İsrail Vizesi için Pasaport Özellikleri

İsrail Vizesi için Pasaport Nasıl Olmalıdır

İsrail vize başvuruları için, başvuru sahibinin pasaportu sunulması gereken zorunlu belgelerden biridir.

İsrail vizesi için sunulacak pasaportun geçerli olmak veya asgari süre şartını sağlamak gibi belirli kriterlere uygun olması gerekmektedir. Geçersiz, yıpranmış ve süresi dolmuş bir pasaport ile yapılan başvurularda diğer İsrail vize başvuru evrakları tam olsa dahi başvuru kabul edilmemektedir.

İsrail Vize Başvurusu için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

İsrail vize başvurusu için en az 1 yıl geçerlilik süresi olan, yıpranmamış bir pasaport sunulması gereklidir.

Pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

İsrail Vizesi için Yabancı Ülke Pasaportu İle Başvuru Yapılabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşları Türkiye’de yasal olarak ikamet ettiğini kanıtlayan en az 6 ay süresi bulunan oturum izni ile başvuru yapabilmektedir.

Yabancı pasaport ile İsrail’e seyahat edecek kişilerin COVID-19 teminatlı yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur.

İsrail vize başvuruları tüm yabancı ülke vatandaşlarına açıktır. Vize başvurularında ülke bazlı bir sınırlandırma yapılmamasına rağmen Afganistan, Bahreyn, Mısır, Endonezya, İran, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Libya, Malezya ve Moritanya vatandaşlarının vize başvurusundan önce İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan onay alması şartı bulunmaktadır.

Çifte Vatandaşlığı Olanlar İsrail Vizesine Hangi Pasaportla Başvurabilir?

Çift vatandaşlığı olanlar İsrail vizesine, vatandaşlıklarınından birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda, Türk pasaportuyla başvurmalıdır.

İsrail vizesi için pasaport, geçerli kriterleri sağlayan şekilde, İsrail İstanbul Başkonsolosluğuna vize randevusu sırasında ibraz edilmelidir. Vize işlemlerinde bulunuyorsa eski pasaportların da teslim edilmesi gerekir; başvuru sahibinin yanında eski pasaportun bulunmaması durumunda pasaport numarası ya da pasaportun fotokopisi verilebilmektedir.

Konsolosluk, vize işlemleri için pasaportun şahsen teslim edilmesini tercih etse dahi, şahsen başvurunun mümkün olmadığı koşullarda, başvuru sahibi adına yetkilendirilmiş bir kişi tarafından pasaportun teslim edilmesi mümkündür. Konsolosluk, gerekli görmesi durumunda şahsen başvuruyu zorunlu tutulabilir.

İsrail vizesi için Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda pasaport dahil gerekli belgeler saha çalışanları tarafından İsrail İstanbul Başkonsolosluğuna teslim edilmektedir ve başvuru sahibinin İsrail İstanbul Başkonsolosluğuna giderek başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İsrail Vize İşlemleri için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınır?

İsrail vize işlemleri için verilen pasaport vize başvurusunun sonuçlanmasının ardından geri alınmaktadır. Başvuru sahibi şahsen pasaportu teslim alabileceği, başvuru sahibinin yetki verdiği kişinin de pasaportu teslim alması mümkündür.

İsrail vize işlemleri ve pasaport teslimleri, pazartesiden perşembe gününe kadar saat 10:00 ile 13:00 arasında, cuma günleri ise saat 9:30 ile 12:30 arasında yapılmaktadır.

Pasaportlar, vizenin onaylanması durumunda sadece pasaport teslim makbuzunun sunulması ile Yapı Kredi Plaza C Blok girişi resepsiyonunda bulunan İsrail Başkonsolosluğu görevlisi tarafından geri verilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: