Özel Hac Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Özel Hac Vizesi Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

Özel Hac vizesi, Hac ibadetini gerçekleştirecek olan Müslümanların Suudi Arabistan’a Diyanet İşleri Başkanlığının kura sistemi ile değil, özel tur acenteleri aracılığı ile gitmek istemesi halinde alınan vize türüdür.

Suudi Arabistan’ın Diyanet İşleri Başkanlığına ayırdığı ziyaretçi kontenjanı sınırlı olduğundan dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı, hacca gitmek isteyen vatandaşları kura sistemi ile seçmektedir ve bu sistem uzun yıllar sürebilmektedir. Uzun yıllar süren kura sistemi, vatandaşları özel tur acenteleri aracılığı ile özel Hac vizesi almaya yöneltmiştir.

Türkiye’den hacca 2018 yılında 33.591 erkek ve 43.419 kadın olmak üzere toplam 77.010 kişi gitmiştir. Türkiye’den güncel olarak kabul edilen hacı sayısı yaklaşık yıllık 90.000 kişidir; ancak bu sayının büyük çoğunluğu kura sistemine tabi olup, az bir kısmı özel Hac vizesi için uygun olmaktadır.

Suudi Arabistan, COVID-19 tedbirleri kapsamında 27 Şubat 2020’den sonra ilk kez 2022 yılında yabancı hacı kabul etmeye başlamıştır.

Özel Hac Nedir?

Özel Hac vizesi, Suudi Arabistan’a ibadet etme yoluyla gitmek isteyen bireylerin Diyanet İşleri Başkanlığının kura sistemine başvurmayıp özel tur şirketleri aracılığı ile vize almasını sağlayan bir vize türüdür.

Suudi Arabistan Hac ibadeti için Türkiye’den sınırlı sayıda ziyaretçi kabul etmekte olup; bu sınırlı kontenjanın büyük bir kısmı Diyanet İşleri Başkanlığına, bir kısmı ise özel tur acentelerine verilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığına verilen kontenjan ile Suudi Arabistan’a gidip Hac ibadetini gerçekleştirmek isteyen bireyler kura sistemi ile belirlendiği ve kuraya çok fazla talep olduğu için kuranın çıkması yıllar sürebilmektedir. Kurasız vip hacca gitmek isteyen bireylerin veya kendisine Diyanet İşleri Başkanlığının kura sisteminden kura çıkmayan bireylerin özel tur şirketlerine başvurdukları sisteme özel hac denmektedir.

Hangi Kişiler Özel Vizeli Hac Yapabilir?

Özel vizeli kurasız hac yapabilecek kişiler konusunda bir sınırlama bulunmamakta olup; özel vizeli hac için herkes özel tur acentelerine başvuru yapabilmektedir. Özel Hac vizesi; genellikle hac kurası çıkmayanlar veya hac kurasına katılmak istemeyenler tarafından tercih edilmektedir.

Suudi Arabistan Özel Hac Vizesi Şartları Nelerdir?

Suudi Arabistan özel hac vizesi şartları kapsamında, seyahat edecek olan çocuklara veya 45 yaşından genç kadınlara seyahatlerinde mahrem denilen erkek akrabanın eşlik etmesi gerekmektedir.

En az iki sayfası boş olan ve en az 6 ay daha geçerliliği olan pasaporta sahip olunması, onaylanmış bir konaklama rezervasyonu bulunması, iadesiz gidiş dönüş bilet rezervasyonu yaptırılması, temiz adli sicil kaydına sahip olunması, yeterli mali kaynaklara sahip olunması gibi genel Suudi Arabistan vize şartları, özel Hac vizesi başvuru sahibi tarafından sağlanmalıdır.

Özel Hac Vizesi Nereden Alınır?

Özel Hac vizesi Suudi Arabistan Konsolosluğundan alınmaktadır.

Türkiye’de bulunan Suudi Arabistan Büyükelçiliği Ankara’da; Turan Emeksiz Sok., No:6, 06700, G.O.P. adresinde bulunmaktadır ve telefon numarası (0312) 468 5542’dir. Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul’da; Konaklar Mah. Çamlık Cad., Akasyalı Sok., No: 6, 4. Levent adresinde yer alır ve telefon numarası (0212) 281 9140’tır.

Özel Hac Vizesi Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Özel hac vizesi başvuruları her yıl ağustos ayının ortasından eylül ayının sonuna kadar yapılmaktadır.

Özel Hac Vizesi Nasıl Alınır?

Özel Hac vizesi almak isteyen bireylerin gerekli olan evrakları hazırladıktan sonra en yakın Suudi Arabistan Konsolosluğuna başvurması gerekmektedir. Mevcut uygulamada Hac için bireysel başvuru yapılması mümkün olmadığından dolayı Hac vizesi başvurusunda bulunacak bireylerin; seyahat, konaklama ve Hac için oluşabilecek diğer her türlü ihtiyaçların yanı sıra vizenin ayarlanması için yetkili bir seyahat acentesi ile anlaşması gerekmektedir. Suudi Arabistan, anlaşmalı olduğu seyahat acentelerini resmi internet sitesinde yayınlamaktadır.

Özel Hac Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Özel Hac vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: En az altı ay daha geçerliliği olan, en az iki sayfası boş olan geçerli bir pasaport gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Pasaport büyüklüğünde, beyaz bir arka fon üzerine çekilmiş renkli bir fotoğraf beyan edilmelidir.
  • Özel Hac vizesi başvuru formu: Siyah mürekkepli bir kalem ile doldurulmuş veya yazıcıdan çıktısı alınmış, yetkili bir seyahat acentesi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olması gereken özel hac vizesi başvuru formu beyan edilmelidir. Kadınların seyahat etmesi halinde başvuru formunda mahremin bilgisi verilmeli, akrabalık bağının kanıtlandığı belgeler başvuru formu ile birlikte teslim edilmelidir.
  • Evlilik cüzdanı veya doğum belgesi: Başvuru formuna eşi ve çocukları veya birlikte ziyaret ettiği akrabaları hakkında detaylı bilgi veren mahremin evlilik cüzdanı fotokopilerini veya doğum belgesi fotokopilerini beyan etmesi gerekmektedir.
  • Konaklama belgeleri: Otel tarafından onaylanmış konaklama belgesi beyan edilmelidir.
  • Ulaşım belgeleri: Onaylanmış ve iadesiz gidiş-dönüş biletlerine ait rezervasyon belgeleri beyan edilmelidir.
  • Çek ödemeleri: Rehber ücretleri, Zemzem suyu acenteleri, Mina ve Arafat’ta çadırda konaklama ve ulaştırma masraflarını içeren Hac hizmetleri için, Cidde’de bulunan Birleşmiş Acenteler Ofisine hacı adayının isim ve pasaport bilgisinin yer aldığı iki adet banka çeki veya onaylanmış çek teslim edilmelidir.

Özel Hac Vizesi Ne Kadardır?

Umre ve Hac vizelerinden ücret alınmamaktadır. Hac için rehber ücretlerini, zemzem suyu acentelerini, Mina ve Arafat’ta çadırda konaklama ve ulaştırma maliyetlerini kapsayan iki adet çek ödenmesi gerekmekte olup; belirtilen çek ödemelerinin ve ücretlerinin mevcut bilgisi hakkında en yakın Suudi Arabistan Konsolosluğuna başvurulması gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: