İsveç Öğrenci Vizesi

İsveç Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci 2024

İsveç öğrenci vizesi, İsveç’te bir eğitim kurumunda 90 günden uzun süreyle eğitim alacak öğrencilere verilen bir uzun süreli bir vize türüdür. İsveç’te lisans seviyesinde İngilizce eğitim veren 100’den fazla program, yüksek lisans derecesinde ise 1000’den fazla program bulunmaktadır.

İsveç’te eğitim almanın en çok tercih edilen nedenlerinden biri küresel iş alanlarında kariyer için büyük fırsatların olmasıdır; İsveç’te Volvo, Ikea, Electrolux ve Spotify gibi küresel anlamda çok sayıda ünlü marka bulunmaktadır. İsveç eğitim sistemi dünyanın en iyi yüksek eğitim sistemi sıralamasında 2. sırada yer almaktadır. Günümüzde yaklaşık 40.000 uluslararası öğrenci İsveç’te yükseköğretim görmektedir.

Vizem.net, 2017-2021 yılları arasında %98,1 vize onayına sahip akredite acentedir ve İsveç’e eğitim için girmek isteyen öğrencilere vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç'te Öğrenci Olmak için Kimler Vize Almalıdır?

Öğrenci vizesini İsveç’te eğitim almak isteyen ve AB, AEA ya da İsviçre haricindeki tüm üçüncü ülke vatandaşlarının alması gerekmektedir.

İsveç Öğrenci Vizesi ile İsveç'te Alınabilecek Eğitimler Nelerdir?

İsveç öğrenci vizesi ile İsveç’te alınabilecek eğitimler aşağıda verilmiştir.

 • İsveç’te dil eğitimi
 • İsveç’te lisans eğitimi
 • İsveç’te yüksek lisans
 • İsveç’te doktora eğitimi
 • İsveç’te Erasmus

İsveç Öğrenci Vizesi Şartları Nelerdir?

İsveç öğrenci vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Son 10 yıl içerisinde alınmış, vize bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerli olan ve en az 2 sayfası boş olan bir pasaporta sahip olunması
 • Seyahat amacının detaylı bir şekilde aktarılabilmesi
 • İsveç’te bir üniversiteden kabul alındığına dair bir belgenin sunulabilmesi
 • Hali hazırda bir üniversiteye kayıtlı olanların yurt dışındaki üniversiteden aldıkları belgeyi sunabilmesi
 • Ülkeye geri dönüş ve İsveç’te geçinebilmek için yeterli miktarda paraya sahip olunması (İsveç’te kalınacak her gün için 450 İsveç kronu bulunmalıdır.)
 • Acil sağlık sorunları ve acil tıbbi müdahaleler ile ülkeye geri dönüş gibi ortaya çıkabilecek masrafların tamamını karşılayan bir 30.000 euro değerinde ve tüm Schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırılması
 • Vize bitmeden önce Schengen bölgesinden ve İsveç’ten çıkış yapılacağının kanıtlanması

Genelde İsveç’te okuyarak oturum hakkı kazanmak için, tam zamanlı bir eğitim programına kabul edilmiş olmak, eğitim süresi boyunca maddi olarak geçinebilecek finansal imkana ve geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir; alınacak eğitim türüne bağlı olarak şartlar değişkenlik gösterebilmektedir. kişilerin İsveç’e gelmeden oturum izni için işlemleri tamamlamış olması gereklidir.

İsveç Öğrenci Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç öğrenci vize başvurusunu genellikle başvuru sahipleri online olarak yapmaktadır. Online başvuru yapmanın dışında İsveç İstanbul Başkonsolosluğundan fiziken başvuru yapmak mümkündür, ancak fiziken konsolosluğa yapılan başvurunun sonuçlanma süresi 3 ile 4 ay kadar uzayabilmektedir.

İsveç vize başvuruları Vizem.net aracılığı ile yapıldığında danışmanlık hizmeti kapsamında online evrak yükleme işlemi, vize için gerekli evrakların kontrolü, belgelerin taranması, uygun formata dönüştürülmesi ve başvuru sistemine yüklenme işlemleri Vizem.net’in uzman danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İsveç Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsveç öğrenci vizesi için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • İsveç öğrenci vizesi başvuru formu: Vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: En az 2 sayfası boş olan, son 10 yıl içerisinde alınan ve vize bitiminden sonra 6 ay daha geçerli olan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 35 mm x 45 mm ölçülerinde, 6 aydan eski olmayan, arka planı beyaz olan, yüzün net bir şekilde göründüğü 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize süresince geçerli olan ve tüm Schengen üyesi ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: İsveç’te kalınacak süre boyunca geçimin rahat bir şekilde sağlanabileceğini gösteren banka hesap dökümü gibi maddi yeterlilik kanıtı sunulmalıdır.
 • Kimlik kartı: Başvuru sahibi ilgili vize görevlisine kimlik kartını sunmalıdır.
 • Vize harcı dekontu: Vize harcının ödendiğini gösteren dekont sunulmalıdır.
 • Kabul mektubu: İsveç’te eğitim görülecek okuldan kabul alındığına dair kabul mektubu ibraz edilmelidir.

İsveç Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç öğrenci vizesi için başvuru formunun doldurulması başvuru yapılan yere göre değişkenlik göstermektedir. Online başvuru yapılması durumunda internet üzerinden başvuru formu doldurulurken, İsveç İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapılması durumunda ise başvuru formu elle ya da bilgisayarda doldurularak imzalanmalıdır.

İsveç vize başvuru formunda başvuru türü, başvuru sahibinin adı, soyadı, milliyeti, doğum tarihi ve yeri, medeni hali, e-mail adresi, pasaport detayları, Türkiye’deki adresi, İsveç’te kalacağı adres, daha önce İsveç’i ya da Schengen ülkeleri ziyaret edip etmediği, önceki işi ya da eğitim hayatı, İsveç’te planlanan eğitim, gelecek planları ve finansal durum gibi bilgiler istenmektedir. Başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi için İsveç vize başvuru formu hiçbir eksik bölüm ve bilgi bırakılmadan doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

İsveç vize başvuru formunun ilk sayfasının görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
İsveç Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Öğrenci Vizesi için İsveç Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Öğrenci vizesi için başvuru sahiplerinin İsveç seyahat sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası ölüm durumu ya da tıbbi nedenlerden dolayı ülkeye dönüş yapmak veya İsveç’te acil tedavi, tıbbi müdahale gibi nedenler ile ortaya çıkabilecek tüm masrafları karşılamalıdır. Sigorta İsveç’te kalındığı sürece ve tüm Schengen ülkelerde geçerli olmalıdır; en az 30.000 euro teminatlı yaptırılması gerekmektedir. Vize başvurusu yapılırken, seyahat sağlık sigortası yaptırıldığına dair kanıt olarak poliçe sunulmalıdır. Ülkeye giriş kontrol noktalarında gösterilmesi gerekebileceği için yolculuk esnasında seyahat sağlık sigortasının kişinin yanında bulundurulması gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi için İsveç Konsolosluğu'ndan Randevu Nasıl Alınır?

Öğrenci vizesi için İsveç Konsolosluğundan fiziken başvurunun yapılması durumunda ilk olarak evrak teslimi ve daha sonra mülakat için olmak üzere 2 kere randevu almak gerekmektedir, online başvuru yapacakların ise yalnızca mülakat için tek bir randevu almaları yeterli olmaktadır.

Online ya da fiziken öğrenci vize başvurusu yapıldıktan sonra, İsveç Göçmen Dairesi başvuru için evrakları kontrol eder ve eksiklik olmaması durumunda başvuru sahibine randevu oluşturması gerektiğini belirtir. Başvuru sahipleri mülakat için mail aldıktan sonra vize randevusu alabilmektedir.

Randevu almak için İsveç İstanbul Başkonsolosluğunun internet sitesinde randevu formu doldurulmalıdır; randevu formunda başvuru türü, isim, soyisim, doğum tarihi, milliyet, cinsiyet, doğum yeri ve ikamet edilen yer bilgileri yer almaktadır.

Öğrenci vizesi için randevu alma ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

Öğrenci Vizesi için İsveç Konsolosluğu'ndan Randevu Nasıl Alınır?
Öğrenci Vizesi için İsveç Konsolosluğu'ndan Randevu Nasıl Alınır?

İsveç Öğrenci Vizesi Ne Kadardır?

İsveç öğrenci vizesi ücreti yetişkinler için 2.660 TL, 18 yaşın altındaki çocuklar için 1.330 TL’dir ve bu ücretler 8 Ağustos 2022 için geçerlidir.

2022 yılı için İsveç öğrenci vizesi başvuru masrafları; vize başvuru harcı, form doldurma, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme hizmeti, online evrak yükleme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 245 euro tutmaktadır.

İsveç Öğrenci Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

İsveç öğrenci vize ücreti online başvuru yapılması durumunda kredi kartı ya da banka kartı ile ödenmektedir. İstanbul Konsolosluğuna başvurulması durumunda ise nakit ya da kredi/ banka kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

Kimler İsveç Öğrenci Vizesi için Başvuru Harcından Muaftır?

Erasmus ya da UNICEF gibi uluslararası veya Sida’dan ya da başka bir ulusal İsveç organizasyonundan burs alan uluslararası öğrenciler, İsveç öğrenci vizesi başvuru harcından muaftır.

İsveç Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İsveç öğrenci vizesinin çıkma süresi başvuru şekline ve başvuru sahibinin durumuna göre farklılık göstermektedir. Online yapılan öğrenci vize başvurularının %75’i 3 ay içerisinde, fiziken yapılan başvuruların ise %75’i 8 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

İsveç Eğitim Vizesi Red Nedenleri Nelerdir?

İsveç eğitim vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmamak
 • Vize evraklarında beyan edilen bilgilerin doğru olmaması
 • Seyahat amacına yönelik belgelerin doğru sunulmaması ya da eksik olması
 • Dönüş belgelerinin olmaması
 • Maddi kanıtın yetersiz olması
 • Kişinin daha önce bir ülkeden sınır dışı edilmiş olması

İsveç Öğrenci Vizesi Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Evet, İsveç öğrenci vizesi reddine itiraz edilebilmektedir. Vize reddine itiraz etmek için ret kararı bildirimi alındıktan sonra 3 hafta içerisinde İsveç Göçmen Bürosuna, yazılı itiraz dilekçesinin gönderilmesi gerekmektedir. İsveç vize reddi itiraz başvuruları idari mahkeme tarafından değerlendirilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsveç’te eğitim almak ve öğrenci vizesi ile ilgili olarak merkezimize en çok sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

İsveç'te Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

İsveç’te üniversite eğitim sistemi lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere 3 aşamadan oluşmaktadır. İsveç’te lisans düzeyinde bir programa katılabilmek için gymnasieskola adında eğitimin tamamlaması gerekmektedir; bu eğitimler 2 ya da 3 yıl sürebilmektedir. Yüksek lisans düzeyinde bir programa katılabilmek için ise 3 yıllık bir İsveç üniversite diplomasına ya da başka ülkelerin denk diplomasına sahip olunması gerekmektedir. Doktora programı için öğrencilerin 1 yıl ileri derece eğitim görmüş olması ya da en az 4 yıl tam zamanlı eğitim almış olması gerekmektedir. İsveç üniversite eğitim sisteminde İsveççe ya da İngilizce dil yeterliliğinin ispatlanması gerekebilmektedir.

İsveç'in En İyi Üniversiteleri Nelerdir?

İsveç'in En İyi Üniversiteleri Nelerdir?
İsveç'in En İyi Üniversiteleri Nelerdir?

İsveç’te lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Lund Üniversitesi
 • KTH, Kraliyet Teknoloji Enstitüsü
 • Uppsala Üniversitesi
 • Chalmers Teknoloji Üniversitesi
 • Stockholm Üniversitesi

İsveç eğitim alanında en iyi ülkeler arasında yer almaktadır; özellikle İsveç üniversiteleri arasında yer alan Lund Üniversitesi dünyanın en iyi 78. üniversitesidir.

İsveç'te Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

İsveç’te üniversite eğitimi almanın avantajları arasında en başta, İsveç’teki üniversitelerin dünya çapında bilinmesi ve dünya standartlarında eğitim sistemine sahip olması yer almaktadır. Bir öğrencinin Stockholm Üniversitesi gibi büyük ve iyi bir üniversiteden mezun olması kariyer hayatına büyük katkı sağlamaktadır.

Öğrencilik hayatının aktif geçirilmesi, öğrencilerin sosyalleşmesinin kolaylığı, dil engelinin olmaması, ülkenin konumunun avantajı ve ülkenin doğal güzellikleri, İsveç yaşam tarzı ve Vikingler gibi zengin bir tarihe sahip olması, öğrencilerin İsveç’te eğitim almalarının avantajları arasında yer almaktadır.

İsveç uluslararası ticarete ev sahipliği yaptığı için ülkede iş ve staj anlamında öğrencilere birçok farklı alanda fırsat verilmektedir.

İsveç'te Öğrencilerin Yaşam Masrafları Nasıldır?

İsveç’te öğrencilerin yaşam masrafları yüksek olabilmektedir. İsveç pahalı bir ülke olduğu için öğrencilerin masrafları genellikle Avrupa’daki birçok ülkeye göre daha yüksektir.

İsveç’te bir öğrencinin aylık ortalama gideri yaşanılan şehre göre değişse de genel olarak 818 euro, yani yaklaşık 14.800 TL’dir. Yemek gideri aylık 190 euro, yani yaklaşık 3.500 TL;, konaklama gideri 414 euro, yani 7.500 TL; ulaşım gideri ise 55 euro, yani yaklaşık 1.000 TL tutmaktadır.

İsveç’te üniversite dönem ücretleri bölümlere göre değişmektedir. MBA programları yıllık ortalama 31.000 euro, yani yaklaşık 566.000 TL; mimarlık ve tasarım bölümleri yıllık ortalama 28.000 euro, yani yaklaşık 510.000 TL; sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanındaki programlar yıllık ortalama 10.500 euro, yani yaklaşık 184.000 TL ve doğa bilimleri alanlarındaki programlar yıllık ortalama 13.800 euro, yani yaklaşık 252.000 TL olarak ücretlendirilmektedir. Eğitim programı ücretleri ile birlikte İsveç’te yaşam masrafları bir araya geldiğinde, İsveç öğrenciler için pahalı bir ülke olmaktadır.

Uluslararası Öğrenciler İsveç'te Çalışabilir Mi?

İsveç uluslararası öğrencilere İsveç’te okurken çalışma hakkı vermektedir. Öğrencilerin eğitim esnasında çalışmaları için herhangi saat kısıtlaması bulunmamaktadır, ancak öğrencilerin haftada yaklaşık 40 saat süreyle derse girmesi, sınavlarına çalışması veya projelerini tamamlaması beklendiği unutulmamalıdır.

AB ya da EEA ülkelerinden olan öğrenciler okulları sonrasında iş aramak için İsveç’te kalabilmektedir. AB ya da EEA dışından gelenlerin ise mezuniyetten sonra iş aramak üzere İsveç’te 12 ay kalabilmek için Göç Kuruluna başvuru yapması gerekmektedir.

Erasmus Eğitimi için İsveç Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Erasmus eğitimi kapsamında İsveç öğrenci vizesi alabilmek için İsveç’te bir Erasmus programına başvurmak ve programdan kabul almak gerekmektedir.

İsveç’te Erasmus programına katılım sağlamak için öğrenci vizesi alırken gerekli belgelerin hazırlanması ve Göç Kuruluna sunulması gerekmektedir. Göç Kurulu İsveç Erasmus vizesi için karar verdikten sonra başvuru sahibini mail ile bilgilendirmektedir.

İsveç'teki En İyi Dil Okulları Hangileridir?

İsveç’teki en iyi dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Settle Into Stockholm
 • Berlitz Language Services
 • Swedish for Professionals
 • Hello Sweden Language Courses
 • Belirtz International
 • İnlingo
 • German school in Stockholm
 • The London school of English
 • Bee Swedish
 • Stockholm language academy

İsveç’te üniversite eğitimi dışında, dil okulu eğitimlerine katılmak da mümkündür. İsveç dil okulları bünyesinde uzun süreli eğitimi almak isteyen öğrenciler, İsveç öğrenci vizesine başvurabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: