İsrail Üniversiteleri

İsrail Üniversiteleri: 2023'te İsrail'de Üniversite Okumak

İsrail’de yer alan üniversiteler uluslararası başarı sıralamasında ilk 200’de yer almaktadır. İsrail’de bulunan devlet üniversitelerindeki kontenjan yetersizliğinden dolayı İsrail’de özel üniversitelerin sayısında artış yaşanmıştır. İsrail’de Yüksek Öğretim Kurulu'nun sorumluluğunda 9 üniversite vardır.

İsrail’de çoğu üniversitenin eğitim dili İbranicedir; fakat İsrail’deki üniversitelerde İngilizce dilinde eğitim imkanı da sunulmaktadır. İsrail’de eylül ayında başlayan toplam 2 dönemden oluşan akademik yıl uygulaması vardır.

İsrail dünyanın 3. sırada yer alan en yenilikçi ülkesidir. İsrail’deki üniversiteler teknolojik gelişmelere ayak uyduran eğitim kalitesiyle Start-Up Nation olarak bilinmektedir. İsrail’deki yükseköğretim kalitesi nedeniyle yabancı öğrenciler İsrail’deki üniversitelere yönelmektedir. İsrail’de üniversite okumak isteyen yabancı öğrencilerin en fazla başvurduğu bölümler inovasyon, bilim ve mühendisliktir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsrail'de Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

İsrail'de Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?
İsrail'de Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

İsrail'deki tüm yüksek öğrenim konularıyla Yüksek Öğrenim Konseyi ilgilenmektedir. İsrail'deki üniversitelerde lisans eğitimi, çalışma alanına bağlı olarak 3 ya da 4 yıl sürmektedir. İsrail’de yüksek lisans derecesi 2 yıl sürmektedir. İsrail’de doktora derecesi, eğitim alınacak üniversiteye bağlı olarak değişmekte olup ortalama 5 yıl sürmektedir.

İsrail Üniversiteleri Dünya Sıralamasında Kaçıncıdır?

QS-2022 sıralamasında Kudüs İbrani Üniversitesi 198., Tel Aviv üniversitesi 255., İsrail Teknoloji Enstitüsü 330., Negev Ben-Gurion Üniversitesi 471. sırada yer alan İsrail üniversiteleridir.

İsrail’de bulunan 7 üniversite Times Higher Education sıralamasında yer almaktadır. Times Higher Education sıralamasına giren İsrail üniversitelerinden Kudüs İbrani Üniversitesi 301., İsrail Teknoloji Enstitüsü 401., Hayfa Üniversitesi 601. sırada yer almaktadır.

İsrail'in En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

İsrail’in en iyi üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kudüs İbrani Üniversitesi
 • Tel Aviv Üniversitesi
 • Technion-İsrail Teknoloji Enstitüsü
 • Negev Ben-Gurio Üniversitesi
 • Bar-Ilan Üniversitesi
 • Hayfa Üniversitesi
 • Weizmann Bilim Üniversitesi

QS-2022 sıralamasına göre İsrail’in en iyi üniversitesi Kudüs İbrani Üniversitesi seçilirken Times Higher Education sıralamasında Tel Aviv Üniversitesi seçilmiştir.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

Kudüs İbrani Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?
Kudüs İbrani Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

İsrail İbrani Üniversitesi, İsrail’in Kudüs şehrinde bulunmaktadır. Kudüs İbrani Üniversitesi QS-2022 sıralamasında 198. sırada yer almaktadır.

İsrail İbrani Üniversitesinde lisans harcı ücretleri 9.846 İsrail şekeli iken, uluslararası öğrenci harcı 12.307 İsrail şekelidir. Kudüs İbrani Üniversitesi bölümleri genelinde okuyan toplam öğrenci sayısı 2017’de 23.500 olarak ölçülmüştür. Kudüs İbrani Üniversitesi’nde uluslararası öğrenci sayısının tüm öğrenci sayısına oranı 7.1’dir.

Kudüs ibrani Üniversitesi yüksek lisans bölümleri tarım ve ormancılık, sosyal bilimler, tıp ve sağlık, doğa bilimleri ve matematik, çevre çalışmaları ve yer bilimleri, beşeri bilimler, mühendislik ve teknoloji, işletme ve sanat, tasarım ve mimarlık programlarıdır.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nde Amerika Birleşik Devletleri öğrencileri için verilen burslar; İbrani Üniversitesi İhtiyaca Dayalı Burs, Pandemi Hareketlilik Destek Fonu, Çeşitlilik Bursu, Louis Levine Bursu, Eski Burs, Özel Kredidir.

Tel Aviv Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

Tel Aviv Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?
Tel Aviv Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

Tel Aviv Üniversitesi, İsrail’in Tel Aviv şehrinde bulunmaktadır. Tel Aviv üniversitesi QS-2022 sıralamasında 255. sırada yer almaktadır. Tel Aviv üniversitesinde 30.000'den fazla öğrenci bulunmaktadır. Tel Aviv Üniversitesi öğrenciler için öğrenim ücreti yıllık olarak 15.000-20.000 dolar arasında değişmektedir.

Tel Aviv üniversitesi bölümleri arasında öne çıkan alanlar tarım ve ormancılık, sosyal bilimler, tıp ve sağlık, doğa bilimleri ve matematik, çevre çalışmaları ve yer bilimleri, beşeri bilimler, işletme ve sanat, tasarım ve mimarlıktır.

İsrail Teknoloji Enstitüsü (Technion) Eğitimi Nasıldır?

İsrail Teknoloji Enstitüsü (Technion) Eğitimi Nasıldır?
İsrail Teknoloji Enstitüsü (Technion) Eğitimi Nasıldır?

İsrail Teknoloji Enstitüsü, Hayfa'da Akdeniz'e bakan Carmel Dağı'nda yer almaktadır. İsrail Teknoloji Enstitüsü, QS-2022 sıralamasında 330. sırada yer almaktadır.

İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde okuyan toplam öğrenci sayısı 2015’de 13.926 olarak ölçülmüştür. İsrail Teknoloji Enstitüsü uluslararası öğrenciler için öğrenim ücreti yıllık olarak 15.000 dolardır.

İsrail Teknoloji Enstitüsü, bilim, teknoloji ve uygulamalı araştırma bölümlerinde önde gelen bilim ve mühendislik üniversitelerinden birisidir. İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde öne çıkan bölümler tarım ve ormancılık, sosyal bilimler, tıp ve sağlık, doğa bilimleri ve matematik, çevre çalışmaları ve yer bilimleri, beşeri bilimler, işletme ve sanat, tasarım ve mimarlık programlarıdır.

İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde Amerika Birleşik Devletleri öğrencileri için verilen burslar; Benjamin A. Gilman Uluslararası burs programı, İsrail için Amerikan Yahudi Birliği, CG Trader Bursu, HSK bursu, SAE bursu, FAFSA kredisidir. Amerika Birleşik Devletleri dışındaki öğrencilere verilen burslar; Fransız Öğrenci Hareketliliği, Ignite bursu, Olimpiyat bursudur.

Negev Ben-Gurion Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Negev Ben-Gurion Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Negev Ben-Gurion Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Negev Ben-Gurion Üniversitesi, İsrail’in Beerşeba şehrinde bulunmaktadır ve QS-2022 sıralamasında 490. sırada yer almaktadır.

Negev Ben-Gurion Üniversitesi’nde okuyan toplam öğrenci sayısı yaklaşık olarak 20.000’dir. Negev Ben-Gurion Üniversitesi’nde uluslararası öğrenciler için yıllık öğrenim ücreti 11.200 dolardır.

Negev Ben-Gurion Üniversitesi’nde öne çıkan master programları doğa bilimleri ve matematik, mühendislik ve teknoloji, çevre çalışmaları ve yer bilimleri, tarım ve ormancılık programlarıdır.

Hayfa Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Hayfa Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Hayfa Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

İsrail Hayfa Üniversitesi kampüs etrafında Carmel Ulusal Ormanı yer almaktadır. Hayfa Üniversitesi, uluslararası yurt dışı eğitim ve lisansüstü eğitim için öne çıkan üniversitelerden birisidir. İsrail Haifa Üniversitesi kapsamında 18.000 üzeri öğrenci bulunmaktadır.

Hayfa Üniversitesi, beşeri bilimler, sosyal bilimler, deniz araştırmaları ve eğitim alanlarında İsrail'in önde gelen üniversitesidir.

Hayfa Üniversitesi’nin Amerika Birleşik Devletleri öğrencileri için verdiği burslar; Helyn B. Reich bursu, Fulbright bursu, Benjamin A. Gilman uluslararası bursudur.

İsrail'de Yüksek Lisans Yapmak için En İyi Üniversiteler Hangileridir?

İsrail yüksek lisans programları için en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Tel Aviv Üniversitesi : İsrail’in Tel Aviv şehrinde bulunan Tel Aviv Üniversitesi dünya üniversiteleri akademik başarı sıralamasında 151. sırada yer almaktadır. Tel Aviv Üniversitesi’nde toplam 17 tane master programı vardır ve öne çıkan master bölümleri sosyal bilimler, tıp ve sağlık, bilgisayar bilimleri, sanat ve mimarlık programlarıdır.
 • Kudüs İbrani Üniversitesi: İsrail’in Kudüs şehrinde bulunan Kudüs İbrani Üniversitesi dünya üniversiteleri akademik başarı sıralamasında 90. sırada yer almaktadır ve toplam 39 master programı vardır. Öne çıkan master bölümleri tarım ve ormancılık, sosyal bilimler, tıp ve sağlık, doğa bilimleri ve matematik, çevre çalışmaları ve yer bilimleri, beşeri bilimler, mühendislik ve teknoloji, işletme ve sanat, tasarım ve mimarlık programlarıdır.
 • Technion-İsrail Teknoloji Enstitüsü : İsrail’in Hayfa şehrinde bulunanTechnion-İsrail Teknoloji Enstitüsü dünya üniversiteleri akademik başarı sıralamasında 94. sıradadır ve toplam 7 tane master programı vardır. Öne çıkan master bölümleri sanat, tasarım ve mimarlık, mühendislik ve teknoloji, doğa bilimleri ve matematik ve uygulamalı bilimlerdir.
 • Hayfa Üniversitesi: İsrail’in Hayfa şehrinde bulunan Hayfa Üniversitesi, dünya üniversiteleri akademik başarı sıralamasında 501. sırada yer almaktadır ve toplam 18 tane master programı vardır. Öne çıkan master programları sosyal bilimler, işletme ve yönetim, beşeri bilimler, çevre çalışmaları ve yer bilimleri, doğa bilimleri ve matematik, tarım ve ormancılık ve bilgisayar bilimleridir.
 • Negev Ben-Gurio Üniversitesi: İsrail’in Beerşeba şehrinde bulunan Negev Ben-Gurio Üniversitesi, dünya üniversiteleri akademik başarı sıralamasında 401. sırada yer almaktadır ve toplam 34 master programı vardır. Öne çıkan master programları doğa bilimleri ve matematik, mühendislik ve teknoloji, çevre çalışmaları ve yer bilimleri, tarım ve ormancılık programlarıdır.

İsrail'de Üniversite Ücretleri Ne Kadardır?

İsrail’de üniversite fiyatları eğitim programı ve kurum türüne bağlı olarak öğrenim ücretleri yıllık 7.000 USD ile 15.000 dolar arasında değişmektedir. İsrail Üniversiteleri fiyatları arasında düşük kayıt ücreti alan üniversiteler Kudüs İbrani üniversitesi, Tel Aviv üniversitesi, İsrail Açık Üniversitesi, Bar-Ilan Üniversitesi, Technion-İsrail Teknoloji Enstitüsü, Hayfa Üniversitesi ve Negev Ben-Gurio Üniversitesidir.

İsrail Uluslararası Öğrenci Bursları Nelerdir?

İsrail’de uluslararası öğrencilere ödenen İsrail yüksek lisans bursu isimleri aşağıda verilmiştir.

 • Kudüs İbrani Üniversite bursu
 • Tel Aviv Üniversite bursu
 • Reichman Üniversite bursu
 • Hayfa Üniversite bursu
 • Ben Gurion Üniversite bursu
 • Technion bursu

İsrail'de Nasıl Üniversite Okunur?

İsrail’de bulunan üniversitelere başvurular çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir. İsrail’de bir üniversiteye başvurmak için ilk aşamada başvuru belgeleri hazırlanmalıdır.

İsrail’de üniversitelere başvurmak için İsrail Ulusal Test ve Değerlendirme Enstitüsü tarafından yönetilecek üniversite sınavına girilmelidir. İsrail üniversite sınavı İngilizce dil yeterliliği, nicel ve sözel muhakeme alanlarından oluşmaktadır.

İsrail üniversiteleri tarafından belirlenen minimum dil puanı karşılanmalı ve sınav puanları 2 yıldan eski olmamalıdır. İsrail’deki üniversitelere başvurmak isteyen uluslararası öğrencilerin IELTS, TOEFL veya C1 Advanced gibi uluslararası geçerliliği bulunan bir dil sertifikasına sahip olması gerekmektedir. İsrail üniversitelerine başvurmak isteyen göçmenler ve yeterli seviyede olmayan adayların üniversitelere kabulu için hazırlık programlarına katılması gerekmektedir.

İsrail üniversite başvuruları için son başvuru tarihler genellikle yaz aylarında (haziran-temmuz) veya kış aylarında (ocak-şubat) olmaktadır.

İsrail Üniversite Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsrail üniversite başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Nüfus cüzdan ı: Başvuru sahibinin kimlik bilgileri gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Güncel fotoğraf: Başvuru sahibinin son 6 ayda çekilmiş fotoğrafı olmalıdır.
 • Pasaport veya kimlik fotokopisi : Başvuru sahibinin pasaport ve kimlik fotokopisi evrak dosyasına eklenmelidir.
 • Referans mektubu: Başvuru sahibinin kendi üniversitesinde eğitim aldığı
 • Mezuniyet diplomaları ve fotokopileri : Başvuru sahibinin en son mezun olduğu eğitim kurumundan mezuniyet diplomasını ve fotokopilerini temin etmesi gerekmektedir
 • Transkript: Başvuru sahibine ait transkript eklenmelidir.
 • Niyet mektubu: İsrail’deki üniversiteye başvurma nedenleri ve eğitimden olan beklenti ve hedefleri anlatan mektup başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Özgeçmiş: Başvuru sahibine ait isim soyisim, irtibat numarası, açık adres ve mail adresi güncel olacak şekilde ve özgeçmişin ilk sıralarına yazılması gerekmektedir.

İsrail üniversite başvurusunda üniversitelerin kriterlerine göre istenen belgelerde değişiklik olabilmektedir.

İsrail'de Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

İsrail’de üniversite eğitimi kapsamında öğrenim görecek öğrenciler için İsrail’de üniversite okumanın avantajları; kaliteli eğitim alma, farklı kültürler tanıma, iş bulma kolaylığı ve dil becerileri geliştirme imkanıdır.

İsrail'de Üniversite Okumanın Dezavantajları Nelerdir?

İsrail’de üniversite eğitimi kapsamında öğrenim görecek öğrenciler için İsrail’de üniversite okumanın dezavantajları; ekonomik zorluklar, aile özlemi, dil engelleri, sosyo-kültürel farklılıklar ve ırkçılığa maruz kalma ihtimalidir.

Üniversite Öğrencilerinin İsrail'de Aylık Masrafları Ne Kadardır?

İsrail’de öğrenim görmek isteyen öğrenciler bütçelerine uygun konumları tercih etmelidir. Uluslararası öğrencilere İsrail öğrenci konutlarında ve turistik mekanlarda indirim uygulanmaktadır.

Üniversite öğrencilerinin İsrail yaşam masrafları aylık konaklama için 2.100 - 2.800 İsrail şekeli, yemek için ortalama 60 İsrail şekeli ve aylık taşıma için 215 İsrail şekelidir.

Türk Vatandaşları İsrail'de Üniversite Eğitimi İçin Vize Almalı Mıdır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail’de üniversite eğitimi için İsrail A/2 öğrenci vizesi alması gerekmektedir. İsrail öğrenci vizesi başvurusu yapılacak elçilikler Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü veya İstanbul İsrail Başkonsolosluğu’dur. İsrail öğrenci vizesi başvurusundan önce okuldan kabul mektubu alınması gerekmektedir.

Türkiye'den yapılan vize başvurularında son 4 yılda en yüksek onay oranını elde eden akredite kuruluş Vizem.net, İsrail'deki üniversitelerde eğitim almak isteyen kişilerin İsrail öğrenci vizesi başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: