Polonya Turist Vizesi

2023'te Polonya Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya, Orta Avrupa bölgesinde yer alan bir ülkedir ve yıl içinde birçok turisti ağırlamaktadır.

Polonya turistik vizesi, 90 günlük seyahatleri kapsayan kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür.

Polonya vizesi turistik alan kişiler, 180 gün içerisinde 90 gün boyunca Schengen ülkelerine giriş ve çıkış yapabilmektedir. Polonya’dan alınmış turistik Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkelerine ziyaret edebilmek için önce Polonya ülkesine giriş yapma zorunluluğu bulunur.

Polonya’ya Vize Gerekiyor Mu?

Evet, Polonya’ya vize gerekmektedir. Bordo pasaport (umuma mahsus) hamili Türk vatandaşları, Polonya’ya yapacakları tüm ziyaretler için vize almak zorundadır. Yeşil pasaport (hususi), gri pasaport (hizmet) ve siyah pasaport (diplomatik) hamili Türk vatandaşları, 180 günde 90 gün yapacakları turistik ziyaretler için Polonya vizesi almak zorunda değildir.

Polonya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya’da 90 gün seyahat etmek için Polonya turistik vize almak isteyen Türk vatandaşlarının uygulaması gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya turist vizesi başvuru formu doldurulur: Polonya turist vizesi başvuru formu; VFS global üzerinden Lehçe, Türkçe veya İngilizce bir biçimde indirilir ve tükenmez kalemle doldurulur.
 • Polonya turist vizesi dilekçesi hazırlanır: Polonya turist vizesi alabilmek için konsolosluğa seyahat amacını aktaran ve tanımlayan bir dilekçe yazılması gereklidir.
 • Polonya turist vizesi evrakları hazırlanır: Polonya turist vizesi için gereken evraklar; pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, seyahat sağlık sigortası, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, biyometrik fotoğraf, seyahat masraflarının karşılandığını gösteren belgeler, konaklama ve ulaşım rezervasyon belgeleri şeklindedir.
 • Polonya turistik vize başvuru randevusu alınır: Polonya turistik vizesi başvuruları VFS Global aracılığı ile yapılmaktadır. Randevu almak için VFS Global’in internet sitesi üzerinden üyelik oluşturulmaktadır.
 • Polonya turist vizesi gerekli evrakları ilgili kuruma teslim edilir: Polonya vizesi randevu günü geldiğinde, VFS Global’e eksiksiz düzenlenmiş evraklar ve güncel pasaport ile gitmek ve son 5 yıl içinde Schengen vizesi alınmamışsa parmak izi vermek gerekmektedir.
 • Polonya turist vizesi başvuru sonucu beklenir: Polonya turist vizesi başvuruları ortalama 15 gün içinde sonuçlanmakta ve başvuru süreci VFS Global üzerinden takip edilebilmektedir.

Polonya Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya turistik vizesi için gerekli belgeler C Tipi Schengen vizesi belgeleridir. Polonya turistik vize evrakları vize reddi almamak için dikkatlice hazırlanmaktadır. Güncel bilgi içermeyen ve son 3 ayda alınmamış evraklar, vize başvuru işleminin reddine sebebiyet vermektedir.

Polonya turistik vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya turist vizesi başvuru formu: Polonya vizesi başvuru formu bilgisayardan veya bilgisayardan çıktı alarak, Lehçe, İngilizce veya Türkçe dilinde eksiksiz bir biçimde doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Polonya vize talep dilekçesi: Polonya vizesi başvurusu için vize talep dilekçesinde seyahatin amacına dair ve vize süresi bitiminde Polonya’nın terk edileceğine dair detaylı bilgi aktarımının İngilizce bir şekilde yazılması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi: Seyahat sağlık sigortasının en az 30 bin Euro teminatlı olması ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Polonya vize başvurusunda kullanılacak pasaportun; 10 yıldan eski olmaması, en az 2 sayfasının boş olması ve orijinalinin yanında bilgilerin olduğu sayfanın ve son 3 yılda alınmış Shengen vizelerini fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Polonya vize başvurusunda bulunmak için 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, beyaz fonlu, yüz hatlarını net gösteren, en fazla 3 ay önce çekilmiş 2 adet fotoğraf bulundurmak ve bu fotoğrafın bir tanesini vize başvuru formuna yapıştırmak gerekmektedir.
 • Polonya ulaşım ve konaklama rezervasyon belgeleri: Polonya vize başvurusunda, Polonya’ya turistik amaç ile gidildiğini kanıtlayan, ücreti ödenmiş, belirli bir süreyi kapsayan ulaşım ve konaklama rezervasyonlarına dair belgeler teslim edilmelidir. -Polonya turist vizesi ek belgeler: Başvuran kişi çalışan ya da şirket sahibiyse; ticaret odası kaydı belgesi, sicil gazetesinin kopyası, şirketin izin onayı, vergi levhası, barkodlu SGK hizmet dökümü, başvuran kişi çalışansa; SGK işe giriş bildirgesi, barkodlu SGK hizmet dökümü, son 3 ayın maaş bordrosu, başvuran kişi emekliyse; emeklilik belgesi, banka hesap özeti emekli cüzdanı, başvuran kişi öğrenciyse; öğrenci belgesi, başvuran kişi ev hanımıysa; eşinin finansal belgeleri sunulmaktadır.
 • Muvafakatname: Polonya vize başvurusunda 18 yaşından küçük başvuranlar, seyahatleri için ebeveynlerinin onayı olduğunu noter tarafından onaylı muvafakatname belgesi ile kanıtlamak zorundadır.

Polonya turistik vize gerekli evraklar başvuran kişinin çalışma, Polonya’da arkadaşı bulunma gibi durumlarda değişiklik göstermektedir. Polonya turistik vizede davet mektubu Polonya’da ikamet eden veya vatandaşı olan bir akrabadan ya da arkadaştan alınabilmektedir. Polonya’dan gelecek olan davet mektubunun kabul edilmesi için Polonya’daki belediye tarafından onaylanmış olmak zorundadır. Polonya turistik vize başvurusunda konsolosluğa seyahat sebebini anlatmak için dilekçe yazmak gerekmektedir. Dilekçe yazmak zor olduğundan Polonya turistik vize dilekçe örneği araştırması iyi yapılmalıdır.

Polonya Turistik Vize için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Polonya turistik vize başvurusunda sunulacak banka hesabı dökümünde günlük en az 50 Euro olacak miktarda talep edilmektedir. 90 günlük Polonya ziyareti için 4500 Euro bulundurulmalıdır.

Polonya Turist Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Polonya turist vizesi başvuru formu Türkçe, İngilizce ya da Lehçe dillerinden birinde, siyah tükenmez kalem ile dikkatlice doldurulmalı, tarihi belirtilmeli ve ıslak imza atılmalıdır. Başvuru formuna fotoğraf eklemeyi unutmamak gerekmektedir.

Polonya vize başvuru formunda istenen bilgiler arasında Polonya turistik vizede kalacak yer, ad ve soyad, davetiye bilgisi, doğum yeri, doğum tarihi, mesleki bilgiler, seyahat süresi, hedeflenen varış yeri ve zamanı ve imza bulunmaktadır. Polonya turistik vize başvuru formu; pasaport, kimlik ve ekte sunulan belgeler ile uyuşmalıdır. Başvuru formunda belirtilen ifadeler ile sunulan belgeler uyuşmadığında konsolosluk vize başvurusuna ret işlemini uygulamaktadır.

Polonya Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Polonya turistik vize ücreti aşağıda belirtilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Polonya Turistik Vize Harcı99 USD
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti30 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Toplam99 USD + 110 EUR

Polonya turistik vize işlemleri uzman acenteler ile birlikte yürütülmektedir. Uzman vize acenteleri tarafından Polonya turistik vize seyahat sigortası ücreti ve benzeri birçok vize konusu hakkında danışmanlık hizmeti verilmektedir. Polonya Schengen vize ücreti 90 günlük C Tipi vize ve 90 günden uzun D Tipi vize olmak üzere iki farklı ücretlendirmeden oluşmaktadır. Danışmanlık alınması halinde ek olarak danışmanlık ücreti ödenmektedir.

Polonya Turistik Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya turistik Schengen vizesi başvurusu belge ve evrak tesliminden itibaren 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Vize başvuru tarihi özel günler, tatiller ve bayramlar ile çakıştığında işlem süresi 30 güne, ek belgeler gerekmesi durumunda 60 güne kadar uzamaktadır.

Turist Vizesi Polonya için Kaç Günlüktür?

Polonya turistik vizesi 90 gün için verilmektedir. Polonya turist vizesi çok girişli, 180 günde 90 günü kapsayan bir C Tipi Schengen vizesidir.

Polonya Vizesi ile Gidilebilecek Polonya’nın Turistik Yerleri Nerelerdir?

Polonya vizesi ile gidilebilecek Polonya’nın turistik yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Wawel Katedrali
 • Wieliczka Tuz Madeni
 • Auschwitz- Birkenau Toplama Kampları
 • Bialowieza Ormanı
 • Varşova Eski Şehir
 • Wroclaw- Market Meydanı
 • Gdansk- Old Town
 • Malbork Kalesi
 • Kraków Cloth Hall
 • St. Mary’s Bazilikası
 • Wilanow Sarayı
 • Slowinski Ulusal Parkı
 • Varşova – Lazienki Park

Polonya’da C Tipi turist vizesi, Polonya ve tüm Schengen ülkelerinde 180 günde 90 gün seyahat etme hakkı vermektedir. Polonya gezilecek yerler Polonya ziyaretinden önce belirlendiği takdirde, seyahat daha verimli geçmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: