İsveç İş Vizesi

İsveç İş Vizesi: 2023'te İsveç'e Ticari Vize Nasıl Alınır?

İsveç iş vizesi; İsveç’e iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, iş ile alakalı bir proje, kurumsal bir etkinlik gibi ticari bir faaliyette bulunmak için gidecek kişilerin başvurduğu bir vize türüdür. İsveç iş vizesi, İsveç’e yapılacak kısa süreli iş seyahatleri için alınabilir ve hamiline en fazla 3 ay İsveç’te bulunma hakkı sağlamaktadır.

İsveç’in Schengen ülkelerinden biri olması sebebiyle İsveç iş vizesi Schengen özelliklidir. İsveç ticari vize ile 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Schengen bölgesindeki diğer ülkeler de ziyaret edilebilmektedir.

Türkiye'den yapılan ticari vize başvurularında %94,8 onay oranına sahip akredite acente olan Vizem.net, ticari amaçlarla İsveç'e gidecek kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Türk Vatandaşlarından Ticari Vize İstiyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaport hamilleri İsveç ticari vizeye tabidir. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla İsveç’e yapacakları seyahatlerinde ticari vizeden muaftır.

Ticari İsveç Vizesi Şartları Nelerdir?

İsveç ticari vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin belirlenen dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olan son 10 yıl içinde alınmış ve en az 2 boş sayfası bulunan bir pasaportu olmalıdır.
 • İsveç’e yapılacak seyahatin amacı eksiksiz ve açık bir şekilde belirtilmelidir.
 • Konferans, fuar, kongre gibi ticari faaliyeti düzenleyen kişi veya şirket tarafından verilmiş bir davetiye mektubu bulunmalıdır.
 • Seyahat süresini ve dönüş yolculuğunu karşılayacak maddi imkanlara sahip olunduğu kanıtlanmalıdır. İsveç Devleti, İsveç’te geçirilen her gün için davet eden şirket tarafından da ödenebilen 450 SEK sahibi olunmasını şart koşmaktadır.
 • Acil tıbbi tedavi, bakım veya tıbbi nedenlerle ülkeye dönüş yolculuğunda ortaya çıkabilecek tüm masrafları karşılayan bireysel bir seyahat sağlık sigortası bulunmalıdır. Seyahat sağlık sigortası en az 30.000 euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.
 • Vize süresi sona ermeden İsveç’ten ve diğer Schengen ülkelerinden ayrılmanın planlandığı gösterilmelidir.
 • Son 6 ay içinde çekilmiş ve pasaport kurallarına uyan bir vesikalık fotoğraf bulunmalıdır.
 • İsveç konsolosluğunun isteyebileceği diğer dokümanlar eksiksiz olmalıdır.

İsveç ticari vizesi şartlarına ek olarak başvuru sahibinin temiz adli sicil kaydına sahip olması ve daha önce vize ihlalinde bulunmamış olması İsveç vizesi almak için gereken onayı kolaylaştırmaktadır.

İsveç Ticari Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç ticari vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibinin son 10 yıl içinde alınmış, belirlenen dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olan ve en az 2 boş sayfa içeren pasaportu ve fotokopileri sunulmalıdır.
 • İsveç ticari vize başvuru formu: Eksiksiz bir şekilde İngilizce, Türkçe ya da İsveççe doldurulmuş, imza ve tarih bulunduran Schengen vize başvuru formu gereklidir. Başvuru formunun, reşit olmayan başvuru sahipleri için veliler tarafından imzalanması gereklidir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş, 35 x 45 milimetre boyutlarında, rötuşsuz ve beyaz arka plana sahip olan 1 adet vesikalık fotoğraf bulunmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: QR kodlu belge halinde tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.
 • Seyahat rezervasyonları: Uçuş rezervasyonları, planlanan ulaşım aracına dair kanıtlar ya da seyahat programına dair kanıtlar sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel rezervasyonu ispatı ya da konaklamaya ilişkin diğer kanıtlar gereklidir. Konaklama giderlerini karşılayacak olan kurum/işletme hakkında bilgiler sunulmalıdır.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Son üç ayın maaş bordroları gibi düzenli geliri gösteren belgeler sunulmalıdır.
 • Çalışma durumuna dair ek belgeler: Başvuru sahibi çalışan ise; SGK Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi ve okunabilir QR kodu bulunan SGK tescil ve hizmet dökümü sunulmalıdır. Başvuru sahibi çiftçi ise; bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi sunulmalıdır. Başvuru sahibi şirket sahibi ise; şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası, faaliyet belgesi ve son üç aylık hareketleri gösteren şirket banka hesap dökümü sunulmalıdır.
 • İsveç seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 euro teminatlı ve bütün seyahat süresini kapsayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Vize davet mektubu: İsveç’teki şirket tarafından yazılmış; hangi konsolosluğa dair yazıldığı belirtilmiş, çalışanın; adını, pasaport numarasını, işe başlama tarihini ve şirketteki görev bilgilerini içeren, ziyaretin amacının ve kalış tarihlerinin belirtildiği, işverenin iletişim bilgilerinin, yazıyı imzalayan kişinin isim ve mevkiinin yazıldığı bir izin belgesi gereklidir.
 • Ek belgeler: Fuar katılımı için giriş kartı ya da diğer katılım belgeleri sunulmalıdır.

İsveç İş Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

İsveç ticari vize başvuru formunda; kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, maddi yeterlilik bilgileri, seyahatin amacı, ulaşım şekli gibi detaylı bilgiler ve davet eden kişi ya da şirketin iletişim bilgileri istenmektedir. İsveç ticari vize başvuru formunun başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gereklidir ve 23. soruda seyahat amacının business olarak işaretlenmesi gereklidir.

İsveç ticari vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler diğer vize evraklarında yer alan bilgilerle çelişmemelidir ve form, başvuru sahibi tarafından bizzat imzalanmalıdır.

İsveç Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Ticari vize davet mektubu, seyahati planlanan ülkeye seyahat edecek kişi için vizesine başvurulacak ülkede bulunan kişi ya da kurumlar tarafından ilgili konsolosluğa hitaben yazılan ve seyahatin detaylı bilgilerini içeren bir davet mektubudur.

İsveç ticari vize davetiyesinde ziyaret edilen kişiyle olan iş ilişkisi ve ülkede bulunulan süre boyunca ne yapılacağı belirtilmelidir. İş pozisyonu, çalışma tarihleri, maaş tutarı ve ülkenin ticari amaçlarla terk edilme sebebi gibi bilgiler ticari vize davet mektubu içinde yer almalıdır. İşveren, belirli bir şirkette çalışıldığını ve yapılan işin ayrıntılarının doğruluğunu onaylamalıdır.

Örnek ticari vize davetiye görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?
İsveç Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

İsveç İş Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye’den yapılacak ticari İsveç vizesi başvurularında yetkili vize başvuru merkezi VFS Global’dir. İsveç vizesi için gerekli evraklar hazırlanıp başvuru formu doldurulduktan sonra vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Vize başvuru randevusu sırasında parmak izi ve biyometrik fotoğraf ile başvuru formu beyan edilmelidir.

Vize başvuru merkezinde peşin olarak vize harcı ödenmelidir ve gerekli işlemler tamamlandıktan sonra vize başvuru süreci takip edilmelidir. Vize başvurusunun kabul edilmesi halinde vize başvuru merkezinden pasaport alınmalıdır.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış ve VIS sisteminde parmak izi kaydı bulunan kişilerin ticari vize başvuruları, vize başvuru merkezine gitmeden Vizem.net merkez ofisine gerekli vize evraklarının iletilmesiyle yapılabilmektedir.

Ticari İsveç Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

İsveç ticari vizesi için randevu VFS Global’in internet sitesi üzerinden alınmaktadır.

VFS Global internet sitesine girildikten sonra randevu al butonuna tıklanmalıdır. İsveç vize randevusu almak için internet sitesinde yeni bir hesap açılmalı ya da var olan hesaba giriş yapılmalıdır; kişisel bilgiler girilmeli ve vize türü seçilmelidir. VFS Global üzerinden en yakın başvuru merkezi seçilip randevu alındıktan sonra onay e-postası alınır.

İsveç İş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsveç iş vizesi bir tür Schengen vizesidir ve İsveç tarafından 6 Haziran 2022 tarihinden itibaren ücreti 1410 TL olarak belirlenmiştir. İsveç Büyükelçiliği güncel olarak vize ücretini belirlemiş olsa da vize harcının euroya bağlı olması sebebiyle kurda meydana gelebilecek önemli bir dalgalanmada değişiklik yapılabilir. İsveç iş vizesi harcına ek olarak VFS Global’e 530 TL vize servis ücreti ödenmesi gerekmektedir.

2022 yılı için tüm vize başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri, form doldurma ile gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere İsveç ticari vize masrafları ortalama 185 eurodur.

İsveç İş Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

İsveç iş vizesi başvurusu VFS Global’in internet sitesi üzerinden takip edilmektedir. İsveç vize başvurusu vize başvuru merkezine iletildiğinde tercihe bağlı olarak e-posta ya da SMS yoluyla başvuru güncellemelerine ulaşılabilmektedir. Referans numarası, vize başvurusunun durumunu çevrimiçi olarak takip etmeyi sağlayan ve vize başvuru merkezi tarafından verilen fatura ya da makbuzun üzerindeki bir numaradır. Referans numarası soy isimle birlikte kullanılarak VFS üzerinden güncellemeler takip edilmektedir.

Online İsveç vizesi takip ekranı görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç İş Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
İsveç İş Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlığında yapılan ticari vize başvurularında takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İsveç Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

İsveç ticari vizesi 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Vize evraklarında oluşacak eksiklik ya da hatalar başvuru sürecini uzatabilir bu nedenle vize başvurusunu hızlı sonuçlandırmak isteyen kişilerin danışmanlık hizmeti alması önem arz etmektedir.

İsveç ticari vize başvurusu da dahil olmak üzere Vizem.net danışmanlığında yapılan tüm Schengen vizesi başvuruları ortalama 8-9 günde sonuçlanmaktadır.

İş Ziyareti Vizesi ile İsveç'te Ne Kadar Süre Kalınabilir?

İsveç iş vizesi, en fazla 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla İsveç’te bulunma hakkı sağlamaktadır.

İsveç İş Ziyareti Vizesi Uzatılabilir Mi?

Evet, İsveç iş ziyareti vizesi belli şartlara bağlı olarak uzatılmaktadır.

Tek girişli kısa süreli Schengen vize sahipleri, ülkeye geç giriş yapılması durumunda vize sürelerini uzatabilirler. Üçüncü ülke vatandaşları için tıbbi tedaviye devam etmek, bir aile üyesinin ani ölümü sonrasında cenazeye katılmak, zorluk yaşayan bir tanıdığa destek olmak gibi insani nedenlerden dolayı kısa süreli vize uzatımı yapılabilmektedir.

Vizenin sona ermesinden önce ülke genelinde savaş, çatışma, şiddetli protestolar, aşırı hava koşulları, ardışık depremler veya başka nedenlerden dolayı uçuş bağlantısının olmaması gibi mücbir sebepler nedeniyle Schengen vizesi uzatılmaktadır. Tamamlanmamış bir iş, planlanmamış bir düğün gibi önemli kişisel sebeplerle vize uzatımına başvurulabilir ve göçmenlik makamları tarafından vize uzatma hakkı tanınıp tanınmayacağına karar verilebilmektedir.

İsveç Ticari Vize Sahibine Hangi Hakları Sağlar?

İsveç ticari vizesi sahibine 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla İsveç ve diğer Schengen ülkelerinde bulunma hakkı ile fuar, kongre, iş görüşmesi, iş anlaşması gibi ticari faaliyetlerde bulunma hakkı sağlamaktadır. İsveç iş vizesi sahipleri geçici ofisler kurabilir veya diğer lojistik görevleri yerine getirebilir. İş girişimlerini ve fırsatlarını araştırmak isteyen ziyaretçiler tarafından İsveç iş vizesi kullanılabilir.

İsveç İş Vizesi ile Çalışılabilir Mi?

Hayır, İsveç iş vizesi ile çalışılamaz.

İsveç’te çalışmak için İsveç’te bir işverenden geçerli bir iş teklifi alınması gereklidir. Geçerli bir iş teklifinin alınması durumunda çalışma izni ile İsveç çalışma vizesi alınmalıdır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: