İsveç Vize Randevusu

İsveç Vize Randevusu ve Biyometri İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler (2024)

İsveç'e seyahat edecek yabancıların vize işlemlerini tamamlamak üzere dış temsilcilik veya yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alması gerekmektedir. 

Vize başvurusu için randevu esnasında başvuru evraklarının teslim edilmesi, biyometri bilgilerinin verilmesi ve varsa vize başvuru harcının ödenmesi gibi vize işlemleri yerine getirilmektedir.

Türkiye'den yapacağınız İsveç vize başvurusu ancak randevu işlemleri tamamlandıktan sonra değerlendirmeye alınır.

İsveç vize randevu ve takip hizmeti için: 0850 241 1868

İsveç Vize Başvurusu İçin Randevu İşlemleri

Türkiye'den yapılacak başvurularda kısa süreli İsveç vizesi için Ankara, Antalya, İstanbul veya İzmir'de bulunan VFS Global vize başvuru merkezlerinden; uzun süreli İsveç vizesi için İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'ndan randevu alınması gerekmektedir. 

Aşağıdaki başlıklarda hem kısa süreli hem de uzun süreli vizeler için randevu işlemleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İsveç C Tipi (Schengen) Vize Randevusu

Turizm, iş veya aile ziyareti gibi amaçlar için düzenlenen kısa süreli İsveç vize başvurusu için randevu Ankara, Antalya, İstanbul veya İzmir'de bulunan vize başvuru merkezlerinden oluşturulmalıdır.

VFS Global internet sitesinden online olarak C tipi İsveç vizesi için randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir.

VFS Global online randevu sistemine giriş ekranı aşağıdaki gibidir.

Ekran Resmi 2023-07-06 01.41.59.png

Online randevu sistemini kullanabilmek için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Hesabınız yoksa "Bir Hesabım Yok" üzerine tıklayarak e-posta adresi ve telefon numaranız ile yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

Ekran Resmi 2023-07-06 01.42.51.png

Randevu sistemine giriş yaptıktan sonra "Yeni Rezervasyon Başlat" üzerine tıklayın. 

Ekran Resmi 2023-07-06 01.43.50.png

Randevu oluşturacağınız vize merkezini ve başvuru yapacağınız vize türünü seçin ve daha sonra formu doldurun.

Ekran Resmi 2023-07-06 01.44.14.png

Kimlik ve pasaport bilgilerini girme işlemi tamamlandıktan sonra açılan ekrandan randevu için uygun olan bir gün ve saat seçerek randevunuzu oluşturun.

Ekran Resmi 2023-07-06 01.44.45.png


Randevunuzu oluşturduktan sonra bir randevu onay e-postası alacaksınız.

İsveç D Tipi (Ulusal) Vize Randevusu

Eğitim, çalışma veya aile birleşimi gibi amaçlar için düzenlenen uzun süreli İsveç vizesi için randevu İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'ndan oluşturulmalıdır. 

D tipi İsveç vizesi başvurunuzu İsveç Göçmenlik Bürosu'nun internet sitesi üzerinden online olarak ya da doğrudan İsveç İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile fiziken yapabilirsiniz.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'nun online yapılan başvurularda bir defa; fiziken yapılan başvurularda ise iki defa ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Online yapılan uzun süreli İsveç vizesi başvurularında vize talebinin işleme alınmasını takiben konsolosluktan randevu oluşturmanız gerektiğine dair İsveç Göçmenlik Bürosu'nun gönderdiği e-postadan sonra mülakat ve biyometri bilgilerinin toplanması için randevu oluşturmalısınız.

Fiziken yapılacak uzun süreli İsveç vizesi başvurularında ilk olarak ön hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra, vize başvurusunda bulunmak için başvurunuz işleme alındıktan sonra İsveç Göçmenlik Bürosu'nun gönderdiği e-postadan sonra mülakat için randevu oluşturmalısınız.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'ndan randevu oluşturmak için İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'nun internet sitesine gidin. Menüden "Book An Appointment" üzerine tıklayın. 

Ekran Resmi 2023-07-06 01.47.22.png

Daha sonra açılan sayfada randevu formu doldurun.

Ekran Resmi 2023-07-06 01.47.44.png


Randevu formunu doldurduktan sonra İsveç İstanbul Başkonsolosluğu formda belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileri üzerinden sizinle iletişime geçecektir.

İstanbul'daki İsveç Başkonsolosluğu talebinizi aldıktan sonra, başvuruda beyan ettiğiniz e-posta adresine en kısa sürede cevap verilir; genellikle cevabın gelmesi 1 haftayı bulabilir. Birden çok kez randevu formunu doldurmamanız gerekir.

İsveç Vize Başvurusu İçin Biyometri İşlemleri

İsveç vize başvurusu için biyometri işlemleri; dijital bir parmak izi tarayıcısı ile başvuru sahibinin 10 parmak izinin kaydedilmesi ve dijital olarak bir fotoğraf çekiminden oluşan hızlı ve kolay bir işlemdir.

Başvuru sahiplerinin dijital fotoğraf çekimi ve Schengen vizesi için parmak izi işlemleri vize randevusunda canlı olarak tamamlanır. Tüm biyometrik veriler Vize Bilgi Sisteminde (VIS) toplanır ve kaydedilir.

İsveç Vizesi İçin Parmak İzi Muafiyeti Tanınan Durumlar

İsveç vize başvurusu için parmak izi kaydı işleminden muaf tutulan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Son 59 ay içerisinde parmak izi kaydı alınmış kişiler
 • 6 yaşından küçük çocuklar
 • Parmak izi vermesi fiziksel olarak mümkün olmayan kişiler
 • Schengen devletleri veya uluslararası organizasyonlar tarafından resmi amaçlarla davet edilen devlet başkanları ve hükümet üyeleri ile onlara eşlik eden eşleri ve resmi heyet üyeleri
 • Schengen devletleri veya uluslararası organizasyonlar tarafından resmi amaçlarla davet edilen kraliyet ailelerinin hükümdarları ve kıdemli üyeleri

İsveç Vize Randevusundan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

İsveç vize randevusundan önce aşağıda sıralanan hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Randevu saatinizden 15 dakika öncesinde randevu yerine gelmelisiniz.
 • Randevunuza şahsen gelmeniz gerekir; sizin yerinize randevuya başkasının katılması mümkün değildir.
 • Randevu yerine sadece başvuru sahibi, onların yardımcıları ve 18 yaşından küçüklerin kabul edildiğini unutmamalısınız.
 • Randevuya yanınıza başvuru formunuzun bir çıktısını ve arkalı önlü en az 2 boş sayfası bulunan pasaportunuzu almalısınız.
 • Vize başvurunuzu online yaptıysanız, size iletilen Biyometri Talimat Yazısı (BIL) çıktısını, onay formunu ve arkalı önlü boş en az 2 yaprağı bulunan geçerli pasaportunuzu randevuya getirmelisiniz.
 • Başvuracağınız vize türü için istenen tüm destekleyici belgeleri, asılları ve kopyaları olacak şekilde yanınızda bulundurmalısınız.
 • 18 yaşından küçük kişilerin, bir yetişkin eşliğinde randevuya gelmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Sık Sorulan Sorular

İsveç'e seyahat edecek danışanlarımızın Vizem.net uzmanlarına vize randevuları ilgili en sık sorduğu sorular ve yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

İsveç Ankara Büyükelçiliği'nden Vize Randevusu Alınabilir Mi?

Hayır, İsveç Ankara Büyükelçiliği’nden vize randevusu almanız mümkün değildir. Türkiye'de İsveç vize başvuruları sadece VFS Global vize başvuru merkezinden ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’ndan kabul edilir.

VFS Global İsveç Vize Başvuru Merkezleri Randevu Gün ve Saatleri Nelerdir?

VFS Global İsveç vize başvuru merkezleri için randevu gün ve saatlerini gösteren tablo aşağıda verilmiştir.

Vize MerkeziRandevu Gün ve Saatleri
AnkaraPazartesi-Cuma
08:30-12:00 ve 13:00-14:30
AntalyaPazartesi-Cuma
08:30-12:00 ve 13:00–14:30
İstanbulPazartesi-Cuma
08:30-15:00
İzmirPazartesi-Cuma
08:30-12:00 ve 13:00-14:30

İsveç Vize Randevusu Alma İşlemi Ücretli Midir?

Hayır, vize başvurunuz için randevu oluştururken ücret ödemeniz gerekmemektedir. 

Hem kısa süreli İsveç vizesi hem de uzun süreli İsveç vizesi için randevu oluşturma işlemi tamamen ücretsizdir. Vize randevusu için sizden ücret talep edecek şahışlara itibar etmeyiniz.

İsveç Vize Randevumu Nasıl Sorgularım?

VFS Global'den aldığınız randevunuzu online randevu sistemine giriş yaparak sorgulayabilirsiniz. Sorgulamak istediğiniz randevunuzu oluşturduğunuz hesabı kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'ndan aldığınız randevunuzu konsolosluk ile iletişime geçerek sorgulayabilirsiniz. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ile e-posta veya telefon yoluyla iletişime geçebilirsiniz. E-posta ile iletişime geçmek için migration.istanbul@gov.se adresine mail atmalısınız. Telefon ile randevunuzu sorgulamak istiyorsanız Pazartesi-Perşembe günleri saat 14:00-15:00 arası +90 212 334 06 00 numaralı telefondan İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Göç Birimi ile iletişime geçmelisiniz.

İsveç Vize Randevusu için İptal veya Değişiklik İşlemi Yapabilir Miyim?

İsveç vize başvurusu için VFS Global'den aldığınız randevunuzun iptal ve değişiklik işlemlerini, online randevu sistemine giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'ndan aldığınız randevunuzu ise sadece konsolosluk ile iletişime geçerek değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

İsveç Vize Randevuma Gitmezsem Ne Olur?

İsveç vize başvurusu için oluşturduğunuz randevuya gitmemeniz durumunda randevunuz iptal olmaktadır. Randevunuzun iptal olması halinde başvuru için tekrar randevu oluşturmanız gerekecektir.

İsveç Vizesi İçin Biyometri İşlemleri Ne Kadar Sürer?

İsveç vizesi için biyometri işlemi 10 ila 15 dakika arasında sürmektedir. Biyometri bilgileriniz alındıktan sonra verileriniz kontrol edilirken kısa bir süre daha beklemeniz gerekecektir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: