İsrail Ticari Vize

İsrail Ticari Vize Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

İsrail ticari vizesi İsrail'de iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, iş ile alakalı bir proje, kurumsal bir etkinlik gibi ticari bir faaliyette bulunmak için gidecek kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür. İsrail ticari vize, İsrail'e yapılacak kısa süreli iş seyahatleri için alınabilmekte ve hamiline en fazla 3 ay İsrail'de bulunma hakkı sağlamaktadır.

Türkiye'den yapılan ticari vize başvurularında %94,8 onay oranına sahip akredite acente olan Vizem.net, ticari amaçlarla İsrail'e gidecek kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsrail Türk Vatandaşlarından İş Vizesi İstiyor Mu?

Umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşlarının İsrail iş vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayacak sürede ülkede bulunmaları koşulu ile İsrail iş vizesinden muaf tutulmaktadır.

İsrail Ticari Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsrail ticari vize başvurusu Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü’nden ya da İstanbul İsrail Başkonsolosluğu’ndan yapılabilmektedir. İsrail iş vizesi için dış temsilciliklerin aracı kurum ile bir anlaşması bulunmamaktadır.

Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü 12 Haziran - 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında hizmet vermediği için bu dönemde tüm konsolosluk hizmetleri İstanbul İsrail Başkonsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

İsrail İş Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsrail iş vizesi başvurusu için başvuru sahiplerinin gerekli evrakları hazırlaması ve İsrail iş vizesi başvurusunun yapılacağı dış temsilcilikten randevu alması gerekmektedir. İsrail iş vizesi için alınan randevu gününde dış temsilciliğe gidilerek vize başvurusu resmi olarak yapılmaktadır.

İsrail iş vizesi için gerekli evrakların teslim edilmesi ve bu esnada İsrail konsolosluk görevlileri tarafından yapılan kısa bir mülakat ile başvuru tamamlanmaktadır. İsrail iş vizesi başvuruları 7-10 iş günü içerisinde değerlendirilmekte ve onaylanması durumunda vize başvuru sahibinin pasaportuna işlenmektedir.

İsrail dış temsilciliğine müracaat eden herkes havaalanı güvenlik kontrolü uygulamasından geçirilmekte ve kişilerden başvuruya giderken büyük çanta ve elektronik eşya getirmemeleri talep edilmektedir. İsrail iş vizesi başvuruları online veya posta/kargo ile yapılamamaktadır. İsrail business vize işlemleri için başvuru sahiplerinin vekalet verdikleri kişi dış temsilciliğe giderek başvuruyu tamamlayabilmektedir.

İsrail Ticari Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsrail ticari vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 1 sene geçerliliği bulunmalıdır. Vize işlemlerinde kullanılacak pasaport yeni ise eskisinin aslı, fotokopisi veya pasaporta ait numara İsrail ticari vizesi için başvuracak kişilerin yanında olmalıdır.
 • İsrail ticari vize b aşvuru formu: Eksiksiz bir şekilde doğru bilgilerle İngilizce veya Türkçe doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf: Son bir sene içerisinde çekilmiş, 5cm x 5cm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir.
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları: Otel ve uçak rezervasyonları belgelerle kanıtlanmalıdır; birinin evinde kalınması durumunda davetiye mektubu istenmektedir.
 • Finansal duruma dair kanıt: Şahsi ve banka onaylı 6 aylık banka hesap bilgileri sunulmalıdır.
 • Taşınmazlara ait belgeler: Varsa sahibi olunan mülklere dair tapu ve ruhsat belgeleri istenmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Kimlik bilgilerine uygun doldurulması gerekmektedir.
 • İsrail seyahat sağlık sigortası: COVID-19 teminatlı yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • İsrail davet mektubu: İsrail’de davet eden şirket / kişi tarafından yazılmış davetiyenin çıktısı başvuru sırasında getirilmelidir.
 • İşyeri yazısı: Şirketin antetli kağıdına yazılmış olması gerekmektedir.
 • Oda sicil kaydı: İsrail iş vizesi başvuru sahibinin çalışacağı firmanın bağlı bulunduğu/üyesi olduğu odayı gösteren resmi kanıt niteliği taşıyan ve alındığı tarihten itibaren 3 ay geçerli olan belgeyi sunması gerekmektedir.
 • İmza sirküleri: İmza sirküleri fotokopisi veya iş anlaşması sunulmalıdır.
 • Maaş bordrosu: 6 aylık maaş bordrosuna ait onaylı ve orijinal belge getirilmelidir.
 • SGK hizmet dökümü: İsrail iş vizesi başvuru sahibi Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı ise işe giriş kaydı getirilmelidir.
 • Başvuru dilekçesi: İsrail ziyareti boyunca ne yapılacağını ve planlanan seyahatin bitiminde geri dönüleceğini belirten tarihli ve detaylı başvuru dilekçesi sunulmalıdır.
 • COVID-19 aşı sertifikası: 21 Mayıs 2022 tarihi itibari ile aşı zorunluluğu kaldırılmıştır ancak COVID-19 aşısı yaptırmış veya COVID-19 geçirmiş olan kişilerin vize başvurusunu güçlendirmek adına aşı aşı sertifikası veya COVID-19 geçirdiklerine dair belgeleri sunması tavsiye edilmektedir.

İsrail’de iş vizesi edinebilmek için başvuruda istenen evraklardan imza sirküleri ticari vizeye başvuracak kişinin işveren olması durumunda gereklidir. Maaş bordrosu ve SGK hizmet dökümü ise ticari vizeye başvuracak kişinin çalışan olması durumunda İsrail vizesi için gerekli evraklar arasında bulunmaktadır.

İsrail Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsrail ticari vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. İsrail ticari vize başvuru formunda kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, işverene dair detaylar ve İsrail’e ait seyahat geçmişi belirtilmelidir. İsrail ticari vize başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olmak suretiyle imzalanmalıdır.

İsrail ticari vizesine başvuran kişiler, başvuru formunu tükenmez/mürekkepli mavi veya siyah renkteki bir kalemle yazarak veya bilgisayarda yazdırarak okunaklı bir şekilde doldurmalıdır. İsrail ticari vize başvuru formunun üzerine başvuru sahibine ait biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır. İsrail ticari vizesi başvuru formları İngilizce dilinde ya da Türkçe dilinde doldurulabilmektedir. İsrail ticari vize için başvuru formundaki 11. soruda “İş/Business” seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir.

İsrail Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
İsrail Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsrail İş Vizesi Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İsrail iş vizesi davet mektubunun başvuru sahibinin katılım sağlayacağı iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, iş ile alakalı bir proje, kurumsal bir etkinlik sahibi tarafından yazılması gerekmektedir. İsrail iş vizesi davetiyesinin başvuru yapılacak dış temsilciliğe mail ya da faks yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

İsrail iş vizesi davet mektubu antetli şirket kağıdına damga ile basılmalı ve şirketten sorumlu kişi tarafından imzalanmalıdır. Başvuru sahibinin adı, pasaport numarası, iş unvanı, ziyaret amacı, kalış süresi, ziyaret masrafından sorumlu olacak davetliyle ilişkisi gibi detaylar İsrail iş vizesi davet mektubunda belirtilmelidir. İsrail iş vizesi davet mektubu İngilizce ve İbranice dillerinde yazılabilmektedir.

İsrail Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?

İsrail ticari vize dilekçesinin şirkete ait antetli kağıt üzerine, İsrail Konsolosluğuna hitaben tarihi atılmış bir şekilde yazılması gerekmektedir. İşverenin İsrail ticari vize dilekçesinde çalışanına ait ad-soyad, giriş-çıkış tarihi gibi bilgileri vererek şirketin adını, çalışanın iş unvanını/pozisyonunu, şirketin bulunduğu şehri ve iş detaylarını belirterek işverene ait iletişim bilgilerini vermesi gerekmektedir.

İsrail ticari vize dilekçesi, İsrail’de çalışacak kişinin barındığı otel/ev adı ve adresi, konaklama yerine ait iletişim bilgileri belirtilerek çalışan adına bir çalışma vizesi istendiği talebiyle sonlandırılmalıdır. Yetkili kişinin adını ve unvanını belirterek belgeyi uygun biçimde imzalamasının ardından İsrail iş vizesi başvuru dilekçesi tamamlanmaktadır.

İsrail için İngilizce ticari vize dilekçe örneği İsrail başvurularına uyarlanmak üzere aşağıda verilmiştir.

İsrail Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?
İsrail Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?

Ticari İsrail Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Ticari İsrail vizesi randevu süreci başvuru yapılacak dış temsilciliğe göre değişiklik göstermektedir. İsrail konsolosluğu vize randevu işlemi İstanbul'dan yapılacak ise https://consularappointment.mfa.gov.il/schedulingsite/?unitId=1011&language=en-US adresinden online randevu oluşturulması gerekmektedir. İsrail konsolosluğu randevu alma işlemi Ankara'dan yapılacak ise consular1@ankara.mfa.gov.il adresine mail atılarak ticari vize randevusu oluşturulabilmektedir.

İstanbul'da yapılan İsrail ticari vizesi başvuru işlemleri pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günlerinde 10.00-13.00 saatleri arasında yapılırken cuma günleri 9.30-12.30 saatleri arasında yapılmaktadır. Ankara'da gerçekleştirilen İsrail ticari vizesi başvuru işlemleri hafta içi her gün 10.00-13.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

İsrail Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

İsrail ticari vize ücreti başvurusu yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından herhangi bir ücret tahsil edilmemektedir.

Türkiye'den İsrail ticari vize başvurusu yapan yabancı ülke vatandaşlarından 2022 yılında 27 USD ücret tahsil edilmektedir. İsrail ticari vize başvurusu esnasında İsrail vize ücreti tahsilatı konsoloslukta tam ve nakit olarak yapılmaktadır.

İsrail İş Vizesi Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

İsrail iş vizesi başvurusu başvuru yapılan dış temsilcilik telefonla aranarak sorgulanabilmektedir. İstanbul'dan İsrail iş vizesi başvurusu yapan kişiler, saat 14.00'ten sonra 0212 317 6514, 0212 317 6519, 0212 317 6521 ya da 0212 317 6588​ telefon numaralarını arayarak bilgi edinebilmektedir. Ankara'dan İsrail iş vizesi başvurusu yapan kişiler, pazartesi- perşembe günleri 15.30-16.30 arası, cuma günü 11.30-13.00 saatleri arası 0312 459 7502 numaralı konsolosluk bölümü telefon numarasına ulaşarak bilgi alabilmektedir.

İsrail Business Vize Kaç Günde Çıkar?

İsrail business vizesi normal şartlar altında 7 ila 10 gün içerisinde çıkmaktadır.

Ticari İsrail Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Ticari İsrail vizesi en fazla 3 ay için verilmektedir.

İsrail İş Vizesi Süresi Nasıl Uzatılır?

İsrail iş vizesi azami süresinden en fazla 3 ay daha uzatılabilmektedir. İsrail iş vizesini uzatmak isteyen kişilerin İsrail Nüfus ve Göç İdaresi’ne başvurmaları gerekmektedir. İsrail'de yasal olarak bulunmasına izin verilen yabancı uyruklu her vatandaş gerekli şartları sağladığı sürece İsrail iş vizesi süresini uzatabilme hakkına sahiptir.

İsrail iş vizesi süresi uzatılırken almak istenen tarihten en az altı ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport, pasaport boyutunda güncel bir fotoğraf, uçak bileti gibi destekleyici belgeler, iş vizesini uzatmaya dair başvurunun gerçekliğini kanıtlayan belgeler de dahil olmak üzere uzatma talebi için bir açıklama mektubu ve istihdam türüne göre ihtiyaç duyulabilecek ek belgelerin sunulması gerekmektedir.

İsrail iş vizesi uzatma hizmet bedeli 175 Yeni İsrail şekelidir. İsrail iş vizesi uzatma işlemindeki her hizmet bedelinin ayrı ayrı ödenmesi gerekmektedir ve ödeme yalnızca bir İsrail vatandaşına veya İsrail’de ikamet eden birine ait bir kredi kartıyla yapılabilmektedir.

Ticari İsrail Vizesi Almak Zor Mudur?

Ticari İsrail vizesi almak gerekli vize evraklarının eksiksiz ve doğru hazırlanması ve başvuru sahibinin istenen kriterlere uygun olması durumunda zor değildir.

Ticari Vize ile İsrail'de Çalışılabilir Mi?

Ticari vize ile İsrail'de çalışma hakkı elde edilememektedir. İsrail’de çalışabilmek için geçerli bir çalışma vizesi alınması gerekmektedir.

İsrail’de istihdam için vize başvurusunda bulunma koşulu, İsrail'de bir işverenden iş teklifi alınmış olmasıdır. İşverenin İsrail İçişleri Bakanlığına çalışma izni başvurusu yapması ve onay almasının ardından İsrail’de çalışacak kişilere İsrail çalışma vizesi başvurusu yapma hakkı tanınmaktadır.

İsrail Ticaret Müşavirliği Nerededir?

İsrail Ticaret Müşavirliği 202 Hayarkon Caddesi, 6340507, Tel Aviv-Yafo adresinde bulunmaktadır. İsrail Ticaret Müşavirliğine 00 972 3 524 09 05 numaralı telefon ile, 00 972 3 523 61 98 numaralı faks üzerinden veya telaviv@ticaret.gov.tr mail adresinden ulaşılmaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: