İsveç Turist Vizesi

İsveç Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

İsveç turist vizesi, İsveç’e turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarına verilen kısa süreli (C tipi) vize türüdür. Turistik İsveç vizesi, hamiline 180 günlük bir süre içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla İsveç’te bulunma hakkı vermektedir.

İsveç Schengen Anlaşması'na taraf ülkelerden biridir ve bu nedenle İsveç turist vizesi Schengen özellikli bir vize türüdür. İsveç turist vizesi hamili kişiler 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluna uyularak Schengen bölgesindeki diğer ülkeleri de ziyaret etme hakkına sahip olmaktır. Vizem.net Türkiye'den yapılan İsveç turistik vize başvurularında gerekli evrakların kontrolünden, rezervasyon işlemleri ve başvuru takibine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İsveç Türk Vatandaşlarından Turistik Vize İstiyor Mu?

İsveç Türk vatandaşlarından sahip oldukları pasaport türü ve planlanan kalış süresine bağlı olarak vize istemektedir. Turistik amaçlarla İsveç’e seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik İsveç vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, 180 günlük bir dönem içerisinde en fazla 90 gün sürmesi planlanan turistik İsveç seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur.

Yeşil Pasaport Sahiplerinin İsveç Turist Vizesi Alması Gerekir Mi?

Hayır, yeşil pasaport sahiplerinin İsveç turist vizesi alması gerekmez. İsveç’e turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen yeşil pasaport hamili Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf tutulmaktadır.

Turistik İsveç Vizesi Şartları Nelerdir?

Turistik İsveç vizesi şartları aşağıda listelenmektedir.

 • İsveç turist vizesi başvuru sahibinin; başvuruda bulunulan vizenin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerliliği bulunan, son 10 sene içerisinde alınmış ve vize damgasının uygulanabilmesi için uygun en az 2 adet boş sayfaya sahip bir pasaportu olması gerekir.
 • İsveç turist vizesi başvuru işlemleri için kişinin seyahat amacının açıklanabilir olması gerekir.
 • İsveç turist vizesi başvuru sahibinin seyahat sırasında doğacak yemek, ulaşım ve konaklama gibi çeşitli masraflar ile birlikte ülkeye geri dönüş ulaşım masraflarının karşılamaya yetecek düzeyde maddi birikimi olması gerekir. İsveç turistik vize başvurularında, kişinin İsveç’te geçirmeyi planladığı her bir gün için 450 İsveç kronu tutarında birikim ibraz edilmesi gerekir.
 • Vize başvuru sahibine ait, söz konusu İsveç seyahati sırasında doğabilecek acil tedavi gerekliliği, kaza ya da vefat etme gibi durumları kapsayıcı nitelikte düzenlenmiş, en az 30.000 euro teminatlı ve tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerli bir seyahat sigortası bulunması gerekir.
 • İsveç vizesine başvuruda bulunan kişilerin vizenin bitiş tarihinin ardından İsveç’ten ve Schengen bölgesinden ayrılacaklarını belirtmeleri gerekir.
 • İsveç turist vizesi başvuru işlemleri için, son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş fotoğrafların ibraz edilmesi gerekir.
 • İsveç vize başvurusu için gerekli standart evrakların yanında ilgili dış temsilcilik tarafından talep edilebilecek tüm evrakların eksiksiz bir biçimde sunulması gerekmektedir.

Yukarıda listelenmiş olan İsveç vize şartları ile birlikte; kişilerin temiz bir sicil kaydına sahip olması ve daha önce vize ihlalinde bulunmamış olması gibi şartlar da vize başvurusunun değerlendirme süreci için önem taşımaktadır. İsveç vizesi başvuru sahibinin geçmiş tarihlerde vize ihlalinde bulunmuş olması ya da herhangi bir sabıka kaydı olması vize başvurusunun onay almasını zorlaştırabilmektedir.

İsveç Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İsveç turist vizesi; başvuru sahibinin şahsen vize başvuru merkezlerine müracaat etmesi ile ya da akredite vize acenteleri üzerinden alınabilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılacak olan İsveç turist vizesi başvuruları için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezi VFS Global’dir. Aracı kurum VFS Global üzerinden İsveç turist vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle gerekli vize evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir.

Gerekli İsveç vize başvuru evraklarını hazırlayan başvuru sahiplerinin, ikamet adreslerine uygun VFS Global vize başvuru merkezi üzerinden vize randevu tarihi belirlemeleri gerekir. Randevu tarihinde belirlenen vize başvuru merkezine müracaat eden başvuru sahiplerinin; biyometri işlemleri, gerekli evrakların uzman yetkililere teslimi ve vize harcının ödenmesi gibi işlemleri yapmaları ile İsveç turistik vize başvuruları tamamlanmaktadır.

İsveç Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç turist vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İsveç turist vizesi başvuru sahibine ait, son 10 sene içerisinde alınmış, başvuruda bulunulan vizenin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 tane boş sayfası bulunan pasaport ibraz edilmesi gerekir.
 • İsveç turistik vize başvuru formu: İngilizce, Türkçe ya da İsveççe dillerinden birinde vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olan Schengen vize başvuru formunun imzalı bir biçimde başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, kişinin yüzünün net bir biçimde göründüğü, açık renkli bir arka plana sahip, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip ve renkli 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Nüfus kayıt örneği: İsveç turistik vize başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan nüfus kayıt örneği belgesinin QR kodlu olacak biçimde vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Söz konusu İsveç seyahati için alınmış uçak bileti gibi ulaşım rezervasyonları ile ilişkili bilgilerin vize başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Planlanan İsveç seyahati sırasında başvuru sahibinin konaklayacağı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Vize başvuru sahibinin yapmayı planladığı İsveç seyahatinin masraflarını karşılamaya yetecek maddi durumu olduğunu gösterir nitelikte; son 3 aya ait banka hesap dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu ya da uygun durumlarda emeklilik belgesi gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • İsveç seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 euro teminatlı, söz konusu İsveç seyahatinin tüm süresi boyunca geçerli ve tüm Schengen bölgesi üyesi ülkelerde geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda listelenmiş olan İsveç vizesi için gerekli evraklar vize başvuruları için talep edilen standart evraklar olup başvuru sahibinin yaşı ile çalışma ve meslek durumuna bağlı olarak farklı belgeler gerekli olabilmektedir.

Turistik İsveç Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Turistik İsveç vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından İsveççe, İngilizce ya da Türkçe dillerinden birinde doldurulur. İsveç turist vizesi başvuru formunda talep edilen tüm bilgilerin eksiksiz bir biçimde ve doğru olarak doldurulmasına ve ardından formun imzalanmasına dikkat edilmesi gerekir. İsveç turist vizesi başvuru formunda gerekli bölümde seyahat amacının turistik olarak işaretlenmesi gerekir.

İsveç turistik vize başvuru formunda talep edilen; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, pasaport bilgileri, ikametgah bilgileri, seyahat amacı, seyahat planı, finansal yeterlilik durumu ile ilişkili bilgiler, başvuruda bulunulan vize ile ilgili bilgiler ve mesleki durum bilgilerinin doldurulması gerekir. Turistik İsveç vizesi başvuru formunda verilen tüm bilgilerin destekleyici vize evraklarında yer alan bilgiler ile tutarlı olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Turistik İsveç vizesi başvuru formu için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Turistik İsveç Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Turistik İsveç Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç Turistik Vize için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

İsveç turistik vize için 15 Kasım 2011 tarihinde yapılan düzenlemeye göre bankada İsveç’te geçirilmesi planlanan her bir gün için 450 İsveç kronu (791.80 Türk lirası) tutarında para bulunması gerekmektedir.

Turistik İsveç Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Turistik İsveç vizesi için fotoğraf, biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş olmalıdır. İsveç turistik vize başvurusu için ibraz edilecek olan fotoğrafta kişinin yüzünün net bir biçimde görünür olması gerekir.

Turistik İsveç vizesi için ibraz edilecek olan fotoğrafın İsveç vize fotoğraf ölçüsü olan 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluk ölçülerinde olması gerekir. İsveç vizesi için sunulması gereken biyometrik fotoğrafın açık renkli bir arka plan ile çekilmiş olması ve renkli olması gerekir.

Turistik İsveç vizesi için ibraz edilmeye uygun bir fotoğraf aşağıda verilmiştir.

Turistik İsveç Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?
Turistik İsveç Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Turistler için İsveç Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Turistler için İsveç seyahat sağlık sigortası planlanan tüm İsveç seyahati süresi boyunca ve tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerli olmalıdır.

İsveç turist vizesi için ibraz edilecek olan seyahat sağlık sigortası poliçesinin en az 30.000 Euro teminatlı olarak düzenlenmiş olması gerekir. İsveç vizesi için sağlık sigortası seyahat sırasında gerçekleşebilecek; tıbbi tedavi, acil hastaneye yatış, vefat etme ya da kişinin tıbbi nedenlerden ötürü ülkesine iade edilmesi gibi durumları kapsayıcı nitelikte düzenlenmiş olmalıdır.

İsveç Turist Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç turist vizesi randevusu, İsveç vize başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global’in web sitesi üzerinden online olarak alınır. İsveç vize başvuru işlemleri için VFS Global’in internet sitesi üzerinden vize randevusu, başvuru sahibi adına VFS Global’in internet sitesinde oluşturulmuş kullanıcı hesabına mail adresi ve şifre bilgileri ile giriş yapılarak alınır.

Vizem.net’in 45 ülkede akreditasyonu bulunan TURSAB’a kayıtlı bir acente olması nedeniyle, Vizem.net uzman yetkilileri tarafından alınacak randevular şahsen alınacak randevulardan daha yakın tarihe alınarak vize başvuru süreci hızlandırılabilmektedir.

VFS Global’in web sitesi üzerinden vize randevusu alma ekranına ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

İsveç Turist Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?
İsveç Turist Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsveç turist vizesi bir tür Schengen vizesi olarak ele alınmaktadır. İsveç turist vizesi ücretleri; 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz, 6 ile 12 yaş arası çocuklar için 700 Türk lirası ve yetişkinler için 1410 Türk lirası olarak belirlenmiştir. İsveç turist vizesi başvurularında vize harcına ek olarak her başvuru için ayrıca VFS Global'e 530 Türk Lirası servis ücreti ödenmesi gerekmektedir.

2022 yılında yapılacak olan İsveç turist vizesi başvurularında; vize harcı, randevu işlemleri, form doldurma işlemleri, seyahat sağlık sigortası poliçesi, gerek olduğu durumlarda yeminli çeviri işlevleri ve danışmanlık hizmeti gibi işlemlerin ücretleri de dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 185 euro olmaktadır.

İsveç Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

İsveç turist vizesi başvurusu aracı kurum VFS Global’in internet sitesi üzerinden takip edilir. VFS Global’in internet sitesi üzerinden İsveç turist vizesi başvuru takip işlemleri kişiye vize başvurusu sırasında verilen fatura ya da makbuzda yer alan referans numarası ve soyadı bilgisi ile giriş yapılarak yapılabilir.

İsveç turist vizesi için online takip platformuna ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

İsveç Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
İsveç Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Akredite acente Vizem.net tarafından sunulan danışmanlık hizmetinden yararlanılarak yapılan İsveç vize başvuruları için takip ve sorgulama işlemleri hem 5 aşamalı SMS servisi ile hem de online olarak yapılabilir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İsveç Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç turist vizesi ortalama 15 gün içerisinde çıkar. İsveç vize başvurusunda eksik ya da hatalı evrak ibraz edilmesi gibi durumlar vize başvuru sürecini uzatabilmektedir ve bu nedenle vize başvuru sürecini hızlı bir şekilde sonlandırmak isteyen kişilerin başvuru süreci için danışmanlık hizmetinden faydalanmaları önem taşımaktadır. İsveç vize başvurularının Türkiye'nin dini ve milli bayramları ile İsveç'in dini ve milli bayramlarına denk gelmesi durumlarında işlem süresi uzayabilmektedir ve bu nedenle bu tarihlerde başvuru yapılmaması önerilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan İsveç vizesi başvuruları ortalama 8- 9 günde sonuçlanmaktadır.

İsveç Turist Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilmektedir?

İsveç turist vizesi, ilk kez İsveç vizesi alacak başvuru sahipleri için genellikle seyahat planının süresi için yeterli olacak ve kişiye Schengen bölgesinde en fazla 90 gün kalış süresi hakkı tanıyacak biçimde verilmektedir. İsveç turist vizesine yapılan daha sonraki başvurularda kişilere yine 180 günde 90 gün kalma hakkı sınırını aşmamak kaydı ile 1 ya da 5 yıl geçerlilik süresi ile vize verilebilmektedir.

Turistik İsveç Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

Turistik İsveç vizesinin süresi uzatılabilir. İsveç turist vizesi süresini uzatmak isteyen kişilerin, bu işlem için olağanüstü bir durum ibraz etmeleri gerekir. İsveç turist vizesi uzatma başvurusu için; Schengen bölgesine planlanandan geç giriş yapılmış olması, insani nedenler, mücbir sebepler ya da önemli kişisel nedenler gibi durumların kanıtlarla birlikte sunulması gerekir.

İsveç Turistik Vize Ret Nedenleri Nelerdir?

İsveç turistik vize ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin ülke güvenliği için tehdit oluşturabileceğini düşündürecek durumlar vize reddine neden olabilmektedir.
 • Başvuru sahibinin söz konusu seyahat için yeterli düzeyde finansal durumu olmadığında vize başvurusu reddedilebilmektedir.
 • Başvuru sahibinin Schengen seyahatinin ardından ülkesine dönebilmesi için yeterli maddi durumu olmadığı durumlar vize başvurusunun reddine neden olabilmektedir.
 • Başvuru evraklarında ya da başvuru işlemlerinde kişinin yalan söylemiş olması vize başvurusunun reddedilmesine neden olur.
 • İsveç turist vizesi başvurusunun eksik belgeler ibraz edilerek yapılmış olması vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilmektedir.
 • Başvuru işlemleri için ödenmesi gereken vize harcının yatırılmamış olduğu durumlarda vize başvurusu değerlendirmeye alınmamaktadır.

İsveç Turist Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İsveç turistik vizesi reddine, ret durumu için geçerli bir neden olmaması durumunda itiraz dilekçesi yazılarak itiraz edilir. İsveç turist vizesi reddi için yazılacak itiraz dilekçesi içerisinde verilen ret kararının hatalı olmasının nedenlerine kanıtlar ile birlikte yer verilmesi gerekir.

İsveç Turist Vizesi Almak Zor Mudur?

İsveç turist vizesi almak, vize başvuru işlemleri için gerekli olan evrakların eksiksiz ve doğru bir biçimde teslim edilmesi halinde zor değildir.

İsveç Turist Vizesi ile Gezilebilecek Yerler Nelerdir?

İsveç Turist Vizesi ile Gezilebilecek Yerler Nelerdir?
İsveç Turist Vizesi ile Gezilebilecek Yerler Nelerdir?

İsveç turist vizesi ile gezilebilecek popüler yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Gamla Stan (Eski Şehir)
 • Drottningholm Sarayı
 • Öresund Köprüsü
 • Vasa Müzesi
 • Southern Gothenburg Archipelago
 • Göta Kanalı
 • Liseberg
 • Gotland Adası
 • Abisko Kasabası
 • Göteborg

Yukarıda listelenmiş olan yerlerin dışında birçok farklı turistik yere de sahip olan İsveç gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ülkedir.

Turistik İsveç Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Turistik İsveç vizesi ile 180 günlük bir dönem içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn ülkelerine gidilebilir.

İsveç Turistik Vizesi ile Çalışılabilir Mi?

Hayır, İsveç turistik vize ile çalışılamaz.

İsveç turist vizesi İsveç’e yalnızca turistik amaçlarla kısa süreli ziyaret etmek isteyen kişilere verilmektedir ve hamiline İsveç'te gelir getiren bir işte çalışma hakkı vermemektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: