Schengen Seyahat Sağlık Sigortası

2023'te En Uygun Schengen Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Schengen bölgesinde bulunan 26 ülkeye seyahat etmek için yapılan vize başvurularında zorunlu olarak seyahat sağlık sigortası yapılması gerekmektedir. Schengen sağlık sigortası seyahat sırasında kaza ve benzeri sebeplerle gerekecek tıbbi müdahalelerin masraflarını karşılamak için yaptırılmaktadır. Schengen vizesi seyahat sigortası olası ülkeye geri dönüş masraflarını da karşılamaktadır.

2022 yılı için Vizem.net danışmanlığında yapılan Schengen vize başvurularına gerekli olan tam kapsamlı seyahat sağlık sigortaları en iyi fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Schengen Vizesi için Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Evet, Schengen vizesi için sağlık sigortası gereklidir.

Schengen vizesi başvuru formunda, ilgili Schengen bölgesinde kalınacak süreyi kapsayan Schengen için sağlık sigortası yaptırılacağının kabul edildiğine dair beyanın imzalanması gereken bir bölüm bulunmaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri için Schengen Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Yeşil pasaport sahiplerinin de Schengen vizesi için sağlık sigortası yaptırmaları gereklidir.

Schengen vizesi için sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu; Schengen bölgesi ülkelerine seyahat edecek her T.C. vatandaşı için, pasaport türü fark etmeksizin mevcuttur.

Schengen Ülkelerine Gitmek için Kimler Sağlık Sigortası Yaptırmalıdır?

Schengen ülkelerine gitme amacı olan ve vize gerekliliklerine tabi bir ülkeden geçici olarak Avrupa’ya seyahat eden iş veya turistik amaçlı kişilerin ve grupların Schengen vizesi için sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Schengen Seyahat Sağlık Sigortasından Kimler Muaf Tutulur?

Schengen seyahat sağlık sigortası ibrazından AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaşın altındaki çocukları muaftır.

Çocuklar için Schengen Vize Sigortası Gerekli Midir?

Evet, 18 yaşın altındaki tüm çocuklar için de Schengen vizesi başvurularında sağlık sigortası yaptırılması gereklidir. Birlikte seyahat eden ailelere yönelik olarak birçok sigorta şirketi, 18 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz sigorta içeren aile planları sunmaktadır.

Schengen Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Schengen vizesi için yapılacak olan sağlık sigortasının sağlaması gereken özellikler aşağıda listelenmiştir.

  • Minimum sigorta teminatı: Sigorta, tıbbi harcamalar ve acil durum tahliyesi için en az 30.000 euro teminata sahip olmalıdır. Temmuz 2022 tarihi itibariyle teminat miktarı yaklaşık 525.000 Türk lirasına denk gelmektedir.
  • Sigorta kapsamı: Seyahat sağlık sigorta poliçesi, tüm acil sağlık hizmetleri, acil tedaviler, tıbbi nedenlerle ülkeye geri gönderilme ve ölüm halinde ortaya çıkabilecek cenaze gibi tüm masrafları karşılamalıdır.
  • Sigorta kapsama alanı: Seyahat sağlık sigortası, Schengen Bölgesi'ndeki 26 ülkenin tamamında geçerli olmalıdır.
  • Sigorta tarihleri: Sigorta planı, kişinin tüm seyahat süresini kapsamalıdır.

Vize başvurusu için seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Yaptırılacak olan seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde sigortanın yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir ve bundan dolayı sadece günün yarısı sigortalı olan günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz; bir başka ifadeyle örneğin 9 ila 14 Nisan tarihlerinde seyahat etmek isteniyorsa, en az 8 Nisan’dan 15 Nisan'a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz edilmesi gerekmektedir.

Schengen Sağlık Sigortasının Kapsadığı Durumlar Nelerdir?

Schengen sağlık sigortasının kapsadığı durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • Tıbbi muayeneler ve tedaviler
  • Ameliyatlar
  • Acil diş tedavileri
  • Hastaneye yatış
  • Geri dönüş ve tahliye maliyetleri
  • Ölüm durumunda kişinin ülkesine gönderilmesi

Schengen Vizesi için Sağlık Sigortasının Covid Kapsamı Bulunur Mu?

Schengen vizesi için sağlık sigortası, poliçede belirtilen hallerde Covid kapsamına da sahip olabilmektedir. Farklı sigorta şirketlerinin yaptığı sigorta poliçelerinde, seyahat edilecek ülkelere de bağlı olarak, Covid hastalığı da kapsam dahilindedir.

Sigorta poliçelerinin Covid kapsamında, Covid hastalığı sebepli acil durumlar, tıbbi tedaviler, ilaç tedavileri, hastaneye yatışlar ve bazen PCR testleri bulunmaktadır.

Seyahat ederken Covid-19'a yakalanılması durumunda, çoğu seyahat sigortası şirketi, yalnızca seyahat eden kişinin ülkesi veya seyahat edilen ülkenin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen seyahat önerilerine uyması durumunda tıbbi maliyetlerini karşılamaktadır.

Schengen Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Yaptırılır?

Schengen seyahat sağlık sigortası, Türkiye’de faaliyet göstermekte olan sigorta acenteleri aracılığıyla yaptırılabilir.

Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen vize başvuru işlemleri esnasında Schengen sağlık sigortası, başvuru sahibi adına Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyatlarla yaptırılmaktadır. Danışanların istekleri dahilinde, sadece seyahat sağlık sigortası hizmeti en uygun fiyatlarla alınabilmektedir.

Fiyat teklifi için: 08502411868

Seyahat Sağlık Sigortası Avrupa'da Yaptırılabilir Mi?

Hayır, sağlık sigortasının vize işlemlerinden önce yaptırılması gerekmektedir ve sigorta poliçesi vize başvurusu evrakları ile birlikte sunulmalıdır.

Türkiye'deki Özel Sağlık Sigortaları Avrupa'da Geçerli Midir?

Türkiye’deki özel sağlık sigortaları, poliçesinde yurt dışı geçerliliğine ilişkin madde mevcut ise Avrupa’da geçerlidir.

Schengen Vizesi Sağlık Sigortası Ücretleri Ne Kadardır?

Schengen vizesi seyahat sağlık sigortası ücretleri; yaş, sigorta süresi, Covid geçmişi ve aşı geçmişine göre değişmektedir. Schengen vizesi için sağlık sigortası yaptıracak kişinin sigorta poliçesi maliyeti kişinin yaşı arttıkça artmaktadır; özellikle 60 yaş üstü bireyler, aynı sigorta planı için daha genç kişilerden daha yüksek prim ödemek durumundadır.

Schengen sağlık sigortası fiyatı, sigorta şirketleri poliçenin maliyetini günlük olarak hesapladığı için Schengen bölgesinde kadar uzun kalınması planlanıyorsa ona göre artmaktadır.

2022 yılı itibariyle Schengen için 7 günlük sağlık sigortası fiyatları ortalama 9 ile 18,5 euro arasında değişmektedir.

Kişiye özel fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Schengen Vizesi için 1 Aylık Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Schengen ülkeleri için 1 aylık sağlık sigortası ücreti; yaş, Covid-19 geçmişi ve aşı geçmişi gibi detaylara bağlı olarak 7,2 ile 18 euro arasında değişmektedir.

Schengen Vizesi için 3 Aylık Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Schengen ülkeleri için 3 aylık sağlık sigortası ücreti; yaş, Covid-19 geçmişi ve aşı geçmişi gibi detaylara bağlı olarak 23 ile 46,4 euro arasında değişmektedir.

Schengen Ülkeleri Ulusal Vize için Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Schengen bölgesindeki ülkelere seyahat ederken alınacak vizeler için yapılan 1 yıllık sağlık sigortası ücretleri; kişinin yaşı, Covid-19 geçmişi ve aşı geçmişine bağlı olarak 53 ile 80 euro arasındadır.

Schengen bölgesi ülkelerinde okumak, çalışmak ve yaşamak gibi sebeplerle uzun bir süre bulunacak bireyler, D tipi Schengen vizesi alabilmek için 1 yıllık seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır.

Schengen Sağlık Sigortası Transit Vize Başvurularında Gerekli Midir?

Schengen sağlık sigortası, Schengen bölgesi havaalanlarını Schengen bölgesi dışındaki bir ülkeye seyahat ederken geçiş amaçlı kullanacak olan ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak bireylerin transit vize başvurularında gerekli değildir.

Seyahat edecekleri ülkeye giderken Schengen bölgeleri kapsamındaki bir havaalanında kapı geçişi yapacak bireylerin ise Schengen transit vize başvurusunda genel Schengen vizesi başvurularında olduğu gibi sağlık sigortası edinmeleri ve sunmaları gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: