Belçika İş İmkanları

Belçika İş İmkanları ve İş İlanları

Belçika’da iş imkanları ve iş ilanları bulma açısından en yaygın tercih edilen yollar işe alım firmaları, iş arama web siteleri, gazete ilanları, kişisel bağlantılar ve işçi yerleştirme kurumlarıdır.

Brüksel Ekonomi ve İstihdam Direktörlüğü; işe yerleştirme hizmetleri, istihdam tavsiyeleri, açık pozisyonların duyurulması hakkında faaliyetler yürütmektedir. Belçika’ya çalışmak için yurtdışından gelen veya çalışmak için gelmeyi planlayan yabancılara hizmet veren özel istihdam büroları Belçika’da iş bulmak için aracı görevi görmektedir.

Belçika’daki iş ilanları genellikle bilişim teknolojileri, turizm, hizmet sektörü, sanayi, tarım, mühendislik, üretim ve gastronomi alanları üzerine açılmaktadır. Belçika’nın büyük şehirlerinde hemen hemen her sektörde iş bulunmakta ve personel ihtiyacının artışta olduğu görülmektedir.

Belçika’da resmi dil olarak Felemenkçe, Fransızca ve Almanca dilleri devlet kurumlarında ve işyerlerinde kullanılmaktadır ve bu dillerden birini öğrenmek ve konuşmak Belçika’da iş bulma açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

Vizem.net Belçika’da bölgesel istihdam servisinden çalışma izni almış ve istenen dil yeterliliğine sahip kişilerin Belçika işçi vizesi işlemleri için takip hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Çalışma Ücretleri Nedir?

Belçika`da ortalama brüt asgari ücret 1688 EURO’dur. Belçika’da doktorluk, avukatlık, bilişim uzmanlığı, muhasebecilik veya yöneticilik gibi nitelikli işlerde ortalama maaş asgari ücretten çok daha fazladır.

Belçika’da Maaşlar Nasıldır?

Belçika’da çalışan bir kişinin 2021 yılına ait ortalama maaşı 4.150 EUR’dur. Belçika’da en düşük asgari maaş 1.688 EUR iken en yüksek maaşlı işlerde ise aylık ortalama 20.000 EUR’a kadar çıkabilmektedir.

Meslek gruplarına göre Belçika’da maaş ortalamaları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Meslek GrubuOrtalama Maaş
Hizmet personeli3.000 EUR
Tarım ve üreticilik2.748 EUR
Sanat tasarım3,079 EUR
Bankacılık4.394 EUR
Araba tamirciliği3.524 EUR
Satış danışmanlığı3.551 EUR
İnşaat işçiliği3.782 EUR
Çağrı merkezi temsilcisi3.067 EUR
Öğretmen3.258 EUR
İnsan kaynakları4.073 EUR
IT4.969 EUR
Sigortacı3.720 EUR
Gazeteci3.196 EUR
Avukat4.483 EUR
Yöneticilik5.294 EUR
Reklam ve azarlama3.792 EUR
Mühendis3.800 EUR
Eczacılık4.103 EUR
Güvenlik personeli3.036 EUR
Telekomünikasyon4.325 EUR
Turizm ve Otelcilik2.694 EUR
Şoför3.022 EUR
Çevirmen3.498 EUR
Doktor13.800 EUR

Belçika’da Doktor Olarak Çalışmak Nasıldır?

Belçika’da doktor olarak çalışmak diğer meslek gruplarına göre daha kazanç sağlamaktadır. Belçika’da çalışan doktorlar ortalama olarak ayda 13.800 EUR kazanmaktadır. Belçika’daki doktorların uzmanlık alanlarına göre maaşlar değişiklik göstermektedir. Belçika’daki en düşük doktor maaşı 5.370 EUR iken en yüksek doktor maaşı 23.100 EUR’dur. Belçika’daki doktorluk mesleğinde geçen yıllara oranla maaşlarda belirli düzeylerde artış görülmektedir.

Belçika’daki doktorlar haftada 48 saat çalışmaktadır. Belçika’daki doktorlar, genel pratisyen olmak için en az yedi yıl veya uzman olmak için 12 yıl eğitim almalıdır. Belçika’da doktorlar Belçika sağlık sigortası altında çalışmaktadır.

Belçika’da Mühendis Olarak Çalışmak Nasıldır?

Belçika’da mühendis olarak çalışan bir kişi ayda yaklaşık olarak 3.800 EUR kazanmaktadır. Belçika’da yeni başlayan mühendislerin en düşük maaş ortalaması 1.980 EUR iken kıdemli bir mühendisin ortalama aylık maaşı 10.600 EUR’a kadar ulaşabilmektedir.

Belçika’da en yaygın görülen mühendislik alanları yazılım mühendisliği, elektrik mühendisliği, bilgi teknolojileri mühendisi, proje mühendisliği, mekanik mühendisliği, inşaat mühendisliği ve otomotiv mühendisliğidir.

Belçika’da Gönüllü Çalışma Başvurusu Nedir?

Belçika’da gönüllü çalışma başvurusu, Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Volunteering Service) olarak da bilinmektedir ve Erasmus+ programı kapsamında yürütülmektedir. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) programı 18-30 yaş arasındaki kişilerin katılabileceği şekilde düzenlenmektedir ve gençlerin 2-12 ay arasında yurt dışında tam zamanlı olarak çalışmasına olanak vermektedir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti süreci; gönüllü katılımcı, Belçika’daki ev sahibi kuruluş ve Türkiye’den gönderici kuruluş arasında yapılan anlaşmaya dayanmaktadır.

Gönüllü olarak çalışmak isteyen kişi Belçika’da farklı dönemlerde gerçekleşen projeleri takip etmeli ve katılmak istediği Avrupa Gönüllü Hizmeti projesine başvuru yapmalıdır.

Türkiye’den gönderici kuruluş ve gönüllü katılımcı bir araya gelerek Belçika’daki ev sahibi kuruluşun projesine başvuru yapmalıdır. Belçika’daki ev sahibi kuruluş ise gelen tüm aday başvurularını inceler ve değerlendirir. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvururken gönüllülerin Europass formatında İngilizce özgeçmiş doldurması ve katılmak istediği projeye yönelik motivasyon (niyet) mektubu yazması gerekmektedir.

Belçika’da gönüllü çalışma sayesinde Belçika’da proje süresince yaşanabilmekte, Belçika kültürü tanınabilmekte, mevcut yabancı dil geliştirilebilmekte ya da yeni bir dil öğrenilebilmektedir.

Belçika Saatlik Çalışma Ücreti Nedir?

Belçika saatlik çalışma ücreti mesleklere göre 13-18 EUR arasında değişiklik göstermektedir. 2021 yılında Belçika’da aylık asgari ücret vergiler dahil 1.688 EUR’dur. Belçika’da ortalama maaş ise 4.150 EUR’dur.

Belçika’da saatlik çalışma ücreti yıllara göre değişim tablosu aşağıda verilmiştir.

YıllarSaatlik Çalışma Ücret
202113.50 EUR
202012 EUR
201911.80 EUR
201811.80 EUR

Belçika Asgari Ücret Nedir?

Belçika İstatistik Genel Müdürlüğü verilerine göre Belçika’daki brüt asgari ücret tutarı vergiler dahil 1.688 EUR’dur.

Belçika asgari ücret tutarlarının yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YıllarAsgari Ücret
20211.688 EUR
20201.625 EUR
20191.593 EUR
20181.562 EUR

Belçika’da uygulanan asgari ücret, son 4 yıl içerisinde artış göstermektedir.

Belçika’da İş Arama Web Siteleri Nelerdir?

Belçika’da iş arama web siteleri aşağıda verilmiştir.

 • www.totaljobs.com/jobs/in-belgium
 • www.taledo.com
 • www.glassdoor.com
 • www.eurobrussels.com/jobs/belgium
 • www.linkedin.com
 • www.indeed.com

Belçika’daki güncel iş ilanlarına yukarıda verilen iş arama siteleri üzerinden ulaşılabilmektedir.

Belçika’da Kişi Başına Milli Gelir Nedir?

Belçika’da kişi başına milli gelir, Dünya Bankası verilerine göre 2020 yılı için 54.709 EUR seviyesindedir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında kişi başına düşen milli gelir sıralamasında Belçika 22. sırada yer almaktadır.

Belçika’daki çalışma koşulları, işçi hakları ve ortalama maaşlar gibi unsurlar açısından Avrupa’nın en iyi şartlara sahip ülkeleri arasında yer almaktadır.

Belçika’da İşsizlik Oranları Nedir?

Belçika’da işsizlik oranı, Eurostat verilerine göre %6.01’dir. Covid-19 salgını ile işsizlik oranı artmıştır. Belçika’da 2019 yılına ait işsizlik oranı %5,36 düzeyinde olmuştur.

Belçika’da işsizlik oranları yıllara göre aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Yıllarİşsizlik Oranı
2020%6.01
2019%5.36
2018%5.95
2017%7.09
2016%7.83

Belçika’da İşçi Hakları Nasıldır?

Belçika’da işçi hakları, iş hukuku kapsamında yasalarla korunmaktadır. Belçika’da çalışan kişilerin haftalık çalışma saati 40 saatten ve günlük 9 saatten fazla olmamaktadır. Belçika’da bazı iş sektörlerinde çalışma süreleri, standart kuralların dışında tutulmuştur. Belçika’da pazar günleri veya resmi tatillerde çalışmak prensip olarak yasaktır. Belçika’da gece çalışması olarak tanımlanan 20.00 ile 06.00 saatleri arasında çalışmak yasaktır. Belçika çalışma süresi mevzuatına göre, bazı esnek çalışma saati düzenlemeleri, vardiyalı çalışma sistemi veya sürekli hizmet verilen işler için gece saatlerinde ve pazar günlerinde çalışmaya istisnalar sağlayabilmektedir.

Belçika’da fazla mesaiye yalnızca belirli durumlarda izin verilmektedir. Bir iş gününde fazla mesai için normal maaşın %150’si, pazar veya resmi tatil günlerinde fazla mesai için normal maaşın %200’ü çalışan kişiye ödenmektedir. Belçika’da çalışanlar yılda 120 saate kadar fazla mesai yapabilir ve fazla mesai saatlerine izin veren bir sözleşme imzalanmalıdır.

Belçika’da çalışanlar için çalışma günü içinde dinlenme molaları tanınmaktadır. Belçika’da ardışık çalışma günleri arasındaki dinlenme süreleri için, en az 11 saat olma kuralı vardır.

Belçika’da Çalışma İzni sahibi olan kişiler, hastalanma durumunda doktor raporu sunulması halinde ücretli olarak iyileşene dek istirahat hakkına sahiptir.

Türk Vatandaşlarının Belçika’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşlarının Belçika’da çalışma hakları, Belçika vatandaşlarının işçi hakları ile örtüşmektedir. Türk vatandaşlarının Belçika’da aldıkları maaş, çalıştıkları iş alanına göre değişiklik göstermektedir. Türk vatandaşları, Belçika vatandaşları gibi günde en fazla 9 saat ve haftada en fazla 40 saat çalışmaktadır.

Belçika’da işverenler, işçilerini eğitim alınmayan görevleri yerine getirmeye zorlayamaz, hasta veya yaralı ise işçiyi çalışmaya zorlayamaz, pasaportunu veya çalışma iznini çalışandan alamaz. Belçika’daki Türk çalışanlar da resmi tatil ve pazar günlerinde işe gitmemektedir.

Belçika’da çalışma izni almak için online başvuru formunun doldurulması ve gerekli belgelerin hazırlanması üzerinde, yetkili vize merkezlerinden randevu alınmalıdır. Randevu günü vize merkezine gerekli belgelerin iletilmesi ile çalışma izni başvurusu yapılabilmektedir.

Belçika’da Türklerin Çalıştığı En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Belçika’da Türklerin çalıştığı en yaygın iş ilanları hizmet sektörü çalışanı, kasiyer, tamir, inşaat, zanaat, tarım ve şoförlük üzerinedir. Belçika’da faaliyet gösteren Türk firmaları, bünyelerinde çalıştırmak üzere Türkiye’den işçi götürmektedir.

Belçika Şoför İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Belçika şoför ilanlarının yayınlandığı kaynaklar aşağıda listelenmiştir.

 • www.totaljobs.com/jobs/in-belgium
 • www.taledo.com
 • www.pocoloco.be
 • www.glassdoor.com
 • www.eurobrussels.com/jobs/belgium
 • www.linkedin.com
 • www.indeed.com

Belçika şoför iş ilanları kapsamında uygun şoförlük ilanı gören kişiler ilk olarak Schengen Şoför Vizesi almak zorundadır.

Belçika’daki Lojistik ve Nakliye Firmaları Nelerdir?

Belçika’daki lojistik ve nakliye firmaları aşağıda listelenmiştir.

 • Ahlers Logistics
 • BVBVK Logistics
 • CBRE Logistics
 • DB Schenker Tracking
 • DFDS Logistics
 • Fiege Logistics
 • GLS Logistics
 • Kerry Logistics
 • SKF Logistic Services
 • Logwin Logistics
 • Storaenso Logistics
 • Viva Xpress

Belçika’daki Türk Firmaları Hangileridir?

Belçika’daki Türk firmaları aşağıda listelenmiştir.

 • SignPoint
 • Derin Movers
 • Ekol Matbaa
 • Belmobile
 • Ekol Plastic & Packaging
 • Boekhoudkantoor Kadir Kaya
 • RA Travel
 • Saker Automobiles
 • Közz Restaurant
 • Pizza Nasreddin Pide
 • Mobilcell
 • Sari Verzekeringen
 • Özpark Palace
 • Belturk Haber
 • 3ideco
 • Babacan BVBA
 • Didar Giyim
 • Dadis Cleaning

Belçika’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Belçika’da çalışanlar için eş oturma izni, evlilik gerekçesi ile alınabilmektedir. Belçika’da çalışanlar için eş oturma izni, Belçika Yabancılar Kanunu ile belirtilmektedir.

Belçika eş oturma izni, Belçika’da yaşayan eş ile birlikte yaşamak için alınması gereken izindir. Belçika’daki eşinin yanına gitmek isteyen kişiler, Belçika’ya taşınmak için bu vize türüne başvurmak zorundadırlar. Eş oturma izni, ailelere bir arada Belçika içinde yaşama hakkı tanımaktadır ve başvuru sahiplerine Belçika’da 90 günden fazla kalma hakkı tanımaktadır.

Belçika’da çalışanlar için eş oturma izni alabilmek için Belçika büyükelçiliklerine, Belçika konsolosluklarına veya Belçika göçmen bürolarına başvurmak gerekmektedir. Belçika’da çalışanlar için eş oturma izni için gerekli evraklar tamamlanıp başvuru yapılmalıdır.

Belçika’da Eğitim Alırken Çalışılabilir Mi?

Belçika’da eğitim alırken çalışmak mümkündür.

Belçika’da eğitim alan lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencilerinin çalışması için saat kısıtlaması uygulanmaktadır. Belçika Üniversiteleri öğrencisi, haftada en fazla 20 saate kadar çalışabilmektedir.

Belçika’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir Mi?

Belçika’da yüksek lisans yaparken çalışmak mümkündür. Kişi Belçika’da aldığı eğitimin yanında yarı zamanlı çalışmaya hak kazanmaktadır. Belçika’da yüksek lisans yaparken çalışmak isteyen birçok öğrenci bu çalışmayı akademik ve yaşam giderlerinin büyük bir kısmını karşılamak için kullanmaktadır.

Belçika’da yüksek lisans yapan öğrenciler, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşı olmasa dahi oturum izin belgesi alarak yarı zamanlı çalışma hakkına sahip olabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: