İsveç Vize Reddi

İsveç Vize Reddi Nedenleri ve İtiraz Süreci 2024

Vize reddi, vatandaşı olunmayan bir ülkeye seyahat etmek için vize başvurusunda bulunan kişiye onay verilmemesi durumudur.

Vize başvurularının reddedilme sebepleri; genellikle eksik veya yanlış evrak sunulmasına, zamanında başvuru yapılmamasına, vize şartlarının sağlanmamasına, finansal yeterliliğin kanıtlanamamasına veya başvuru sahibinin vize bitiminden sonra ülkede illegal olarak yaşama niyetinin bulunmasından şüphelenilmesine dayandırılmaktadır.

İsveç Krallığı, Schengen Anlaşması'na taraf ülkelerden biridir ve son günlerde Türk vatandaşları tarafından yapılan Schengen vizesi başvurularında ret oranı artmaktadır. İsveç vize başvurusu reddedilen kişiler, ret sonucuna itiraz edebilmekte ya da tekrar başvuru yapabilmektedir.

İsveç için yapılan vize başvurularının olumlu sonuçlanması için başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması ve başvuru sürecinin doğru yürütülmesi önem taşıdığından, danışmanlık hizmeti alınması tavsiye edilmektedir.

Türkiye'nin vize onay oranı en yüksek akredite vize merkezi olan Vizem.net İsveç vize başvurusu reddilen kişilere itiraz ve ikinci başvuru sürecinde danışmanlık hizmeti vermektedir. İsveç vize reddi almış kişilerin Vizem.net danışmanlığında yaptıkları ikinci başvurularında vize onaylanma oranı %81,6 olup bu oran Türkiye'deki en yüksek onay oranıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Vizesi Ret Oranları Nasıldır?

İsveç, en çok vize reddi veren Schengen ülkesidir. 2021 Cntraveller verilerine göre İsveç, 22.260 vize başvurusunun %30,6’sını reddetmiştir.

Türkiye’den yapılan İsveç vize başvurularının yıllara göre ret oranı aşağıda tablolanmıştır.

YılBaşvuru sayısıReddedilen başvuru sayısıRet oranı
201713.4061.423%10,21
201812.8851.699%11,26
201911.8802.380%17,60
20206.1411.702%28,79
20214.694834%19,22

İsveç Vizesi Ret Kararı Kim Tarafından Verilmektedir?

İsveç vize ret kararı, vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahip İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından verilmektedir.

İsveç Vize Başvurusunun Reddedildiği Nasıl Öğrenilir?

VFS Global ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'ndan yapılan İsveç vize başvurusunun reddedildiği, başvuru sahibine pasaport iadesi yapıldığında öğrenilmektedir.

VFS Global’den yapılan vize sorgulama esnasında sadece başvurunun hangi aşamada olduğu öğrenilebilmektedir ve vize sonuçlandığında mail yoluyla vizenin sonuçlandığı bilgisi iletilmektedir.

İsveç vize başvurusu ret ile sonuçlanan başvuru sahiplerinin pasaportunda vize stickerı bulunmamaktadır ve başvuru sahibine vize reddinin sebebini gösteren form iletilmektedir.

İsveç Vize Reddi Formu Nedir?

İsveç vize reddi formu, İsveç'in de dahil olduğu Schengen ülkelerinin vize reddi bildiriminde ortak olarak kullandığı, 11 maddeden oluşan ve en sık 2, 3, 6, 8 ve 9. maddeler gerekçe gösterilerek vize ret kararı verilen form türüdür.

İsveç Vize Reddi Formu Nedir?
İsveç Vize Reddi Formu Nedir?

İsveç Vize Reddi Nedenleri Nelerdir?

İsveç vize reddi nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Sahte, gerçek olmayan ya da tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmesi vize reddi sebebi olabilmektedir.
 • Kalış amacının gerekçelendirilmemesi vize reddi sebebi olabilmektedir.
 • Planlanan kalış süresi ve menşe ülkeye dönüş için yeterli geçim kaynağına dair kanıt sunulamaması, transit geçiş yapılması halinde üçüncü bir ülkeye transit geçiş için yeterli geçim kaynağına dair kanıt sunulamaması veya geçim kaynaklarının yasa dışı yollarla elde edilmiş olması vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilmektedir.
 • Başvuru sahibinin halihazırda 180 günlük süre içinde İsveç veya diğer Schengen bölgesi topraklarında 90 gün kalmış olması durumunda vize başvurusu reddedilmektedir.
 • Schengen Bilgi Sistemi kayıtlarında başvuru sahibinin adli sicilinde suç tespit edilmesi halinde vize başvurusu reddedilmektedir.
 • Başvuru sahibinin kamu politikası, iç güvenlik, halk sağlığı veya uluslararası ilişkiler için bir tehdit olarak görülmesi halinde vize reddi alınabilmektedir.
 • Başvuru sahibinin yeterli ve geçerli bir seyahat sağlık sigortasına sahip olduğuna dair kanıt sunulmaması halinde vize reddi alınabilmektedir.
 • Başvuru sahibi tarafından sunulan belgelerde seyahat amacının yeterli bir biçimde açıklanmamış olması veya seyahat planının eksik olması vize reddi sebebi olabilmektedir.
 • Başvuru sahibinin vizenin sona ermesinden önce İsveç topraklarını terk etme niyetinin tespit edilememesi durumunda vize reddi verilebilmektedir.
 • Sınırda vize başvurusu yapan başvuru sahiplerinin sınırda başvuru hakkına sahip olmaması durumunda vize reddi verilebilmektedir.
 • Başvuru sahibinin vize için iptal talep etmesi durumunda vize reddedilmektedir.

İsveç Vize Reddi 1. Madde Nedir?

İsveç vize reddi 1. madde; sahte, gerçek olmayan ya da tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmesi durumunda başvuru sahibine vize reddi verilmesine yol açan maddedir.

İsveç vize reddi 1. maddeden ret almamak için; başvuru sahibinin özel durumuna uygun olan tüm destekleyici evrakları (çalışan için maaş bordrosu, emekli için emeklilik belgesi vb.) eksiksiz sunması, noter onayı veya ıslak imza isteyen belgeleri eksiksiz hazırlaması ve gerekli evrakları tahrif edilmiş halde sunmaması gerekmektedir.

İsveç vize reddi 1. maddeden ret alan başvuru sahipleri; tahrif edilmiş belge sunması halinde yeni belge çıkardıktan ve noter onayı veya ıslak imza isteyen belgeleri imzasız veya onaysız sunması halinde onaylatıp imzaladıktan sonra itiraz edebilmektedir.

İsveç Vize Reddi 2. Madde Nedir?

İsveç vize reddi 2. madde, kalış amacının gerekçelendirilmemesi durumunda vize reddi verilmesine yol açan maddedir.

İsveç vize reddi 2. maddeden ret almamak için, seyahat amacını detaylı açıklayan bir seyahat planı sunulması ve ziyaret edilecek organizasyonlar bulunması halinde davetiye veya biletlerinin eklenmesi gerekmektedir.

İsveç vize reddi 2. maddeden ret alan başvuru sahipleri, seyahat planını tekrar yazarak detaylandırdıktan ve eksik davetiye veya biletleri ekledikten sonra itiraz edebilmektedir.

İsveç Vize Reddi 3. Madde Nedir?

İsveç vize reddi 3. madde, planlanan kalış süresi ve menşe ülkeye dönüş için yeterli geçim kaynağına dair kanıt sunulamaması, transit geçiş yapılması halinde üçüncü bir ülkeye transit geçiş için yeterli geçim kaynağına dair kanıt sunulamaması veya geçim kaynaklarının yasa dışı yollarla elde edilmiş olması durumunda vize reddi verilmesine yol açan maddedir.

İsveç vize reddi 3. maddeden ret almamak için; banka hesap dökümü, tapu, kira, gelir belgesi gibi finansal yeterliliği kanıtlayıcı belgeler sunması gerekmektedir.

İsveç vize reddi 3. maddeden ret alan başvuru sahipleri, gelirinin yeterli düzeyde olduğunu kanıtlamak için ek gelir evrakları sunarak itiraz edebilmektedir.

İsveç Vize Reddi 4. Madde Nedir?

İsveç vize reddi 4. madde, halihazırda mevcut 180 günlük süre içinde Schengen bölgesi topraklarında 90 gün kalınmış olması durumunda vize reddi verilmesine yol açan maddedir.

İsveç vize reddi 4. maddeden ret almamak için, Schengen bölgesi süre sınırının geçilmemesi gerekmektedir.

İsveç Vize Reddi 5. Madde Nedir?

İsveç vize reddi 5. madde, Schengen Bilgi Sistemi (VIS) kayıtlarında bir veya birden çok üye devletin başvuru sahibi hakkında giriş yasağı kaydetmesi veya ulusal güvenlik ya da kamu sağlığı açısından tehlike oluşturduğuna kanaat getirmesi sonucu kişiye deport vermesine dayanan maddedir.

İsveç vize reddi 5. maddeden ret almamak için, herhangi bir suç işlenmemesi ve herhangi bir Schengen ülkesinden deport edilmemesi gerekmektedir.

İsveç Vize Reddi 6. Madde Nedir?

İsveç vize reddi 6. madde, başvuru sahibinin kamu politikası, iç güvenlik, halk sağlığı veya uluslararası ilişkiler için bir tehdit olarak görülmesi halinde vize reddi verilmesine yol açan maddedir.

İsveç vize reddi 6. maddeden ret almamak için, sahte veya uyuşmayan belgeler sunulmaması ve çelişkili beyanlarda bulunulmaması gerekmektedir.

İsveç Vize Reddi 7. Madde Nedir?

İsveç vize reddi 7. madde, yeterli ve geçerli bir seyahat sağlık sigortasına sahip olunduğuna dair kanıt sunulamaması halinde vize reddi verilmesine yol açan maddedir.

İsveç vize reddi 7. maddeden ret almamak için; tüm Schengen ülkeleri için geçerliliği bulunan ve olası bir kaza durumunda, ayakta veya yatakta bütün tedavi masraflarına ek olarak hastalık ve ölüm halinde ülkeye dönüş masraflarını kapsayan en az 30.000 euro teminatlı İsveç sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.

2022 yılında Vizem.net danışmanlığında yapılan İsveç vize başvuruları için tam kapsamlı Schengen seyahat sağlık sigortaları en iyi fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Vize Reddi 8. Madde Nedir?

İsveç vize reddi 8. madde, güvenilir bilgiler sunulmaması halinde vize reddine yol açan maddedir.

İsveç vize reddi 8. maddeden ret almamak için, kalış amacı ve koşullarına ilişkin sunulan bilgilerin güvenilir olması gerekmektedir.

İsveç vize reddi 8. maddeden ret alan kişiler, kalış amacı ve koşullarına ilişkin sunduğu bilgeleri destekleyen evraklar sunarak vize reddine itiraz edebilmektedir.

İsveç Vize Reddi 9. Madde Nedir?

İsveç vize reddi 9. madde, vizenin sona ermesinden önce İsveç topraklarını terk etme niyetinin tespit edilememesi durumunda vize reddine yol açan maddedir. İsveç, başvuru sahibinin illegal olarak ülkede yaşamaya başlayacağını düşünmesi halinde kişiye ret vermektedir.

İsveç vize reddi 9. maddeden ret almamak için, başvuru sahibinin vize bitmeden ülkesine dönmek için güçlü sebepleri (sözleşmeli iş, eş ve çocuklar vb.) bulunduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

İsveç vize reddi 9. maddeden ret alan kişiler, ülkeye bağlılığı kanıtlayan destekleyici evraklar sunarak vize reddine itiraz edebilmektedir.

İsveç Vize Reddi 10. Madde Nedir?

İsveç vize reddi 10. madde, sınırda vize başvurusu yapan kişinin bu hakka sahip olmaması durumunda vize reddine yol açan maddedir. İsveç’in, sınırda vize verdiği ülkelerin vatandaşı veya oturma izni sahibi olmayan kişilerin sınırda vize başvurusu yapması halinde kişiye ret verilmektedir.

İsveç vize reddi 10. maddeden ret almamak için İsveç’in sınırda vize verdiği ülkeler listesinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

İsveç Vize Reddi 11. Madde Nedir?

İsveç vize reddi 11. madde, başvuru sahibinin vize başvurusunun iptalini talep etmesi durumunda vize reddine yol açan maddedir.

İsveç vize reddi 11. maddeden ret alan başvuru sahipleri itiraz edememektedir.

İsveç Vize Reddi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

İsveç vize reddi durumunda itiraz edilebilmekte veya yeniden vize başvurusu yapılabilmektedir.

İsveç Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İsveç vize reddine itiraz etmek için, ret kararı alındıktan sonraki 3 hafta içerisinde; konsolosluğa hitap eden resmi bir dille, İsveççe veya İngilizce olarak bir itiraz mektubu yazılması, imzalanması, başvuru eksik evrak sebebiyle reddedilmişse eksik evrakın eklenmesi ve konsolosluğa posta yoluyla iletilmesi gerekmektedir.

İsveç Vize Red İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İsveç vize red itiraz dilekçesi; dilekçe sahibinin adı ve soyadı, doğum tarihi ve yeri, pasaport numarası ve ikamet adresi gibi kişisel bilgiler, başvurunun reddedildiği tarih, vize ret mektubunda belirtilen vize vermeme nedeni, Schengen vize reddine neden itiraz edildiği ve başvurunun reddine ilişkin kararın neden hatalı olduğunu belirterek yazılmalı ve imzalanmalıdır.

İsveç vize red itiraz dilekçesi yazılırken Schengen vize itiraz dilekçesi kuralları gereğince; resmi bir dil kullanılmasına, konsolosluğa hitap edilmesine, İsveççe veya İngilizce kullanılmasına ve mektubun ne çok uzun ne çok kısa olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

İsveç Vize Red İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?
İsveç Vize Red İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İsveç Vize Reddinden Sonra Tekrar Başvuru Nasıl Yapılır?

İsveç vize reddinden sonra tekrar başvuru yapmak için ret gerekçelerinin incelenip ortadan kaldırılması ve başvuru yapılması gerekmektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan ikinci İsveç vizesi başvuruları için öncelikle ilk başvurunun reddedilme sebebi değerlendirilmekte, ardından ret nedenlerinin ortadan kaldırılabildiği durumlarda yeni başvuru vize uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Vize Reddi Alan Kişilere İsveç Vize Ücreti İade Edilir Mi?

Hayır, vize reddi alan kişilere İsveç vize ücreti iade edilmemektedir.

Yapılan başvurularda İsveç vize harcı ve vize başvuru merkezi servis ücreti iade edilmemektedir fakat Vizem.net danışmanlığında yapılan İsveç vizesi başvurularında vize reddi alınması durumunda belirli vize türleri için danışmanlık ücreti %80 oranında iade edilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: