İsveç Eğitim Sistemi

İsveç Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsveç eğitim sistemi 6-17 yaş arasındaki çocuklar için zorunlu bir eğitim içerir. Okullar genellikle ağustos ayının ortasında veya sonunda açılır ve haziran ortasına kadar sürer. İsveç eğitim sisteminde okul senesini ikiye bölen bir Noel tatili vardır, Noel tatili aralık ayı ortasından ocak ayı başına kadar olan süreyi kapsar.

İsveç eğitim kurumları genel olarak ücretsiz okullardan oluşur, ancak devletten bağımsız okullar olarak özel okullar da bulunmaktadır. Okullar genel olarak aynı müfredata göre eğitim verirken dil eğitiminde farklılıklar görülür.

İsveç eğitim sistemi dünyanın en iyi 10 eğitim sistemi arasındadır. Wharton School of the University of Pennsylvania ve BAV Group araştırmasına göre 2021 yılının yıllık eğitim raporlarında İsveç, en iyi 9. eğitim sistemine sahip ülke olmuştur.

İsveç Eğitim Bakanı Kimdir?

İsveç Eğitim Bakanı Kimdir?
İsveç Eğitim Bakanı Kimdir?

İsveç Eğitim Bakanı Anna Ekström’dur. Anna Ekström, Eğitim Bakanlığı görevine 21 Ocak 2019 tarihinde başlamıştır.

İsveç'te Eğitim Zorunlu Mudur?

Evet, İsveç’te eğitim 6 ile 17 yaş arası için zorunludur. İsveç eğitim sisteminde çocuklar 6 yaşına bastıkları yıldan itibaren zorunlu eğitime başlar ve 10 yıl boyunca zorunlu eğitim alır. İsveç’te zorunlu eğitim; anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise olarak 4 aşamayı kapsar.

İsveç'te Eğitim Ücretleri Ne Kadardır?

İsveç’te devlet okullarında eğitim ücretsiz olsa da, bağımsız okullar olarak bilinen özel okullarda yıllık eğitim ücreti 30.000 İsveç kronundan başlamakta ve 100.000 İsveç kronunun üstüne dahi çıkabilmektedir.

İsveç'te Eğitim Sistemi Hangi Seviyelerden Oluşmaktadır?

İsveç eğitim sistemi seviyelerini gösteren tablo aşağıda verilmiştir.

Eğitim Seviyesi (Türkçe)Eğitim Seviyesi (İsveççe)Eğitim SeviyesiYaş Aralığı
Okul Öncesi eğitimFörskola-1-6
AnaokuluFörskoleklass06-7
İlkokulLågstadiet1-37-10
OrtaokulMellanstadiet4-610-13
LiseHögstadiet7-913-15
Üst LiseGymnasieskola1-316-19
ÜniversiteHögskola1-3Değişken

İsveç'te Okul Öncesi Eğitim Sistemi Nasıldır?

İsveç'te Okul Öncesi Eğitim Sistemi Nasıldır?
İsveç'te Okul Öncesi Eğitim Sistemi Nasıldır?

İsveç okul öncesi eğitimi zorunlu değildir, zorunlu eğitim yalnızca 6-17 yaş arasını kapsadığı için aileler, çocuklarını 6 yaştan önce kreşe veya anaokuluna yazdırma konusunda isteğe bağlı hareket eder. İsveç’te okul öncesi eğitiminin zorunlu yılı 6 yaşında başlanan ve förskoleklass olarak adlandırılan anaokuludur.

İsveç okul öncesi eğitimi 6 yaşından küçük çocukların bakım ve ilgi ihtiyacını karşılamaya yönelik çoğunlukla oyun oynama odaklı bir eğitimdir. Okul öncesi eğitim İsveç’te 3 yaşından büyük çocuklar için günde 3 saatle kısıtlı olmak üzere ücretsizdir, ancak 3 yaşından küçük çocuklar için ve günlük 3 saatten fazla eğitim almak isteyen 3 yaşından büyük çocuklar için ücretlidir. İsveç okul öncesi eğitim ücretleri ailenin gelirine ve çocuk sayısına göre belirlenmektedir ve ücretler ayda maksimum 1.425 İsveç kronuna kadar çıkabilmektedir.

İsveç'te Anaokulu (Förskoleklass) Eğitimi Nasıldır?

İsveç’te anaokulu eğitimi zorunlu eğitimin ilk seviyesidir ve çocuğun 6. yaşını kapsar. Anaokulunun zorunlu yılından öncesindeki kreş veya anaokulu eğitimi isteğe bağlıyken ilkokuldan önceki senede her çocuk 1 sene zorunlu anaokulu eğitimi görür. İsveç’te zorunlu anaokulu eğitimi çoğunlukla oyun oynama, şarkı söyleme, çizim yapma gibi etkinlikler içerir ve ilkokula geçiş sürecini kolaylaştırmak amacını taşır.

İsveç'te İlkokul Eğitimi Nasıldır?

İsveç'te İlkokul Eğitimi Nasıldır?
İsveç'te İlkokul Eğitimi Nasıldır?

İsveç’te ilkokul eğitimi, çocukların 7 yaşından 10 yaşına kadar devam eden, lågstadiet olarak adlandırılan 3 yıllık eğitimdir. İsveç’te ilkokul eğitimi her çocuk için zorunludur. Devlet okullarında ücretsiz olarak verilen ilkokul eğitimi bağımsız özel okullarda ise ücretlidir. İsveç’te yıllık özel okul ücretleri ortalama 30.000 ile 100.000 İsveç kronu arasında değişmektedir.

İsveç ilkokul eğitimi devlet tarafından belirli müfredatla standartlaştırılmıştır. Özel okullarda müfredat dil eğitimi noktasında değişmektedir. İsveç ilkokul eğitimde alınan dersler matematik, görsel sanatlar, el sanatları, beden eğitimi, İsveççe, İngilizce, sosyal çalışmalar, ev ekonomisi, din ve bilim dersleridir.

İsveç'te Ortaokul Eğitimi Nasıldır?

İsveç’te ortaokul eğitimi zorunludur ve 10 yaşından 13 yaşına kadarki 3 yılı kapsar. İsveç’te ortaokul eğitimine mellanstadiet adı verilmektedir. Devlet tarafından ücretsiz olarak verilen ortaokul eğitimi özel okullarda ücretlidir, ancak ortaokul müfredatı standart olduğu için eğitim içeriği değişmemekte, yalnızca dil eğitimi değişmektedir. İsveç’te özel okul ücretleri yıllık ortalama 30.000 ile 100.000 İsveç kronu arasında değişmektedir.

İsveç’te ortaokul eğitimi, ilkokul eğitiminin devamı ve lise eğitimine hazırlık olarak verilir. İlkokulda alınan dersler devam etmektedir. 6. sınıf kademesine kadar alınan derslerden not alınmaz. İsveç eğitim sisteminde yalnızca 6. sınıf ve sonrasında öğrenciler derslerden not alır, not almaya başlamadan önce öğrencileri bireysel olarak değerlendiren bir gelişim planı öğretmenler tarafından öğrencilere verilir.

İsveç'te Lise Eğitimi Nasıldır?

İsveç'te Lise Eğitimi Nasıldır?
İsveç'te Lise Eğitimi Nasıldır?

İsveç’te lise eğitimi högstadiet adıyla anılır ve 13-15 yaş arasındaki 3 yıllık süreyi kapsar. İsveç lise eğitiminin ilk aşaması olan högstadiet, zorunlu eğitimin bir parçasıdır. İsveç’te 17 yaşına kadar eğitim almak zorunlu olduğu için lise eğitimi de zorunludur ve devlet tarafından ücretsiz eğitim verilir. Bağımsız okullarda eğitim ücretlidir ve yaklaşık 30.000 ile 100.000 İsveç kronu arasında yıllık ücreti vardır. İsveç lise eğitimi İsveç zorunlu ve temel eğitiminin son aşamasıdır.

İsveç'te Gymnasium Eğitimi Nasıldır?

İsveç'te Gymnasium Eğitimi Nasıldır?
İsveç'te Gymnasium Eğitimi Nasıldır?

İsveç gymnasium eğitimi 16 yaşında başlar ve üç sene sürer. Üst lise olarak da adlandırılan gymnasiuma gitmek kişinin tercihine bağlıdır. Gymnasiumlar standart programlar içermez. İsveç’te gymnasium kapsamındaki 18 ulusal programdan 6’sı üniversiteye hazırlık ve 12’si de meslek eğitimi programıdır.

Gymnasium programlarına kabul edilmenin farklı şartları vardır, ancak genellikle temel eğitimde alınan İsveççe, İngilizce ve matematik derslerinden geçer not alınması istenmektedir. İsveç’te gymnasium eğitimine genellikle devam edilir, ancak liseden sonra eğitim almamayı tercih eden kişiler belediyeleri tarafından 20 yaşına kadar takip edilir.

İsveç’te öğrencilerin yaklaşık %86’sı bir mesleki gymnasium programına, %82 ile %85’i arasındaki öğrenciler ise ulusal bir gymnasium programına katılmaya hak kazanmaktadır. Notları yeterli görülmeyen öğrenciler için ayrıca giriş programları bulunmaktadır ve bu giriş programlarına giren öğrenciler daha sonradan ulusal programlara devam edebilmektedir. İsveç lise öğrencilerinin %69’u 2021 yılında bitirme yeterliliği almıştır.

İsveç'te Üniversite Eğitimi Nasıldır?

İsveç'te Üniversite Eğitimi Nasıldır?
İsveç'te Üniversite Eğitimi Nasıldır?

İsveç’te üniversite eğitimi temel eğitim olarak 5 yıl sürmektedir ve iki aşamaya ayrılmıştır. İsveç lisans eğitiminin ilk aşaması 3 yıl süren kandidatexamen ve ikinci aşaması da 2 yıl süren masterexamendir. İsveç’te lisans eğitimine kabul edilmek için en az gymnasium seviyesinde eğitim almış olmak gerekir.

İsveç’te bir kişinin üniversite eğitimini tamamlayıp tamamlayamayacağı ve 12 yıllık zorunlu eğitimi başarıyla geçip geçmediği SAT testi ile ölçülür. 2 farklı SAT testi vardır ve öğrenci bu sınavlardan birine veya ikisine girebilir. Avrupa Birliği vatandaşları için İsveç üniversite eğitimi ücretsizdir, yabancı öğrenciler için İsveç üniversiteleri seçilen üniversiteye ve programa göre farklı ücretler istemektedir.

İsveç'te Üniversite Ücretleri Ne Kadardır?

İsveç’te üniversite ücretleri üniversiteye ve tercih edilen programa göre değişkenlik gösterir. İsveç üniversiteleri Avrupa Birliği ve İsveç vatandaşları için ücretsizdir. Yabancı ülke vatandaşları için İsveç üniversite fiyatları 2022 yılında yıllık 80.000 ile 295.000 İsveç kronu arasında değişmektedir.

İsveç'te Dil Eğitimi Nasıldır?

İsveç’te dil eğitimi ilkokuldan itibaren zorunlu olarak verilmektedir. İsveç’te İsveççe ve İngilizce dil dersleri her öğrenci tarafından alınmaktadır.

İsveç okullarında 6. sınıftan sonra 2. yabancı dil eğitimi başlar. 6. sınıftan sonra İngilizce ve İsveç dili dersleri haricinde 2. yabancı dil eğitimi de tercihe bağlı olarak alınır.

İsveç dil eğitimi 6. sınıftan sonra notlandırılmaktadır. İsveççe ve 1. yabancı dil olan İngilizce dersinden alınan notlar daha sonrasında üst lise, yani gymnasium eğitimi için önemlidir.

İsveç'te Yabancılar için Dil Eğitimi Nasıldır?

İsveç’te yabancılar için dil eğitimi veren çok sayıda dil okulu bulunmaktadır. İsveç’te Stockholm şehri başta olmak üzere Malmö ve Göteborg şehirlerinde dil okulları yoğunlaşmaktadır. İsveç’in en bilinen dil okulları The British Institute, Berlitz, AAC Global ve Settle Into Stockholm’dur.

İsveç’te çok kültürlü bir yapı olduğu için farklı dillerde eğitim veren dil okulları bulunmaktadır. En popüler diller olan İsveççe, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca dersleri, İsveç’te dil eğitimi veren pek çok köklü kurumdan alınabilmektedir. İsveç Stockholm’de 15 saatlik bir dil eğitimi fiyatı ortalama 17.000 İsveç kronudur.

İsveç'te Özel Okul Var Mıdır?

İsveç’te özel okul vardır. İsveç’te eğitim devlet okullarında ücretsiz olarak verilmekte ve belediyeler tarafından finanse edilmektedir. Belediyeler dışında kamu tarafından finanse edilen ve friskola adı verilen bazı ücretsiz özel okullar da bulunmaktadır. Aileler, belediye veya kamu tarafından finanse edilen ücretsiz okullardan birini seçebilmektedir.

İsveç devlet okulları ücretsiz ve kaliteli eğitim verdiği için özel okullar pek fazla tercih edilmemektedir ve özel okullar az sayıdadır. Devletten bağımsız özel okullar kamu tarafından finanse edilen özel okullar ve ücretli özel okullar olarak ayrılmaktadır. Kamu tarafından finanse edilen bağımsız okullara friskola denmektedir.

İsveç'te Uluslararası Okul Var Mıdır?

İsveç’te uluslararası okullar vardır. Çok kültürlü yapısı ve ülkede yabancı uyruklu kişilerin de kalabalık olması dolayısıyla pek çok ülkenin eğitim sistemine uygun olarak eğitim veren uluslararası okullar bulunmaktadır. Özellikle İsveç’te uzun zaman yaşamayı planlamayan aileler çocuklarını uluslararası okullarda okutur. Uluslararası okullar genellikle İsveç’te yaşayan yabancılar tarafından tercih edilmektedir.

İsveç'te Türk Okulu Var Mıdır?

İsveç’te Türk okulu vardır. Stockholm şehrinde Dialog Skolan isminde bir Türk okulu bulunmaktadır.

İsveç'te Okullar Ne Zaman Açılır?

İsveç’te okullar ağustos ayı ortası veya sonunda başlamakta ve haziran ayının başına veya ortasına kadar devam etmektedir. İsveç okul yılı, aralık ayı ortasından ocak ayı başına dek süren Noel tatiliyle 2 döneme bölünmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: