Polonya Schengen Vizesi

2023'te Polonya Schengen Vizesi Başvuru Süreci 2023

Polonya Schengen vizesi; turistik, ticari, öğrenci, kültürel ve sportif faaliyet, aile ziyareti vizelerini kapsayan Schengen özellikli bir vizedir.

Polonya Schengen vizesi için gerekli başvurular vizem.net üzerinden yapılabilmektedir. Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda kişinin vizem.net ofisine gelmesine gerek kalmadan gerekli evrakları göndererek vize başvurusunu gerçekleştirilebilmektedir.

Polonya Schengen Ülkesi Midir?

Evet, Polonya bir Schengen üye ülkesidir. Polonya 27 Aralık 2007 tarihinden beri resmi olarak Schengen bölgesine üyedir.

Polonya Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Evet, Polonya vizesi Schengen özellikli bir vizedir. Schengen bölgesine giriş için gerekli tüm şartlar Polonya vizesi için de geçerlidir.

Polonya’ya Vize Kalktı Mı?

2021 yılı itibariyle Polonya’ya seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaportlu vatandaşların Polonya vizesi alması zorunludur. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri 90 gün süreyle Polonya Schengen vizesinden muaftır.

Polonya’ya Vize Nasıl Alınır?

Polonya vizesi almak için ilk olarak hangi vize türünün alınacağına karar verilir. Polonya Schengen vizesi türleri; turistik vize, aile ziyareti vizesi, eğitim vizesi, ticari vize, kültürel ve sportif faaliyet vizesidir. Polonya vize türü seçildikten sonra, vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir. Randevu günü geldiğinde, vize başvuru merkezinde eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmuş vize başvuru evraklarının teslim edilmesi gerekmektedir. Tüm evrakları teslim ettikten sonra, vize başvuru merkezinden vize ücretini Euro olarak ödenmektedir.

Vize başvuru merkezinde gerekli tüm belgeleri teslim edip ödeme gerçekleştirildikten sonra vize başvurusu takip edilmektedir. Vize başvuru merkezinde verilen pasaport teslimat fişi üzerindeki referans numarası ile vize takibi yapılabilmekte ve isteğe bağlı olarak SMS ve e-posta üzerinden bilgi alınabilmektedir.

Polonya Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya Schengen vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde düzenlenmiş, en az 2 sayfası boş, seyahatin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir.
 • Schengen vize başvuru formu: Doğru, güncel ve gerçek bilgilerle doldurulduktan sonra tarih ve imza atılmaktadır.
 • Kalınacak yer kanıtı: Gidiş- dönüş tarihlerinin yer aldığı kalınacak yer rezervasyony, seyahat süresi kapsamında düzenlenmiş olmalıdır.
 • Uçak rezervasyonu: Seyahat süresini kapsayan gidiş- dönüş tarihlerinin yer aldığı uçak biletinin sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı, başvuran kişinin Polonya seyahati süresini kapsayan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli orjinal sağlık sigortası.
 • Başvuran kişinin ünvanına göre vize başvurusu için alması gereken ek belgeler: Polonya vizesi başvurusunda bulunan kişi emekli ise; emekliliğini gösteren belgeler, memur ise; bağlı olduğu kurum tarafından hazırlanmış ıslak imzalı ve kaşeli, kurumun antetli kağıdına hazırlanmış izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum belgeleri, çalışan ise SGK giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü (barkodlu), şirketin antetli kağıdına yazılmış ıslak imzalı ve kaşeli izin belgesi, öğrenci ise; güncel öğrenci belgesi, şirket sahibi ise; vergi levhası, faaliyet bilgisi, şirketin imzalı sirküleri ve şirketin ticaret sicil gazetesi belgeleri, çiftçi ise; bağlı olunan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı ve ekili toprak alanların dair bilgileri içeren belgelerin sunulması gerekmektedir.

Polonya Schengen Vizesi Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Schengen vizesi için başvuru formu, Polonya vizesi almak için en güncel ve en doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Başvuruda kişisel bilgiler, seyahat amacı, konaklama yeri ve konaklama süresi teslim edilecek belgelerde detaylı bir şekilde sunulmalıdır. Eksik veya yanlış bilgi sunulması durumunda vize başvurusu reddedilmektedir.

Polonya Vize Taahhütname Örneği Nedir?

Polonya vize taahhütnamesi örneği, Polonya’ya seyahat edecek kişilerin vize süresinin bitiminden itibaren ülkesine dönüş yapacağını garantileyen noter tasdikli bir belgedir.

Polonya Vize Kolaylığı Hangi Ülke Vatandaşları için Bulunmaktadır?

Vize kolaylığı antlaşması ortak ülkeler, Avrupa Birliği vatandaşları için vize alım sürecini kolaylaştıran bir antlaşmadır. Vize kolaylığı antlaşması, vize alım işlemleri dahilindeki vize ücretinin azaltılması ya da ücretsiz hale getirilmesi ve vize almak için gerekli olan evrakların azaltılması uygulamalarını içermektedir. Kolaylaştırılmış işlemler vize alım sürecinin hızlandırılmasında etkilidir.

Polonya vize kolaylığı antlaşmasının geçerli olduğu ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Arnavutluk
 • Azerbaycan
 • Bosna Hersek
 • Ermenistan
 • Gürcistan
 • Karadağ
 • Kuzey Makedonya
 • Moldova
 • Rusya
 • Ukrayna
 • Sırbistan
 • Yeşil Burun Adaları

Polonya Schengen Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Polonya Schengen vizesi için randevu VFS Global ve Vizem.net aracı kurumlarından alınabilmektedir. VFS Global üzerinden online olarak randevu alınabilir. Vizem.net kurumu aracılığı ile yapılacak başvurularda ise randevu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Polonya Vizesi Fiyatı Ne Kadardır?

Polonya vize fiyatı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretleri
Polonya vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma30 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam190 EUR

Polonya Schengen vize ücreti, 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Polonya’ya Vize Almak Kolay Mıdır?

Polonya Schengen vizesi almak; pasaport, vize başvuru formu gibi evrakları kurallara uygun bir şekilde hazırlanıp teslim edildiği takdirde kolaydır.

Polonya Schengen Vize Çıkma Süresi Ne Kadardır?

Polonya Schengen vizesi başvurusu tüm evraklar doğru ve eksiksiz doldurulup teslim edildiği takdirde 10 ile 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize sonuçlanma süresi Polonya konsolosluğunun çalışma yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Belgelerin eksik doldurulması sürenin uzamasına sebep olabilmektedir.

Polonya Vize Sonucu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Polonya vize sorgulama işlemi başvuru yapılan vize başvuru merkezinden online olarak sorgulanabilmekte veya vize başvuru merkezinden talep edildiği takdirde e-posta ve sms yoluyla başvuru sonucu öğrenilebilmektedir.

Polonya Vizesi Aracı Firma Bilgileri Nedir?

Polonya Schengen vizesi almak için aracı firma VFS Global’dir. Vizem.net Polonya vize başvurusu için akredite acente olarak danışmanlık ve vize takip hizmeti vermektedir.

İdata Üzerinden Polonya Vizesi Alınabilir Mi?

Polonya Schengen vizesi başvurusu için İdata aracı kurum hizmeti vermemektedir. İdata sadece Almanya ve İtalya vizeleri için hizmet vermektedir. Polonya İdata’nın hizmet verdiği ülkeler arasında yer almamaktadır.

Polonya vizesi için, aracı kurum olarak Polonya vizesi için hizmet veren VFS Global Polonya üzerinden randevu alınabilmektedir.

İllere Göre Polonya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Polonya vize başvurusunda şehre göre yetki alanı kısıtlaması bulunmamaktadır. Başvuru sahibi en yakın ilde Polonya vizesi için başvuruda bulunabilmektedir.

İzmir Polonya Vizesi Başvuru Merkezi

Polonya vize başvurusu için; zmir’de bulunan İzmir vize başvuru merkezi üzerinden başvuru yapabilmektedir.

Polonya Schengen vizesi için İzmir vize başvuru merkezi; Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. Reyent Han No:1/ C, 35210, Türkiye adresinde yer almaktadır.

Son 5 yılda alınmış Schengen vizesi bulunması halinde Polonya vize başvurusu, vizem.net üzerinden sadece evrak göndererek başvuru yapabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İstanbul Polonya Vizesi Başvuru Merkezi

Polonya Schengen vizesine başvuracak kişiler için vize başvurusu İstanbul’da bulunan vize başvurusu merkezi veya vizem.net üzerinden yapılabilmektedir.

İstanbul’da şahsen vize başvurusunda bulunacak kişiler vize başvuru merkezine gitmelidirler. İstanbul’dan vize başvurusu yapacak kişiler İstanbul vize başvuru merkezi ile ilgili adres ve iletişim bilgilerini kullanarak vize başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

İstanbul vize başvuru merkezi; Hacıahmet Mah. Kurtuluş Deresi Cad. No:29 Beyoğlu, İstanbul, 34440 Türkiye adresinde bulunmaktadır.

İletişim ve bilgi için İstanbul vize başvuru merkezinin telefon numaraları 0212 706 6535/ 0850 241 1868’tür. İstanbul vize başvuru merkezi mail adresi destek@vizem.net şeklindedir.

Ankara Polonya Vize Başvuru Merkezi

Polonya Schengen vizesi için Ankara’daki vize başvuru merkezi üzerinden başvuru yapılmaktadır.

Polonya vizesi Vizem.net üzerinden ve VFS Global Ankara vize başvuru merkezi üzerinden alınabilmektedir.

VFS Global Ankara vize başvuru merkezi; İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/ A, Çankaya, Ankara adresinde yer almaktadır.

Trabzon Polonya Vize Başvuru Merkezi

Polonya vizesine başvuruda bulunmak için Trabzon’da vize başvuru merkezi bulunmaktadır. Vize başvurusunda bulunmak için vize başvuru merkezine gitmek ya da vizem.net ile iletişime geçmek yeterlidir.

Polonya vizesi başvuru seçeneğine göre Vizem.net üzerinden veya Trabzon vize başvuru merkezi üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Trabzon vize başvuru merkezine Pazarkap Mah. Sahil Cad. No/ 103 Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası 6. Kat Ortahisar/ Trabzon, 61200 Türkiye adresinden ulaşılabilmektedir.

Antalya Polonya Vize Başvuru Merkezi

Antalya’da vize almak için başvurular vize merkezleri üzerinden alınmaktadır. Antalya’da bulunan vize başvuru merkezi Polonya vizesi başvurusu için hizmet vermektedir.

Polonya vizesi almak için ilk olarak vize alma talebi ile vize başvuru merkezinden randevu alındıktan sonra Polonya vizesi için şahsen vize başvuru merkezine giderek Antalya vize başvuru merkezi üzerinden başvuru yapılmaktadır.

Antalya vize başvuru merkezi Yeşilbahçe Mah 1480. Sok Ülker Apt no 42/ B, Muratpaşa/ Antalya, Türkiye adresinde bulunmaktadır.

Gaziantep Polonya Vize Başvuru Merkezi

Gaziantep’den vize başvurusu yapacak olan kişiler, Vizem.net üzerinden ya da Gaziantep vize başvuru merkezinden şahsen başvuru yapabilmektedir.

Gaziantep’de bulunan vize başvuru merkezi İncili Pınar Mah. 7 Nolu Sok. Kaplama İş merkezi Altı Şehitkamil Gaziantep, 27090 adresinde bulunmaktadır.

Polonya Vatandaşları için Türkiye Vizesi Gerekli Midir?

Evet, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Polonya vatandaşları Türkiye’ye seyahat etmek için vize almak zorundadır. Diplomatik (siyah) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi Polonya vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 gün Türkiye vizesinden muaftır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: