İsveç Erasmus Vizesi

İsveç Erasmus Vizesi Başvuru Süreci 2024

Erasmus programı, öğrenci ve akademisyenlerin farklı ülke ve üniversitelerde deneyim kazanmasını sağlayan yükseköğretim kurumları arasında işbirliğini teşvik eden bir Avrupa Birliği projesidir. Erasmus programları; eğitim, öğrenim, staj, spor gibi alanları içermektedir ve programa öğrenciler, akademisyenler ve üniversite personelleri katılabilmektedir.

Erasmus programı 3 ile 12 ay sürmektedir. Erasmus staj programı, öğrencinin yurt dışındaki bir işletmede ya da organizasyonda mesleki eğitim alması ve uygulamalı deneyim kazanmasını sağlamaktadır. İsveç Erasmus vizesi, Erasmus programı kapsamında İsveç’e gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken bir vize çeşididir ve uzun süreli (D tipi, ulusal) İsveç vizesi türlerinden biridir.

Vizem.net, Erasmus kapsamında İsveç'e gidecek kişilerin vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Erasmus Vizesi Şartları Nelerdir?

İsveç Erasmus vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç’te bulunan üniversite tarafından verilmiş bir davet mektubu ya da kabul belgesi bulunmalıdır.
 • Başvuru sahibinin vize süresinin sona ermesinden sonra en az 3 ay daha geçerli olan son 10 yıl içinde alınmış ve en az 2 boş sayfası bulunan bir pasaportu olmalıdır.
 • Acil tıbbi tedavi, bakım veya tıbbi nedenlerle ülkeye dönüş yolculuğunda ortaya çıkabilecek tüm masrafları karşılayan seyahat sağlık sigortası bulunmalıdır. Seyahat sağlık sigortası en az 30.000 euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.
 • Seyahat süresini ve dönüş yolculuğunu karşılayacak maddi imkanlara sahip olunduğu kanıtlanmalıdır. İsveç Devleti, İsveç’te geçirilen her gün için 450 SEK sahibi olunmasını şart koşmaktadır.
 • Halihazırda kayıtlı olunan üniversiteden diploma sahibi olunmalıdır.
 • Vize süresi sona ermeden İsveç’ten ve diğer Schengen ülkelerinden ayrılmanın planlandığı gösterilmelidir.
 • İsveç’e yapılacak seyahatin amacı eksiksiz ve açık bir şekilde açıklanmalıdır.

İsveç Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsveç Erasmus vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç öğrenci vizesi başvuru formu: Fiziken başvuru yapılması durumunda vize başvuru formu ibraz edilmelidir.
 • Pasaport: Pasaportta bulunan kişisel bilgiler ile pasaportun geçerliliğini gösteren sayfaların fotokopisi gerekmektedir. Başvuru sahibinin menşe ülke dışında başka bir ülkede bulunma izni olması durumunda bu bilgileri gösteren sayfaların fotokopisi gerekli evraklara eklenmelidir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş beyaz arka fonu olan 35 x 45 mm boyutlarında biyometrik 2 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Bir yıldan az bir süre öğrenim alınması durumunda İsveç’te kalınacak süreyi kapsayan ve tüm sağlık masraflarını karşılayan bir seyahat sağlık sigortası gerekmektedir. Başvuru sahibi, İsveç’teki üniversite ya da üniversite enstitüsü tarafından sigorta kapsamında bulunuyorsa sigorta tasdiknamesi gerekli evraklara eklenmelidir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Başvuru sahibinin İsveç’te kalacağı süre boyunca masraflarını karşılayabilecek imkana sahip olduğunu gösteren İngilizceye çevrilmiş bir banka hesap özeti ya da burs ve hibe gibi bir destek aldığını gösteren belge olmalıdır. Belge aylık tutar ile paranın alınacağı süreyi göstermelidir.
 • Kimlik kartı: Başvuru sahibinin nüfus kimlik kartı gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Fiziken başvuru yapılması durumunda oturma izni başvurusuna ilişkin ödeme dekontu gerekmektedir.
 • İsveç kabul mektubu: İsveç’te bulunan üniversite tarafından verilmiş bir davet mektubu ya da kabul belgesi gereklidir.

İsveç Erasmus Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç Erasmus vize başvuru formunda; kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, maddi yeterlilik bilgileri, varsa İsveç’te kalınacak yerin iletişim bilgileri ve eğitim bilgileri istenmektedir.

Başvuru sahibi, başvuru formu 13. soruda Erasmus öğrenimi sona erdikten sonra gelecekle ilgili planlarını doldurmalıdır. İsveç Erasmus vize başvuru formunun başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ve bizzat imzalanması gerekmektedir. Başvuru formunda beyan edilen bilgiler ile gerekli evraklarda yer alan bilgiler çelişmemelidir.

İsveç Erasmus vize başvuru formunun ilk sayfasının görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç Erasmus Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
İsveç Erasmus Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç'te Erasmus için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

İsveç Erasmus vizesi için seyahat sağlık sigortası; acil tıbbi yardım, acil hastane tedavisi ve tıbbi nedenlerle ya da ölüm nedeniyle menşe ülkeye nakil ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilecek tüm masrafları karşılamalıdır. Sağlık sigortası, toplamda en az 30.000 euro teminatlı, İsveç’te kalınacak süre boyunca ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.

İsveç Erasmus vizesi için yapılacak başvuruda seyahat sağlık sigortasının olduğuna dair kanıt sunulmalıdır. Giriş kontrolü gibi bir durumda sigorta belgesinin ibraz edilmesi gerekebilmektedir.

İsveç Erasmus Vizesi için Maddi Yeterlilik Kanıtı Nasıl Olmalıdır?

İsveç Erasmus vizesi için İngilizceye çevrilmiş ve başvuru sahibinin İsveç’te kalacağı süre boyunca masraflarını karşılayabilecek maddi imkana sahip olduğunu gösteren bir banka hesap özeti veya başvuru sahibi adına düzenlenmiş burs ya da hibe gibi bir destek aldığını gösteren bir belge olmalıdır ve belgede aylık tutar ve paranın alınacağı süre belirtilmelidir.

İsveç'te Erasmus Öğrencisi Olmak için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç’te Erasmus öğrencisi olmak için online ya da fiziken başvuru yapılabilmektedir.

Online başvuru yapmak istemeyen kişiler İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’ndan fiziken başvuru yapabilir. Fiziken yapılan Erasmus vizesi başvurularında vizenin çıkma süresi 3 ile 4 ay uzamaktadır.

Aşağıda her iki başvuru yöntemi de detaylı olarak açıklanmıştır.

Online İsveç Erasmus Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online İsveç Erasmus vizesi başvurusu https://www.migrationsverket.se adresi üzerinden yapılmaktadır. İsveç vize başvurusu için gerekli tüm evraklar hazırlandıktan sonra elektronik olarak siteye eklenmeli ve başvuru ücreti VISA kartı veya MasterCard kullanılarak çevrimiçi şekilde ödenmelidir. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra başvuru süreci takip edilmelidir. Vize başvuru sonucu İsveç Göçmen Bürosu tarafından e-posta şeklinde bildirilmektedir.

Üç aydan fazla bir süre için oturma izni alınması durumunda başvuru sahibine oturma izni kartı verilmektedir. Oturma izni kartı için İstanbul Başkonsolosluğu'na fotoğraf çektirmeli ve parmak izi verilmelidir. Oturma izni kartının İstanbul Başkonsolosluğu’na teslimi dört haftayı bulmaktadır.

Erasmus Vizesi Başvurusu İsveç İstanbul Konsolosluğu'ndan Nasıl Yapılır?

İsveç Erasmus vizesi için gerekli tüm evraklar hazırlandıktan sonra İsveç İstanbul Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır. Randevu tarihinde İsveç İstanbul Konsolosluğu’nda nakit olarak vize harcı ödenmeli, gerekli tüm evraklar ve başvuru formu sunulmalıdır. İsveç vizesi için gerekli işlemler tamamlandıktan sonra başvuru süreci verilen dosya numarası ile online olarak takip edilmelidir.

İsveç vize başvurusunun kabul edilmesi durumunda üç aydan fazla vize süresi verildiyse oturma izni kartı için başvuru yapılmalıdır.

İsveç Erasmus Vizesi Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Sadece İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapılacak fiziki başvurularda başvuru için randevu alınması gerekmektedir; online başvurular internetten yapıldığı için başvuru randevusu alınmasına gerek yoktur.

Randevu için İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nun internet sitesinden randevu formunun doldurulması gerekmektedir. İsveç Erasmus vize randevusunda; kimlik bilgileri, iletişim bilgileri ve vizenin dosya bilgileri istenmektedir.

İsveç Erasmus vizesi başvurusu için randevu ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç Erasmus Vizesi Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?
İsveç Erasmus Vizesi Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

İsveç'te Erasmus için Vize Mülakatı Randevusu Nasıl Alınır?

Online ya da fiziken başvuru yapıldıktan sonra İsveç Göçmen Dairesi, başvuru için bir değerlendirme yaparak eksiklik olmaması durumunda randevu oluşturulması gerektiğini bildirmektedir. Başvuru sahipleri İsveç Erasmus vizesi için mülakat randevusunu mail aldıktan sonra oluşturmalıdır. Randevu için İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nun internet sitesinden randevu formu doldurularak randevu oluşturulmaktadır.

İsveç Erasmus Öğrenci Vizesi Ne Kadardır?

Erasmus öğrenci vizesi için gerekli olan oturum harcı İsveç tarafından 8 Ağustos 2022 tarihinden itibaren yetişkinler için 2660 TL ve 18 yaş altındaki çocuklar için 1330 TL olarak belirlenmiştir.

İsveç Erasmus öğrenci vizesi başvurusunun kabul olmaması durumunda geri ödeme yapılmamaktadır. AB ve UNICEF gibi uluslararası ya da Sida ve başka bir İsveç kuruluşundan burs alan öğrencilerin İsveç öğrenci vizesi başvurusunda ödeme yapmalarına gerek yoktur.

İsveç Erasmus Oturma İzni Ne Kadar Sürede Çıkmaktadır?

İsveç Erasmus oturma izni başvuru şekline, başvuru sahibinin durumuna göre farklılık göstermektedir. İsveç Erasmus oturma izni için online başvurular ortalama 3- 4 ay içerisinde ve fiziken yapılan başvurular ortalama 8- 9 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Erasmus Programı ile Gidilebilecek En İyi İsveç Şehirleri Hangileridir?

Erasmus programı ile gidilebilecek en popüler İsveç şehirlerinden biri Stockholm’dür. Stockholm, İsveç’te nüfus ve üniversite sayısı bakımından en büyük şehirdir. Her yıl yurt dışındaki birçok ülkeden Erasmus programı ile öğrencilerin gelmesi, gezilecek birçok müze, sergi, park gibi yerlere sahip olması ve gece hayatının çeşitliliği ile Stockholm şehri Erasmus için uygun bir seçenektir.

İsveç’in ikinci başkenti sayılan Göteborg liman şehri olması sebebiyle işletme açısından büyük bir çeşitliliğe sahiptir ve bütçe olarak Stockholm’e göre daha uygundur. Erasmus programı ile gidilebilecek diğer İsveç şehirleri; Uppsala, Lund, Umea ve Linköping’dir.

En İyi İsveç Erasmus Üniversiteleri Hangileridir?

En iyi İsveç Erasmus üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lund Üniversitesi (Lund)
 • Uppsala Üniversitesi (Uppsala)
 • Stockholm Üniversitesi (Stockholm)
 • Chalmers Teknik Üniversitesi (Göteborg)
 • KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü (Stockholm)
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: