irlanda içecekleri

İrlanda’da İçecek Kültürü ve Ünlü İçki ve İçecekler

İrlanda’da içecek kültürü, alkollü içecekler ve İrlanda’nın kendine özgü, meşhur kahvesiyle oldukça önemli bir yere sahiptir.

En ünlü İrlanda içeceği, stout bira, İrlanda viskisi, kahve ve şekerin karışımından oluşan “Irish Coffee” isimli kahvedir. İrlanda’nın içecek kültürü genellikle alkol ağırlıklıdır. İrlanda’ya özgü bira, viski gibi içecekler İrlanda’da en sık tüketilen içeceklerdir. İrlanda’ya özgü “Irish Coffee” isimli kahve, özellikle sabahları İrlandalılar tarafından en çok tercih edilen içecektir.

İrlanda’da Pub Kültürü Nasıl Gelişmiştir?

İrlanda’da pub kültürü, ilk olarak 12. yüzyılda Dublin’de açılan bir bar ile ortaya çıkmış ve zamanla ülkede ve dünyada yayılmaya başlamıştır.

İrlanda’da bulunan publar, bazı dönemlerde düğünlerin yapıldığı, parası olmayan kişilerin kaldığı yerler haline gelmiş, bazı dönemlerde ise İrlanda şehirlerinin bakkalları konumuna gelerek İrlanda halkının her türlü ihtiyacının karşılandığı mekanlara dönüşmüştür.

İrlanda pubları, günümüz insanların bir araya geldiği İrlanda müzikleri dinleyerek İrlanda’ya özgü yemeklerin yendiği ve İrlanda’ya özgü içkilerin içildiği yerler haline gelmiştir. Tip (bahşiş) vermek İrlanda kültürü gereğince zorunlu değildir. İrlanda publarında tip yalnızca çalışanların yetenekli olduğu veya iyi bir mizaca sahip olduğu düşünülüyor ise veya tatil günü olmasına rağmen pub personeli çalışıyorsa verilmektedir.

İrlanda pub kültüründe pub içerisinde çalışan bir garson yok ise müşteriler kendi içkilerini bardan sipariş etmekte ve masalarına kendileri götürmektedir.

İrlanda’da Sabah Saatlerinde Ne İçilir?

İrlanda’da sabah saatlerinde İrlanda’ya özgü “Irish Coffee” ve İrlanda’ya özgü çay içilmektedir. İrlanda’dan dünyaya yayılmış bir lezzet olan “Irish Coffee”, kahve, şeker ve viski karıştırılarak yapılmaktadır.

İrlanda’da sabahları en çok tercih edilen içeceklerden olan İrlanda çayı ise yoğun aroması nedeniyle süt, şeker veya bal ile birlikte tüketilmektedir. İrlanda çayı kahvaltıda tercih edilirken gün boyunca İrlanda yemekleri ile birlikte de tüketilmektedir.

İrlanda’da sabah saatlerinde alkollü içecek tüketimi de yaygındır. İrlanda’da sabah saatlerinde en sık tüketilen alkollü içecek “Irish Breakfeast Shot” isimli içecektir. Jameson marka İrlanda viskisi ve şekerleme aromalı likör ile yapılan ve üzerine bir dilim pastırma konulan “Irish Breakfeast Shot”, İrlanda’nın içki kültürünü en çok yansıtan içeceklerden biridir.

En Ünlü İrlanda İçkileri Nelerdir?

En ünlü İrlanda içkileri, viski ve biradır. Dünya’nın her yerinde bilinen ve severek tüketilen İrlanda içkileri, İrlanda’nın kendine özgü viskileri, biraları ve sabahları uyanmak için içilen bir kokteyl olan “Irish Breakfeast Shot” isimli içkidir.

En ünlü İrlanda içkileri aşağıda sıralanmıştır.

  • Guinness bira
  • İrlanda viskisi (Jameson ve Bushmills gibi viski markaları, İrlanda’da en çok sevilen ve tercih edilen markalardır.)
  • Irish Breakfast Shot (Jameson viski ve şekerleme aromalı likör ile yapılır ve üzerine bir dilim pastırma konur.)
  • İrlanda içkisi Poitin (Yüksek alkollü geleneksel İrlanda içkisi)
  • Alkollü İrlanda kahvesi (Kahve, viski ve şekerle yapılan İrlanda içeceği)

Guinness Bira Nedir, Nasıl Üretilir?

Guinness bira, İrlanda’ya özgü, dünyaca ünlü bir bira markasıdır. Siyah renge sahip olan İrlanda’nın en ünlü içkisi Guinness biranın yapımı sırasında arpa büyük fıçıların içine doldurularak uzun süre ısıtılırak ve karıştırılarak içindeki arpanın kararması sağlanmaktadır.

İrlanda birası Guinness’in yapımındaki püf noktası arpanın yanmamasıdır. İrlanda’nın en meşhur birası Guinness’in en önemli özelliği, içerken köpüğünün yoğunluğunu kaybetmemesi ve bittiğinde dahi köpüğünün aynı kalmasıdır.

İrlanda Viskisi Nedir, Nasıl Üretilir?

İrlanda viskisi, Avrupa’da üretilen en eski damıtılmış içkilerden biridir. İrlanda, ilk lisanslı viski üretim yerine sahip olmasıyla viskinin ilk üretildiği yer olma ünvanına sahiptir. 12. yüzyıldan beri üretilen İrlanda viskisinin içerik olarak dört farklı çeşidi vardır.

İrlanda viskisinin çeşitleri aşağıda sıralanmıştır.

  • Malt viski: Malt Irish viski,% 100 arpa maltı kullanılarak yapılır ve imbiklerde damıtılır.
  • Taneli viski (grain): Taneli viski çeşidinde arpaya ek olarak mısır, buğday, yulaf gibi tahıllar da kullanılmaktadır.
  • Pot Stili viski: Pot Still İrlanda viskisi, en az% 30 maltlı ve en az% 30 maltlaşmamış arpadan yapılır, diğer tahıllar % 5 oranına kadar eklenir ve imbiklerde damıtılır.
  • Harmanlanmış viski: Malt, tahıl ve Pot Still viskilerinin harmanlanarak üretilen viski türüdür.

İrlanda viskisi, İrlanda’da gece, gündüz sıklıkla içilen bir içkidir. The International Wine & Spirit Record’dan alınan bilgiye göre İrlanda’viski satışlarının %64’ünü Jameson marka viski oluşturmaktadır.

İrlanda Çayı Nedir, Nasıl Yapılır?

İrlanda çayı, assam ve seylan gibi birçok siyah çayın karışımından elde edilen bir çaydır. İrlanda çayının içerisindeki siyah çayların miktarı İrlanda’nın bölgelerine göre değişmektedir.

Kuzey İrlanda’da, İrlanda çayının içerisine ağırlıklı olarak assam çayı konulmaktadır. İrlanda çayı, pek çok siyah çayın karışımıyla yapıldığı için oldukça sert bir çaydır. İrlanda çayı, tadının yoğun ve sert olması nedeniyle süt, bal, şeker gibi çayı tatlandıracak şeylerle tüketilmektedir.

İrlanda’da Çay Saati Ne Zamandır?

İrlanda’da çay saati, tüm gün boyunca devam eder. İrlanda çayı, yalnızca sabahları içilen bir çay değildir. İrlanda çayı günün her saatinde içilebilen bir çaydır.

İrlanda Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

İrlanda kahvesi, İrlanda’dan tüm dünyaya yayılmış bir kahvedir. İrlanda kahvesi; kahve, İrlanda viskisi ve şeker ile yapılır ve üzerine bir miktar çırpılmış krema konularak servis edilir. İrlanda kahvesi, yalnızca kafelerde değil İrlanda publarında da içilen bir içecektir.

Miwadi Nedir, Nasıl Yapılır?

Miwadi, İrlanda’da üretilen ve satılan bir içecek markasıdır. Miwadi, mevsimlere göre seçilen meyveler kullanılarak üretilmektedir. Miwadi’nin içerisinde siyah frenk üzümü, portakal, ananas, limon, nane, karanfil gibi meyveler ve baharatlar bulunmaktadır. Miwadi, İrlanda’da kahvaltılarda ve yemeklerde tüketilen bir içecektir.

İrlanda Kırmızı Limonatası Nedir, Nasıl Yapılır?

İrlanda kırmızı limonata, İrlanda’da her yaştan insanın içtiği, gazlı bir içecektir. Limondan üretilmesi ve limon tadına sahip olmasına rağmen rengi kırmızıdır. İrlanda kırmızı limonatasının neden kırmızı renkte olduğu üreticilere tarafından sır olarak saklanmaktadır. İrlanda kırmızı limonatası, İrlanda viskisine alternatif olarak da tüketilmektedir.

İrlanda’nın Tehlikeli İçkisi Poitín (Poteen) Nedir, Nasıl Yapılır?

İrlanda’nın tehlikeli içkisi Poitin (Poteen), damıtılarak üretilen geleneksel bir içkidir. Potin içkisine tehlikeli denmesinin nedeni içerisindeki alkol oranının yüksek olmasıdır.

Poitin içerisindeki alkol oranı yüzde 40 ile yüzde 90 arasında değişmektedir. İrlanda’nın geleneksel içkisi Poitin, yasak olması nedeniyle genellikle kırsal bölgelerde üretilmektedir. İrlanda içkisi Poitin’in içerisinde arpanın yanı sıra, peynir suyu, şeker pancarı, pekmez ve patates de konulmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: