İrlanda İklimi

İrlanda İklimi Nasıldır?

İrlanda’nın iklimi ılıman, nemli ve bol yağış ve aşırı sıcaklık eksikliği ile değişkendir. İrlanda ikliminde sıcaklık temmuz ayında güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece ortalama sıcaklığa sahiptir. İrlanda’da Ocak ayında ise sıcaklık 4 - 7 derece arasında değişir.

İrlanda yıl boyunca yağış alır. İrlanda’nın iklimi Karadeniz iklimi ile benzerlik göstermektedir. İrlanda’nın yaklaşık %80’inde yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış görülür. Yağışların çok olması sebebiyle İrlanda’da yeşil alan çok görülür. İrlanda yılda 1270 mm’ye kadar yağış almasıyla dünyada en çok yağış alan 80. ülkedir.

İrlanda’da Hangi İklimler Görülür?

İrlanda’da görülen iklimler aşağıda verilmiştir.

  • Ilıman İklim
  • Okyanus İklim

İrlanda iklimi kış ve sonbahar döneminde orta derecede soğuktur, ilkbahar ve yaz aylarında ise ılıman iklim görülür. İrlanda ikliminden kaynaklı olarak genellikle sislidir ve sis genellikle kıyı kesimlerinde görülür.

İrlanda Dublin iklimi ise kışlar hafif soğuk, yazlar ise serin olarak tanımlanabilir.

İrlanda’da Hangi Meyveler Yetişir?

İrlanda’da en çok yetiştirilen meyveler aşağıda verilmiştir.

  • Çilek
  • Ahududu
  • Yaban Mersini
  • Elma

İrlanda’nın iklimine göre yetiştirilen başlıca meyve çilektir. İrlanda’da yetiştirilen çileğin yıllık değeri 47 milyon Euro’dur. İrlanda’da yetiştirilen başlıca kamış meyvesi ahudududur ve değeri yılda tahmini 4 milyon Euro’dur.
İrlanda’da yetiştirilen bir diğer meyve ise yaban mersinidir. İrlanda’da yetiştirilen yaban mersinin popüler çeşitleri ise Bluecrop, Duke, Draper ve Brigitta’dır.

İrlanda’da üretilen üç tür elma vardır, bunlar tatlı elma, mutfakta kullanılan elma, ve elma şarabında kullanılan elmalardır. İrlanda’da elma satışlarının yaklaşık %90’ı süpermarketlerde gerçekleşmektedir.

İrlanda’da Hangi Sebzeler Yetişir?

İrlanda’da en çok yetiştirilen sebzeler şunlardır:

  • Lahana
  • Havuç
  • Karnabahar
  • Brokoli

İrlanda’nın iklimine göre yetişen sebzeler soğuk mevsim sebzeleridir. İrlanda’da lahana, havuç, karnabahar, brokoli ve yaban havucu başta olmak üzere birçok sebze üretilmektedir.

İrlanda’da domates ve salatalık daha az miktarda yetişen yaz sebzeleridir. İrlanda’da en çok Dublin’de sebze yetiştirilir ve İrlanda’da sebzelerin hasadı yılın her haftası gerçekleşir. Ancak İrlanda’da ana üretim sezonu Temmuz’dan Mart’a kadar sürmektedir.

İrlanda’nın En Fazla Yağış Alan Ayları Hangileridir?

İrlanda’da aylara göre yağış miktarı aşağıda tablo olarak verilmiştir.

AylarYağış Miktarı
Ocak62.6 mm
Şubat46.1 mm
Mart51.8 mm
Nisan50.2 mm
Mayıs57.9 mm
Haziran59.2 mm
Temmuz50.5 mm
Ağustos65.3 mm
Eylül56.7 mm
Ekim76 mm
Kasım69.4 mm
Aralık68.7 mm

İrlanda iklimine göre en çok yağış alan aylar Ekim, Kasım ve Aralık aylarıdır.

İrlanda’nın Her Yeri Aynı Oranda Mı Yağış Almaktadır?

Evet, İrlanda’nın her yeri yaklaşık olarak aynı oranda yağış almaktadır. İrlanda’da yağış miktarı ülkenin bölgelerine göre hemen hemen eşit dağılım göstermektedir.

İrlanda’daki yağışlar normalde adanın kuzeydoğusundaki Atlantik cephe sistemlerinden gelir. İrlanda’nın doğu kısmında, yılda metrekare başına 750 ile 1.000 mm yağış hesaplanır. İrlanda’nın batı kesiminde yağışlar genellikle metrekareye 1.000 ile 1.250 mm arasındadır.

Ayrıca İrlanda’nın dağlık bölgelerinde yağış miktarı yılda 3.000 mm’yi aşmaktadır. İrlanda’da iklim özellikleri ortalama 1 mm’den fazla yağmurlu günlerin sayısı, doğu ve güneydoğu kıyılarında yılda yaklaşık 151 gün ile batı kısımlarında yılda yaklaşık 225 gün arasında değişmektedir.

İrlanda’da Görülen Bitki Örtüsü Nedir?

İrlanda’da görülen bitki örtüsünün yaklaşık %60’ı çayır ve meralardan meydana gelmektedir. İrlanda’da sıkça görülen ağaçlar Meşe, Dişbudak ve Akağaçtır.

İrlanda’nın en ünlü botanik alanlarından biri County Clare’deki Burren’dir. İrlanda’nın botanik olarak olağanüstü özellikleri arasında, Akdeniz türleri (örneğin Neotinea maculata) ile yan yana büyüyen alp bitkilerinin (örneğin Dryas octopetala) birleşimi bulunmaktadır. İklim ve İrlanda coğrafyası itibariyle yeşil bitkilerin yetişmesine elverişlidir.

İrlanda’da En Yüksek Sıcaklık Nedir?

İrlanda’da görülen en yüksek hava sıcaklığı 32,5 °C’dir ve Boora, Co. Offaly’de 29 Haziran 1976 tarihinde ölçülmüştür.

İrlanda’da En Düşük Sıcaklıklar Nedir?

İrlanda’da görülen en düşük hava sıcaklığı -18,8 °C’dir ve, Lullymore, Co. Kildare’de 2 Ocak 1979 tarihinde ölçülmüştür.

İrlanda Seyahati için En İyi Zaman Nedir?

İrlanda seyahati için en iyi zaman Mart - Mayıs ve Eylül - Kasım ayları arasıdır. İrlanda’nın ılıman bir iklimi vardır ve bazen yağmurlu olsa da tüm yıl boyunca İrlanda’yı ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda’da hava koşullarında aşırı değişiklikler beklenmemektedir. Haziran, Temmuz ve Ağustos, İrlanda’nın manzaralarının en canlı olduğu ve günlerin en uzun olduğu, yılın en sıcak zamanıdır. Ancak, yaz aylarında İrlanda’nın kalabalık olduğu bilinmektedir ve İrlanda’da konaklama tesislerinin fiyatları kış aylarına kıyasla daha yüksektir. Yaz aylarında İrlanda vizesi başvuruları planlanan seyahatten en az 15 gün önce yapılmalıdır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: