İsrail Turist Vizesi

İsrail Turist Vizesi Başvuru Şartları ve Takip İşlemleri

İsrail turist vizesi, B/2 vizesi olarak da bilinmektedir ve İsrail'e turizm amaçlı seyahat edecek kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür.

İsrail turist vizesi, hamiline en fazla 3 aya kadar İsrail'de bulunma hakkı sağlamaktadır ve kısa süreli vize türlerinden biri olduğu için başvuru sahibine çalışma hakkı sağlamamaktadır.

Vizem.net, 2022 yılında İsrail’e turist olarak gitmek isteyen kişilerin vize başvuruları için evrakların kontrolünden başvuru takibine dek danışmanlık ve takip hizmeti sunan, son 4 yılda Türkiye'den yapılan İsrail turistik vize başvurularında %94,7 oranında vize onayı elde eden akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

2022'de İsrail Turist Kabul Ediyor Mu?

2022'de İsrail Turist Kabul Ediyor Mu?
2022'de İsrail Turist Kabul Ediyor Mu?

Evet, 2022’de İsrail turist kabul etmektedir.

21 Mayıs 2022 tarihi itibari ile İsrail, COVID-19 nedeniyle getirdiği tüm seyahat kısıtlamalarını kaldırarak COVID-19 kapsamlı seyahat sigortası yaptırmak koşulu ile aşılı ya da aşısız her yaştan turisti kabul etmeye başlamıştır.

Güncel durumda İsrail’in COVID-19 nedeniyle kırmızı listeye alarak girişini kısıtladığı bir ülke bulunmamaktadır.

İsrail Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

İsrail'e seyahat düzenleyecek umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport hamilleri, 3 aya kadar yapacakları İsrail ziyaretlerinde vizeden muaftır.

İsrail Turist Vizesi Şartları Nelerdir?

İsrail turist vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 1 yıl daha geçerliliği olan pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Temiz adli sicil kaydına sahip olunması ve daha önceden İsrail veya herhangi bir ülkede vize ihlalinde bulunulmamış olması gerekmektedir.
 • Planan seyahatin bitişinden sonra İsrail'den ayrılma niyetini kanıtlar nitelikle belgeler (iş kontratı vs.) sunulması gerekmektedir.
 • İsrail seyahatini kapsayan, COVID-19 teminatlı yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • İsrail'e düzenlenecek seyahatin masraflarını karşılamak için yeterli maddi kaynağa veya geçerli bir sponsora sahip olduğunun kanıtlanması gerekmektedir.

İsrail Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsrail turistik vize başvurusunun Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul İsrail Başkonsolosluğu'ndan yapılmaktadır; İsrail dış temsilciliklerinin aracı kurum ile anlaşması bulunmamaktadır.

İsrail turist vize başvurusu yapmak için, gerekli evrakların hazırlanması ve başvuru yapılacak dış temsilcilikten randevu alınması gerekmektedir. İsrail vizesi için alınan randevu günü geldiğinde dış temsilciliğe giderek evraklar teslim edilmektedir ve konsolosluk görevlileri tarafından kısa bir mülakat yapılarak başvuru tamamlanmaktadır.

Online ya da posta veya kargo ile İsrail vize başvurusu yapmak mümkün değildir ancak şahsen başvuru yapılması zorunluluğu bulunmadığından randevuya başvuru sahibi tarafından yetkilendirilmiş bir kişinin giderek işlemleri tamamlaması mümkündür. İsrail vize randevu merkezine girecek tüm ziyaretçiler, girişte havaalanı güvenlik kontrolü uygulamasından geçmekte ve başvuruya gelirken büyük çanta ve elektronik eşya getirilmemesi talep edilmektedir.

İsrail turistik vize başvurusu 7- 10 iş günü içerisinde değerlendirmekte olup onaylanması durumunda vize pasaporta işlenmektedir.

Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü, 12 Haziran- 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında hizmet vermemektedir ve bu dönemde tüm konsolosluk hizmetleri İstanbul İsrail Başkonsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

İsrail Turist Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsrail turistik vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 1 sene daha geçerli pasaport sunulması gerekmektedir. Sunulacak pasaportun yeni olması halindeeski pasaport veya fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • İsrail vize başvuru formu: Eksiksiz bir şekilde doğru bilgilerle doldurulması ve başvuru sahibine ait bir adet 5cm x 5cm boyutunda fotoğrafın formdaki ilgili kutucuğa yapıştırılması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Son 12 ay içerisinde çekilmiş, 5cm x 5cm boyutunda, 2 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat rezervasyonları: Başvuru sahibinin otel ve uçak rezervasyonlarının sunulması gerekmektedir, bir arkadaş veya akrabanın evinde kalınması durumunda, otel rezervasyonu yerine karşı tarafın yazdığı davetiye mektubu sunulmaktadır.
 • Banka hesap özeti: Başvuru sahibine ait, bankadan onaylı, son6 aylık banka hesap hareketlerinin ve varsa döviz hesabı bilgilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Taşınmazlara ait belgeler: Başvuru sahibine ait tapu veya ruhsat bulunması durumunda, vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: E- devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • İsrail seyahat sağlık sigortası: Covid-19 kapsamlı yurt dışı seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • COVID-19 aşı sertifikası: 21 Mayıs 2022 tarihi itibari ile İsrail, vize sürecinde aşı zorunluluğunu kaldırmıştır fakat COVID-19 aşısı yaptırmış veya COVID-19 geçirmiş kişilerin vize başvurusunu güçlendirmek adına aşı sertifikası veya COVID-19 geçirdiklerine dair belgeler sunması faydalı olmaktadır.

Listelenen evraklar, standart İsrail turist vize belgeleri olmaktadır ve herkesin sunması zorunludur; başvuru sahibinin meslek ve çalışma durumuna göre ek evraklar sunması gerekebilmektedir.

Turistik İsrail Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalıdır?

İsrail turistik vize başvuru formu, mavi ya da siyah tükenmez/ mürekkepli kalemle yazılarak veya bilgisayarda yazdırılarak doldurulmaktadır.

Turistik İsrail vizesi başvuru formunda; başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi gibi kişisel bilgiler, pasaport numarası ve geçerlilik tarihi gibi pasaport bilgileri, telefon numarası ve mail adresi gibi iletişim bilgileri ve seyahat tipi, seyahat süresi gibi seyahat bilgileri istenmektedir. Başvuru sahibinin İsrail vize formunu eksiksiz biçimde doldurması ve formda 11. soruda “Turizm/Tourism” seçeneğinin işaretlemesi gerekmektedir.

İsrail turist vize formunda istenen bilgiler eksiksiz biçimde İngilizce veya Türkçe doldurulduktan ve başvuru formuna fotoğraf yapıştırıldıktan sonra, başvuru sahibinin İsrail'de bulunacağı süre içinde çalışmayacağını ve vize bitiminde İsrail’i terk edeceğini beyan ettiğini gösteren sorunun altına, yer ve tarih belirterek ıslak imza atması gerekmektedir.

18 yaşından küçüklerin İsrail vize başvuru formu ebeveynleri veya vasileri tarafından imzalanmalıdır.

Turistik İsrail Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalıdır?
Turistik İsrail Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalıdır?

İsrail Turist Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

İsrail turist vizesi için seyahat sağlık sigortasının, COVID-19 teminatlı olması ve planlanan seyahat süresini kapsaması gerekmektedir.

İsrail turist vizesine başvuracak kişiler, seyahat sağlık sigortasını Türkiye'deki sigorta acentelerinden ve anlaşmalı oldukları bankalardan yaptırılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan turist vizesi başvurularında İsrail seyahat sigortası başvuru sahibinin adına en uygun fiyatlarla yaptırılmaktadır ve vize danışmanlık hizmeti almadan sadece seyahat sağlık sigortası hizmeti de en uygun fiyatlarla alınabilmektedir.

Fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

İsrail Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılında İsrail turistik vize ücreti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından alınmamaktadır fakat Türkiye'den başvuru yapan yabancı ülke vatandaşlarından 27 USD ücret tahsil edilmektedir.

İsrail turistik vize ücreti ödemesi başvuru esnasında konsoloslukta tam ve nakit olarak yapılmaktadır.

Turistik İsrail Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Turistik İsrail vize randevusunun nasıl alınacağı, başvuru yapılacak dış temsilciliğe göre değişmektedir.

İstanbul'dan İsrail konsolosluğu vize randevusu almayı isteyen kişiler, https://consularappointment.mfa.gov.il/schedulingsite/?unitId=1011&language=en-US adresinden online randevu oluşturabilmektedir. Ankara İsrail konsolosluğu randevusu alacak kişilerin consular1@ankara.mfa.gov.il adresine mail atarak randevu oluşturması gerekmektedir.

İstanbul İsrail Başkonsolosluğu’nda vize işlemleri; pazartesi, salı, çarşamba, perşembe 10:00-13:00 saatleri arasında ve cuma 9:30- 12:30 saatleri arasında yapılmakta iken Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü hafta içi her gün 10:00-13:00 arası vize işlemi yapmaktadır.

İsrail Turistik Vize Başvurusu Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

İsrail turistik vize başvurusu takip işlemi, başvuru yapılan dış temsilcilik telefonla aranarak yapılabilmektedir.

İsrail turistik vize başvurusunu İstanbul'dan yapan kişiler, saat 14:00'ten sonra 0212 317 6514, 0212 317 6519, 0212 317 6521 ya da 0212 317 6588​ no'lu telefon numaralarını arayarak; Ankara'dan yapan kişiler ise pazartesi- perşembe günleri 15:30-16:30 arası, cuma günü 11:30- 13:00 arası 0312 459 7502 numaralı konsolosluk bölümü telefon numarasını arayarak vize takip işlemi yapabilmektedir.

İsrail Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsrail turist vizesi, normal şartlar altında 7 ile 10 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

İsrail Turistik Vize Ret Nedenleri Nelerdir?

İsrail turistik vize ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yanlış, sahte veya eksik belge sunulması
 • Pasaportun kaybolması, sahte olması, eski pasaportla veya belgelerle çelişmesi veya şüphe uyandırması
 • Başvuru sahibinin, şiddet içeren davranış geçmişi bulundurması, güvenlikle ilgili endişeye yol açması ve kamu veya devlet güvenliğini tehdit eden bir sabıka kaydına sahip olması
 • Başvuru sahibinin vize süresi bitince ülkesine dönmeyip yasadışı yollarla İsrail’e yerleşmeye çalışacağından şüphelenilmesi
 • Başvuru sahibinin daha önceki İsrail seyahatinin vize bitiş tarihinde ülkeyi terk etmeyi reddetmiş olması veya vize bitiş tarihini geçirmesi
 • Başvuru sahibinin dini aktivite veya eylem gerçekleştireceğinden şüphelenilmesi
 • Başvuru sahibinin daha önce İsrail’de çalışmış olması fakat başvurusunda turist olarak ülkeye girmeye çalışması
 • Başvuru sahibinin başvurulacak vize türünü açıkça belirtmemiş olması

İsrail Turist Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İsrail turist vizesine reddine itiraz etmek için, ret karar bildirimi alındıktan sonraki 30 gün içerisinde itiraz dilekçesi yazılması ve online ya da fiziken itiraz edilmesi gerekmektedir.

İsrail turist vizesi itirazı, sadece İçişleri Bakanlığı'nın veya Nüfus ve Göçmenlik İdaresi’nin ret kararını verdiği bölge mahkemesine yapılabilmektedir.

İsrail turist vizesi itiraz dilekçesi İbranice yazılmaktadır ve başvuru sahibinin; vatandaşlığı, uyruğu, pasaport numarası yazıldıktan ve ret kararı alınan tarih yazıldıktan sonra itiraza olanak sağlayan gerekçelerin ve yasaların ayrıntılı bir açıklaması yapılarak kararın revize edilmesi istenmektedir.

İsrail vizesi reddi için online itirazlar sadece avukat aracılığıyla yapılabilmektedir ve avukat aracılığıyla yapılan itirazlarda dilekçeye avukatın adı, tam iletişim bilgileri ve geçerli vekaletnamesinin eklenmesi gerekmektedir.

Turistik İsrail Vizesi Kaç Aylık Verilir?

Turistik İsrail vizesi, en fazla 3 ay için verilmektedir.

İsrail Turist Vizesi Uzatılabilir Mi?

Evet, İsrail turist vizesi 3 ay uzatılabilmektedir.

İsrail turist vizesini uzatabilmek için; İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Göç İdaresi’nden randevu alınması ve randevu tarihinde İsrail’de kalmak istenen tarihten en az 6 ay sonrası için geçerli bir pasaport, bir adet pasaport fotoğrafı, geri dönüş için uçak bileti ve vize uzatma talebinin nedenlerini açıklayan bir mektubun, 175 İsrail şekeli ile birlikte başvuru ofisine teslim edilmesi gerekmektedir.

İsrail turist vizesini uzatmak isteyenlerin; davetiye, bir aile üyesinden gelen mektup, tıbbi raporlar gibi başvuru sahibine vize uzatma gerekçesi veren belgelere sahip olmaması halinde vize uzatma işleminin kabul edilmesi kolay olmamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

İsrail seyahatleri ve turistik vize işlemleri hakkında merkezimize sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Turistik İsrail Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Turistik İsrail vizesi almak, konsolosluk tarafından istenen kriterleri karşılamak ve gerekli vize evraklarını eksiksiz ve doğru hazırlamak şartları yerine getirildiği takdirde kolaydır.

Onay alan başvuru adaylarına ait turistik İsrail vizesi, en fazla 3 aylığına verilmektedir.

Turist Vizesi ile İsrail'de Çalışılabilir Mi?

Hayır, turist vizesi ile İsrail’de çalışılmamaktadır.

İsrail Turist Vizesi ile Dil Okuluna Gidilebilir Mi?

Evet, İsrail turist vizesi ile dil okuluna gidilebilmektedir. İsrail turist vizesi hamilleri İbranicenin yoğun olarak çalışıldığı okullar olan ulpanlarda dil eğitimi alabilmektedir.

İsrail vize kategorileri çerçevesinde turistik gezi vizesi, aile ziyareti vizesi, ticaret vizesi ve İsrail dil okulu vizesi B2 vizesi olarak sınıflandırılmaktadır.

İsrail Turist Vizesi ile Aile Ziyareti Yapılabilir Mi?

Evet, İsrail turist vizesi ile aile ziyareti yapılabilmektedir.

İsrail turist vizesi ile aile veya arkadaş ziyareti yapmak isteyen kişilerin, seyahat planı içerisinde ailesinin ya da arkadaşının evinde kalacak olması halinde bu kişilerin kimlik ve adres bilgilerini içeren davet mektubunu vize başvurusunda sunması gerekmektedir. İsrail aile ve arkadaş ziyareti vizesi ortalama 7- 10 gün içerisinde sonuçlamaktadır.

İsrail'e İş Seyahatine Gitmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

İsrail'e iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, iş ile alakalı bir proje, kurumsal bir etkinlik gibi ticari bir faaliyette bulunmak için gidecek kişilerin ticari vize başvurusu yapması gerekmektedir.

İsrail ticari vize başvurusu, Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul İsrail Başkonsolosluğu'ndan yapılabilmektedir. İsrail dış temsilciliklerinin herhangi bir aracı kurum ile anlaşması bulunmamaktadır ancak akredite vize acenteleri üzerinden İsrail ticari vize başvurusu yapılabilmektedir.

İsrail'de Gezilecek Turistik Yerler Nerelerdir?

İsrail’de gezilecek turistik yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Jerusalem (Kudüs)
 • Haifa
 • Nazareth
 • Jaffa
 • Ölüdeniz (Lut Gölü)
 • Bethlehem
 • Timna Vadisi
 • Taberiye Gölü (Sea of Galilee)
 • Mar Saba Monastery
 • Bet Şean (Beit She'an)
 • Akko

Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam için kutsal sayılan bir şehir ve İsrail’in başkenti olan Kudüs, İsrail gezilecek yerler arasında en fazla turist alan bölgedir.

Turizm Amaçlı Tel Aviv Vizesi Nasıl Alınır?

Turizm Amaçlı Tel Aviv Vizesi Nasıl Alınır?
Turizm Amaçlı Tel Aviv Vizesi Nasıl Alınır?

Tel Aviv, İsrail'in Akdeniz kıyı şeridinde yer almaktadır ve Tel Aviv'e gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir.

Turizm amaçlı Tel Aviv vizesi almak için, Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul İsrail Başkonsolosluğu'ndan randevu alınması, gerekli evrakların hazırlanması ve randevu günü geldiğinde dış temsilciliğe giderek evrakların sunulması gerekmektedir. Tel Aviv vize başvurusu esnasında konsolosluk görevlileri tarafından kısa bir mülakat yapılmaktadır ve başvuru ortalama 7- 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: