Vize Takip İşlemleri, Başvuru ve Bilgi Merkezi

Vize Takip, Başvuru ve İşlem Prosedürleri

Yurt dışı seyahatleri için vize takip işlemleri; vize merkezleri, konsolosluklar ve akredite acenteler aracılığıyla yapılmaktadır. Vize başvurularının ne aşamada olduğunu öğrenmek isteyen başvuru sahipleri için, tercih edilecek kuruluşun verdiği hizmetlere bağlı olarak farklı işlem seçenekleri bulunmaktadır.

Vizem.net son 5 yıl içerisinde 7000’den fazla vize başvurusu için danışmanlık hizmeti vermiş ve son 3 yıl içerisinde en yüksek vize onay oranını elde etmiş bir akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Vize Takibi Nasıl Yapılır?

Vize takip işlemleri, vize başvurusunda bulunulan aracı kurum veya akredite acentalar üzerinden yapılabilmektedir. Vize başvuruları ile ilgili çalışan bazı acenteler vize takip işlemleri için online hizmet vermekte, bazı acenteler ise online takip hizmeti sunmamaktadır.

Online Vize Takibi Nasıl Yapılır?

Online vize takip işlemleri altyapısı bulunan kurumlar üzerinden yapılabilmekte ve vize başvurusunun son durumuna ilişkin bilgi edinilebilmektedir. Kanada ve İrlanda gibi bazı ülkelerin kendi online vize takip sistemleri bulunmaktadır.

Online Vize Takibi Yapılabilen Başvuru Merkezleri Nelerdir?

Online olarak vize takibi yapılabilen vize başvuru merkezleri aşağıda listelenmiştir.

 • İdata vize takip işlemleri
 • Vizem.net vize takip işlemleri
 • VFS Global vize takip işlemleri
 • TLS Contact vize takip işlemleri
 • Kosmos vize takip işlemleri
 • BLS İnternational vize takip işlemleri
 • AS Visa Solutions vize online takip işlemleri

Vize online takip işlemleri TC kimlik numarası, pasaport numarası ve referans kodu kullanılarak yapılmaktadır.

İdata Vize Takip İşlemleri

İdata vize takip işlemleri online olarak yapılabilmektedir. İdata, Almanya ve İtalya Schengen vizesi başvuruları için hizmet veren, İtalyan Başkonsolosluğu, Almanya Büyükelçiliği ve konsolosluklarının resmi olarak yetkilendirdiği bir kuruluştur. İdata üzerinden yapılan Almanya ve İtalya vizesi başvurularının son durumu, İdata internet sitesi üzerinden online olarak takip edilebilmektedir. İdata online vize başvuru takibi, pasaport numarası ve barkod numarası kullanılarak yapılmaktadır.

İdata vize başvuru takip no, vize başvurusundan sonra başvuru sahibine verilen pasaport teslim fişi üzerinde bulunan barkod numarasıdır.

Kosmos Vize Takip İşlemleri

Kosmos vize takip işlemleri online olarak yapılabilmektedir. Kosmos vize hizmetleri, Yunanistan vizesi başvuruları için hizmet veren, Yunanistan Başkonsolosluğu tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş bir firmadır. Kosmos vize hizmetleri aracılığıyla yapılan Yunanistan vizesi başvurularının takibi, Kosmos internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Kosmos online vize takip işlemi, başvuru sırasında verilen pasaport teslim fişi üzerindeki barkod numarası veya başvuru sahibinin TC kimlik numarası ile yapılabilmektedir.

VFS Global Vize Takip İşlemleri

Kosmos vize takip işlemleri online olarak yapılabilmektedir. VFS Global; Almanya, Avusturya, Avustralya, Belçika, Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Kanada, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Ukrayna, Yeni Zelanda ve Yunanistan için vize başvuru ve takip hizmetleri vermektedir.

VFS Global aracılığıyla yapılan vize başvurularının hangi aşamada olduğunu öğrenmek için VFS Global internet sitesinden ulaşılabilen vize başvuru takip modülü kullanılmaktadır. Online vize başvuru takibi, VFS Global vize başvuru takip modülüne, vize başvuru merkezinden alınan fatura üzerindeki referans numarası ve başvuru sahibinin soyadı girilerek yapılmaktadır. VFS Global, vize başvuru süreçlerinin tümünde, online takip işlemlerine ek olarak, isteğe bağlı SMS hizmeti sunmaktadır.

TLS Contact Vize Takip İşlemleri

Kosmos vize takip işlemleri online olarak ve müşteri temsilcisi aracılığı yapılabilmektedir. TLS Contact İngiltere ve İsviçre vizesi başvurularında hizmet veren akredite bir kuruluştur. TLS Conract üzerinden yapılan vize başvurularının ardından, başvurunun güncel durumuyla ilgili bilgi almak için online olarak vize başvuru takibi yapılabilmektedir.

TLS Contact online vize başvuru takibi için, TLScontact Track My Application adlı uygulama kullanılarak sorgulama yapılabilmektedir. TLScontact Track My Application uygulaması Google Play ve App Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmektedir.

AS Vize Takip İşlemleri

AS Vize takip işlemleri online olarak ve call center üzerinden yapılabilmektedir. AS Visa Solutions; Macaristan, Portekiz ve Slovenya seyahatleri için gereken Schengen vizesi başvurularında hizmet vermektedir.

AS Visa Solutions aracılığıyla yapılan vize başvuruları sonrasında, başvurunun ne durumda olduğunu öğrenmek için vize başvuru takibi online olarak yapılmaktadır. Online vize başvuru sorgulaması, AS vize internet sitesi üzerinden; başvuru yapılan şube ve vize başvuru merkezinden alınan makbuz üzerindeki referans numarası ile yapılmaktadır.

Vizem.net Vize Takip İşlemleri

Vizem.net aracılığıyla toplam 46 ülke için vize başvurusu takip işlemleri yapılabilmektedir. Seyahat edilecek ülkenin koşulları değişmekle birlikte, bazı ülkelerde sadece gerekli evrakların gönderilmesi vize başvurusunun tamamlanması için yeterlidir.

Vizem.net, vize başvuru süreci boyunca SMS ile bilgilendirme servisi ve online vize takibi hizmetlerini sunmaktadır. Vizem.net üzerinden yapılan vize başvurularının bulunduğu aşamayı öğrenmek için pasaport numarası ve TC kimlik numarası ile online olarak sorgulama yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Konsolosluk Üzerinden Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bazı ülkelere seyahat etmek için ilgili ülkenin konsolosluğu doğrudan başvuru kabul etmektedir ve bu ülkelere gitmek için yapılan vize başvurularının takip işlemleri için ilgili ülkenin vize servisi üzerinden hesap oluşturulması gerekmektedir.

Vize Başvuru Takip İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Vize başvurusu takip işlemleri, seyahat edilecek ülkeye ve ilgili konsolosluk vize biriminin o anki iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Vize başvuru süreçleri en az 24 saat en fazla 60 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Vize Takibi Hangi Ülkeler için Yapılabilir?

Vize takibi yapılabilecek başlıca ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • İngiltere
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • İtalya
 • İspanya
 • Belçika
 • Polonya
 • Avustralya
 • Kanada
 • Fransa
 • İspanya
 • Ukrayna

Vize Takip Sorgulama Ücreti Nedir?

Yurt dışına yapılacak seyahatlerde vize başvuru takip işlemleri için ödenmesi gereken herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Kötü niyetli şahıs ya da kişilerin vize takip sorgulama hizmeti adı altında başvuru sahiplerinden ücret talep etmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vize başvuruları sonrasında yapılacak vize sorgulama işlemleri her ülke için ücretsizdir.

Vize Başvuru Takip Numarası Nedir?

Vize başvuru takip numarası genelde biyometri işlemleri sonrasında vize başvurusunun yapıldığı aracı kurum tarafından verilen referans numarasıdır. Vize başvuru sürecini geldiği aşamayı öğrenmek için referans takip numarası kullanılarak, aracı kurumun internet sitesi üzerinden online sorgulama yapılabilmektedir.

Hangi İllerde Vize Takip Merkezi Bulunmaktadır?

Vize takip merkezi bulunan iller aşağıda listelenmiştir.

 • İstanbul Anadolu
 • İstanbul Avrupa
 • Ankara
 • İzmir
 • Bursa
 • Mersin
 • Kocaeli

İstanbul Vize Takip İşlemleri

Vizem.net İstanbul vize takip işlemleri ofisleri aşağıda verilmiştir.

 • Vizem.net İstanbul Anadolu ofis adresi: Barbaros Mah. Halk Cad. No:8/A K:2 Palladium Ofis Binası Ataşehir / İstanbul
 • Vizem.net İstanbul Avrupa ofis adresi: Hacı Ahmet Mah. Kurtuluş Deresi Cad. Yahya Köprüsü Sok. No:1/B14 34440 Beyoğlu İstanbul Türkiye.

Vizem.net Avrupa vize merkezi İstanbul telefon numaraları 0212 706 6535 ve 0850 241 1868, Vizem.net Anadolu İstanbul vize merkezi telefon numarası 0216 706 55 86’dır.

Ankara Vize Takip İşlemleri

Vizem.net Ankara vize takip işlemleri ofisi aşağıda verilmiştir.

Vizem.net Ankara vize danışmanlık ofis adresi: Çankırı Caddesi Vakıf İşhanı No: 67 Kat: 5 Daire: 8 Altındağ Ankara Türkiye.

Vizem.net, Ankara vize danışmanlık merkezi telefon numarası, 0312 963 1473’tür.

İzmir Vize Takip İşlemleri

VFS Global İzmir vize takip merkezi, Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. Reyent İş Hanı No:1/C Konak İzmir adresinde bulunmaktadır.

VFS Global İzmir vize başvuru merkezi üzerinden yapılan başvuru süreçleri, başvuru sırasında İzmir vize merkezi tarafından verilen referans numarası ve başvuru sahibinin soyadı ile online olarak takip edilebilmektedir.

Bursa Vize Takip İşlemleri

Vizem.net Bursa vize takip işlemleri ofisi aşağıda verilmiştir. Vizem.net Bursa ofis adresinde gerçekleştirilebilir. Hürriyet Mah. 1. Hürriyet Cad. No:81-85 Osmangazi Bursa Türkiye. Telefon: 0850 241 1868

Vize İşlemi Takip Belgesi Nedir?

Vize işlemi takip belgesi, vize başvuruları yapıldıktan sonra, başvurulan aracı kurum tarafından başvuru sahibine verilen ve içerdiği referans numarası ile vize başvuru sürecinin takip edilmesini sağlayan bir dökümandır.

E-Devlet Üzerinden Vize Takip İşlemleri Yapılabilir Mi?

Vize başvurusu takip işlemleri E- Devlet üzerinden yapılmamaktadır.

Vize Pasaport Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yurt dışına seyahat edecek kişiler, vize başvurularının son durumunu öğrenmek amacıyla vize başvuru merkezlerini, akredite acenteleri ve konsoloslukları tercih edebilmektedir.

Bazı vize başvuru merkezleri, internet siteleri üzerinden pasaport vize işlemleri takibi için online sorgulama ve SMS ile bilgilendirme gibi hizmetler sunmaktadır. Online vize başvurusu takip işlemleri için, başvuru merkezinin sahip olduğu sisteme bağlı olarak, başvuru sahibinin TC kimlik numarası, pasaport numarası veya referans numarası istenmektedir.

TC No ile Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bazı vize başvuru merkezlerinin online vize takip sistemine giriş yapmak için başvuru sahibinin TC kimlik numarası gerekmektedir. Vize başvuruları için TC kimlik numarası ile başvuru merkezinin sisteminde üyelik açılarak, vize başvurusu takip edilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: