Dil Okulu Vizesi

Dil Okulu Vizesi Başvuru Prosedürleri

Dil okulu vizesi; farklı bir ülkede yabancı dil eğitimi almak veya yabancı dilini geliştirmek isteyen kişilerin almakla yükümlü oldukları vize türüdür.

Dil okulu vizesi, Türkiye’den yapılan vize başvurularda en fazla vize reddi ile sonuçlanan vize türüdür.

Dil okulu vize başvurularında, dil okulu vize reddi ile karşılaşmamak için; eğitim alınacak kurumdan kabul mektubu almış olmak ve ibraz edilmesi gereken belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması gerekmektedir.

Vizem.net 2016-2021 yılları arasında 46 ülkedeki dil okulu vize başvurularında %94,2 ile onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Dil Okulu Vize Reddi Neden Verilir?

Dil okulu vize reddine en çok sebep olan durum; konsolosluk tarafından gerçekçi bulunmayan dil okulu kayıtlarıdır.

Dil okulu vize başvurularında ret alınmaması için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; alınması planlanan dil eğitiminin daha önceki eğitim hayatı ile ilişkilendirilmesi ve eğitimin tamamlanmasının ardından, eğitimi tamamlayan kişinin iş ve eğitim hayatına ne oranda katkı sağlayabileceğini vize talep dilekçesi ile açık bir dille ifade edilmesidir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan dil okulu ve vize başvurularında vize talep dilekçesi kişisel bilgiler doğrultusunda ilgili ülkenin danışmanı tarafından yazılmaktadır.

Dil Okulu Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Dil okulu vize reddine itiraz süreci, vize başvurusunu reddetmiş olan ülkeye göre değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak izlenebilecek süreç; vize reddine itiraz dilekçesi yazmak şeklindedir. Vize reddine itirazlar bazı ülkeler için ücretli olabilmektedir.

Vizem.net uygun adaylar için itiraz süreci ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti vermektedir.

Dil okulu vize başvuruları reddedilmiş olan kişilerin vizem.net aracılığı ile yapmış oldukları itirazlar %84,2 oranında kabul görmüş ve vize başvuruları onaylanmıştır.

Dil Okulu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dil okulu vizesi için gerekli olan evraklar; dil eğitiminin süresi ve dil eğitiminin alınacağı ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir.

Dil okulu vizesi için gerekli olan ortak evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: En az 1 yıl daha geçerliliği olmalıdır. Alınacak dil eğitimi 1 yıldan daha uzun sürecekse buna uygun şekilde eğitim süresinden en az 2 ay daha uzun süreli geçerli pasaport ile başvuru yapılmalıdır.
  • Başvuru Formu: Başvurunun yapıldığı ülkenin talebi doğrultusunda İngilizce veya farklı bir dilde eksiksiz olarak doldurulmuş başvuru formu sunulmalıdır.
  • Biyometrik Fotoğraf: Fotoğraf başvuru yapılan ülkenin istediği sayıda ve oranlarda olmalı ve nötr bir yüz ifadesi, ağız kapalı, doğrudan kameraya bakan, açık renkli bir arka planda çekilmelidir.
  • Kabul Mektubu: Eğitim alınması planlanan ülkede, yasal yollardan eğitim vermekte olan bir dil okulundan alınması gereken dil okuluna kayıt olunduğuna dair kabul mektubu gerekmektedir.
  • Sağlık Seyahat Sigortası: Eğitim alınacak ülkede kalınacak tüm günleri kapsayan ve en az 30.000 EUR kapsamlı seyahat sigortası gerekmektedir.
  • Maddi Yeterlilik Beyanı: Eğitim sürecindeki tüm harcamaların karşılanabileceğinin kanıtı gerekmektedir. Dil eğitimi sponsor tarafından karşılanacak ise, sponsor olacak kişiye ait maddi yeterlilik beyanı ve banka hesap dökümleri sunulmalıdır.
  • Motivasyon Mektubu: Dil eğitiminin neden alınmak istendiği, dil eğitiminin tamamlanmasının ardından bu eğitimin hangi amaçla ve nerede kullanılacağının açıklandığı yazı sunulmalıdır.
  • Konaklama Belgeleri: Dil eğitimi süresince nerede ikamet edileceğine dair bilgilerin yer aldığı belgeler başvuru dosyasına eklenmelidir.

Dil Okulu Vize Şartları Nelerdir?

Dil okulu vize şartları olarak; bazı ülkeler başvuran kişinin kendine ait banka hesabında, dil eğitimi süresince yapılacak harcamaları karşılayacak kadar bakiye görmek isterken bazı ülkeler için ise, aile içinden gösterilecek bir sponsor yeterli olmaktadır.

Başvuru yapılacak ülkede eğitim vermekte olan dil okulundan burs alınması ve bu bursun kanıtlanabilmesi durumunda sponsor göstermeye veya banka hesaplarının ibraz edilmesine gerek kalmamaktadır.

Dil Okulu için Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Dil okulu için vize başvuruları, başvurunun yapıldığı konsolosluğun yoğunluğuna göre değişim göstermekle birlikte ortalama 7 ila 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Uzun süreli dil okulu vizelerinde bu süreç bazı ülkelerde daha uzun sürebilmektedir.

Dil Eğitimi Vizesi için Nereye Başvurulur?

Uzun süreli dil eğitimi vizesi için genelde ilgili ülkenin dış temsilciliğine, 3 aydan daha kısa süreli olan dil eğitimleri için ise vize başvuru merkezine başvuru yapılabilmektedir.

Pandemi sebebiyle, dil okulu için vize almak konusunda istisnai durumlar bulunmaktadır. Vizem.net eğitim vizesi danışmanlık hizmeti vermektedir.

Güncel bilgi için: 0850 241 1868

2022’de En Kolay Dil Okulu Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

2022’de en kolay dil okulu veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: