VFS Global Polonya

VFS Global Polonya Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

VFS Global, Polonya vize işlemlerinde, Polonya ile işbirliği içinde, akredite çalışan vize başvuru merkezidir. Polonya VFS Global vize başvurularında, vize onayları Polonya Büyükelçiliği tarafından verilmekte, VFS Global’in vize başvurusu sonuçlarında rol ve yetkisi bulunmamaktadır.

Vize başvurusu sahiplerine idari destek hizmetleri sunan VFS Global, Polonya vizesi başvurularında, başvuru dosyasının eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmasını ve Polonya Büyükelçiliği’ne iletilmesini sağlamaktadır. Polonya vizesi başvurularında, başvuru formu ve destekleyici ek belgeleri içeren başvuru dosyası, VFS Global vize başvuru merkezlerinde teslim alınmaktadır.

VFS Global, vize başvuru süreçlerini kolaylaştırmak ve kısaltmak amacıyla çeşitli opsiyonel ek hizmetler sunmaktadır. VFS Global vize başvuru merkezlerinde sunulan ek hizmetler; VIP hizmeti, kargo ile pasaport iadesi, başvuru sonrası kurye servisi, biyometrik fotoğraf çekimi, kısa mesajla bilgilendirme ve başvuru formu doldurma yardımıdır.

Polonya’ya Gitmek için Vize Gerekli Midir?

Başkenti Varşova olan Polonya’ya farklı nedenlerle ziyarette bulunmak isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Polonya’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, diplomatik pasaport (siyah), hizmet pasaportu (gri) veya hususi pasaport (yeşil) sahibi olmaları halinde, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla, Polonya vizesinden muaf tutulmaktadır.

Polonya Aktarmalı Uçuşlarda Vize Gerekli Midir?

Polonya aktarmalı uçuşlarda seyahat edecek kişinin, gideceği ülkeye geçiş esnasında Schengen alanında bulunan Polonya’daki havaalanından ayrılmaması koşulunda vizeye gerek duyulmamaktadır.

Polonya üzerinden gerçekleşecek uçuşlarda, seyahat eden kişinin, aktarma sırasında havaalanından ayrılmak istemesi halinde, transit vizeye sahip olması gerekmektedir. Polonya transit vize, Schengen alanında bulunan havaalanlarının transit bölümlerinde geçerli olan geçici (A tipi) bir Schengen vize türüdür.

Polonya’ya Vizesiz Gidilir Mi?

Hayır, Polonya’ya gitmek için umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri Polonya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Polonya’ya Gitmek için Vize Nereden Alınır?

Polonya’ya gitmek için yapılacak başvurularda aracı kuruluş VFS Global firmasıdır. Polonya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Polonya vizesi VFS Global vize başvuru merkezleri aracılığıyla alınabilmektedir.

Vizem.net, Polonya vize başvurularında akredite acente olarak danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir. Son 5 yılda Polonya vize başvurularında Vizem.net’in elde ettiği onay oranı %97’nin üzerindedir.

VFS Polonya Vize Başvuru Merkezi Hangi İllerdedir?

VFS Global Polonya vize başvuru merkezlerinin bulunduğu iller aşağıda listelenmiştir.

 • Ankara
 • Antalya
 • Gaziantep
 • İstanbul
 • İzmir
 • Trabzon

VFS Global Ankara Polonya Vize Başvuru Merkezi İletişim Bilgileri

VFS Global Ankara Polonya vize başvuru merkezi İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/A Çankaya adresinde bulunmaktadır.

VFS Global Polonya Ankara telefon numarası +90 0212 373 58 10/11, e-mail adresi info.frtr@vfshelpline.com’dur.

VFS Global Ankara ofisinin çalışma saatleri pazartesiden cumaya 08:30- 12:00 ve 13:00- 17:00 arasındadır. VFS Ankara Polonya pasaport iadeleri 13:00- 17:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

VFS Global İstanbul Polonya Vize Başvuru Merkezi İletişim Bilgileri

VFS Global İstanbul Polonya vize başvuru merkezi, Hacıahmet Mah. Kurtulus Deresi Cad. No:29 Beyoğlu, İstanbul adresinde yer almaktadır.

VFS Global Polonya Beyoğlu telefon numarası +90 0212 373 58 10/11, e-mail adresi info.frtr@vfshelpline.com’dur.

VFS Global İstanbul ofisi pazartesiden cumaya 08:30- 12:00 ve 13:00- 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. VFS Global Polonya tatil günleri ve haftasonu hizmet vermemektedir. VFS Global Polonya İstanbul pasaport iadesi 13:00- 17:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

VFS Global Antalya Polonya Vize Başvuru Merkezi İletişim Bilgileri

VFS Global Antalya Polonya vize başvuru merkezi Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No: 42/B Muratpaşa adresinde bulunmaktadır.

VFS Polonya telefon numarası +90 0212 373 58 10/11, e-mail adresi info.frtr@vfshelpline.com’dur.

VFS Global Antalya ofisinin çalışma saatleri pazartesiden cumaya, 08:30- 12:00 ve 13:00- 17:00 saatleri arasıdır. VFS Global Antalya ofisinde vize başvuruları pazartesiden cumaya 08:30- 12:00 ve 13:00- 14:30 saatleri arasında alınmakta, pasaport iadeleri ise 13:00- 17:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

VFS Global Gaziantep Polonya Vize Başvuru Merkezi İletişim Bilgileri

VFS Global Polonya Gaziantep vize başvuru merkezi İncilipınar Mah. 7 Nolu Sok. Kaplama Merkezi Altı, Şehitkamil adresinde hizmet vermektedir.

VFS Global çağrı merkezi Polonya telefon numarası: +90 0212 373 58 10/11, e-mail adresi info.frtr@vfshelpline.com’dur.

VFS Global Gaziantep ofisi pazartesiden cumaya 08:30- 12:00 ve 13:00- 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. VFS Global Gaziantep ofisinde pasaport iade saatleri 13:00- 16:30 arasıdır.

VFS Global İzmir Polonya Vize Başvuru Merkezi İletişim Bilgileri

VFS Global Polonya İzmir iletişim ve vize başvuru merkezi Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. Reyent Han No:1/C Konak adresinde hizmet vermektedir.

İzmir VFS Global Polonya telefon numarası: +90 0212 373 58 10/11 ve e-mail adresi info.frtr@vfshelpline.com’dur.

VFS Polonya İzmir ofisi çalışma saatleri pazartesiden cumaya 08:30- 12:00 ve 13:00- 17:00 arasıdır. VFS İzmir başvuru merkezinde pasaport iadeleri 13:00- 17:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

VFS Polonya Vize Başvuru Merkezi Trabzon İletişim Bilgileri

VFS Global Trabzon vize başvuru merkezi Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No: 103 Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası 6. Kat, Ortahisar adresinde bulunmaktadır.

VFS Global Polonya müşteri hizmetleri telefon numarası +90 0212 373 58 10/11 ve e-mail adresi info.frtr@vfshelpline.com’dur.

VFS Global Trabzon vize başvuru merkezi pazartesiden cumaya 08:30- 12:00 ve 13:00- 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Trabzon vize başvuru merkezinde pasaport iade saatleri 13:00- 16:00 arasıdır.

VFS Global Üzerinden Hangi Vize Türlerine Başvurulabilir?

VFS Global vize başvuru merkezleri üzerinden başvuru yapılabilecek vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Polonya kısa dönemli vizeler
  • Polonya turist vizesi
  • Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
  • Polonya ticaret vizesi
  • Polonya kültürel ve sportif etkinlik vizesi
  • Polonya tır şoförü vizesi
  • Polonya eğitim ve araştırma vizesi
 • Polonya uzun dönemli vizeler
  • Polonya çalışma izni
  • Polonya bilimsel araştırma vizesi
  • Polonya eğitim ve Erasmus+ vizesi
  • Polonya gönüllü hizmetler vizesi
  • Polonya dil kursu vizesi
  • Polonya staj vizesi

Polonya, Schengen ülke birliğine dahil olup, ülkeye iş, turizm veya kişisel amaçlarla seyahat etmek için alınması gereken tüm vizeler Polonya Schengen vizesi kategorisine dahildir.

Polonya Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Polonya’ya seyahat için Schengen vizesi almak; vize başvuru formu, seyahat sigortası poliçesi, pasaport gibi gerekli evrakların kurallara uygun bir şekilde hazırlanıp teslim edilmesi halinde kolaydır.

VFS Global Polonya için Vize Evrakları Nelerdir?

VFS Global Polonya vizesi için gerekli evraklar, başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Polonya vizesi gerekli evraklar VFS Global internet sitesinde detaylı şekilde belirtilmektedir.

Tüm vize tipleri için gereken VFS global gerekli evraklar Polonya evrakları aşağıda sıralanmıştır.

 • Polonya vizesi başvuru formu: Polonya vizesi başvuru formunun dikkatlice ve eksiksiz şekilde doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Polonya vizesi başvurusunda bulunmak için başvuranın pasaportunun, pasaportta kimlik bilgilerinin olduğu sayfaların ve varsa son 3 yılda alınmış Schengen vizesi fotokopilerin hazırlanması gerekmektedir. Pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması, vize bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olması ve en az 2 adet boş sayfa içermesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvurusunda bulunan kişilere ait 35 mm genişlik, 45 mm uzunlukta 2 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Polonya vizesi almak için başvuranların, en az 30.000 Euro teminatlı ve Schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigortası poliçesini başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir. Polonya Erasmus vizesi, kurs vizesi, bilimsel çalışma vizesi ve gönüllü hizmeti vizesi başvurularında seyahat sağlık sigortası poliçesinin planlanan kalış süresinin tamamını, Polonya çalışma vizesi başvurusu durumunda sigorta poliçesinin kalış süresinin en az ilk ayını kapsaması gerekmektedir.
 • Polonya’ya ulaşım ve konaklamaya dair kanıt: VFS Global Polonya gerekli belgeler arasında, seyahat süresinde düzenlenmiş gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonu ile Polonya’da otel rezervasyonu veya davetiye gibi konaklamaya dair kanıt sunulması gerekmektedir.
 • Banka hesabı dökümü: Polonya vizesi almak için başvuru sahibinin, bankadan kaşeli ve imzalı son 3 aya ait şahıs hesabı dökümünün veya banka hesap cüzdanının orjinalini başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Muvafakatname: VFS Global Polonya vize için gerekli belgeler arasında, reşit olmayan bireyler için ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi aslı bulunmaktadır.

VFS Global Polonya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

VFS Global Polonya vize başvuru formu, standart bir kısa dönemli Schengen vize başvuru formudur. Polonya seyahati için doldurulması gereken vize başvuru formları ücretsiz olup, VFS Global internet sitesinden veya vize başvuru merkezlerinden temin edilmektedir.

Polonya vizesi başvuru formunda istenen bilgilerin başında; başvuru sahibinin adı ve soyadı, doğum yeri ve tarihi, cinsiyeti, medeni durumu, TC kimlik numarası, uyruğu ve iletişim bilgileri gelmektedir. Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması halinde, başvuru formuna yasal ebeveynin adı, soyadı ve adresinin yazılması gerekmektedir. Polonya vizesi başvuru formunda başvuru sahibinin mesleği, çalışma durumu ile çalışıyorsa işvereninin adı, soyadı ve adresinin yazılması gerekmektedir.

Vize başvuru formu doldurulurken Polonya seyahatinin amacı (turistik, iş, ziyaret vb.), talep edilen vize geçerlilik süresi ile son 3 yıl içerisinde alınmış olan Schengen vizelerinin başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmektedir.

Polonya vizesi başvuru formunda; başvuru sahibini davet eden kişinin adı ve soyadı, davet mektubu bulunmaması halinde ise konaklanacak otelin adı, adresi ve iletişim bilgileri sunulmaktadır. Polonya’ya yapılmak istenen seyahatin mali açıdan nasıl karşılanacağına ilişkin bilginin, vize başvuru formunda açıkça verilmesi gerekmektedir. Polonya vizesi başvuru sahibinin Avrupa Birliği üyesi aile yakını bulunması halinde, vize başvuru formuna aile yakınının adı ve soyadı, vatandaşlık bilgileri ve yakınlık derecesi gibi bilgiler eklenmektedir.

Vize başvurusunun yapıldığı yer ve tarihi içeren Polonya vizesi başvuru formunun eksiksiz ve dikkatle şekilde; İngilizce, Lehçe veya Türkçe dillerinde doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Başvuru sahibinin son 6 ay içinde çekilmiş, vize başvuru standartlarına uyan biyometrik fotoğrafının vize başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir. Başvuru formunun ad ve soyadı kısımları, başvuru sahibinin pasaportunda yazdığı şekliyle doldurulmaktadır.

Polonya için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya vize başvurularında seyahatin amacına bağlı olarak alınması gereken vize türünün belirlenmesi önceliktir. Polonya’ya vize almak için ilgili vize başvuru formunun doldurulması ve pasaport, seyahat rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası gibi destekleyici ek belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Polonya vizesi başvuru sahibinin, ikamet ettiği yere uygun olan VFS Global vize başvuru merkezinden online randevu alması ve vize başvuru ücreti ile servis hizmet bedelini ödemesi gerekmektedir. VFS Global Polonya vize başvuru merkezinden alınan randevu tarihinde, hazırlanan evraklar vize başvuru merkezine teslim edilmektedir. Polonya vizesi başvuru süreci, vize başvuru merkezleri tarafından verilen referans kodu ile online takip edilebilmektedir. Polonya vize başvurusu sonuçlandığında başvuru sahibi, pasaportunu kargo hizmeti kullanarak ya da vize başvuru merkezine giderek elden teslim almaktadır.

VFS Global Polonya Erasmus Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzun süreli bir ulusal (D tipi) vize olan Polonya Erasmus vizesi başvuruları, Ankara Polonya Büyükelçiliği ve İstanbul Polonya Başkonsolosluğu üzerinden yapılmaktadır. Erasmus vize başvurusunda bulunurken; imzalı ulusal vize formu, pasaport, sağlık sigortası poliçesi, eğitim veren kurumdan kabul veya eğitimin devam ettiğini gösterir belge, okul diploması, yabancı dil yeterlilik belgesi ve adli sicil kaydı gibi gerekli evraklar, Polonya’nın Türkiye’deki ilgili dış temsilciliğine teslim edilmektedir. Polonya ulusal vizesi almak için teslim edilecek belgelerin güncel olması ve başvuru dosyasına asıllarıyla birlikte birer adet fotokopilerinin de eklenmesi gerekmektedir.

Erasmus öğrencilerinin alması gereken Polonya Erasmus vizesi başvuru süreci, teslim edilmesi gereken bazı özel evraklar dışında, standart ulusal (D tipi) vize başvuru süreçleriyle benzemektedir.

VFS Global Polonya Ulusal D Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya uzun dönemli ulusal (D tipi) vize almak isteyen Türk vatandaşlarının vize başvurularını Ankara Polonya Büyükelçiliği ya da İstanbul Polonya Başkonsolosluğu’na yapmaları gerekmektedir. Polonya uzun dönemli ulusal vize başvurusunda bulunurken; imzalı ulusal vize formu, pasaport, sağlık sigortası poliçesi, askerlik durumunu gösterir belge, nüfus kayıt örneği ve adli sicil kaydı gibi VFS Global Polonya ulusal D vizesi gerekli evraklar, Polonya’nın Türkiye’deki ilgili dış temsilciliğine teslim edilmektedir. Polonya ulusal vizesi almak için teslim edilecek belgelerin güncel olması ve başvuru dosyasına asıllarıyla birlikte birer adet fotokopilerinin de eklenmesi gerekmektedir.

Polonya’da ilk gidiş tarihinden itibaren 90 günden fazla kalmak isteyen kişilere verilen uzun dönemli Polonya D tipi vize türleri; çalışma izni vizesi, erasmus vizesi, bilimsel araştırma vizesi, dil kursu vizesi, staj vizesi ve gönüllü hizmetler vizesidir. VFS Global Polonya D tipi vize gerekli belgeler vize türüne göre değişmektedir.

VFS Global Polonya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya turistik vizesi, kısa dönemli Schengen (C tipi) vize tipinde olup, başvuruları VFS Global vize başvuru merkezleri üzerinden alınmaktadır. VFS Global Polonya turist vizesi almak için vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve pasaport, seyahat rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası gibi destekleyici ek belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Polonya turist vizesi başvuru sahibinin, ikamet ettiği yere uygun olan VFS Global vize başvuru merkezinden online randevu alması ve vize başvuru ücreti ile servis hizmet bedelini ödemesi gerekmektedir. VFS Global vize başvuru merkezinden alınan randevu tarihinde, gerekli evraklar vize başvuru merkezine teslim edilmektedir.

VFS Global vize başvuru merkezleri tarafından verilen referans kodu ile Polonya turist vizesi başvuru süreci online olarak takip edilebilmektedir. Turist vizesi için başvuruda bulunan kişinin pasaportu, vize başvurusu sonuçlandığında kargo hizmeti aracılığıyla veya vize başvuru merkezinden elden teslim edilmektedir.

VFS Global Üzerinden Polonya Online Vize Randevusu Nasıl Oluşturulur?

Polonya’ya seyahat amacıyla alınacak Schengen (C tipi) vize başvuruları, VFS Global üzerinden online olarak ya da telefonla oluşturulmaktadır. VFS Global Polonya randevu alma sürecinin başlatmak için VFS Global internet sitesine kayıt olunması ve verilen e-mail adresi üzerinden VFS hesabının aktive edilmesi gerekmektedir. VFS Global randevu alma sayfasından, başvuru sahibinin ikamet ettiği il merkezine bağlı olarak vize başvuru merkezinin seçilmesi gerekmektedir. Talep edilen Polonya vizesi için uzun veya kısa dönemli vize başvurusu kategorisi ve seyahat amacına bağlı olarak vize tipi belirtilmelidir.

Polonya VFS randevu alma sürecinde, başvuru sahibinin kişisel bilgileri girildikten sonra VFS Global online randevu sistemi üzerinden uygun tarih ve saat seçilerek randevu oluşturulması gerekmektedir. VFS Global vize başvuru merkezlerinde sunulan ek hizmetlerin, istenmesi durumunda randevu alırken belirtilmesi gerekmektedir.

VFS Global vize başvuru merkezinden alınan online randevu detaylarının gözden geçirilmesi ve belirtilen ücretin ödenmesi gerekmektedir. VFS Global Polonya randevu takip süreci başvuru sırasında verilen referans kodu ile online olarak yürütülmektedir.

VFS Global Polonya Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

VFS Global Polonya vize başvuru ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Vize ücreti99 USD
0- 6 yaş arası çocuk0 USD
6- 12 yaş arası çocuk50 USD
VFS Global servis hizmet bedeli13.50 USD
Pasaport iadesi için kargo59,99 TRY
Pasaport teslimi için kurye59,99 TRY
Polonya biyometrik fotoğraf25 TRY
SMS bilgilendirme servisi4 TRY
Belge çıktı alma ve fotokopi ücreti (sayfa başına)1 TRY

VFS Global Polonya vize başvuru ücreti başvuru yapıldıktan sonra nakit olarak ödenmektedir. Vize başvurusunun reddi halinde Polonya vize ücreti iade edilmemektedir.

VFS Polonya Vize Başvurusu VIP Hizmetleri Nedir?

VFS Global vize başvuru merkezlerinde isteğe bağlı alınabilecek ek hizmetler, Polonya vizesi başvuru süreçlerini kolaylaştırmak ve kısaltmak amacıyla sunulmaktadır.

VFS Global üzerinden Polonya vize başvurusu yapan kişiler, başvuru sonrasında pasaportlarının adresten teslim alınması için kurye servisinden; vize başvuruları sonuçlandığında ise pasaport ve diğer evraklarını teslim almak için kargo hizmetinden yararlanabilmektedir.

Polonya vize başvurusu için gereken biyometrik fotoğraf, VFS Global vize başvuru merkezlerinde bulunan fotokabinlerde çekilebilmektedir. VFS Global vize başvuru merkezlerinde fotokopi hizmeti sunulmaktadır. VFS Global’in sunduğu isteğe bağlı ek hizmetler arasında vize talebinde bulunan kişiler için SMS servisi ile vize başvurusu takip olanağı bulunmaktadır.

VFS Global Üzerinden Polonya Vize Başvurusu Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Polonya vize takip VFS Global’in sunduğu hizmetler sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Polonya vize başvuruları Polonya Büyükelçiliği tarafından VFS Global vize başvuru merkezlerine iade edildiğinde, başvuru sahipleri bilgilendirme e-maili almaktadır. VFS Global Polonya pasaport takip için e-mail ile bilgilendirme yerine, doğrudan kısa mesaj servisi ile bilgilendirme de seçilebilmektedir.

VFS Global Polonya vize sorgulama, e-mail ve SMS seçeneklerine ek olarak online olarak da yapılabilmektedir. Online Polonya VFS vize takip için vize başvuru merkezleri tarafından başvuru sırasında verilen referans kodu ve başvuru sahibinin soyadı kullanılmaktadır.

Vize başvurusu sonuçlandığında pasaport iadesi için VFS Global Polonya pasaport teslim saatleri, VFS Global’in internet sitesinden veya telefonla öğrenilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: