait güncel bilgilerin bulunduğu başvuru formu gereklidir.
 • Pasaport: En az iki sayfası boş olmalı ve Polonya ziyaretini takiben en az 90 gün geçerliliği olmalıdır. Varsa eski pasaportlar da yeni pasaport ile teslim edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda olan, güncel görünümü yansıtan biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin aile ve ikamet bilgileri bulunan nüfus kayıt örneği gereklidir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin hesabının son 3 ay aylık hesap işlem hareketlerini göstermeli, banka yetkilisi tarafından verilmiş ve kaşeli ve ıslak imzalı olmalı, belge ve banka yetkilisinin imza sirküleri bulunmalıdır. Seyahat süresindeki harcamaları kapsayacak rakam banka hesabında bulunmalıdır.
 • Seyahat rezervasyon belgeleri: Başvuru sahibinin seyahati için kullanacağı ulaşım araçlarını ve başvuru sahibinin konaklama tarihlerini belirten otel rezervasyon belgesi gereklidir.
 • Polonya seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibinin seyahat süresini kapsamalı, yaş sınırı bulunmamalı ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.
 • Muvafakatname: Başvuru sahibinin 18 yaşın altında olduğu durumda anne ve babasının izin verdiğini gösteren noter onaylı yazı gereklidir.
 • Vize talep dilekçesi: Başvuru sahibinin seyahat sebebini, masraflarını nasıl karşılayacağını ve seyahat süresini belirteni dilekçe gereklidir.
 • Vize ücreti dekontu: Başvurulan vize kategorisinin gerektirdiği vize ücretinin ödendiğine dair dekont dosyası gereklidir.

Polonya’ya turizm, eğitim, iş, ya da aile birleşimi gibi sebeplerden dolayı seyahat edecek olan bordo pasaport hamili Türk vatandaşları Polonya vize başvurusunda bulunmalıdır. 3 aydan uzun süreli Polonya ziyaretlerinde Polonya D tipi vize; 3 aydan kısa süreli Polonya ziyaretlerinde Polonya C tipi vize alınması gerekmektedir.

Polonya Konsolosluğu Online Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Polonya konsolosluğu vize başvuru formu, Polonya’ya seyahat etmek için vizesi almak isteyen kişiler tarafından doldurulması gereken belgedir. Polonya vizesi başvurusu sahibi vize başvuru formuna vize fotoğraf özellikleri ve kriterlerine uygun olarak çekilmiş bir fotoğraf yapıştırmalı, fotoğraf forma zımbalanmamalıdır. Polonya vizesi başvuru formu İngilizce, Lehçe ya da Türkçe dillerinden birinde doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Vize başvuru formunda bulunan 37 soru, başvuru sahibi tarafından dürüst ve açıkça doldurulmalıdır. Polonya vize başvuru formu mavi ya da siyah tükenmez kalem kullanılarak doldurulmalıdır. Polonya Ankara Konsolosluğu vize başvuru formu ve İstanbul Konsolosluğu vize başvuru formu birbirinden farksızdır.

Polonya Konsolosluğu Vize Formu Örneği
Polonya Konsolosluğu Vize Formu Örneği

İstanbul Polonya Başkonsolosluğu Online Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Polonya konsolosluğunda işlem yapılması gerektiği durumda, zaman zaman yoğunluk oluşabileceğinden dolayı Polonya Konsolosluklarından randevu alınmalıdır. Polonya Konsolosluğundan vize, pasaport ve belge resmileştirme işlemleri için randevu alınabilmektedir.

Polonya İstanbul konsolosluğu randevu alma, pazartesi ve cuma günleri 13:00-15:00 saatleri arasında aktif olan +90 212 290 66 31 numaralı telefonu arayarak gerçekleştirilmektedir. Ankara Polonya Konsolosluğu randevu alma, +90 312 457 20 17, +90 312 457 20 18 numaralı telefonları arayarak gerçekleştirilmektedir. Müsait Polonya vize randevu rezervasyonu bulunmaması halinde, konsolosluk başvuruları almayı durdurma ve başvuru sahibinin bir sonraki kabul gününde başvuru yapmasına izin verme hakkını saklı tutmaktadır. Ankara Polonya Konsolosluğu vize randevu gününde konsoloslukta belge teslimi yapılarak alınabilmektedir.

Polonya Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Polonya vize başvurusunda bulunabilmek için başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont, diğer gerekli belgeler ile birlikte teslim edilmelidir. Polonya vize ücretinin ödenmediği durumda Polonya seyahati gerçekleştirmek mümkün olmamaktadır.

Polonya C ve D tipi vizeler için vize ücreti 99 USD’dir. Polonya Vize fiyatları, başvurulan seneye ve başvuru sahibinin yaşına göre değişebilmektedir.

Polonya Konsolosluğu Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Polonya vizesi başvurusunda bulunmasını takiben Polonya vize başvurusu sonuçları takip edilmelidir. Polonya vize başvurusu takip işlemleri VFS Global ve akredite acenteler gibi vize danışmanlık merkezleri üzerinden yapılabilmektedir.

Polonya vize başvurusu sonuçları e-posta, SMS ya da online olarak takip edilebilmektedir.

Polonya vize başvurusu sonuçlarına çevrimiçi ortamda ulaşabilmek için Vize danışmanlık merkezinin fatura ya da fişinde yer alan referans numarası başvuru sahibinin soyadı ile kullanılmalıdır.

Polonya Konsolosluğundan Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya Konsolosluğundan erasmus vizesi alma süreci aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin Polonya Erasmus seyahatinin ne kadar süreceği belirlenmelidir.
 • Başvuru sahibinin Polonya Erasmus seyahati süresine göre başvurması gereken vize türü belirlenmelidir.
 • Polonya Erasmus vizesi almak için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır.
 • Polonya Erasmus vizesi için gerekli olan biyometrik bilgiler hazırlanmalıdır.
 • Polonya Erasmus vizesi başvuru formu indirilmeli, çıktısı alınmalı, doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Görevli olduğu bölgeler başvuru sahibinin ikamet etmekte olduğu şehri kapsayan Polonya Konsolosluğundan randevu alınmalıdır.
 • Polonya Konsolosluğu Erasmus vizesi harcı ödenmelidir.
 • Randevu tarihinde gerekli belgeler, biyometrik bilgiler, vize ücreti ödendiğine dair dekont ve vize başvuru formu Polonya Konsolosluğuna iletilmelidir.
 • Polonya Erasmus vizesi başvuru sonucu beklenmeli ve takip edilmelidir.

Polonya’da Erasmus seyahatinde bulunmak isteyen ve Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşı olmayan öğrenciler, kendi ülkelerindeki Polonya Büyükelçiliğinden veya Konsolosluğundan Erasmus vize başvurusu yaparak vize almalıdır. Polonya Erasmus vizesi, başvuru sahibinin seyahatinin tamamı boyunca geçerli olmalıdır.

Polonya Konsolosluğundan Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya Konsolosluğundan öğrenci vizesi alma süreci aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibi öğrencinin Polonya’da gerçekleşecek eğitiminin ne kadar süreceği belirlenmelidir.
 • Başvuru sahibinin eğitim amaçlı Polonya seyahati süresine göre başvurması gereken vize türü belirlenmelidir.
 • Polonya öğrenci vizesi almak için gerekli olan belgeler hazırlanmalıdır.
 • Polonya öğrenci vizesi için gerekli olan biyometrik veriler hazırlanmalıdır.
 • Polonya öğrenci vizesi başvuru formu indirilmeli, çıktısı alınmalı, eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Başvuru sahibinin ikamet etmekte olduğu şehrin görev yerleri arasında olduğu Polonya Konsolosluğundan randevu alınmalıdır.
 • Polonya Konsolosluğu öğrenci vizesi harcı ödenmelidir.
 • Randevu tarihinde gerekli belgeler, biyometrik bilgiler, vize ücreti ödendiğine dair dekont ve Polonya öğrenci vizesi başvuru formu Polonya Konsolosluğuna teslim edilmelidir.
 • Polonya öğrenci vizesi başvuru durumu takip edilmeli ve sonuç beklenmelidir.

Polonya Konsolosluğu Vatandaşlık İşlemleri Nasıl Yapılır?

Polonya’da yaşamak ve Polonya Cumhuriyeti vatandaşı olmak için yapılması gereken Polonya Konsolosluğu vatandaşlık işlemleri başvurusu, Polonya konsolosluklarına yapılmaktadır. Polonya vatandaşlık başvurusunda bulunmak için başvuru yapılacak olan Polonya Konsolosluğundan randevu alınmalıdır. Polonya’da ikamet eden kişiler, başvuru sahibinin ikamet ettiği yer için yetkili bir Voyvodalık ofisi aracılığıyla Polonya vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmektedir.

Polonya vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için teslim edilmesi gerekli olan belgeler vize başvurusu için gerekli olan belgeler ile benzerlik göstermek ile birlikte, konsolosluk yetkilisi tarafından başvuru sahibine bildirilmektedir. Vatandaşlık başvurusu sürecinin Polonya seyahati tarihinden önce başlatılması önemli olmakla birlikte, ilgili kriterleri yerine getirdikleri durumda kişiler diledikleri zaman vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir. Geçici olarak verilen Polonya vatandaşlığı, vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin şartlarının uygun bulunması halinde uzatılabilmektedir.

Polonya Konsolosluğu Apostil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Apostil, bir belgenin başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasına izin veren bir belge doğrulama tekniğidir. Türkiye Cumhuriyeti’nde apostil işlemleri için yetkili olan kurumlar kaymakamlıklar, valilikler ve Adalet Komisyonu Başkanlığıdır. Polonya Konsolosluğu apostil işlemlerinin tamamlanmasına aracılık etmemektedir.

Polonya Konsolosluğu İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Polonya Konsolosluğu iş ilanları, konsolosluğun iş ilanları sayfasında ve kariyer sayfalarında yayınlanmaktadır. Polonya Konsolosluğu iş ilanlarına ulaşabilmek için konsolosluğun iş ilanları sayfası ve kariyer sayfaları düzenli takip edilmelidir.

Türkiye Polonya Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nelerdir?

Türkiye Konsolosluğu Polonya’da Varşova ilinde bulunmaktadır. Varşova’daki Türk Büyükelçiliği, Rakowiecka 19 Caddesi’nde bulunmaktadır. Türkiye Polonya Konsolosluğuna +48 22 854 61 10 numaralı telefondan veya embassy.warsaw@mfa.gov.tr e-posta adresinden ulaşılabilmektedir. Büyükelçilik ile aynı binada bulunan konsolosluk bölümüne 22 854 61 11 numaralı telefondan ulaşmak mümkündür.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: