İsrail Şehirleri

İsrail Şehirleri ve Bölgeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsrail; Akdeniz'in güneydoğu ve Kızıldeniz'in kuzey kıyısında yer almaktadır. İsrail kuzeyde Lübnan, kuzeydoğuda Suriye, doğuda Ürdün ve güneybatıda Mısır ile komşudur. İsrail 22.145 km² yüzölçümü ile dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer almaktadır.

İsrail'de İbranice “mekhozot”, Arapça“mintaqah” olarak bilinen altı ana idari bölge ve “nafot” olarak bilinen on beş alt bölge bulunmaktadır. İsrail’de her alt bölge ayrıca şehirlere, ilçelere ve bölgesel konseylere ayrılmıştır.

28 bölüme ayrılan İsrail illeri arasında yer alan Tel Aviv, İsrail’in başkentidir. Tel Aviv 357.000 nüfus ile Hindistan’ın en büyük ve en yüksek nüfuslu şehridir. İsrail şehirlerinden biri olan Kudüs 3 büyük semavi din için kutsal bir şehirdir.

İsrail Kaç Bölgeden Oluşmaktadır?

İsrail Kaç Bölgeden Oluşmaktadır?
İsrail Kaç Bölgeden Oluşmaktadır?

İsrail, 6 temel bölge ve 15 alt bölgeden oluşmaktadır. İsrail’de bulunan alt bölgeler, şehirlere ve ilçelere ayrılmaktadır. İsrail’de bölgelere İbranice "mekhozot"; Arapça "mintaqah" denmektedir.

İsrail Bölgeleri Neledir?

İsrail bölgeleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

BölgeBölge BaşkentiBölge NüfusuBölge Alan Büyüklüğü
Kudüs BölgesiKudüs907.300125,1 km²
Kuzey BölgesiNasıra1.241.9004.478 km²
Hayfa BölgesiHayfa880.70063,66 km²
Merkez BölgeRamla1.770.000110.450 km²
Tel Aviv BölgesiTel Aviv1.227.90052 km²
Güney BölgesiBeerşeba1.201.20014.185 km²

İsrail Devleti'nde Kaç Şehir Var?

İsrail devletinde toplam 28 şehir bulunmaktadır.

İsrail Şehirleri Haritası Nasıldır?

İsrail şehirleri haritası aşağıda verilmiştir.

İsrail Şehirleri Haritası Nasıldır?
İsrail Şehirleri Haritası Nasıldır?

İsrail'in En Büyük Şehirleri Hangileridir?

İsrail’in en büyük şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kudüs
 • Tel Aviv
 • Haifa
 • Petah
 • Tikva
 • Ashdod
 • Netanya
 • Rishon
 • Letziyon
 • Bnei Brak
 • Holon
 • Beersheba
 • Ramat Gan
 • Ashkelon

İsrail’in şehirleri arasında nüfus bakımından en büyük şehir 451.523 nüfus ile Tel Aviv’dir. İsrail’in en eski geçmişe sahip şehri ve başkenti Tel Aviv’dir. İsrail’in yüzölçümü bakımından en büyük şehri Kudüs’tür

İsrail Devleti'nin Başkenti Tel Aviv Nerededir?

İsrail Devleti'nin Başkenti Tel Aviv Nerededir?
İsrail Devleti'nin Başkenti Tel Aviv Nerededir?

İsrail’in başkenti Tel Aviv, İsrail'in Akdeniz şeridinde bulunmaktadır. İsrail Guş Dan eyaletine bağlı olan Tel Aviv 451.523 nüfuslu bir şehir olup ülkenin Kudüs’ten sonra en kalabalık ikinci İsrail şehridir. Tel Aviv ülkenin finans ve teknoloji merkezidir. Tel Aviv’in yüzölçümü yaklaşık olarak 51,8 km2’dir.

Ekonomik olarak gelişmiş bir şehir olan İsrail'in başkenti Tel Aviv, Küresel Finans Merkezleri Endeksi’nde 41. sırada yer almaktadır.

İsrail Tel Aviv ülkedeki en pahalı, dünyadaki on dördüncü pahalı şehir konumundadır. Tel Aviv şehrinde İsrail’in en iyi üniversitesi Tel Aviv Üniversitesi bulunmaktadır.

Küdus (Yeruşalim) Nerededir?

Küdus (Yeruşalim) Nerededir?
Küdus (Yeruşalim) Nerededir?

Kudüs, diğer bir adı ile Yeruşalim, şehri İsrail ve Filistin'in tam ortasında yer almaktadır. Kudüs 125,1 km² yüzölçüme sahiptir. Kudüs üç semavi din için önemli sayılan kutsal mekanlarla sahiptir.

Kudüs; Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Kubbet-Us-Sahra gibi Müslümanlık, Hristiyanlık ve Yahudilik açısından büyük önemi olan yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Üç semavi din açısından önemli olması ve değerli yapılara sahip olması ile yılda birçok turist çeken Kudüs ekonomik açıdan gelişmiş bir şehirdir. Kudüs'ün güncel nüfusu 874.186 olarak bilinmektedir. İsrail’in başkenti Tel Aviv olsa da birçok İsrailli Kudüs şehrini başkent olarak görmektedir.

Hayfa Nerededir?

Hayfa Nerededir?
Hayfa Nerededir?

Hayfa, Karmel Dağı'nın kuzey yamaçlarında yer almaktadır. Üç bölgeye ayrılmış olan Hayfa’nın alt bölümü, Hayfa Limanı da dahil olmak üzere ticaret ve sanayi merkezidir. Hayfa’nın orta bölümü Karmel Dağı'nın eteklerinde yer alır ve eski yerleşim yerlerinden oluşmaktadır. Hayfa’nın üst bölümü, modern mahallelerden oluşmaktadır.

İsrail'in en büyük üçüncü büyük şehri olan Hayfa’nın nüfusu 279.247’dir. Yoğun olarak Arap nüfusunun yaşadığı Hayfa şehrinde ekonomi sanayi üzerinde yoğunlaşmıştır. Hayfa'nın sanayi bölgesi şehrin doğu kesiminde Kişon Nehri yakınlarında yoğunlaşmaktadır. Hayfa’da yaşam koşulları sanayi şehri olması ve iş olanaklarının yüksek olmalı nedeniyle yüksektir.

İsrail'deki iki petrol rafinerisinden biri Hayfa’da bulunmaktadır. 2008 yılında, UNESCO Hayfa’da bulunan Bahá'í bahçelerini Dünya Mirası Sit Alanı olarak belirlemiştir. Hayfa’nın yüzölçümü 63,66 km² olarak bilinmektedir.

Beerşeba Nerededir?

Beerşeba Nerededir?
Beerşeba Nerededir?

İsrail Beerşeba Güney İsrail ve Necef Çölü’nün en büyük şehridir. Beerşeba Vadisi, kışın Hebron tepelerinden akan yüksek miktarda su nedeniyle binlerce yıldır insanlar yerleşim yeri olmuştur. Beersheba şehrin yer alan ana nehir, Nahal Beersheva'dır.

Beerşeba 117,5 km² yüz ölçümü ile İsrail'in en büyük yedinci şehridir. Beerşeba’nın nüfusu 204.707 olarak belirlenmiştir. Tel Beer, Sheba Beerşeba’nın en turistik yerlerinden biridir. Beerşeba yüzlerce yıllık tarihi ve doğal güzellikleri ile turistlerin yanı sıra İsrail vatandaşlarının da yaşamak için tercih ettiği bir şehirdir.

Natenya Nerededir?

Natenya Nerededir?
Natenya Nerededir?

Netanya Tel Aviv'in 30 km kuzeyinde bulunmaktadır. Netanya 14 kilometrelik bir plaja sahip olan popüler bir turizm şehridir. 28,5 km² yüzölçümüne sahip olan Netanya’nın toplam nüfusu 183.200’dür. Netanya’daki turistik yerler Poleg Beach ve Interactive Atzmaut Square’dır.

Kıyı şeridinde yer alan Natenya oldukça popüler bir turizm şehri olarak bilinmektedir. Natenya halkının büyük çoğunluğu geçimini turizm üzerinden sağlamaktadır. Natenya’da yaşam turistik bir şehir olduğundan pahalıdır.

Akka Nerededir?

Akka Nerededir?
Akka Nerededir?

Akka, İsrail'in kuzeyinde ve Akdeniz kıyısında yer alan bir şehirdir. 10,3 km² yüzölçümüne sahip olan Akka’nın nüfusu 48.930 olarak bilinmektedir. İsrail Akka, Müslümanların, Dürzilerin, Hristiyanların, Bahailerin ve Yahudilerin bir arada yaşadıkları bir şehirdir. Akka’da bulunan turistik yerler arasında Templars Tunnel ve Cezzâr Paşa Câmiî bulunmaktadır.

İsrail'in En Güzel 5 Şehri Hangileridir?

İsrail’in en güzel 5 şehri; Tel Aviv, Hayfa, Netanya, Zichron ve Akre’dir. Tel Aviv, İsrail'in ikinci en büyük şehridir. İsrail Kudüs'ün 60 kilometre kuzeybatısında, Akdeniz kıyı şeridi üzerinde yer almaktadır. Tel Aviv’in turistik yerleri Rothschild Bulvarı, Jaffa Bit Pazarı, Carmel Pazarı ve Yarkon Parkıdır. Hayfa, İsrail'in üçüncü büyük şehridir. Hayfa Karmel Dağı'nın eteklerinde inşa edilmiştir. Hayfa ticari liman şehridir.

Netanya, Tel Aviv ve Hayfa'nın ortasında bulunan bir şehirdir. Netanya, Yemen Yahudi tarihi müzesi ve doğa parkları ile ünlüdür. Zichron Yaakov şehri, Hayfa'nın 35 kilometre güneyinde yer almaktadır. Şarabıyla ünlü olan Zichron sakinliği ve tarihi mimarisiyle bilinmektedir. Acre Hayfa'dan itibaren körfez boyunca uzanan bir şehirdir. Acre tarihi a.ıdan değerli duvarlarla çevrili bir liman metropolüdür. Acre Yahudi, Müslüman, Hristiyan, Dürzi ve Bahailere ev sahipliği yapmaktadır.

İsrail'in En Ucuz Şehirleri Hangileridir?

İsrail’in en ucuz şehirleri; Dimona, Sderot ve Yavne’dir. Dimona kolay ulaşım imkanları ve çöl şehri olması ile İsrail’in en ucuz şehridir. İsrail’in Sderot ve Yavne şehirlerinde nüfus yoğunluğunun az olması sebebi ile ortalama ev kiraları, market fiyatları ve ulaşım uygundur.

İsrail’de Dimona şehrinde yaşayan dört kişilik ailenin aylık tahmini maliyeti ulaşım, yemek fiyatları, market fiyatları dahil olmak üzere 64.275,39 TL'dir. İsrail’de tek bir kişinin tahmini aylık maliyeti kirasız olarak 18.107,60 TL'dir.

İsrail'in En Yaşanılabilir Şehirleri Hangileridir?

İsrail’in en yaşanabilir şehirleri; Kudüs,Tel Aviv, Hayfa, Ashdod ve Be'er Sheva’dır.

Dünyada birçok kişi tarafından kutsal bir yer olarak görülen Kudüs İsrail'de yaşanacak en iyi şehirler arasındadır. Turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği Kudüs’te turizm sektöründe birçok iş imkanı da bulunmaktadır.

Tel Aviv, İsrail'in en önemli finans, sanayi ve kültür merkezidir. Tel Aviv, Orta Doğu bölgesindeki en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Tel Aviv sadece yaşamak için değil, aynı zamanda İsrail'de istihdam için uygun özellikte bir yer olarak kabul edilmektedir.

Hayfa İsrail'de yaşanacak en iyi şehirler listesinde üçüncü sırada yer almaktadır. Haifa’nın nispeten temiz ve iyi bir altyapıya sahip olması yabancı ülke vatandaşları tarafından tercih edilme sebepleri arasındadır.

İsrail'in En Güvenli Şehirleri Hangileridir?

İsrail’in en güvenli şehirler Holon, Ramat Gan ve Rishon Letzion olarak bilinmektedir. İsrail’in en güvenli şehirlerinde yaşayanların %78'i geceleri dışarı çıkarken kendilerini güvende hissetmektir.

Rehovot şehrinde yaşayanların %44’ü ve Ashdod şehirlerinde yaşayanşarın %40'ı katıldıkları ankette haftada üç veya daha fazla fiziksel aktivite yaptıklarını söylemiştir. En güvensiz İsrail şehirleri Holon ve Bat Yam yer almaktadır. Bat Yam ve Holon şehirlerinde güvenlik standartların yalnızca dörtte biri karşılanmaktadır.

İsrail Şehirlerinde Gezilecek Turistik Yerler Nerelerdir?

İsrail şehrinde gezilecek turistik yerler ülkenin tarihi, doğal güzellikleri ve dini yapıları ile dikkat çekmektedir. İsrail’deki tarihi yerler; Dormition Manastırı, Beit Guvrin-Maresha Ulusal Parkı ve Caesarea Maritima olarak sıralanmaktadır. İsrail’deki kaleler; Davut Kulesi ve Arsuf Kalesi’dir

İsrail’deki doğal güzellikler; Lut Gölü, Zion Dağı ve Timna Vadisidir. İsrail’deki dini yapılar; Müjde Kilisesi, Kutsal Kabir Kilisesi, Masada ve Bab Tapınağı olarak sıralanmaktadır.

Turistik amaçlı İsrail’i ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail'e gitmek için Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul İsrail Başkonsolosluğu'ndan İsrail turistik vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: