İsrail Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İsrail Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru İşlemleri

İsrail aile ve arkadaş ziyareti vizesi iş, eğitim, turizm veya seyahat amacı ile İsrail’de kısa süreli kalacak kişilere verilen vizedir. İsrail’de akraba veya arkadaş ziyareti amacıyla İsrail’e yapılan seyahatler, geçerli bir davet sunulması halinde vize sahibinin ülkeye seyahat etmesini sağlayan B/2 ziyaretçi vizesi kategorisine girmektedir.

İsrail B/2 tipi vize veriliş tarihinden itibaren 3 ay geçerlidir ve vize sahiplerine 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile İsrail’de bulunma hakkı tanınmaktadır.

Türkiye'den yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente Vizem.net, İsrail'de yaşayan aile, akraba ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0 850 241 1868

Aile Ziyareti için İsrail Vize Şartları Nelerdir?

Aile ziyareti için İsrail vize şartları aşağıda verilmiştir.

 • En az 1 yıl süresi olan pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • İsrail’e seyahat edecek kişilerin vize başvuruları, başvuru yapan kişinin temiz adli sicil kaydı olması ve daha önceden vize ihlalinde bulunmamış olması halinde onaylanmaktadır.
 • İsrail vizesine başvuracak kişilerin planlanan seyahat bitiminden sonra İsrail’den ayrılacaklarını kanıtlar nitelikte yeterli belge sunmaları gerekmektedir.
 • Seyahat masraflarını karşılamak için yeterli maddi kaynağa ya da geçerli bir sponsora sahip olunduğunun kanıtlanması gerekmektedir.
 • İsrail’e seyahat edecek kişilerin COVID-19 teminatlı yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

İsrail Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsrail aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 • İsrail vize başvuru formu: Kişisel bilgileri ve pasaport bilgilerini içeren biyometrik fotoğraflı vize başvuru formu doldurulmuş olmalıdır.
 • Pasaport: En az bir yıl geçerli süresi olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son bir sene içerisinde çekilmiş, 5x5 cm boyutunda ve 2 adet olmalıdır.
 • İsrail vize davet mektubu: Birinin evinde kalınması durumunda, evinde kalınacak kişiden davetiye mektubu alınmalıdır.
 • Rezervasyon belgeleri: Otel ve uçak rezervasyonları belgeleri sunulmalıdır.
 • Maddi duruma dair kanıt: Banka onaylı 6 aylık banka hesap bilgileri, varsa tapu ve ruhsat sunulmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği : İsrail aile ziyareti vizesi için başvuru sahibine ve ailesine ait kimlik bilgilerini içeren resmi belge, başvuru esnasında talep edilmektedir.
 • İsrail seyahat sağlık sigortası: COVID-19 teminatlı olması gerekmektedir
 • COVID-19 aşı sertifikası: 21 Mayıs 2022 tarihi itibariyle aşı zorunluluğu kaldırılmıştır ancak COVID-19 aşısı yaptırmış veya COVID-19 geçirmiş kişilerin vize başvurularını güçlendirmek adına aşı sertifikası veya COVID-19 geçirdiklerine dair belgeleri sunmasında fayda vardır.

Listede belirtilen aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurusu için gerekli İsrail vize başvuru evrakları herkesin sunması gereken evraklardır ve bununla birlikte başvuru sahibinin meslek ve çalışma durumuna göre ek evraklar sunması gerekebilir.

İsrail Akraba Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsrail akraba ziyareti vizesi başvuru formunda kişisel bilgiler, ikamet adresi, iletişim bilgileri, seyahat detayları istenmektedir ve İsrail vizesi başvuru formunda istenen bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır. İsrail akraba ziyareti vizesi için başvuru formu eksiksiz olarak doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olarak imzalanmalıdır. İsrail akraba ziyareti başvuru formunun sahibi 18 yaşından küçük ise başvuru formu, ebeveyn veya yasal vasiler tarafından imzalanmalıdır.

İsrail akraba ziyareti vizesine başvuran her başvuru sahibi, açık bir şekilde tükenmez veya mürekkepli kalemle yazarak veya bilgisayarda yazdırarak bir başvuru formu oluşturmalıdır ve başvuru formuna başvuru sahibine ait biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır.

İsrail vize başvuru formu İngilizce veya Türkçe dilinde doldurulabilir. İsrail aile, akraba ve arkadaş vizesi için başvuru sahipleri başvuru formunu doğru bilgilerle olmak kaydıyla bilgisayar ortamında ya da el ile yazarak doldurabilmektedir. İsrail vizesi başvuru formunu el ile yazarak dolduracak başvuru sahipleri formlarını mavi ya da siyah tükenmez kalem kullanarak doldurabilir.

İsrail akraba ziyareti vizesi başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

İsrail Akraba Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
İsrail Akraba Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Ziyaret Vizesi için İsrail Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Ziyaret vizesi için başvuru yapan kişilerin İsrail davet mektubunu mail ya da faks yolu ile başvuru yapılan dış temsilciliğe sunmaları gerekmektedir. İsrail’e seyahat edecek kişiler otel yerine bir aile üyesinin ya da arkadaşının evinde kalacaklarsa, otel rezervasyonu yerine karşı taraftan gelen bir davetiye mektubuna ihtiyaçları vardır.

İsrail ziyaret vizesi için gereken davet mektubu İsrail Büyükelçiliğine hitaben yazılmalıdır ve vize davetiyesi mektubunda davet edenin ve davetlinin adı soyadı, pasaport veya kimlik numarası, ilişkileri, seyahatin amacı, İsrail’de kalış süresi ve davet edenin adresi ve iletişim numarasının bulunması gerekmektedir.

Aşağıda örnek vize davetiyesi görseli bulunmaktadır.

Ziyaret Vizesi için İsrail Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Ziyaret Vizesi için İsrail Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İsrail Aile Ziyareti Vizesi Nereden Alınır?

İsrail aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurusu Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul İsrail Başkonsolosluğu’ndan yapılabilmektedir. İsrail dış temsilciliklerinin aracı kurum ile anlaşmaları bulunmamaktadır.

Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü 12 Haziran - 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında hizmet vermemektedir ve bu dönemde tüm konsolosluk hizmetleri İstanbul İsrail Başkonsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti için İsrail Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsrail aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için gerekli evrakların hazırlanmasından sonra başvurunun yapılacağı dış temsilcilikten randevu alınması gerekmektedir ve randevu gününde dış temsilciliğe gidilerek başvuru yapılmalıdır.

İsrail vize başvurusunun tamamlanması, evrakların teslimi ve konsolosluk görevlileri tarafından yapılan kısa bir mülakattan sonra gerçekleşmektedir. İsrail aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu 7-10 içerisinde değerlendirilmektedir ve onaylanması durumunda vize başvuru sahibinin pasaportuna işlenmektedir.

İsrail dış temsilciliğe gelen tüm ziyaretçiler girişte havaalanı güvenlik kontrolü uygulamasından geçmektedir ve ziyaretçilerden başvuruya giderken büyük çanta ve elektronik eşya getirilmemesi talep edilmektedir.

İsrail vizesi için online ya da posta veya kargo ile başvuru mümkün olmamaktadır ancak şahsen başvuru zorunluluğu da bulunmamaktadır. İsrail vize randevusuna başvuru sahibi tarafından yetkilendirilmiş kişinin giderek gerekli işlemleri tamamlaması mümkündür.

İsrail Aile Ziyareti Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsrail aile ziyareti vizesi için İsrail konsolosluğu randevu alımı başvuru yapılacak dış temsilciliğe göre değişmektedir. İstanbul’dan İsrail vizesi için başvuru yapacak kişiler https://consularappointment.mfa.gov.il/schedulingsite/?unitId=1011&language=en-US adresinden online randevu oluşturabilir, Ankaradan başvuru yapacak kişiler ise consular1@ankara.mfa.gov.il adresine mail atarak randevu alabilir.

İsrail konsolosluğu vize randevu işlemleri İstanbul’da pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri 10:00-10:30 saatleri arasında, cuma günü 9:30-12:30 saatleri arasında yapılmaktadır. Ankara’da İsrail vize işlemleri hafta içi her gün 10:00-13:00 arası yapılmaktadır.

İsrail Aile Ziyareti Vize Ücreti Ne Kadardır?

İsrail aile ziyareti 2022 vize ücreti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ücretsizdir ama Türkiye’den başvuru yapacak yabancı ülke vatandaşlarından 27 USD ücret tahsil edilmektedir. İsrail vize ücreti başvuru sırasında konsoloslukta tam ve nakit olarak ödenmektedir.

İsrail Akraba Ziyareti Vizesi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

İsrail akraba ziyareti vizesi takip işlemi için başvuru yapılan dış temsilcilikten telefonla aranarak bilgi alınabilmektedir.

İsrail vizesi için İstanbul’dan başvuru yapılmışsa saat 14:00’ten sonra 0212 317 6514, 0212 317 6519, 0212 317 6521 ya da 0212 317 6588 numaralı telefonlardan; Ankaradan başvuru yapılmışsa pazartesi-perşembe günleri 15:30-16:30 arası, cuma günü 11:30-13:00 arası 0312 459 7502 numaraları konsolosluk bölümü telefon numarasından arama yapılarak İsrail vize takip işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

İsrail Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İsrail aile ve arkadaş ziyareti vizesi normal şartlar altında 7 ila 10 gün içerisinde çıkmaktadır.

İsrail'e Aile Ziyareti Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

İsrail aile ziyareti vizesi en fazla 3 ay süre ile verilmektedir.

İsrail Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

İsrail aile ve arkadaş ziyareti vizesi kısa süreli vizedir ve hamiline sadece İsrail’de bulunma hakkı sağlamakta, çalışma ya da oturma hakkı sağlamamaktadır.

İsrail’de aile üyesi olanlar oturma ve çalışma izni için İsrail aile birleşimi vizesi başvurusu yapabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: