Denizci Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Denizci Vizesi Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

Gemi adamı vizesi ya da gemi mürettebatı vizesi olarak da bilinen denizci vizesi; ilgili ülkenin kıta sahanlığına gemi ile giriş yapmak veya gemi ile geçiş yapmak amacıyla alınan vize türüdür. Denizci vizesi, gemi veya yat kaptanları ile cruise gemilerinde görevli mürettebatın karaya ayak basmak veya transit geçiş yapabilmek için başvuru yaptıkları vizedir.

Türkiye'nin vize onay oranı en yüksek akredite acentesi Vizem.net yat, taşıma, özel amaçlı ya da cruise gemilerinde çalışan mürettebatın gemi adamı vizesi başvurularında takip ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Denizci Vizesi Şartları Nelerdir?

Denizci vizesi alabilmek için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Uluslararası sularda askeri faaliyetlerde bulunmayan bir geminin mürettebatı olmak ya da mürettebata katılmak için davetiye almış olmak gerekmektedir.
 • Denizci vizesi başvurusunda bulunabilmek için geçerli bir pasaporta sahip olma şartı aranmaktadır.
 • Başvuru sahibinin temiz bir adli sicil kaydına sahip olması gerekmektedir.
 • Denizci vizesi başvuru sahibinin daha önce vize ihlali yapmamış olma şartı aranmaktadır.
 • Başvuru sahibinin vize sonunda ülkesine geri döneceğini kanıtlaması istenmektedir.

Gemi Mürettebatı Vizesi Nereden Alınır?

Gemi mürettebatı vize başvuruları ilgili ülkenin uygulamış olduğu vize politikasına göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle konsolosluk ve vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Denizci Vizesi Nasıl Alınır?

Denizci vizesi başvurularında başvuru formunun doldurulması, vize destekleyici evrakın hazırlanması, randevu oluşturulması, randevu tarihinde başvuru sahibinin biyometrik kaydının alınması, vize mülakatı ve vize harcının ödenmesi adımları takip edilmektedir.

Denizcilik vize süreci vize başvuru formunun doldurulmasıyla başlamaktadır ve başvuru formu doldurulurken konsolosluk ya da vize başvuru merkezlerinden vize randevusu alınmaktadır. Denizcilik vizesi almak için oluşturulan randevu tarihinde başvuru sahibinin bizzat randevu merkezine giderek biyometrik kaydını tamamlaması ve vize harcını ödemesi istenmektedir.

Denizcilik vize başvurularında ülkelerin izledikleri vize prosedürleri benzerlik göstermekle birlikte ülkeler, vize prosedürlerinde değişiklik yapma ya da kendi politikalarını uygulama hakkını saklı tutmaktadır.

Gemi Adamı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gemi adamı vizesi için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Gemici vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş, ıslak imzalı başvuru formu
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait, 2 boş sayfası bulunan, 10 yıldan daha eski olmayan ve seyahat süresinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • İkametgah belgesi: Başvuru sahibinin ikametgah adresini yasal olarak kanıtlayan belge
 • Fotoğraf: Başvuru sahibine ait 6 aydan eski olmayan, yüksek çözünürlüklü ve pasaport gereksinimlerini karşılar nitelikte vesikalık fotoğraf
 • Seyahat belgeleri: Başvuru sahibinin ilgili ülke ziyaretini kanıtlar nitelikteki; uçak rezervasyonu, otel rezervasyonu, denizcinin adının, soyadının, doğum bilgilerinin, pasaport numarasının, denizcinin defter numarasının, geminin adının ve bağlı olduğu limanın belirtildiği ilgili ülkedeki acenteden alınmış davetiye gibi belgeler
 • Finansal belgeler: Hamilin vize boyunca ilgili ülkedeki masraflarını karşılamaya yetecek maddi gücü olduğunu kanıtlayan, başvuru tarihinden 15 gün önce alınmış ve son 3 aydaki finansal hareketleri gösteren mali belgeler
 • Seyahat sağlık sigortası: Gemici vizesi başvuru sahibinin ilgili ülkede kalacağı tarihleri kapsayan dönemde geçerliliği olan sağlık sigortası
 • Vize ücreti: Başvuru sahibinin vize harcını ödediğini kanıtlayan dekont

Denizci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Denizi vizesi ücreti ülkelerin izledikleri vize politikalarına göre değişiklik göstermektedir. Avustralya hükümeti denizci vizesi için ücret talep etmezken Amerika Birleşik Devletleri denizci vizesi için 160 USD talep etmektedir ve diğer ülkelerde denizcilik vizesi fiyatları ortalama olarak 60- 150 euro arasında değişmektedir.

Schengen Gemi Adamı Vizesi Ne Kadardır?

Gemi ile Schengen bölgesine giriş veya Schengen bölgesinden geçiş için gerekli olan Schengen gemi adamı vizesi tutarı 80 eurodur. Schengen gemi adamı vize başvuru sürecinden başvuru sahibine rehberlik eden akredite acenteler bulunmaktadır.

Vize başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası, başvuru formu doldurma ve danışmanlık hizmeti ücretlerinin dahil olduğu gemi adamı Schengen vizesi ortalama masrafları 2022 yılı için 185 euro civarında tutmaktadır.

Gemi Adamı Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilir?

Gemi adamı vizesinin geçerlilik süresi ülkeden ülkeye değişmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde gemi adamı vizesi hamiline 29 gün kalma hakkı tanınırken Schengen ülkelerinde süre 5 gündür. Avustralya’da ise gemi adamı vizesi sahipleri, bağlı bulundukları geminin limanda kaldığı süre boyunca Avustralya’da kalma hakkına sahip olmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: