2022'de Vize Sonucu Öğrenme ve Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vize başvurularının sonuçlanması birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişen sürelerde gerçekleşmektedir ve vize işlem süreleri ülkeler ile başvurulan vize türüne göre değişmektedir.

Vize başvurusu yapıldıktan sonraki bekleme sürecinde başvuru sahipleri vize başvurularının hangi aşamada olduğunu ve başvuruları sonuçlandıysa sonucun ne olduğunu öğrenmek için ülkeye ve kuruma göre farklı şekillerde vize sorgulama ve takip işlemi yapabilmektedir.

Vize Takibi Nasıl Yapılır?

Vize takibi işlemleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bazı ülkeler aracı vize başvuru merkezleri ile çalışmaktadır ve bu durumda vize başvurusu aracı kurum vize başvuru merkezi üzerinden takip edilebilmektedir. Vize başvurusunun doğrudan konsolosluğa yapıldığı ülkeler için vize başvuru takip işlemi konsolosluk aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Online vize başvuru sistemi olan ülkelerde vize başvuru sorgulama online başvuru sistemi üzerinden yapılıp, vize durumu takip edilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında tüm başvuru sürecinde SMS bilgilendirmesi yapılmaktadır ve aynı zamanda pasaport ve kimlik numarası girilerek online vize takibi yapılabilmektedir.

VFS Global Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

VFS Global vize takip işlemi, başvuru vize başvuru merkezine iletildikten sonra e-posta ile bilgilendirme yapılarak gerçekleşmektedir. Başvuru yapılan vize başvuru merkezinde SMS ile bilgilendirme hizmeti mevcutsa takip bilgileri SMS güncellemeleri ile daha ayrıntılı yapılabilmektedir.

VFS Global vize sorgulama işlemi online olarak yapılabilmektedir. Vize başvuru durumunun online şekilde takibi başvuru merkezi tarafından verilen faturadaki referans numarası ve soyadı bilgisi ile VFS vize sorgulama sayfasından yapılabilmektedir.

VFS Global vize takip ekran görseli aşağıdadır.

VFS Global Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
VFS Global Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

TLS Contact Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

TLS Contact vize takip işlemi internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. TLS Contact İngiltere ve İsviçre için vize başvurularını kabul etmektedir ve iki ülke için takip sistemleri farklıdır.

TLS Contact ile İngiltere’ye yapılan vize başvurularının TLS Contact internet sitesinden takibi için önce Gov.uk adresinden giriş yapılmalıdır. TLS Contact vize sorgulama için; Gov.uk’den gelen e-posta onayı açılmalıdır, “Sign in to Your Application” tıklanmalıdır, parola girilmelidir, “Provide Documents and Biometrics” tıklanmalıdır, gerekli bilgiler doldurulduktan sonra “Continue” tıklanmalıdır. Sayılan işlemlerin ardından sistem TLS Contact internet sitesindeki hesaba yönlendirmektedir. TLS vize takip işlemi sayfadaki “Track” seçeneğine tıklanarak yapılabilmektedir.

TLS Contact ile İsviçre vize başvuruları, TLS Contact İsviçre’nin resmi internet sitesi https://ch.tlscontact.com adresinden yapılmaktadır. TLS Contact İsviçre resmi sitesinde kullanıcı hesabı oluşturup giriş yapılarak vize takip ve sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

BLS Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

BLS vize takip işlemi BLS internet sitesinden yapılabilmektedir. https://turkey.blsspainvisa.com/istanbul/track_application.php adresinden referans numarası ve doğum tarihi bilgileri girilerek online takip yapılabilir. BLS vize takip işlemi ücret karşılığında SMS bilgilendirme ek hizmeti alınarak SMS yoluyla da yapılabilmektedir.

BLS vize takip işlemi yapılan ekran görseli aşağıda verilmiştir.

BLS Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
BLS Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

AS Vize Üzerinden Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

AS Visa vize takip işlemi online olarak AS Visa internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. AS vize sorgulama için internet sitesindeki başvuru takibi sayfasında başvuru yapılan şube, başvuru yapılan yıl ve OSP ile başlayan referans numarası girilmelidir.

iData Vize Başvuru Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

iData vize başvuru işlemi iData internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. iData vize sorgulama işlemi internet sitesindeki başvuru takip sayfasından, başvuru kaydı sonrasında verilen pasaport teslim fişi üzerinde yer alan pasaport ve barkod numarası girilerek yapılmaktadır. iData vize takip sürecinde vize başvuru sonucu yalnızca pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilmektedir; iData başvuru sonuçlarına ait bilgiye sahip değildir.

iData vize takip ekranı, aşağıdaki görselde verilmektedir.

iData Vize Başvuru Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
iData Vize Başvuru Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Kosmos Vize Başvuru Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Kosmos vize başvuru takip işlemi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Kosmos vize takip işlemi, başvuru sırasında verilen pasaport teslim fişi üzerindeki barkod numarasının veya başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasının girilmesi ile gerçekleştirilir. Kosmos vize sorgulama işlemi ile başvurunun hangi aşamada olduğu takip edilebilmektedir.

Konsolosluklar Üzerinden Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Konsolosluk vize takip işlemi doğrudan konsolosluğa yapılan başvurularda konsolosluk üzerinden yapılmaktadır. Konsolosluk vize sorgulama için mail ya da telefon yoluyla bilgi alınabilmektedir. Bazı dış temsilciliklerin vize takibi için online takip sistemleri bulunmaktadır ve bu sisteme giriş yapılarak online sorgulama yapılabilmektedir.

Bazı dış temsilciliklerin sadece belirli gün ve saatler içerisinde vize ile ilgili soruları telefonda yanıtladıkları dikkate alınarak konsolosluktan telefon ile bilgi almak için önce konsolosluğun internet sitesinin kontrol edilmesi önemlidir. Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarından yapılan yazışmalar ile kimi konsolosluklardan bilgi alınması mümkündür.

Online Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Online vize sorgulama çoğu başvuru merkezi ve konsolosluğun kendi online vize başvuru takibi sistemi üzerinden yapılmaktadır. Vize takip ve sorgulama işlemleri günümüzde genellikle online olarak yapılabilmektedir. Vize online takip için genellikle pasaport numarası, kimlik numarası ve başvuru esnasında alınan referans numarası ya da başvuru numarası gibi bilgiler ile sisteme giriş yaparak sorgulama gerçekleştirilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Vize Sorgulama Yapılabilir Mi?

Hayır, vize sonucu sorgulama e-Devlet üzerinden yapılmamaktadır. e-Devlet vize takip bilgilerini içermemekte; yalnızca hangi tarihlerde yurt dışına giriş-çıkış yapıldığı bilgisini sunmaktadır.

Vizem.net Aracılığı İle Vize Takibi Nasıl Yapılır?

Vizem.net aracılığı ile vize takibi tüm başvurularda 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile yapılmaktadır. Vize geçerlilik süresi ve konaklama süresi gibi detaylar ile vize süresinin bitimine 3 gün kala vize süresinin bitiş bildirimi SMS ile başvuru sahibine iletilmektedir.

Vizem.net internet sitesi üzerinden pasaport numarası ve T.C. kimlik numarası girilerek online olarak ve haftanın her günü 9.00 -19.00 arası çağrı merkezini arayarak vize takibi yapılması mümkündür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Vize Sonucu Nereden Öğrenilir?

Vize sonucu yani vize başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı bilgisi genellikle pasaport teslim alındığında öğrenilmektedir. Kanada ve İngiltere gibi online başvuru sistemi olan ülkelerde ise vize sonucu başvuru sahiplerine mail yoluyla iletilmekte; aynı zamanda başvurunun yapıldığı portal üzerinden kullanıcı hesabı ile giriş yapılarak öğrenilebilmektedir.

Paylaş: