Kapı Vizesi Nedir Nasıl Alınır?

Kapı Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Kapı vizesi, seyahat edilen ülkenin havalimanında veya farklı bir giriş noktasında alınabilen vize çeşididir. Kapı vizesi alınabilecek durumlarda, ülkenin giriş noktasında vize başvurusu ve harç ödemesi yapılıp kararın beklenebileceği bankolar bulunmaktadır. Seyahat edilen ülkeye göre kapıda vize için karara varılması birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürebilir.

Her ülke kapı vizesi olanağı sunmamaktadır. Kapı vizesi veren ülkeler bile çoğunlukla vize alımını belirli milliyetlere sınırlamaktadır. Kapı vizesi başvurusu genellikle belirli bazı havalimanlarında ve giriş noktalarında yapılabilmektedir.

Vizem.net kapıda vize başvurusu yapacak kişilerin sınırda beklenmedik bir sorun ile karşılaşmaması için gerekli evrakların hazırlanması ve kontrolünde danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kapı Vizesi ile Gidilen En Popüler 10 Ülke Hangileridir?

Kapı Vizesi Veren ÜlkelerKapı Vizesi Süresi
Azerbaycan kapı vizesi1 ay
Mısır kapı vizesi1 ay
Kuveyt kapı vizesi3 ay
Umman kapı vizesi14 gün
Senegal kapı vizesi90 gün
Sri Lanka kapıda vize30 gün
Tayvan kapıda vize30 gün
Ermenistan kapıda vize120 gün
Kamboçya kapıda vize30 gün

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kapıda vize veren ülkeler arasından yukarıdaki tabloda verilen ülkelerle sınırlı değildir.

Yunanistan Kapı Vizesi ile Gidilebilen Adalar Hangileridir?

Yunanistan kapı vizesi ile gidilebilen adalar aşağıda verilmiştir.

 • Rodos (Rhodes) Adası
 • Midilli (Lesvos) Adası
 • Sakız (Chios) Adası
 • Samos (Sisam) Adası
 • Kos (İstanköy) Adası
 • Meis (Megisti) Adası
 • Simi (Sömbeki) Adası

Yalnızca belirli tarihlerde Yunan adaları için kapıda vize verilmektedir. Genellikle 1 Mayıs ve 30 Eylül arasında olsa da, Yunan adaları için kapı vizesinin geçerli olacağı tarihler Mart ayında Yunanistan Konsolosluğu tarafından duyurularak kesinleşmektedir.

2021 ve 2022 yıllarında Yunanistan kapı vizesi uygulaması hayata geçirilmemiştir.

Kapıda Vize Şartları Nelerdir?

Kapıda vize şartları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Birçok ülke kapıda vize için bankada belirli bir miktar paranın teminat olarak gösterilmesini talep etmektedir. Kapı vizesi başvurularında bazı ülkeler özel şartlar koymaktadır; örneğin Azerbaycan kara sınırında kapı vizesi uygulaması sunmadığı halde Bakü Haydar Aliyev Havaalanı veya Gence Uluslararası Havaalanında 1 aylık kapı vizesi vermektedir. Mısır’da ise kapı vizesi için yaş sınırı bulunmaktadır ve yalnızca 45 yaş üstü veya 20 yaş altı Türk vatandaşlarına kapı vizesi verilmektedir.

Kapı Vizesi Nereden Alınır?

Kapı vizesi, ilgili ülkeye giriş yapılacak havalimanından ve liman veya kara sınırı kapılarından alınabilmektedir. Bazı ülkeler yalnızca belirli sınır kapılarında kapı vizesi vermektedir.

Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Kapıda vize, kapı vizesi uygulaması bulunan bir ülkenin sınırına ulaşıldığında vize başvurusunda bulunulmalıdır. Kapıda vize başvurusunda sırasıyla vize başvuru formu doldurulmalı, gerekli evraklar kontrol edilmeli ve vize harcı ödenmelidir; kapıda vize pasaporta işlendiğinde süreç tamamlanmaktadır.

Kapı vizesi başvuru süreci yaklaşık 10 dakika civarında sürse de, başvuru yapılan sınırın işlek olması veya yeterince personel bulunmaması sonucu 30 dakika veya daha fazla sürebilmektedir.

Kapı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kapı vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: En az 1 yıl önceden alınmış ve geçerli pasaport sunulmalıdır.
 • Pasaport fotokopisi: Mevcut pasaportun ve önceki pasaportun fotokopisi gereklidir.
 • Vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmuş vize başvuru formu kapıda vize başvurusunda imzalı şekilde sunulmalıdır.
 • Vize ücreti: Seyahat edilen ülkenin belirlediği kapı vizesi ücreti, istenen para birimi ile başvuru esnasında ödenmelidir.
 • Otel rezervasyonu: Seyahat boyunca kalınacak yerin belirtildiği vize başvurusundan önce yapılmış olan otel rezervasyonu sunulmalıdır.
 • Uçak bileti: Seyahat tarihlerini açıkça gösteren gidiş dönüş uçak bileti sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Yakın zamanda çekilmiş, ülkenin istediği kriterleri karşılayan biyometrik fotoğraflar sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat edilecek ülkenin talep etmesi halinde, önceden seyahat tarihi boyunca geçerli olan bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Banka hesap özeti: En az son üç ayı gösteren banka hesap özeti dokümanları kapı vizesi başvurusunda sunulmalıdır.

Yukarıda verilen listede belirtilen evraklar, kapı vizesi başvurularında genellikle talep edilen belgelerdir; fakat belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

Kapı Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kapı vizesi başvuru formu tam ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Bazı ülkeler kapı vizesi başvuru formunun varış öncesinde internet üzerinden doldurulmasını talep etmektedir. Kapı vizesi başvuru formunda; kimlik bilgileri, pasaport türü, seyahat amacı, ikamet ve konaklama bilgileri ve ülkede kalınacak sürenin belirtilmesi istenmektedir.

Kapı vizesi başvuruları için örnek form görseli aşağıda verilmiştir.

Kapı Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Kapı Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kapı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Kapı vizesi ücretleri, ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bazı ülkeler tarafından kapı vizesi ücretsiz olarak verilirken, bazı ülkeler 30 ile 200 dolar arasında değişen ücretler talep etmektedir.

Kapı Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Kapı vizesi geçerlilik süresi ülkeden ülkeye değişmekle birlikte genellikle 30 gündür; bazı ülkeler daha uzun veya daha kısa süreli kapı vizeleri de düzenlemektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: