İsrail Çalışma Vizesi

2023'te İsrail Çalışma Vizesi (B1) Nasıl Alınır?

İsrail’e çalışma amacı ile gidilmek istendiğinde verilen vize türüne, B/1 vizesi olarak da bilinen İsrail çalışma vizesi adı verilmektedir ve vize akademik alanda çalışan uzmanlara, akademik alanda olmayan farklı bir alanda uzmanlığı bulunanlara, eğitim sertifikasına sahip olanlara ve yüksek teknoloji alanındaki uzmanlara verilmektedir. İsrail’den çalışma vizesi alabilmek için başvuru sahiplerinin İsrail’deki bir işverenden iş teklifi almış olması gerekmektedir ve vize ancak İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile verilmektedir.

Çalışma vizesi başvurularında son 4 yılda en yüksek onay oranını elde eden akredite kuruluş Vizem.net, İsrail'de bir işverenden iş teklifi almış kişilerin çalışma vizesi başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İsrail Çalışma Vizesi Şartları Nelerdir?

İsrail çalışma vizesi alabilmek için şartların başında, İsrail’de bulunan bir işverenden iş teklifi alınması bulunmaktadır; iş teklifi olmadan çalışma vizesi başvurusu yapılamamaktadır. İş teklifi alındıktan sonra İsrail’deki işveren İsrail İçişleri Bakanlığı’na çalışma izni başvurusunu yaparak onay almalıdır. İsrail İçişleri Bakanlığı’nın onay vermesi ile birlikte çalışma vize başvurusu yapılabilmektedir. İsrail çalışma vizesi yalnızca tıp, yüksek teknoloji, endüstri alanlarında uzman kişilere, akademisyenlere, sporculara ve sanatçılara verilebilmektedir.

İsrail Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İsrail çalışma vizesi almak için ilk olarak İsrail’deki işverenin İsrail İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapması ve izin alması gerekmektedir. İsrail İçişleri Bakanlığından izin alınması ile birlikte Türkiye’deki Ankara İsrail Büyükelçiliğine ya da İstanbul İsrail Başkonsolosluğuna çalışma vizesi için başvuru yapılabilmektedir. Vize başvurusu İsrail İçişleri Bakanlığı’nın onayı olmadan yapılamamaktadır.

İsrail Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İsrail çalışma iznini alabilmek için işverenin başvuru sahibi adına İsrail İçişleri Bakanlığı’na çalışma izni başvurusunu yapması gerekmektedir. Çalışma izni başvurularında, çalışanın özgeçmişi, diplomaları ve sertifikaları sunulmalı, başvuru ücreti ödenerek online olarak başvuru yapılmalıdır. İsrail İçişleri Bakanlığı’nın çalışma izni başvurusunu onaylaması ile birlikte çalışma vizesi için Türkiye’deki İsrail dış temsilciliklerine başvuru yapılabilmektedir.

İsrail Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsrail çalışma vizesi başvurusu için ilk olarak vize için gerekli evrakların hazırlanması ve akabinde başvuru yapılmak istenen İsrail dış temsilciliğinden randevu alınması gerekmektedir. Randevu gününde başvuru sahibi ilgili dış temsilciliğe vize için istenilen evrakları teslim eder ve Konsolosluk görevlileri tarafından kısa bir mülakattan geçirilir. Yapılan vize başvurusu ortalama 7-10 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir ve başvurunun onaylanması ile birlikte vize pasaporta işlenmektedir. İsrail çalışma vize başvurusu online, posta ya da kargo yolu ile yapılamamaktadır; ancak randevu gününde başvuru sahibi tarafından yetkilendirilmiş bir kişi de başvuru sahibi adına vize işlemlerini tamamlayabilmektedir.

İsrail'de Çalışmak için Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsrail’de çalışmak için vize başvurusu Ankara İsrail Büyükelçiliğinin Konsolosluk bölümüne ya da İstanbul İsrail Başkonsolosluğuna yapılabilmektedir. İsrail dış temsilciliklerinin herhangi bir aracı kurum ile anlaşması bulunmamaktadır.

Dış temsilciliğe girerken tüm ziyaretçiler havaalanı güvenlik kontrolü uygulamasından geçirilmektedir ve ziyaretçilerin başvuru için dış temsilciliğe gelirken büyük çanta ve elektronik eşya getirmemeleri talep edilmektedir.

12 Haziran - 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü hizmet vermemektedir; bu dönemde tüm konsolosluk hizmetleri İstanbul İsrail Başkonsolosluğu tarafından verilmektedir.

İsrail Çalışma Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsrail çalışma vizesi başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Geçerliliği en az 1 yıl olan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
  • İsrail çalışma vizesi başvuru formu: Çalışma vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf: 5 cm x 5 cm ölçülerinde, arka fonu beyaz olan, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
  • İsrail çalışma izni: İşveren tarafından İsrail İçişleri Bakanlığı’ndan alınan çalışma izninin sunulması gereklidir.
  • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibi adli sicil kaydını sunmalıdır.
  • Doğum belgesi: Başvuru sahibinin doğum belgesini sunması gerekmektedir.
  • Sağlık raporu: Başvuru sahibi onaylanmış bir kurumdan sağlık raporu alarak ibraz etmelidir.
  • İsrail seyahat sağlık sigortası: İsrail’e gitmeden önce seyahatin amacına yönelik seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
  • COVID-19 Aşı Sertifikası: 21 Mayıs 2022 tarihi itibari ile aşı zorunluluğu kaldırılmış olsa da COVID-19 geçiren kişilerin vize başvurusunu güçlendirmeleri için COVID-19 aşı sertifikasını ya da COVID-19 geçirdiklerine dair belgeler isunmaları önerilmektedir.

İsrail İşçi Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalıdır?

İsrail işçi vizesi başvuru formu eksiksiz olarak ve doğru bilgiler verilerek doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olacak şekilde imzalanmalıdır. Başvuru formu her başvuru sahibi için ayrı ayrı net bir şekilde tükenmez veya mürekkepli kalemle el ile ya da bilgisayar ortamında doldurulmalı ve başvuru sahibine ait biyometrik fotoğraf formun üzerine yapıştırılmalıdır. Vize başvuru formu İngilizce ya da Türkçe dilinde doldurulmalıdır. El yazısı ile doldurulacak olması halinde siyah ya da mavi renk kalem kullanılmalıdır.

İşçi vize başvuru formunun içeriğinde başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, mesleği, pasaport numarası, pasaport veriliş yeri ve tarihi, ikamet adresi, telefon numarası, seyahat amacı, tahmini kalış süresi ve seyahatin gerçekleşeceği tarihler ve önceki İsrail seyahatleri gibi bilgiler istenmektedir.

İsrail çalışma vizesi başvuru formunun görseli aşağıda verilmiştir.

İsrail İşçi Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalıdır?
İsrail İşçi Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalıdır?

İsrail Çalışma Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Olmalıdır?

İsrail çalışma vizesi için adli sicil kaydının apostil kaşeli olacak şekilde sunulması gerekmektedir. Adli sicil kaydı İsrail çalışma vizesi için istenilen evraklardan biridir ve sunulmaması halinde başvuru süreci uzayabilmektedir.

Vize başvuru sahibi adli sicil kaydını e-devletten kolay ve hızlı bir şekilde alabilmektedir. Adli sicil kaydını alabilmek için başvuru sahibinin e-devlete bilgilerini girerek giriş yapması ve daha sonra ana sayfada yer alan arama butonundan arayarak adli sicil kaydını indirmesi gerekmektedir.

Apostil işlemi bir belgenin gerçekliğini tasdik edilerek başka ülkede yasal olarak kullanılabilmesini sağlayan bir belge onay sistemidir. Vize için sabıka kaydı internet üzerinde apostilli olarak www.eapostil.gov.tr adresine e-devlet üzerinden giriş yapılarak alınabilmektedir.

İsrail İşçi Vizesi için Doğum Belgesi Nasıl Olmalıdır?

İsrail işçi vizesi için doğum belgesi apostil kaşeli olarak sunulmalıdır. Doğum belgesi kişinin doğum tarihini ve yerini, anne ve baba adını gösteren resmi bir belgeye denilmektedir. Doğum belgesi ikamet edilen İl Nüfus Müdürlüklerinden ya da İlçe Nüfus Müdürlüklerinden alınabilmektedir. Vize için istenilen doğum belgesinin de adli sicil kaydı gibi apostilli olması gerekmektedir. Apostil bir belgenin gerçekliğini yabancı ülkelerde de gösteren bir onay sistemidir ve doğum belgesi alınırken apostil işlemi İl Nüfus Müdürlüğünden yaptırılabilmektedir.

İsrail Çalışma Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

İsrail çalışma vizesi için seyahat sağlık sigortası planlanan İsrail seyahatinin tamamını kapsayacak şekilde, COVID-19 teminatlı olmalıdır ve poliçede yurt dışı geçerliliği belirtilmelidir. Seyahat sağlık sigortası İsrail çalışma vize başvuruları için zorunlu bir belgedir ve Türkiye’deki sigorta acentelerinden ve anlaşmalı oldukları bankalardan yaptırılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında seyahat sağlık sigortası başvuru sahibi adına en uygun fiyatlarla yaptırılmaktadır; ayrıca talep edilmesi halinde sadece seyahat sağlık sigortası hizmeti de en uygun fiyatlarla sunulmaktadır.

Fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

İsrail Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsrail çalışma vizesi ücreti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurularında alınmamaktadır; ancak çalışma vizesi ücreti olaeakbaşvuru yapan diğer yabancı ülke vatandaşlarından 2022 yılında 54 USD vize ücreti tahsil edilmektedir. Vize ücreti ödemeleri vize başvurusu esnasında konsoloslukta tam ve nakit olacak şekilde yapılmaktadır.

İsrail Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

İsrail çalışma vizesi başvuru sorgulamak için başvuru yapılan dış temsilcilik telefonla aranılabilmektedir.

İstanbul İsrail Başkonsolosluğuna başvuru yapılmışsa saat 14:00’dan sonra 0212 317 6514, 0212 317 6519, 0212 317 6521 ya da 0212 317 6588 no’lu telefon numaraları aranabilir. Ankara İsrail Büyükelçiliğinden başvuru yapılmış ise pazartesiden perşembeye 15:30 ile 16:30 saatleri arası, cuma günleri ise 11:30 ile 13:00 saatleri arasında 0312 459 7502 numaralı konsolosluk bölümü telefon numarasından arama yapılarak İsrail vize sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

İsrail İşçi Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İsrail işçi vizesi normal şartlar altında ortalama 7 ile 10 gün içerisinde çıkmaktadır.

İsrail'e Çalışma Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

İsrail’e çalışma vizesi sadece İsrail’e giriş yapabilmek için 30 gün süreliğine verilmektedir.

Çalışma Vizesi ile İsrail'e Giriş Yaptıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Çalışma vizesi ile İsrail’e giriş yaptıktan sonra 1 ay içerisinde İsrail İçişleri Bakanlığı’na gidilerek vize süresinin uzatılması için talep oluşturulmalıdır. B-1 çalışma vizesi alındıktan sonra İsrail’e seyahat edilebilmektedir, ancak İsrail dış temsilcilikleri tek girişli ve 1 ay süreli bir vize verdikleri için, İsrail’e giriş yapıldıktan sonra 1 ay içerisinde vize süresini uzatmak için başvuru yapmak zorunludur.

Vize geçerlilik süresi ülkeye giriş amacına bağlı olarak değişmektedir, ancak B-1 çalışma vizeleri normalde 1 yıla kadar geçerli olmaktadır. İsrail çalışma vizesi, her yıl sadece 1 yıl süre için uzatılabilmektedir ve B-1 çalışma vizesine sahip olan kişilerin toplam kalış süreleri 5 yıl 3 ayı geçememektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsrail çalışma vizesi başvurusu ve kazanılan haklar ile ilgili merkezimize en sık sorulan sorular yanıtlarıyla birlikte aşağıda verilmiştir.

İsrail Working Holiday Vizesi Veriyor Mu?

İsrail working holiday vizesini sadece belirli ülke vatandaşlarına vermektedir. Work and Holiday vizesi İsrail’in belirli bazı ülke gençlerine İsrail’de çalışma ve daha sonra tatil yapması için verilen bir vize türüdür. İsrail work and holiday vizesini Türk vatandaşlarına vermemekte ve yalnızca Avusturya, Avustralya, Güney Kore, Yeni Zelanda ve Almanya vatandaşlarına vermektedir.

Work and holiday vizesi her ne kadar çalışma vizesi olarak geçse de başvuru sahiplerinin İsrail’e giriş yapmadan önce iş bulmalarına gerek yoktur. Başvuru sahipleri İsrail’e giriş yaptıktan sonra iş bularak çalışma imkanına sahiptir. İsrail work and holiday vizesi için belirlediği ülkelerden yalnızca yılda 200 kişiyi kabul etmektedir.

İsrail'de Çalışma Koşulları Nasıldır?

İsrail'de çalışma koşulları Türkiye ile kıyaslandığında daha iyi durumdadır. İş imkanları daha çok endüstri, telekomünikasyon ve teknoloji alanlarında dağılım göstermektedir. İsrail’de çalışma saatleri genellikle 08:30 ile 17:00 arasındadır ve genelde cuma ve cumartesi günleri hafta tatili yapılmaktadır. İsrail yasalarına göre haftalık çalışma saati 43 saati aşmamaktadır. İsrail çalışma şartları işçilere verilen izin ve ek ödemeler ile öne çıkmaktadır. İsrail hem anneye doğum izni hem de babaya babalık izni vermektedir; ayrıca anneye doğum yardımı ve hastaneye yatış yardımı gibi ek ödemeler yapılmaktadır.

İsrail özellikle teknoloji alanında büyük oranda iş istihdamı sağlamaktadır ve yabancı ülke vatandaşları da İsrail’e çalışmak için gelmektedir. 2022 yılında İsrail’in işsizlik oranı %3,5’dir ve uzmanlar bu oranın 2023’de daha da düşmesini beklemektedir.

İsrail'de Asgari Ücret Ne Kadardır?

İsrail’de asgari ücret 2022 yılında 5.300 Yeni İsrail şekelidir. İsrail’de yıllık maaş çalışılan mesleğe göre artış göstermektedir. Bir avukat yıllık 70.000 ile 100.000 Yeni İsrail şekeli arasında kazanırken, doktor 100.000 ile 120.000 Yeni İsrail şekeli aralığında ücret almaktadır.

İsrail’de yıllık maaş minimum 35.000 Yeni İsrail şekelidir ve yıllık maaş dolar olarak düşünüldüğünde özellikle Türkiye’ye kıyasla daha yüksektir. İsrail asgari ücret Orta Doğu'daki ülkelerin asgari ücreti ile karşılaştırıldığında üst sıralardadır.

İsrail'de İş İmkanları Nasıldır?

İsrail’de iş imkanları özellikle en çok önem verilen teknoloji ve telekomünikasyon alanlarında çeşitlenmektedir. İsrail’in en gelişmiş sektörleri teknoloji, endüstri, tarım, üretim ve turizmdir. Ülkede en çok avukatlık, doktorluk, İngilizce öğretmenliği, mühendislik ve pazarlama müdürü gibi mesleklerde iş fırsatları çok fazladır. İsrail’in en çok iş fırsatının olduğu şehirleri Tel Aviv, Jerusalem, Herzliya, Haifa ve Ramat Gan’dır.

İsrail'de Nasıl İş Bulunur?

İsrail yabancı ülkelerden de işçi alan bir ülkedir ve özellikle belirli bir alanda uzmanlaşmış kişiler çalışma vizesi alarak İsrail’de yüksek miktarda maaş ile iyi çalışma şartları altında çalışabilmektedir.

İsrail’de iş bulmak için iş bulma siteleri ya da ajanslar kullanılabilmektedir. İsrail’de çalışma vizesi alabilmek için ilk olarak bir iş bulmak gerekmektedir. Özellikle internetteki iş bulma sitelerindeki İsrail iş ilanları incelenerek bir iş bulmak en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

İş Gezisi için İsrail'e Gidenlerin Çalışma Vizesi Alması Gerekir Mi?

İş gezisi için İsrail’e gidenlerin çalışma vizesi alma gerekliliği İsrail’deki kalma süresine bağlı olarak değişmektedir. İş toplantısı, iş eğitimi, fuar, seminer, kongre, iş ile alakalı proje, kurumsal bir etkinlik gibi bir faaliyette bulunmak için İsrail’e gerçekleştirilecek 90 günü aşmayan kısa süreli seyahatler için kişilerin çalışma vizesi almalarına gerek yoktur, çalışma vizesi yerine ticari vize alınması gerekmektedir.

İsrail’e 90 günden kısa süreli seyahatler için ticari vize almak gerekmektedir. Ticari vize almak için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve İsrail dış temsilciliğine başvuru yapılması gerekmektedir; İsrail ticari vize başvurusunda başvuru sahibinin İsrail’de iş bağı bulunan şirketten davet mektubu alarak sunması gerekmektedir.

Vizem.net, iş gezisi için İsrail'e gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının iş vizesi başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için kapsamlı danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: