Polonya Turist Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Polonya turist vizesi kısa süreli bir (C tipi) Polonya vize türüdür. Schengen ”C “ kategorisi, sahibinin vize geçerliliğine bağlı olarak 180 günlük periyot içerisinde en fazla 90 güne kadar Schengen bölgesinde ikamet etmesine izin veren kısa süreli bir vize anlamına gelir.

Polonyaya turist vizesi ile seyahat etmek için bu vizeye başvurulmalıdır.

Polonya Turist Vizesine Kimler Başvurmalıdır?

Polonya turist vizesine başvurulabilecek durumların listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Turistik faaliyetler için Polonya’yı ziyaret etmek
 • İş gezisi amacıyla Polonya’ya gitmek
 • Konferansa katılmak için Polonya’ya gitmek
 • Mesleki eğitim ya da dil kursu katılımcısı olarak Polonya’da bulunmak
 • Aile ve arkadaş ziyaretleri için Polonya’ya gitmek
 • Kültür ve spor faaliyetleri kapsamında Polonya’da bulunmak
 • Araştırma faaliyetleri kapsamında Polonya’da bulunmak

Polonya Turist Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya turist vizesine başvurmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya Turistik Vize Başvuru Formu: Tamamen ve okunaklı bir şekilde doldurulur, başvuru sahibi tarafından imzalanır.
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış olan en az iki sayfası boş olan bir pasaport. Polonya seyahatinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerlilik süresi olmalıdır. Pasaportun ilk sayfasının fotokopisi ve son 3 yılda verilen önceki Polonya ve Schengen vizeleri belgeler arasında yer almalıdır.
 • Muvafakatname gerektiren durumlar: Başvuru sahibi reşit değilse ve tek başına ya da ebeveynlerinden biri ile seyahat ediyorsa noter onaylı beyan.
 • Polonya Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm AB ülkeleri için konaklama süresini kapsayan 30.000 euro bedelindeki sağlık sigortası.
 • Vesikalık fotoğraflar: 6 aydan eski olmayan biyometrik (35 mm genişlik ve 45 mm yükseklik) özelliklere sahip biyometrik renkli fotoğraf.
 • Seyahat bilgileri: Otel rezervasyonu veya seyahat planı belgeleri. Uçuş / seyahat rezervasyonları ve amaçlanan seyahatin kanıtı niteliğinde belgeler.
 • Geçim Kaynakları: Geçim araçlarının kanıtı örneğin son üç ay içinde hesap cirosuna ilişkin banka hesap özeti. Başvuru sahibinin düzenli gelirinin kanıtı, örneğin son üç ayın maaş makbuzları (veya benzeri) sunulmalıdır. Reşit olmayanlar, sponsorluk belgelerini göstermelidir. Finans planları ebeveyn tarafından sunulmalıdır. Başvuru sahibinin yeterli mali gücü yoksa ulusal mevzuata göre sponsorluğun noter tasdikli kanıtı ve sponsorun son üç aydaki ciro hesabına ilişkin banka hesap ekstresi gösterilmelidir.
 • İstihdam Kanıtı: Başvuru sahibi çalışıyorsa SGK kayıt belgesi ve SGK hizmet dökümü sunulmalıdır. İşverenden izin onayı aldığını gösteren belge eklenmelidir.
 • Başvuru sahibine özel belgeler:
  • Özel bir şirkette çalışıyorsa veya şirketin sahibi ise: şirketin ticaret odasına kaydı ve Ticaret Sicil bülteninin bir kopyası belgelere eklenmelidir.
  • Özel bir şirkette çalışıyorsa veya şirketin sahibi ise vergi beyanı sunulmalıdır.
  • Şirket sahibi ise SGK hizmet dökümü gereklidir.
  • Çiftçi ise Ziraat Odası tarafından verilen çiftçi belgesi gereklidir.
  • Başvuru sahibi emekli ise emekli maaşı belgesi, banka hesap ekstresi veya emekli cüzdanı sunulmalıdır
  • Öğrenci ise öğrenci belgesi sunulmalıdır.

Polonya turist vizesi için gerekli belgeler en fazla 3 aylık olmalıdır. Orijinal belgeler ve kopyaları başvuru sahibi tarafından sunulmalıdır.

Polonya Konsolosluğu tarafından ek belgeler talep edilebilir. Yukarıda listelenen gerekli belgelerin sunulmaması, başvurunun reddedilmesine neden olabilir.

Polonya Turist Vizesi Başvuru Mektubu Nedir?

Polonya turist vizesi başvuru mektubu, Polonya seyahati ile ilgili başvuru yapılan kurum görevlisine tüm bilgileri özet halinde aktaran dilekçedir.

Polonya turist vizesi başvuru mektubu aşağıda sıralanan maddeleri içermelidir.

 • Seyahatinin amacı ve planın açıklanması
 • Polonya seyahati boyunca masrafları karşılayacak mali gücün kanıtı ve/veya seyahate sponsor destek olan sponsorun gerekçesini belirten bir açıklama
 • Polonya turist vizesi başvurusuna eklenmeyen eksik evrak varsa açıklaması ya da yerine tercih edilen belgenin gerekçesi
 • Polonya seyahati bitince başvuru sahibinin ülkesine döneceğine dair sebeplerin açıklaması

Polonya Turist Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Polonya turist vizesi için fotoğraf özellikleri: 6 aydan eski olmamalı ve normal kağıda basılı renkli bir fotoğraf olmalıdır.

Pasaport fotoğrafının boyutu 35 genişlikte ve 45 mm yükseklikte olmalıdır. Yükseklik 11 yaşına kadar çeneden fotoğrafın üst kısmına, 19 ila 30 mm arasında olmalıdır. 11 yaşından daha büyük kişiler için çeneden fotoğrafın üst kısmına, 26 ila 30 mm arasında olmalıdır. Genişlik kulaktan kulağa 16 mm ile 20 mm arasında olmalıdır.

Tam yüz ise çene noktasından saçın tepesine kadar 30 mm olmalıdır.

Fotoğraf çekimi esnasında dini gerekçeler dışında baş çevresi açık olmalıdır. Fotoğraf beyaz bir arka plana karşı çekilmelidir. Fotoğrafta güneş gözlüğü olmamalı, yansıtıcı gözlükler kullanılmamalı ve gözlük çerçevesi gözleri örtmemelidir.

Yukarıda bahsedilen özelliklere uygun fotoğraf verilmemesi durumunda Polonya turistik vize başvurusu kabul edilmez.

Polonya Turist Vizesi için Finans Planı Nedir?

Polonya turist vizesi finans planı, Polonya Cumhuriyetinde konaklama ve seyahat masraflarını karşılamak için bir turistin sahip olması gereken finansal araçların miktarıdır.

Günlük gereken miktar: Polonya Cumhuriyeti topraklarında konaklama ve seyahat masraflarını karşılayabilmek için sahip olunması gereken finansal araçların miktarı 4 güne kadar konaklamalar için 300 Polonya Zlotisi (PLN); günlük 75 Polonya Zlotisi (PLN).Turist, yukarıda belirtilen miktarları, Polonya Zlotisi dışındaki değiştirilebilir para birimleri ile de karşılayabilir.

Diğer maliyet karşılama araçları: Seyahat çeki veya kredi kartı kullanılabilir. Yazılı, yetkili bir katip tarafından imzalanmış ve resmi bir mühür taşıyan, Polonya Cumhuriyeti’ne giriş tarihinden itibaren en geç bir ay içinde, bir yabancının söz konusu finansal araçlara sahip olduğunu belirten bir banka onayı verilir. Bankanın Polonya Cumhuriyeti topraklarında Şubesi olmalıdır. Ek olarak Yabancılar Yasasına göre verilen bir davetiye formu maliyet karşılama aracı olarak sayılabilir.

Geri dönmeyi kanıtlar nitelikteki belgeler: Gelinen ülkeye veya başka bir ülkeye dönüş bileti gösterilmelidir. Biletin dışında bir ulaşım aracına sahip olma ve kullanma hakkını gösteren bir belge sunulabilir.

Sağlık harcamaları: Polonya Cumhuriyeti topraklarına giren bir yabancı, gerekirse tıbbi tedavi masraflarını karşılayabilmek için her konaklama günü için (4 günden fazla konaklamalar için) 75, - Polonya Zlotisi (PLN) veya diğer değiştirilebilir para birimlerindeki eşdeğerine sahip olmak zorundadır. Schengen bölgesine giren bir yabancı, 30000 Euro tutarında sağlık sigortasına sahip olmakla yükümlüdür. Tıbbı harcamaları kapsama yöntemleri arasında seyahat sağlık sigortası ve Yabancılar Yasasına göre verilen bir davetiye formu gösterilebilir. Tıbbi maliyet kapsama yöntemleri:

 • 13 Haziran 2003 tarihli yabancılar Yasası’nın 15.maddesine göre verilen bir davetiye formu.
 • Seyahat sağlık sigortası.

Finans planını etkileyen özel durumlar: Turizm amaçlı geziye, gençlik kampına, spor faaliyetlerine katılmak, Polonya Cumhuriyeti’nde kalış maliyeti karşılanmak, hastane veya sanatoryum tedavisi alacak olma durumları farklı bir finans planı isteyebilir. Açıklanan durumlarda seyahat başlangıcında en az 100 Polonya zlotisi hesapta bulunmalıdır devamında günlük 20 Polonya zlotisinin (PLN) hesapta olması yeterlidir. Tıbbi masrafları karşılamak için de 300 Polonya zlotisine sahip olunması gerekir.

Polonya Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya turist vizesi başvuru adımları aşağıda sıralanmıştır.

 • Polonya turist vizesi başvuru aşamalarından ilki seyahat amacına uygun vize çeşidi öğrenmektir. VFS resmi sitesi üzerinden “Vizeye ihtiyacınız var mı?” butonu ile vizeye gereksinimi, ardından seyahat amacına uygun vize çeşidi seçilir. Polonya seyahati için ihtiyaç duyulan vize Polonya turist vizesi ise bir sonraki adıma geçilmelidir.
 • Polonya turist vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Biyometrik bilgilerin verilmesi, ve evrakların beyanı için Polonya vize Başvuru merkezinden randevu alınır.
 • Verilen randevu tarihinde istenen evraklarla birlikte doldurulmuş ve imzalanmış olan Vize Başvuru Formu teslim edilmelidir.
 • Polonya turist vize başvurusu durumu VFS sitesi üzerinden “Başvurunuzu takip edin” butonuna tıklayarak takip edilebilmektedir.
 • Polonya turist vizesi başvuru sonuçları belli olduktan sonra pasaport ve diğer evraklar başvurana iletilecektir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Polonya Turist Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Polonya Turist Vizesi Yıllara Göre Ücret Tablosu Aşağıdadır.

Polanya Turist Vizesi Ücreti2021
0-6 Yaş0
6-12 Yaş50 USD
12+99 USD
Aracı Kurum Hizmet Bedeli13.5 Euro
Randevu Form Dilerkçe25 Euro
Danışmanlık Hizmeti35 Euro
Polonya Seyahat Sağlık Sigortası15 Euro

Vize Başvuru merkezleri 500 Euro banknot ile ödeme kabul etmemektedir.

Vize reddi durumunda ücret iade edilmeyecektir.

Vizem.net üzerinden yapılacak başvurularda ödemeler o günkü Garanti BBVA satış kuru üzerinden hesaplanarak TL cinsinden yapılabilir.

18 Yaşından Küçükler için Polonya Turist Vizesine Nasıl Başvurulur?

18 Yaşından küçük olan başvuru sahibi, ebeveynin veya yasal vasinin pasaportuna kayıtlı ise ayrı bir vize başvurusunda bulunulmalıdır. Vize ebeveynin veya yasal vasinin pasaportuna yapıştırılacaktır.

Polonya turist vizesi için başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise ek evrak gereksinimleri aşağıdadır.

Muvafakat formu aslı ve nüshası: Ebeveynlerinden yalnızca biriyle veya yasal vasisi ile ya da yalnız seyahat ediyorsa noter tasdikli muvafakatname gerekir. Eğer çocuğun tüm velayeti birlikte seyahat ettiği ebeveyne ya da yasal vasiye aitse bu şarta gerek kalmaz. Muvafakatnamede yer alacak bireylerin kimlik, öğrenci belgesi gibi gerekli evrakları yanlarında olmalıdır.

Dilekçe: Muvafakatname çıkarmak için seyahat izin belgesi hakkında dilekçe yazılmalı ve konu ile ilgili tüm bilgilere (Polonya’ya gidecekleri tarih, kalacakları adres) dilekçede yer verilmelidir. Muvafakatname noter huzurunda gerçekleştiğinde ve noterden onay alındığında geçerli olacaktır.

Belgenin konusu olan kişi ve ebeveynleri (velayeti elinde bulunduran ebeveyni ya da yasal vasisi) belge düzenlenirken noterde bulunmak zorundadır. Sadece tek veli varsa bu durumu belgelemek için doğum belgesi, velayeti gösteren mahkeme kararı veya diğer ebeveynin ölümünü gösteren belge sunulmalıdır. Ebeveynlerin pasaportlarına ve doğum belgelerine orijinal ve fotokopi olarak ihtiyaç vardır.

Polonya Turist Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Polonya turist vizesi başvurusu, planlanan Polonya seyahatinden en az iki hafta önce ve en erken 3 ay önce yapılmalıdır.

Polonya turist vizesi için başvuru evraklarını teslim ettikten sonra vize sonucu başvurunun yapıldığı tarihten itibaren ortalama 15 takvim günü içinde sonuca bağlanır.

Bu süre, özellikle başvurunun daha fazla incelenmesi gerektiğinde, 30 takvim gününe kadar uzatılabilir.

Polonya Turist Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Polonya turist vizesi başvuru reddine itiraz vize reddi kararının bilgilendirilmesinin ardından 14 gün içinde kararı veren konsolosluk makamına itiraz dilekçesi ile yapılmalıdır. İtiraz için başvurmadan önce, hafta içi 13:00 – 15:00 arası, 0312 457 20 16 no.lu telefon aranarak randevu alınmalıdır. İtiraz başvuru ücreti olan 99 Amerikan Doları vezneye veya banka hesabına ABD doları olarak nakit yatırılmalıdır.

Polonya Turist Vizesiyle diğer Avrupa ülkelerine Gidilir Mi?

Polonya turist vizesini de içinde bulunduran Schengen C tipi vize ile Schengen Bölgesinde bulunan Avrupa ülkelerine seyahat edilebilir. Fakat Schengen vizesi ilk olarak Polonya’dan alındığı için Türkiye’den ilk seyahat Polonya’ya gerçekleşmelidir.

Polonya Turist Vizesiyle Nerelere Gidilir?

Polonya turist vizesi olan Schengen C tipi vize ile Schengen bölgesinde bulunan 26 ülke ziyaret edilebilir. Ayrıca Schengen vizesi vermeyen fakat Schengen vizesi ile seyahat edilebilecek 7 ülke de (Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Monako, Romanya, Vatikan, San Marino) ziyaret edilebilir.

Polonya Turist Vizesi ile ziyaret edilebilecek Schengen bölgesi ülkeleri listelenmiştir.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İzlanda
 • İtalya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Litvanya
 • Lihtenştayn
 • Letonya
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan

Polonya turist vizesi ile tüm Polonya şehirlerine seyahat edilebilmektedir. Polonya turist vizesi ile Polonya coğrafi sınırları içerisinde bulunan Kaliningrad’a gidilememektedir. Kaliningrad Rusya’ya ait bir bölgedir.

Polonya Turist Vizesine Benzer Diğer Polonya Vize Türleri Nelerdir?

Polonya Turist Vizesine Benzer Vize Türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya aile veya arkadaş ziyareti vizesi
 • Polonya çalışma vizesi
 • Polonya öğrenci vizesi
 • Polonya bilimsel araştırma vizesi
 • Polonya sportif ve kültürel etkinlik vizesi
Paylaş: