Balayı için Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

2023'te Balayı için Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Balayı için Schengen ülkelerine seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları; pasaport türlerine göre vize uygulamasına tabi tutulabilmektedir. Gri, siyah ve yeşil pasaport sahiplerinin 90 güne kadar Schengen ülkelerinde seyahat hakkı bulunmaktadır. Bordo pasaport hamilleri ise Schengen ülkelerine balayı seyahatlerinde 90 güne kadar seyahat izni tanıyan kısa süreli (C tipi) turistik Schengen vizesi almalıdır.

Vizem.net balayı için Avrupa'ya seyahat edecek çiftlerin vize başvuru işlemleri için danışmanlık ve takip hizmeti sunan, son 5 yılda yapılan başvurularda 100% vize onay oranı ile en iyi skora sahip akredite acentedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Avrupa'da Balayı için Vize Nereden Alınır?

Avrupa’da balayı için vize, gidilecek ülkenin dış temsilciliğinden alınır. Eğer kişi birden fazla Schengen ülkesine gidecekse; en uzun süre kalacağı ülkeden vize almalıdır. Birden fazla Schengen ülkesi ziyaret edilip hepsinde eşit sürelerde kalınacaksa, giriş yapılan ilk ülkeden balayı vizesi alınmalıdır. Schengen bölgesine balayı vizesi ile giriş yapıldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine de belirlenen süre içerisinde vizesiz seyahat edilebilmektedir.

Schengen Ülkelerinde Balayı için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Schengen ülkelerinde balayı için vize başvurusunu eşlerin ayrı ayrı yapması gerekmektedir. Schengen ülkelerindeki seyahat planları hazırlanmalı ve seyahat planına uygun rezervasyonlar tamamlandıktan sonra başvuru işlemleri başlatılmalıdır.

Kısa süreli (C tipi) vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Gerekli evraklar toplandıktan sonra dış temsilcilikten, aracı kurumlardan veya akredite acentelerden randevu alınmalıdır.

Randevu gününde kişi vize başvuru merkezine tüm belgeleri teslim etmelidir. Biyometrik bilgiler Schengen vize bilgi sistemine kaydedildikten sonra vize ücreti ödenmelidir ve vize ücretinin ödendiğine dair dekont beyan edilmelidir.

Vize başvurularında onay veya ret yetkisi olan tek kurum Türkiye’deki dış temsilciliklerdir. Vize onaylandıktan sonra kişiler pasaportlarını başvuru yapılan vize merkezinden alabilmektedir.

Vize Merkezine Gitmeden Schengen Balayı Vizesi Alınabilir Mi?

Vize merkezine gitmeden Schengen balayı vizesi; son 59 ay içerisinde Schengen vizesi alınmış ise, gerekli evraklar Vizem.net ofisine gönderilerek alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Balayı için Schengen Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Balayı için Schengen vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen vize başvuru formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu beyan edilmelidir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve seyahat bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan, 2 sayfası boş pasaport bulundurulmalıdır.
 • Fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda, açık renkli arka planı olan biyometrik fotoğrafın bulundurulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sigortasının 30.000 euroluk kapsamı olmalıdır.
 • Uçuş ve konaklama rezervasyonları: Seyahat planına uygun olarak ayarlanmış uçak rezervasyonları ve otel ile AirBnB gibi konaklama yerlerinden alınmış rezervasyonların beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harç dekontu: Vize ücretinin ödendiğini kanıtlayan dekontun sunulması gerekmektedir.
 • Oturum izni: Türkiye’den vize başvurusu yapan kişi yabancı uyruklu ise, Türkiye’de yasal olarak ikamet ettiğini kanıtlayan belge gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Kişinin seyahati boyunca kendini geçindirecek yeterli gelire sahip olduğunu kanıtlayan belgeleri sunması gerekmektedir.

Yukarıda verilen evraklar standart Schengen vizeleri için talep edilen belgelerdir. Bazı durumlarda kişilerin çalışma durumuna ve ülkeye göre evraklar değişiklik gösterebilmektedir. Gerekli bütün evrakların eksiksiz ve doğru bilgilerle hazırlanması zorunludur.

Schengen Balayı Vizesi için Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Schengen balayı vizesi için başvuru dilekçesi; Schengen ülkesinin dış temsilciliğine hitaben yazılması gereken bilgi verici bir evraktır. Vize dilekçesinde kişi; seyahat sebebini, seyahat planını, seyahat tarihlerini, iş durumunu ve seyahat masraflarını nasıl karşılayacağını açıklamalıdır ve mümkünse ek belgelerle desteklemelidir.

Schengen Balayı Vizesi için Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?
Schengen Balayı Vizesi için Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Schengen Vizesi için Balayı Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yaptırılır?

Schengen balayı vizesi için geçerli bir uçuş rezervasyonu yeterli olmaktadır.

Vize talebinin reddedilmesi sonucu mağdur olmamak için Schengen ülkeleri biletin satın alınmasını zorunlu tutmamaktadır. Schengen için uçak rezervasyonu; uçuş firmaları veya seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Uçak rezervasyonunun yapıldığına dair kanıt sunulmaması veya sahte rezervasyon yapılması durumunda; kişinin Schengen bölgesinden ayrılmaya niyeti olmadığı düşünülerek vize talebi reddedilir.

Avrupa Balayı Vizesi için Seyahat Planı Nasıl Hazırlanır?

Avrupa balayı vizesi için seyahat planı hazırlanması, vize talep dilekçesinin etkisini artırır ve uygun rezervasyonların yapılmasını kolaylaştırır. Schengen bölgesinde gidilecek yerler belirlendikten sonra, uçak biletleri rezerve edilmelidir. Uçak rezervasyonları, başvuru sahiplerinin Schengen bölgesinden ayrılmasına kanıt olarak gösterilebildiği için zorunlu belge olarak talep edilmektedir. Schengen bölgesi içerisinde kalınacak oteller veya pansiyonlardan rezervasyon yapılmalıdır. Otel rezervasyonu yapmak; oteller genellikle ön ödeme istemediği için kolay olmaktadır.

Seyahat boyunca gezilecek yerlerde yapılacak aktiviteler ve seyahat noktaları belirlenmelidir. Gidilecek turistik yerler ve yapılacak aktiviteler titizlikle ve detaylı olarak bir tabloya eklenmeli veya düz metin olarak yazılmalıdır. Hazırlanan Schengen seyahat planı örneği vize talep dilekçesinde de kullanılabilmektedir.

Balayı için Schengen Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Balayı için Schengen vize randevusu aracı kurum vize başvuru merkezlerinden veya online randevu portallarından alınabilmektedir.

Vizem.net tüm vize başvuruları için ücretsiz randevu hizmeti sunmaktadır.

Schengen Balayı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Schengen balayı vizesi ücreti 2022 yılı için 80 EUR olarak belirlenmiştir.

Seyahat sağlık sigortası, rezervasyonlar, danışmanlık ücreti, başvuru formunun doldurulması ve vize dilekçesinin hazırlanması gibi tüm işlemler göz önünde bulundurulduğunda ortalama Schengen turist vizesi masrafı 190 EUR tutmaktadır.

Schengen Ülkeleri için Balayı Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Schengen ülkeleri için balayı vizesinin işlem süreci ortalama 15 gündür. Konsolosluğun yoğun olması, evrakların eksik olması veya işlem sürecinin resmi tatillerin olduğu tarihlere denk gelmesi durumlarında vize başvuru süreci 1 ay veya 2 aya kadar uzayabilmektedir.

Balayı için Schengen Vizesi Kaç Günlük Verilir?

Balayı için Schengen vizesi; ilk kez Schengen vizesi alınıyorsa seyahat planındaki süre kadar, genel olarak en fazla 90 gün olarak verilmektedir.

Vizem.net aracılığıyla 2017-2022 arasında alınan Schengen balayı vizesi başvurularında alınan ortalama kalış süresi 12 gündür.

Avrupa'nın En Meşhur Balayı Destinasyonları Nelerdir?

Avrupa'nın En Meşhur Balayı Destinasyonları Nelerdir?
Avrupa'nın En Meşhur Balayı Destinasyonları Nelerdir?

Avrupa’nın en meşhur balayı destinasyonları aşağıda listelenmiştir.

 • Santorini Adası - Yunanistan
 • Amalfi Sahili - İtalya
 • Paris - Fransa
 • Hvar - Hırvatistan
 • Floransa - İtalya
 • Cinque Terre - İtalya
 • Dubrovnik - Hırvatistan
 • Sardinya - İtalya
 • Prag - Çek Cumhuriyeti
 • Mallorca - İspanya
 • Venedik - İtalya
 • Sevilla - İspanya
 • Lizbon - Portekiz
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: