İsrail Öğrenci Vizesi

İsrail Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci 2023

İsrail öğrenci vizesi, İsrail’de ilkokul ve liselerde, yüksek öğrenim kurumlarında, Yeşiva adı verilen dini kurumlarda ya da Yahudi Ajansı’nın gençlik kurumlarında eğitim görmek isteyen kişilere verilmektedir. İsrail öğrenci vizesi 1 yıla kadar verilmektedir ve ülkeye birden fazla giriş-çıkış için geçerlidir. A/2 vizesi olarak da bilinen İsrail öğrenci vizesi, uzun süreli İsrail vizesi türlerindendir ve bu vizeye sahip olan kişilerin İsrail’de çalışmasına izin verilmemektedir.

Son 4 yıl içerisinde Türkiye’den yapılan vize başvurularında en yüksek oy oranına sahip olan Vizem.net, İsrail’de okumak isteyen kişilere yönelik olarak İsrail öğrenci vize başvuru süreci ile ilgili danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Öğrenci Vizesi ile İsrail'de Alınabilecek Eğitimler Nelerdir?

Öğrenci vizesi ile İsrail’de ortaokul, lise ve üniversite eğitimi alınabilmektedir. İsrail’de Yeşiva veya İsrail Yahudi Ajansı’nın gençlik enstitülerinde eğitim görmek isteyenler de öğrenci vizesi almalıdır.

İsrail Eğitim Vizesi için Şartlar Nelerdir?

İsrail eğitim vizesi şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • İsrail eğitim vizesi almak isteyen kişilerin, İsrail’de bir eğitim kurumuna veya Yeşiva’ya kayıt yaptırarak eğitim ücretini ödemiş olması gerekmektedir.
 • İsrail’de eğitim almak için İsrail’e seyahat edecek olan kişiler, seyahat masrafları için yeterli maddi kaynağa ya da geçerli bir sponsora sahip olmalıdır.
 • İsrail’de eğitim almak için İsrail’e seyahat edecek olan kişilerin, vize başvurularının onaylanması için temiz bir adli sicil kaydına sahip olunması ve daha önce vize ihlalinde bulunulmamış olması gerekmektedir.
 • İsrail’de eğitim almak için kişilerin en az 1 yıl geçerliliği olan pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.
 • İsrail’de eğitim almak için İsrail’e seyahat edecek olan kişilerin Covid-19 teminatlı yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptırmış olması gerekmektedir.

İsrail Öğrenci Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsrail öğrenci vize başvurusu Ankara’da bulunan İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümüne veya İstanbul’daki İsrail Başkonsolosluğuna yapılabilmektedir. İsrail öğrenci vizesi başvuru sürecinde gerekli olan evrakların hazırlanmasının arından ilgili dış temsilcilikten randevu alınması gerekmektedir; başvuru sahibi randevu günü dış temsilciliğe giderek evrakları teslim etmelidir ve yetkili konsolosluk görevlileri ile kısa bir mülakat yaparak başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedir. İsrail öğrenci vizesi için online veya posta ya da kargo yoluyla başvuru yapılamamaktadır, ancak şahsen başvuru yapılması zorunlu olmadığı için randevu alınan dış temsilciliğe başvuru sahibi tarafından yetkilendirilmiş bir kişinin giderek işlemleri tamamlaması mümkündür. İsrail öğrenci vize başvurusu 7 ila 10 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir ve vize başvurunun onaylanması durumunda pasaporta işlenmektedir.

İsrail Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsrail öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport: İsrail’de eğitim almak isteyen kişilerin en az 1 yıl geçerli bir pasaport sunması gereklidir.
 • İsrail öğrenci vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından vize başvuru formu doğru bilgilerle eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Fotoğraf: Son bir sene içerisinde çekilmiş,5 cm x 5 cm boyutunda 2 adet renkli biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İsrail eğitim kabul mektubu: Başvuru sahibinin İsrail’deki bir eğitim kurumundan eğitim için kabul edildiğine dair bir mektup alması gerekmektedir.
 • Eğitim ücretinin ödendiğine dair kanıt: Başvuru sahibi, İsrail’de okumak için eğitim ücretini ödediğine dair bir makbuz sunmalıdır.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: İsrail’de eğitim almak isteyen öğrencilerin, eğitim için gerekli olan ücretleri ve İsrail’de kaldığı süre boyunca gerekli olan ihtiyaçlarını karşılayabilecek mali imkanlara sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • Muvafakatname: Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise, noterlikten alınacak olan muvafakatnamenin kaymakamlıkta apostillenerek sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı makbuzu: İsrail öğrenci vizesi içinbaşvuru yaparken başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

İsrail Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsrail öğrenci vizesi başvuru formunda, başvuru yapacak kişinin adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, medeni hali, uyruğu, pasaport numarası, veriliş yeri ve tarihi ile geçerlilik tarihi, ikamet adresi, telefon numarası, e-posta adresi, varsa iş yeri adı, adresi ve telefon numarası, refakat eden kişi detayları, seyahat tipi, gidilecek yerin adresi ve gidiş tarihi, tahmini kalış süresi, daha önce İsrail vizesi alınıp alınmadığı, fotoğraf, yer, imza ve tarih bilgileri yer almaktadır.

İsrail öğrenci vize başvuru formunun mavi ya da siyah tükenmez bir kalemle ya da bilgisayarda Türkçe veya İngilizce dilinde eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Form, ıslak imzalı olacak şekilde başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır; ancak İsrail öğrenci vizesine başvuru yapan kişiler 18 yaşından küçük ise başvuru formu başvuru sahibinin ebeveyni veya vasileri tarafından imzalanmalıdır. Başvuru sahibine ait biyometrik fotoğraf İsrail öğrenci vizesi başvuru formuna yapıştırılmalıdır. İsrail öğrenci vizesi başvuru formunda yer alan 11. soruda “OKUMA/Study” seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir.

İsrail vize başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

İsrail Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
İsrail Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsrail A/2 Öğrenci Vizesi Kabul Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İsrail A/2 öğrenci vizesi kabul mektubu, İsrail’de öğrenim görecekleri eğitim kurumu tarafından, başvuru sahibine hitaben yazılan, başvuru sahibinin eğitim kurumuna kabul edildiği belirten yazıdır.

İsrail öğrenci vizesi kabul mektubunda, başvuru sahibinin hangi eğitim kurumunun hangi programına kabul edildiğinin, eğitim programının süresinin ve ücretinin açıklanması gerekmektedir.

İsrail Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsrail öğrenci vizesi ücreti, İsrail İçişleri Bakanlığı tarafından 54 dolar olarak belirlenmiştir; ancak 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından öğrenci vizesi ücreti olarak 777 Türk lirası talep edilmektedir. İsrail öğrenci vize ücretinde değişiklikler olabileceği için başvuru yapacak kişilerin başvuru öncesinde ilgili konsolosluktan güncel vize ücreti bilgisi alması tavsiye edilmektedir.

İsrail öğrenci vize başvuru randevusu esnasında vize ücreti tam ve nakit olarak ödenmektedir, kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Öğrenci Vizesi için İsrail Konsolosluğu'ndan Randevu Nasıl Alınır?

Öğrenci vizesi için İsrail Konsolosluğu’ndan alınan randevu, başvuru yapılacak dış temsilciliğe göre değişiklik göstermektedir.

Öğrenci vizesi için İstanbul İsrail Konsolosluğu randevusu https://consularappointment.mfa.gov.il/schedulingsite/?unitId=1011&language=en-US adresinden online olarak alınabilmektedir. İstanbul vize işlemleri pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri saat 10:00 ile 13:00 arasında, cuma günü ise saat 9:30 ile 12:30 saatleri arasında yapılmaktadır.

Ankara’dan İsrail Konsolosluğu vize randevusu alacak kişilerin consular1@ankara.mfa.gov.il adresine mail göndererek randevu oluşturması mümkündür. Ankara vize işlemleri hafta içi her gün saat 10:00 ile 13:00 arasında yapılmaktadır.

Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü 12 Haziran-15 Temmuz 2022 tarihleri arasında hizmet dışı olduğu için tüm hizmetler İstanbul İsrail Başkonsolosluğu tarafından yürütülecektir. İsrail öğrenci vizesi için dış temsilciliklere gelen tüm ziyaretçiler girişte havaalanı güvenlik kontrolü uygulamasından geçmektedir ve vize başvurusuna gelen tüm ziyaretçilerin büyük çanta ve elektronik eşya getirmemesi talep edilmektedir.

İsrail Öğrenci Vizesi için Konsolosluk Mülakatı Nasıl Yapılır?

İsrail öğrenci vizesi için konsolosluk mülakatı randevu gününde konsolosluk vize biriminde gerçekleşmektedir.

İsrail öğrenci vizesi için konsolosluk memuru ile gerçekleşen İsrail vize mülakatı esnasında seyahat planı, konaklanacak yer ve maddi kaynaklar ile ilgili birkaç soru sorulmaktadır; ayrıca başvuru sahibinin nerede okuduğu, nerede çalıştığı gibi özgeçmişi ile ilgili sorular da sorulabilmektedir.

İsrail Eğitim Vizesi İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İsrail eğitim vizesi işlemleri normal şartlar altında 7 ile 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

İsrail Öğrenci Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

İsrail öğrenci vizesi, 1 yıllık süre için verilmektedir.

İsrail A/2 Öğrenci Vizesi Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, İsrail A/2 öğrenci vizesi süresi İsrail’de eğitime devam edildiği sürece uzatilabilmektedir. İsrail öğrenci vizesi uzatma işlemi için başvuru sahibinin İsrail İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapması gerekmektedir.

Uzatma başvurusu için gerekli evraklar olarak başvuru sahibinin eğitim aldığı kurumdan öğrenci olduğunu kanıtlayan resmi yazı, vize uzatma formları, üzerinde geçerli öğrenci vizesi etiketi bulunan pasaport, iki adet fotoğraf ve ödeme yapıldığına dair ücret makbuzunu sunması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsrail öğrenci vizesi ve İsrail’de okumak hakkında merkezimize en sık sorulan sorular yanıtlarıyla birlikte aşağıda verilmiştir.

İsrail'de Eğitim Almanın Avantajları Nelerdir?

İsrail’de eğitim almanın avantajları arasında en başta İsrail’in eğitime çok fazla değer veren bir ülke olması ve yüksek teknoloji merkezi ile dünyanın en yenilikçi ülkesi olması bulunmaktadır. İsrail üniversiteleri ekonomik kalkınmayı teşvik etmektedir ve İsrail dünya çapında kişi başına düşen en yüksek start-up sayısına sahiptir. Dünyada en çok girişimci üreten en iyi 50 lisans programı arasında İsrail’deki dört üniversite yer almaktadır.

Farklı bir kültür deneyimlemek isteyen öğrenciler için İsrail eğitim sistemi içerisinde dünyanın en iyi üniversitelerinden bazıları bulunmaktadır. İsrail’de toplam 61 tane lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veren yükseköğretim kurumu bulunmaktadır.

İsrail'de Öğrencilerin Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

İsrail’de öğrencilerin yaşam masrafları, İsrail’in pahalı bir ülke olmasından dolayı nispeten yüksektir. Bir öğrencinin İsrail’deki aylık kira ücreti 2.100 ile 2.800 Yeni İsrail şekeli ve aylık ortalama ulaşım masrafı 215 Yeni İsrail şekelidir. İsrail’de bir orta kalitede bir öğün yemek ortalama 50-55 Yeni İsrail şekeli tutmaktadır. Bir öğrencinin kira dahil ancak eğitim ücretleri hariç olmak üzere İsrail’de aylık ortalama gideri 5.000 Yeni İsrail şekeli civarındadır.

İsrail’de eğitim görmek isteyen öğrencilerin, İsrail’de yaşam için temel ihtiyaçları haricinde eğitim ücreti de ödemesi gerekmektedir. İsrail’de 1 yıllık lisans eğitim ücreti 15.000 ile 55.000 Yeni İsrail şekeli arasında, yıllık yüksek lisans ücreti ise 10.000 ile 90.000 Yeni İsrail şekeli arasında değişmektedir.

İsrail'in En İyi Üniversiteleri Nelerdir?

İsrail’de lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Kudüs İbraniÜniversitesi
 • Tel Aviv Üniversitesi
 • Technion - İsrail Teknoloji Enstitüsü
 • Negev Ben-Gurion Üniversitesi

Yukarıda yer alan 4 üniversite, QS 2018 yılı en iyi üniversiteler dünya sıralamasında ilk 400’e giren İsrail üniversiteleri olarak, öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Uluslararası Öğrenciler İsrail'de Çalışabilir Mi?

Hayır, uluslararası öğrenciler İsrail’de çalışamamaktadır.

Uluslararası öğrencilerin İsrail’de çalışabilmesi için İsrail çalışma vizesi almaları gerekmektedir. İsrail çalışma vizesinin alınabilmesi için İsrail’deki bir işverenden iş teklifi ve İsrail İçişleri Bakanlığı’ndan çalışma izni onayı alınmış olması gerekmektedir.

İsrail'de Dil Eğitimi için Hangi Vize Alınmalıdır?

İsrail’de dil eğitimi için en fazla 6 aya kadar geçerli olan dil okulu vizesi alınması gerekmektedir.

İsrail’de İbranice’nin yoğun olarak çalışıldığı enstitü ya da okulların bulunduğu okullara ulpan denilmektedir, ulpan bünyesinde İbranice eğitimi almak isteyen veya İbranice ile ilgili çalışma yapmak isteyen kişiler İsrail dil okulu vizesi almalıdır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: