Ev Alanlara Oturma İzni Veren Ülkeler

2023'te Altın Vize ile Ev Satın Alanlara Oturma İzni Veren Ülkeler

Altın vize, genel olarak bir ülkeye yatırım yapan yabancı yatırımcılara kalıcı oturma izni ya da birkaç yıl yabancı ülkede yaşanılması durumunda vatandaşlık verilmesini destekleyen bir vize türüdür. Altın vize kapsamındaki yatırım türleri arasında gayrimenkul yatırımı da bulunmaktadır.

Altın vize kapsamında değerlendirilen yatırım araçları ve asgari yatırım miktarı ülkeden ülkeye değiştiği gibi, her ülke için gayrimenkul yatırımı kabul edilmemektedir. Gayrimenkul yatırımını altın vize için kabul eden ülkeler ve altın vize için başvuru şartları aşağıda açıklanacaktır.

Vizem.net yurt dışında gayrimenkul yatırımı yaparak oturum izni almak isteyen kişiler için başvuru danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Ev Alana Oturma İzni Veren Ülkeler Hangileridir?

Ev alınca oturma izni veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Malta: Malta için gayrimenkul yatırımı 5 yıl boyunca en az 700.000 euro değerinde olmalıdır ve başvuru sahibinin 1 ile 3 yıl sonrasında vatandaşlık başvurusunda bulunabilmesi için öncelikle oturma izni alması şartı aranmaktadır.
 • Dominika: Dominika, 5 yıl boyunca en az 200.000 dolar değerinde gayrimenkul yatırımı yapılmasını gerektirmektedir ve ülkede yaşama veya ülkeyi ziyaret etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Dominika gayrimenkul yatırımı için kayıt uzaktan 3 ile 6 ay arasında gerçekleştirilebilmektedir.
 • Saint Lucia: Saint Lucia gayrimenkul yatırımı 5 yıl boyunca en az 300.000 dolar değerinde olmalıdır. Satın alınan gayrimenkul 5 yıl sonra tekrar satılabilmektedir.
 • St. Kitts ve Nevis: St. Kitts ve Nevis için gayrimenkul yatırımı için iki seçenek bulunur. 7 yıl boyunca en az 200.000 dolar değerinde gayrimenkul yatırımı veya 5 yıl boyunca 400.000 dolarlık gayrimenkul yatırımı yapılabilmektedir.
 • Grenada: Grenada, 5 yıl boyunca en az 220.000 dolar değerinde gayrimenkul yatırım yapılması ile birlikte Çin’e vizesiz seyahat etme imkanı sağlayan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde E2 yatırımcı vizesi alınmasını sağlayan tek Karayip programını sunmaktadır.
 • Antigua ve Barbuda: Antigua ve Barbuda gayrimenkul yatırımı 5 yıl boyunca en az 200.000 dolar değerinde olmalıdır; başvuru sahibinin yatırım için ülkeye gelme zorunluluğu bulunmamakta ve işlemler yurtdışındaki temsilcilikler ya da video konferans yolu ile gerçekleştirilebilmektedir. Antigua ve Barbuda yatırım programı ile pasaportun alınmasının ardından 5 yıl içerisinde 5 gün süresinde adaya seyahat edilmesi gerekmektedir.
 • Portekiz: Portekiz gayrimenkul yatırımı 5 yıl süreyle 500.000 euro olarak veya yenileme gerektiren bölgelerdeki 30 yıldır onarım yapılmamış evler için 350.000 euro olarak yapılmalıdır. Yatırımla alınan oturma izni başvuru sahibinin eşini ve 26 yaşını doldurmayan ekonomik olarak aileye bağlı olan çocuklarını da kapsamaktadır. Başvuru sahibinin yatırımı gerçekleştirmesinden sonra her yıl en az 7 gün boyunca Portekiz’de yaşaması, hane kaydını aldırması ve sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Başvuru sahibinin yaptığı gayrimenkul yatırımından 5 yıl sonrasında daimi ikametgah ya da vatandaşlık başvurusunda bulunmaya hak kazanmaktadır.
 • İspanya: İspanya için yapılan gayrimenkul yatırımı en az 500.000 euro değerinde olmalıdır ve 5 yıl boyunca elde tutulmalıdır. İspanya’da yapılan gayrimenkul yatırımı ülke içerisinde çalışma imkanı vermenin yanı sıra AB ülkelerine seyahat etme imkanı tanır. Oturma izni başvuru sahibinin eşi ve 26 yaşını doldurmamış bakmakla yükümlü olduğu çocuklarını kapsamaktadır.
 • Yunanistan: Yunanistan gayrimenkul yatırımı 5 yıl süreyle 250.000 eurodur ve başvuru sahibinin eşi ile 21 yaşını doldurmamış çocuklarını kapsamaktadır. Oturma izni almak için başvuru sahibinin Yunanistan’da yaşama şartı bulunmamaktadır ve Yunanistan’a gayrimenkul yatırımı yapan başvuru sahibi 7 yılın sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunmaya hak kazanmaktadır.

Ev Alarak Oturma İzni Almak için En Az Ne Kadar Yatırım Yapılmalıdır?

ÜlkeMinimum Gayrimenkul Değeri
Malta700.000 euro
Dominika200.000 dolar
Saint Lucia300.000 dolar
St. Kitts ve Nevis200.000 veya 400.000 dolar
Grenada220.000 dolar
Antigua ve Barbuda200.000 dolar
Portekiz350.000 veya 500.000 euro
İspanya500.000 euro
Yunanistan250.000 euro

Gayrimenkul Yatırımı ile Alınabilecek En Ucuz Oturum İzni Hangisidir?

Gayrimenkul Yatırımı ile Alınabilecek En Ucuz Oturum İzni Hangisidir?
Gayrimenkul Yatırımı ile Alınabilecek En Ucuz Oturum İzni Hangisidir?

Gayrimenkul yatırımı ile alınabilecek en ucuz oturum izinleri, Dominika, St. Kitts ve Nevis ilee Antigua ve Barbuda’dır.

Hangi Ülkeler Ev Alana Vatandaşlık Veriyor?

Ev satın alarak oturum izni almak altın vize uygulaması kapsamındadır. Altın vize uygulamaları kapsamında belirli bir sürenin geçmesinin ardından ev alana vatandaşlık başvurusu yapma hakkı verilmesine rağmen geçmesi gereken süre ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Yurt dışında ev alana vatandaşlık veren bazı ülkeler ev satın alınması yoluyla oturum izninin alınmasından kısa bir süre sonra vatandaşlık alabilir iken, genellikle oturum izninin alınmasından 5 ile 10 yıllık bir sürenin geçmesinin ardından vatandaşlık başvurusu yapılmasına izin verilmektedir.

Örnek olarak, Portekiz 5 yıl süreyle altın vizesi sahibi olan kişilere, bu sürenin sonunda kalıcı oturum iznine veya vatandaşlığa başvuru yapma hakkı vermektedir; Malta ise 12 ay oturma izni ile ülkede bulunan kişilere vatandaşlığa başvurma hakkı tanımaktadır.

Altın Vize için Ev Satın Alma Haricinde Hangi Yatırımlar Kabul Edilir?

Altın vize için ev satın alma haricinde hangi yatırımların kabul edildiği aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin yabancı ülkede bulunan bir şirketin hisselerine sermaye yatırımı yapması
 • Başvuru sahibinin yabancı ülkenin kamu borcuna ya da devlet tahvillerine sermaye yatırımı yapması
 • Başvuru sahibinin yabancı ülkede istihdam oluşturacak bir girişimde bulunması
 • Başvuru sahibinin yabancı ülkedeki bilimsel ya da teknolojik gelişmelere katkı sağlaması

Gayrimenkul satın alınması haricinde altın vize veren ülkeler tarafından sunulan farklı yatırım türleri için belirlenen minimum tutarlar da ülkeler arasında farklılık gösterebilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: