Belçika Şoför Vizesi

Belçika Şoför Vizesi Başvuru Süreci 2023

Belçika şoför vizesi, yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre Belçika’yı ziyaret etmesine izin vermek amacını taşımaktadır. Belçika şoför vizesi, Türkiye’de kayıtlı araçlar ile Belçika’ya uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı hizmetleri veren sürücüler tarafından başvurulan vize türüdür.

Belçika şoför vizesi, (C tipi) Belçika’da 180 günde toplam 90 gün süreyle konaklama hakkı sağlamaktadır.

Belçika şoför vizesine sahip olan kişiler Belçika ve diğer Schengen ülkelerine gidebilme hakkına sahiptir.

Schengen şoför vizesi nasıl alınır gibi soruların cevabı için vizem.net uzmanları ile iletişime geçilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Soför Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika şoför vizesi için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika şoför vizesi başvuru formu: Başvuru formu VisaOnWeb internet adresi üzerinden İngilizce, Fransızca, Almanca veya Felemenkçe dilleri dahilinde doldurulabilmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmamalı ve 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde beyaz fonlu olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve Belçika seyahatinden dönüşte en az 3 ay daha geçerli ve en az iki adet boş sayfası olan geçerli bir pasaport olması gerekmektedir.
 • Belçika seyahat sağlık sigortası: 30.000 € teminat tutarında ve Schengen bölgesinde geçerli olduğuna dair ibarenin bulunması gerekmektedir.
 • Şirketteki sürücülerin listesi: Türkiye’de dahil olunan şirkette çalışan şoförlerin listesi gerekmektedir.
 • UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) tarafından verilen teminat yazısının aslı ve fotokopisi: Şirketin üyesi olması halinde istenen bir belgedir.
 • SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü: Daha önce sürücü olduğuna dair geçmiş yıllarda ödenen SGK primlerini gösteren belgenin olması gerekmektedir.
 • Uluslararası sürücü belgesi
 • C2 belgesi aslı ve fotokopisi: İhracat izni olduğunu gösteren belgenin başvuruda bulundurulması gerekmektedir.
 • Davetiye Mektubu: Belçika’daki şirketten veya kurumdan davetiye mektubu alınması gerekmektedir.
 • Şirkete ait mesleki bilgiler: İmza sirküsü beyannamesi, oda sicil kaydı, vergi levhası, ticari sicil belgesi olması gerekmektedir.

Belçika Tır Şoförü Vizesi için Nereye Başvurulur?

Belçika şoför vizesi için başvurular VFS Global Belçika vize başvuru merkezi ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

VFS Global ve personeli vize başvuru sonucu üzerinde hiçbir rol ve etkiye sahip değildir. VFS Global, yalnızca vize başvuru formunu doğru bir şekilde doldurulmasını ve iletilmesini sağlayan hizmetler sağlamaktadır. Belçika şoför vizesi başvurularında vize onayı verebilecek tek kuruluş Belçika dış temsilcilikleridir.

Belçika Şoför Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika şoför vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Belçika şoför vizesi2021 yılı ücretleri
Yetişkin vize736 TL
Başvuru formu ve dilekçe25 €
Randevu5 €
Biyometri işlemleri384 TL
Danışmanlık hizmeti25 €
Seyahat sağlık sigortası15 €
Acente Hizmeti25 €

Belçika Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika şoför vizesinin kaç günde çıkacağı Belçika Konsolosluğu’nun yetkisi dahilindedir. Vize başvurularının yoğun olduğu dönemlerde, konsolosluğun kapalı olduğu resmi tatil gibi durumlarda karar süresi daha uzun sürebilmektedir.

Belçika şoför vizesinin çıkış süreci konsolosluk inceleme işleminin kapsamına göre de uzayabilmektedir.

Belçika Şoför Vizesine Benzer Diğer Vize Türleri Nelerdir?

Belçika şoför vizesine benzer diğer vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika ticari vize: Ticari amaçlarla (sözleşme imzalamak, iş toplantısına katılmak) Belçika’yı ziyaret etmek isteyen kişiler için geçerli vize türüdür.
 • Belçika işçi vizesi: Kültürel ya da sportif etkinliklere katılmak amacıyla Belçika’yı ziyaret etmek isteyen kişiler için geçerli kısa süreli vize türüdür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: