İsveç Vize Randevu İşlemleri

2023 Yılında İsveç Vize Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

İsveç’e giriş yapmak isteyen ve vizeye ihtiyaç duyan yabancı uyruklu vatandaşların vize başvurusu için randevu alması gerekmektedir. İsveç Krallığı’nın uyguladığı vize rejimine göre vizeye tabi olan ülke vatandaşlarının İsveç’e yapacakları seyahatlerden önce İsveç vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

İsveç vize başvurusunda izlenmesi gereken yollardan biri randevu almaktadır. İsveç vize başvurusu için hazırlanan başvuru evraklarının teslim edilmesi, vize başvuru ücretinin ödenmesi, biyometri bilgilerinin alınması ve mülakatın gerçekleştirilmesi randevu gününde tamamlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İsveç vizesi başvurularında vize randevusu alma, iptal ve değişiklik işlemleri başvuru sahibi adına ilgili ülkenin vize danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İsveç Vize Başvurusu Randevusuz Yapılabilir Mi?

Hayır, İsveç vize başvurusu randevusuz yapılamamaktadır. Vize işlemleri için yetkili olan başvuru merkezleri ve konsolosluklar ancak randevu ile ziyaretçi kabul etmektedir. İsveç vize başvurusu için kesinlikle randevu alınması gerekmektedir.

Randevu tarihinde İsveç vize başvurusu için gerekli evrakların teslimi, biyometri bilgilerinin alınması, mülakatın yapılması ve vize ücretinin ödenmesi gibi işlemler gerçekleşmektedir ve bu işlemlerden birinin eksik olması durumunda vize başvurusu tamamlanmamış sayılmaktadır.

İsveç Vize Randevusu Nereden Alınır?

İsveç vize başvuruları için randevuların alınacağı makam vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Kısa süreli (C tipi) İsveç vizesi başvuruları, yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global’e yapılmaktadır ve dolayısıyla randevular VFS Global ofislerinden alınmalıdır. Uzun süreli (D tipi) İsveç vizesi başvuruları, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’na yapıldığı için randevular İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’ndan alınmaktadır.

İsveç Ankara Büyükelçiliği'nden Vize Randevusu Alınabilir Mi?

Hayır, İsveç Ankara Büyükelçiliği’nden vize randevusu alınamamaktadır.

Ankara İsveç Konsolosluğu randevu alma işlemi mümkün olmamaktadır. İsveç vize başvuruları sadece VFS Global vize başvuru merkezinden ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’ndan sağlanabilmektedir.

İsveç Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

İsveç vize başvurusu için randevu alma işlemi hem VFS Global hem de İsveç İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden online olarak sağlanabilmektedir ancak sistemler farklı olduğu için işlem adımları farklılık göstermektedir.

İsveç vize başvurusu için VFS Global ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden randevu alma işlemleri aşağıda açıklanmıştır.

VFS Global Üzerinden İsveç Vize Randevusu Nasıl Alınır?

VFS Global üzerinden İsveç vize randevusu almak için https://www.vfsglobal.com/ adresine giriş yapılmalıdır. VFS İsveç randevu işlemi için vize başvuru sahibine ait hesap oluşturulması gerekmektedir. VFS Global İsveç randevu işlemine yönelik yeni kullanıcı kaydı oluşturmak için başvuru sahibine ait e-posta ve şifre belirlenmelidir ve ardından gelen mail onaylanarak hesap oluşturulur.

VFS Global Üzerinden İsveç Vize Randevusu Nasıl Alınır?
VFS Global Üzerinden İsveç Vize Randevusu Nasıl Alınır?

VFS Global randevu sisteminde oluşturulan kullanıcı hesabına giriş yapıldıktan sonra “Start New Booking” butonuna tıklanır ve vize başvuru sahibine ait kimlik bilgileri ve pasaport bilgileri girilir. VFS Global İsveç vize randevusu için uygun gün bulunması durumunda gerekli tercihler yapılır ve ardından açılan ekranın alt kısmında alınabilecek en erken randevu günü bilgisi görünmektedir. VFS Global vize randevu sistemi, başvuru sahiplerine randevuların dolu olduğu tarihten sonraki en yakın zamanı önermektedir.

VFS Global randevu sisteminde seçilen tarih ve saat bilgilerinin onaylanması durumunda randevu bilgileri resmiyet kazanmaktadır. İlgili randevu bilgileri, başvuru sahibinin e-mail adresine ulaşmaktadır.

VFS İsveç Vize Randevu İşlemi Telefon ile Yapılabilir Mi?

Hayır, VFS İsveç vize randevu işlemi telefon ile yapılamamaktadır. VFS Global İsveç vize randevu işlemi online olarak yapılmaktadır.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç Konsolosluğu İstanbul randevu alma işlemi, randevu formunun online olarak doldurulması ile sağlanmaktadır. İsveç Konsolosluğu randevu formunda vize başvuru sahibine ait ad, soyad, doğum tarihi, uyruğu, cinsiyeti ve doğum yeri gibi kimlik bilgileri, telefon numarası ve e-mail adresi gibi iletişim bilgileri, ikamet edilen şehir ve konuşulan dillere yönelik bilgiler yer almaktadır.

Vize başvurusu için gerekli olan İsveç İstanbul Başkonsolosluğu vize randevu ekran görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?
İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç Vizesi Randevu Ücreti Ne Kadardır?

İsveç vizesi randevusu için herhangi bir ücret uygulaması bulunmamaktadır. İsveç vize randevusu için ücret talebinde bulunan şahıs ve kurumlara itibar edilmemesi gerekmektedir.

İsveç Vize Randevu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İsveç vize randevu sorgulama işlemi, başvuru yapılan vize türüne göre VFS Global veya İsveç İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden yapılmaktadır.

VFS Global vize başvuru merkezinden alınan İsveç vize randevuları için sorgulama işlemi, randevunun oluşturulduğu hesaba giriş yapılarak gerçekleştirilmektedir.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’ndan alınan İsveç vize randevusu ise belirli gün ve saatlerde telefonla aranarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’ndan vize randevu sorgulama işlemi için pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günü 14:00- 15:00 saatleri arasında konsolosluğu +90 212 334 06 00 numarasından aramak gerekir.

İsveç Vize Randevu Tarihi Nasıl Değiştirilir?

İsveç vize randevu tarihini değiştirmek için; randevu VFS Global başvuru merkezinden alındıysa randevunun oluşturulduğu hesaba online olarak giriş yapılmalı ve randevu tarihi değiştirme işlemi yapılmadır. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’ndan alınan İsveç vize randevularının tarih değişikliği için pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 14:00- 15:00 saatleri arasında konsolosluktan bilgi alınmalıdır.

İsveç Vize Randevusu Nasıl İptal Edilir?

İsveç vize randevusunun iptal edilebilmesi için VFS Global başvuru merkezinden oluşturulan hesaba giriş yapılması ve iptal talebinde bulunulması gerekmektedir. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’ndan alınan randevuların iptal edilmesi için pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri saat 14:00- 15:00 arasında konsolosluktan bilgi alınmalıdır.

İsveç Vize Randevusuna Gidilmezse Ne Olur?

Alınmış olan İsveç vize randevusuna gidilmezse randevu iptal edilmektedir ve vize başvurusu için yeniden randevu alınması gerekmektedir.

İsveç Vize Randevusunda Yapılan İşlemler Nelerdir?

İsveç vize randevusunda yapılan işlemler başvurulan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Kısa süreli (C tipi) İsveç vizesi başvurusu için VFS Global vize başvuru merkezinden randevu alınmaktadır ve ilgili randevu tarihinde evrak teslimi, biyometri bilgilerinin verilmesi ve vize ücretinin ödenmesi gibi işlemler yapılmaktadır.

Uzun süreli (D tipi) İsveç vize başvurusu için İsveç Konsolosluğu vize randevu kaydı oluşturulmaktadır. İsveç Başkonsolosluğu randevu tarihinde yapılan işlemler başvuru türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. İsveç uzun süreli vize başvuruları online ya da fiziksel olarak yapılabilmektedir.

Online olarak yapılan İsveç uzun süreli vize başvurularında İsveç Başkonsolosluğu’ndan randevu alınması yeterli olmaktadır ve randevu gününde sadece biyometri bilgileri alınıp mülakat gerçekleştirilmektedir. Online İsveç uzun süreli vize başvurularında evrak teslimi ve vize harcı ödemesi online olarak yapılmaktadır.

İsveç Başkonsolosluğu’na fiziken yapılan vize başvurularında iki farklı güne randevu oluşturulmaktadır. İlk randevu tarihinde İsveç Başkonsolosluğu’na başvuru formu ve gerekli evrakların teslimi, biyometri bilgilerinin verilmesi ile vize ücretinin ödemesi gerçekleşirilmektedir. İkinci vize randevu tarihinde ise İsveç Başkonsolosluğu’nda mülakat görüşmesi gerçekleştirilmektedir.

İsveç Vize Randevusu Esnasında Parmak İzi Alınır Mı?

Evet, İsveç vize randevusu esnasında parmak izi alınmaktadır.

İsveç vize başvurularında gerçekleşen işlemlerden birisi de biyometri bilgilerinin alınmasıdır. Güvenlik amacıyla yapılan biyometri işlemlerinde vize başvuru sahibinden parmak izi alınmaktadır. Alınan randevu tarihi geldiğinde başvuru evraklarının teslim edilmesi, vize başvuru ücretinin ödenmesi, mülakatın gerçekleştirilmesi ve İsveç vizesi parmak izi işlemleri tamamlanmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: