Emekli Schengen Vizesi

Emekli Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Emekli Schengen vizesi, C tipi Schengen vizesi olup hamiline; herhangi 6 ay içerisinde en fazla 90 güne kadar Schengen ülkeleri sınırları içerisinde bulunma imkanı tanımaktadır. Emekliler için Schengen vizesi başvuranları, halihazırda bir işte çalışmadıklarından emekli Schengen vizesi alım sürecinde ret sonucu ile karşılaşabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında son 4 yılda çoğunluğu Schengen ülkeleri olmak üzere 1000`den fazla emekli vizesi alınmıştır. Vizem.net danışmanlığı ile Schengen vizesi almak için takip edilmesi gereken adımlar kolaylıkla tamamlanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Emekli Schengen Vize Evrakları Nelerdir?

Emekli Schengen vize evrakları aşağıda verilmiştir.

 • Emekli Schengen vize başvuru formu: 2 adet, imzalanmış ve eksiksiz doldurulmuş Schengen vizesi başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ayda çekilmiş, beyaz arka plana sahip, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta 2 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az iki sayfası boş pasaportun sunulması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Emekli Schengen vizesi başvuranının herhangi bir suçtan hüküm giymediğini ifade eden, resmi kaynaklar tarafından onaylı adli sicil kaydını başvuru belgeleri arasına dahil etmesi gerekmektedir.
 • Hizmet dökümü: 4A- 4B- 4C detaylı hizmet dökümü belgesinin, E-devletten alınması, barkodunun bulunması ve emekli Schengen vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
 • Maaş hesap dökümü: Emekli Schengen vize başvurusu yapacak kişinin, son 3 aya ait emekli maaşını gösteren, bankadan kaşeli ve imzalı hesap dökümü alınması gerekmektedir. Kişi ölüm aylığı alıyorsa, barkodlu hizmet dökümü ile birlikte, son 3 aya ait maaş bilgilerini gösteren, bankadan alınmış kaşeli ve imzalı hesap dökümünün ibraz edilmesi gerekmektedir. SGK hizmet dökümü yoksa, Emekli Sandığı veya emekli olunan diğer kurumlardan alınmış orijinal kaşeli ve imzalı belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Finansal belgeler: Bankadan temin edilmiş, ıslak imzalı ve kaşeli, aktif olarak kullanılan, bakiyeli ve son 3 aya ait hesap bilgilerini kapsayan Türk Lirası hesap dökümünün temin edilmesi gerekmektedir. Hesap dökümünün vize başvuru tarihinden en fazla 15 gün öncesinden alınması gerekmektedir. Türk lirası hesabı dışında varsa döviz ve diğer vadeli hesapların bilgisi ve varsa tapu ve ruhsat bilgilerinin finansal belgelere eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Emekli Schengen vizesi ile gidilecek Schengen ülkesinde geçerli, seyahat süresinin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigortasının sunulması gerekmektedir.
 • Vize ücreti ödendiğine dair dekont: Emekli Schengen vizesi başvuru ücreti ödendiğine dair dekont ibraz edilmelidir.

COVID-19 aşısı olunduğuna dair belge ibraz etme zorunluluğu ve gerekli belgeler, emekli Schengen vizesi için başvurulan Schengen ülkesinin vize politikalarına göre ve değişebilmektedir.

Emeklilik Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

Emeklilik belgesi, sigortalı olarak çalışan kişiye ilgili kurum tarafından emekli maaşı bağlandığını, artık ilgili kurumda çalışılmadığını ve emeklilik özlük haklarına sahip olunduğunu ifade eden belgedir.

Emeklilik belgesi, Sosyal Güvenlik Kurumuna fiziksel başvuru yaparak veya e-devlet üzerinden online olarak temin edilebilmektedir.

Emekli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Emekli Schengen vizesine başvururken izlenmesi gereken başvuru adımları aşağıda verilmiştir.

 1. Emekli Schengen vizesi başvuru formu doldurulur.
 2. Başvurulacak ülkeye göre emekli vizesi için gerekli olan evraklar hazırlanır.
 3. Emekli Schengen vizesi başvurusunda bulunabilmek için aracı kuruluştan ya da ilgili ülke konsolosluğundan randevu alınır.
 4. Hazırlanan evraklar randevu tarihinde ilgili kuruma teslim edilir.
 5. Emekli Schengen vizesi başvurusunun sonuçlanması beklenir ve süreç takip edilir.

Emekli Schengen Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Emekli Schengen vize randevusu, vize alınacak ilgili Schengen ülkesinin konsolosluklarından veya elçilik tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlardan; çağrı merkezleri, online randevu sistemleri veya mail yolu ile alınabilmektedir.

Vizem.net uzman kadrosu ile tüm vize başvurularında ücretsiz olarak randevu hizmeti sunmaktadır.

Emekli Schengen Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Emekli Schengen vize başvurusu, ilgili ülke tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlar ve akredite acenteler üzerinden yapılmakla birlikte Schengen ülkesi konsolosluklarının genellikle şahsi başvuru kabul etmediği göz önünde bulundurulmalıdır.

Emekli Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Emekli vizesi almak ortalama 10 iş günü sürmektedir.

Emekli Schengen vizesi alınacak ülkenin konsolosluklarında oluşan yoğunluğa, tatil günlerine, COVID-19 pandemisinin seyrine ve çalışma şartlarına göre emekli Schengen vizesi başvuru süreci uzayabilmektedir.

Emekliler Schengen Vize Başvurularında Sponsor Olabilir Mi?

Evet, emekliler Schengen vize başvurularında sponsor olabilmektedir.

Emeklilerin Schengen vize başvurularında sponsor olabilmeleri için yakınlık derecesi şartlarını, finansal yeterlilikleri ve ilgili ülkeye göre değişebilecek diğer şartları karşılaması gerekmektedir.

Emeklilerin Schengen vize başvurularında sponsorluk yapabilmek için ibraz etmesi gereken belgeler arasında sponsor tarafından yazılmış orijinal, imzalı, Schengen vize başvurusunda sponsor olunduğunu belirten mektup; Schengen vize başvurusunda sponsorluk yapacak emekli kişiye ait emeklilik belgeleri, emekliye ait finansal yeterlilik kanıtı ve, ilgili Schengen ülkesinde bulunma statüsünü (oturma izni, vize vs.) ifade eden resmi belgeler yer almaktadır.

Emekliler, Schengen vize başvurularında ilgili şartları karşıladıklarını düşünüyorlarsa vize sponsor dilekçesi ve diğer belgeleri hazırlayarak Schengen vizesi başvuranına sponsor olabilmektedirler.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: