Schengen Vizesi Parmak İzi Uygulaması

Schengen Vizesi Parmak İzi Uygulaması Nedir, Kimler İçin Gereklidir?

Schengen vizesi parmak izi uygulaması 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir ve Türkiye’den başvuran tüm başvuru sahiplerinin parmak izi ve fotoğraf gibi biyometrik verilerinin 26 Schengen ülkesi ile paylaşılmasını sağlamak amacını taşımkatadır. Schengen vize parmak izi uygulaması kapsamında elde edilen veriler Avrupa Vize Bilgi Sistemi (VIS) için kullanılır.

Schengen vizesi başvurusunun temel adımlarından birini oluşturan biyometrik veriler, 59 ay (beş yıl) boyunca Vize Bilgi Sisteminde kalır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında biyometri parmak izi işlemlerinin hızlı şekilde tamamlanması için ülgili ülkenin saha danışmanı başvuru sahibine refakat etmektedir.

Bilgi için: 0850 241 1868

Schengen VIS Sistemi Nedir?

Schengen VIS sistemi, Schengen bölgesi Vize Bilgi Sistemi demektir. Schengen VIS sistemi, Schengen ülkeleri için vize başvurusunda bulunan kişilere ve Schengen vizesi sahibi kişilere ait bilgileri bir arada tutan ve paylaşılmasını kolaylaştıran bir bilişim teknolojisi ürünüdür.

Schengen Vizesi VIS İbaresi Nerede Yer Alır?

Schengen vizesi VIS ibaresi, Schengen vize etiketinde ad-soyad satırının altında bulunan “remarks” kısmında bulunur. VIS ibaresinin vize etiketinde bulunması, vize sahibine ait biyometrik verilerin VIS sistemi kapsamında toplandığı, saklandığı ve Schengen ülkeleri ile paylaşıldığı anlamına gelir.

Schengen vizesindeki VIS ibaresinin yerini gösteren görsel aşağıda verilmiştir.

Schengen Vizesi VIS İbaresi Nerede Yer Alır?
Schengen Vizesi VIS İbaresi Nerede Yer Alır?

Schengen Vizesi İçin Parmak İzi Vermek Şart Mıdır?

Evet, Schengen vizesi için parmak izi vermek şarttır. Başvuruyu yapan kişi ilk kez Schengen vizesi için başvuruyorsa gerekli ölçülere uygun bir fotoğraf ve parmak izlerini içeren biyometrik verilerini şahsen kaydettirmelidir.

Hangi Durumlarda Schengen Vizesi İçin Parmak İzi Vermek Gerekmez?

Schengen vizesi için parmak izi vermek; başvuru sahibinin 12 yaşın altında olması, fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olması, devlet veya hükümet başkanı veya eşleri dahil olmak üzere ulusal hükümet üyesi olması ya da kişinin Schengen hükümetleri tarafından resmi olarak davet edilmiş bir elçi konumunda olması durumlarında gerekmemektedir.

Başvuru sahibi kişi son 59 ay (5 yıl) içerisinde Schengen vizesi için parmak izi vermiş ise, kişinin bu verileri tekrar vermesi gerekmemektedir.

Parmak İzi Verilmeyen Schengen Başvurularında Vize Ücreti Değişir Mi?

Hayır, parmak izi verilmeyen Schengen başvuruları için vize ücreti değişmez.

Önceden Schengen Vizesi Almış Kişilerin Parmak İzi Hangi Durumlarda Alınır?

Önceden Schengen Vizesi Almış Kişilerin Parmak İzi Hangi Durumlarda Alınır?
Önceden Schengen Vizesi Almış Kişilerin Parmak İzi Hangi Durumlarda Alınır?

Önceden Schengen vizesi almış kişilerin parmak izi verileri 59 ay (5 yıl) geçerlidir; ancak kişinin belli şartlar altında parmak izi verilerini yenilemesi beklenir. Başvuruyu yapan kişi Schengen ülkeleri dışındaki bir ülkeye vize almak amacıyla parmak izi vermiş ise, son 5 yıl içerisinde olsa bile bu veri Schengen ülkeleri için geçerli değildir ve yenilenmesi gerekir. Schengen vizesi için parmak izi vermiş olan kişi, evlenme ya da boşanma gibi sebeplerle soyadını değiştirmiş ise parmak izinin yenilenmesi gerekir.

Başvuru sahibi parmak izini pasaportu veren kurumda vermiş ise bu kayıtlar Schengen ülkeleri için geçerli değildir. İstisnai durumlarda da kişi konsolosluklardan gelen talebe göre, halihazırda geçerli parmak izi kaydı bulunan bir pasaportu olsa dahi, parmak izi kaydını yenilemek için tekrar çağırılabilir.

Schengen Vizesi İçin Çocukların Parmak İzi Vermesi Gerekir Mi?

Schengen vizesi için 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur. Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişi, 12-18 yaş aralığı arasında ise parmak izinin alınması için bir ebeveyn ya da yasal vasinin izni gerekir.

Schengen Vizesi İçin Parmak İzi İşlemleri Nerede Yapılır?

Schengen Vizesi İçin Parmak İzi İşlemleri Nerede Yapılır?
Schengen Vizesi İçin Parmak İzi İşlemleri Nerede Yapılır?

Schengen vizesi için parmak izi işlemleri, C tipi vizeler için aracı kurum başvuru merkezlerinde; ulusal vizeler için ise ilgili ülke konsolosluğu vize biriminde yapılır.

Schengen vize başvuru randevusuna gerekli belgeler hazırlanarak ve gerekli vize ücreti ödenerek gidilir; gerekli evrakların teslimi aşamasında parmak izi kaydı alınır.

Başvuru sahibi son beş yıl içerisinde başka bir vize başvurusu için konsolosluk, büyükelçilik veya vize başvuru merkezine parmak izi kaydı vermemiş ise kişinin Schengen randevu aşamasında bizzat bulunması zorunludur; aksi halde dahi ilgili kurum gerekli gördüğü durumlarda parmak izi verilerinin tekrar alınmasını isteyebilir.

Schengen Vizesi Parmak İzi Kaydı Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Schengen vizesi parmak izi kaydı 5 yıl süre ile geçerlidir.

Vize Reddi Alanların Parmak İzi Yeni Schengen Başvurusunda Geçerli Midir?

Hayır, Schengen vizesi için ret cevabı almış kişinin parmak izi yeni bir başvuruda geçerli değildir. Başvuran kişinin yeni bir başvuruda parmak izini tekrar verip teyit etmesi gerekmektedir.

Schengen Parmak İzi Sorgulama İşlemi Nerede Yapılır?

Schengen parmak izi sorgulama işlemi, Schengen bölgesine giriş yapılan ülkede, sınır kontrol memurları tarafından yapılır.

Schengen bölgesine giriş yapılan sınırda, vize sahibinin parmak izi verileri veri tabanındaki verilerle karşılaştırılabilir. Karşılaştırma sonucunda ortaya çıkabilecek uyumsuzluk durumu kişinin Schengen bölgesi içerisine alınmayacağı anlamına gelmez; böyle bir durumda kişinin kimliği ve pasaportuna dair veriler detaylı olarak tekrar kontrol edilir.

Parmak İzi Vermeden Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Parmak izi vermeden Schengen vizesi başvuruları, başvuru sahibi kişi Schengen ülkeleri için VIS sistemine son beş yılda parmak izi kaydı verdiyse, Vizem.net üzerinden, kişinin başvuru merkezi veya dış temsilciliğe gitmesine gerek kalmadan yapılabilir.

Kişinin vize danışmanlık hizmeti almak ve vize başvurusunda bulunmak için gerekli evrakları Vizem.net İstanbul merkez ofisine kargo ile ya da PDF formatında olacak şekilde mail ile iletmesi gerekli ve yeterlidir. Başvuru sahiplerinin vize danışmanlık hizmeti kapsamında, vize başvurusunda bulunmak için gerekli evraklarını kurye ile evinden de aldırabilmektedir. Kurye ile gerekli belgelerin evden toplatılması hizmeti İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde bulunur.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: