İsveç Çalışma Vizesi

İsveç Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni Başvuru Süreci (2024)

İsveç çalışma vizesi, geçerli olduğu süre boyunca hamiline İsveç’te çalışma hakkı tanıyan bir vize türüdür. Uzun süreli (D tipi) İsveç vizesi türlerinden biri olan İsveç çalışma vizesi, hamiline 90 günden uzun bir süre boyunca İsveç'te yaşama ve çalışma hakkı vermektedir.

İsveç çalışma vizesi başvurusu, İsveç’te faaliyet gösteren bir işverenden iş teklifi almış ve iş sözleşmesi imzalamış kişiler tarafından yapılabilmektedir. İsveç tarafından uygulanan vize politikası dahilinde farklı meslekler için farklı çalışma vizesi türleri bulunmaktadır. Sanatçılar, çiftçiler, meyve toplayıcıları, araştırmacılar, sporcular ve antrenörler gibi farklı meslek gruplarının farklı İsveç çalışma vizesi türüne başvuruda bulunup İsveç çalışma izni almaları gerekir.

Türkiye'nin en yüksek vize onay oranına sahip akredite acentesi olan Vizem.net İsveç'ten iş teklifi alan kişilere çalışma vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Çalışma Vizesi Şartları Nelerdir?

İsveç çalışma izni başvurusu için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç’te faaliyet gösteren bir işveren ile başvuru sahibi arasında imzalanmış iş sözleşmesinin çalışma izni başvurusu için ibraz edilmesi gerekir. Başvuru işlemleri için ibraz edilecek olan iş sözleşmesinin İngilizce ya da İsveççe dillerinden birinde olmaması durumunda, orijinal belge ile çevirisinin de ibraz edilmesi gerekir.
 • İsveç çalışma izni başvuru sahibinin geçerli bir pasaporta sahip olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin girdiği işin niteliklerinin İsveç’te uygulanan standartlara uygun olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin İsveç’te alacağı maaşın ülkede söz konusu sektör için uygulanan maaş tutarları ile uyumlu olması gerekir.
 • İsveç çalışma izni başvuru sahibinin İsveç’te çalışacağı işten geçimini sağlamaya yetecek kadar kazanç elde etmesi gerekir. Çalışma izni başvurusunda yeterlilik koşulunu sağlayabilmek için, kişilerin aylık düzende en az 13.000 İsveç kronu maaş almaları gerekir.
 • Başvuru sahibi kişi için İsveç’te birlikte çalışacağı işveren tarafından; sağlık, çalışma, emeklilik ve hayat gibi konuları kapsayıcı bir sigorta yaptırılması gerekir.

İsveç Çalışma İzni Vizesi Nasıl Alınır?

İsveç çalışma izni vizesi, https://www.migrationsverket.se adresi üzerinden online olarak ya da İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'na fiziken müracaat ederek alınır. İsveç çalışma izni başvurusu online olarak yapıldığında daha hızlı sonuçlanmaktadır.

İsveç çalışma izni vizesi için her iki başvuru yöntemi de aşağıdaki başlıklarda açıklanacaktır.

Online İsveç Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online İsveç çalışma vizesi başvurusu, https://www.migrationsverket.se web adresi üzerinden online olarak yapılır. İsveç çalışma vizesi başvuru işlemleri için öncelikle kişinin İsveç’te faaliyet gösteren işvereni tarafından başvuru işlemlerinin başlatılması gerekir. İşveren tarafından başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için başvuru sahibinin; adı, doğum tarihi, vatandaşlık bilgisi, eğitim bilgileri ve mail adresi bilgileri gerekir.

İşveren kişi tarafından İsveç çalışma vizesi başvurusunun başlatılmasının ardından gerekli başvuru evraklarının eksiksiz bir biçimde başvuru sahibi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Gerekli İsveç çalışma vizesi başvuru evraklarını hazırlayan kişilerin, online sistem üzerinden yönergeleri takip ederek belgeleri sisteme yüklemeleri ve kredi kartı ile vize harcını ödemeleri gerekir. Vize harcı ödeme işlemlerinin yapılması ile online İsveç çalışma vizesi başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Konsolosluktan İsveç Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konsolosluktan İsveç çalışma vizesi başvurusu, başvuru sahibinin fiziken İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’na müracaat etmesi yolu ile yapılır. Konsolosluk üzerinden İsveç çalışma vizesi başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle gerekli evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir.

Gerekli İsveç çalışma vizesi evraklarının hazırlanmasının ardından kişilerin gerekli evraklar ve doldurulmuş İsveç çalışma vizesi başvuru formu ile ilgili dış temsilciliğe randevu alarak müracaat etmeleri gerekir. İsveç çalışma vizesi başvurusu için evrakların ilgili kişilere teslim edilmesi ve vize harcı ödemesinin yapılmasının ardından vize başvuru işlemleri tamamlanmakta ve başvuru değerlendirme sürecine alınmaktadır.

İsveç Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait pasaportta; kişisel bilgilerin, fotoğrafın, imzanın, pasaport numarasının, pasaportun verildiği ülkenin, pasaportun geçerlilik süresinin, kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfadaki barkodun ve kişinin kendi ülkesi dışında bir ülkede yaşama izni olup olmadığını gösteren sayfaların fotokopilerinin çalışma vizesi başvurusu için ibraz edilmesi gerekir.
 • İsveç çalışma vizesi başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından doğru bilgiler kullanılarak eksiksiz bir biçimde doldurulması gereken İsveç çalışma vizesi başvuru formu imzalı bir biçimde vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluk ölçülerine sahip, açık renkli fonlu, kişinin doğrudan kameraya baktığı ve rötuşu bulunmayan 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Söz konusu İsveç seyahatinin tamamı süresince geçerli, en az 30.000 euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olacak biçimde düzenlenmiş bir seyahat sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • İş sözleşmesi: Vize başvuru sahibi ile İsveç’te faaliyet gösteren bir işveren arasında imzalanmış iş sözleşmesi belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vekaletname: İsveç çalışma vizesi başvuru işlemlerinin başvuru sahibi adına bir avukat tarafından yürütüldüğü durumlar için vekaletname belgesinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Vize harcı: İsveç çalışma vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için vize harcının ödenmesi gerekmektedir.
 • İşveren onayı: Çalışma vizesi başvuru işlemlerinin başlaması için İsveç’te faaliyet gösteren işveren tarafından onay verilmesi gerekmektedir. İşveren onayı işlemleri için; başvuru sahibinin adı, doğum tarihi, vatandaşlık bilgileri, eğitim bilgileri ve e-posta adresi bilgilerinin verilmesi gerekir.

İsveç Çalışma Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç çalışma vizesi başvuru formu, online olarak yapılacak başvurular için https://www.migrationsverket.se adresinden çevrimci olarak ve ilgili konsolosluk aracılığı ile yapılacak başvurular için elle ya da bilgisayarda doldurulur. İsveç çalışma vizesi başvuru formunun imzalanmış bir biçimde ibraz edilmesi gerekir.

İsveç çalışma vizesi başvuru formu içerisinde yer alan; başvuru sahibinin pasaport bilgileri, kişisel bilgileri, çalışma ve meslek durumu, iletişim bilgileri, ikametgah bilgileri, İsveç seyahatinin tarihleri, vize başvuru nedeni, İsveç’te konaklanacak yerin adresi, aile bireylerine ait bilgiler, finansal yeterlilik durumu ile ilişkili bilgiler, kişinin daha önce İsveç’te bulunup bulunmaması, İsveç’te çalışılacak işe dair bilgiler ve eğitim bilgileri gibi bilgilerin eksiksiz bir biçimde doğru olarak doldurulması gerekmektedir.

İsveç çalışma vizesi başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç Çalışma Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
İsveç Çalışma Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç Çalışma Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç çalışma vizesi randevusu, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'nun internet sitesi üzerinden alınır. İsveç çalışma vizesi başvurusu için randevu işlemleri, ilgili web sitesi üzerinden randevu formu doldurularak alınabilmektedir. Randevu alma işlemleri için; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, ikametgah bilgileri, başvuruda bulunulan vize türü ve iletişim bilgileri gibi bilgilerin doldurulması gerekir.

İsveç çalışma vizesi online randevu alma ekranına ait görsel aşağıda verilmiştir.

İsveç Çalışma Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?
İsveç Çalışma Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç Çalışma Vize Başvurusu için Randevu Ne Zaman Alınmalıdır?

İsveç çalışma vizesi için randevunun alınması gereken zaman başvuru yöntemine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Konsolosluk üzerinden İsveç çalışma vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin; ilki evrakların teslimi ve vize ücretinin ödenmesi için ikincisi de vize mülakatı için olmak üzere iki kez randevu almaları gerekir. Online İsveç çalışma vizesi başvurusu yapan kişilerin yalnızca bir kez mülakat için randevu alması gerekli olmaktadır.

İsveç çalışma vizesi başvurusunu dış temsilcilik üzerinden yapacak olan kişilerin başvuru evraklarının teslimi ve vize ücretinin ödenmesi işlemleri için oluşturmaları gereken ilk randevu için belli bir tarih kısıtlaması bulunmamaktadır ve gerekli evrakların hazırlanması tamamlandıktan sonra istenen tarihte başvuru yapılabilmektedir.

Hem online hem de konsolosluk üzerinden yapılan vize başvurularında mülakat randevusu için İsveç Göçmen Dairesi'nin başvuru sahibine göndereceği mailin beklenmesi gerekir ve bu mail alındıktan sonra randevu oluşturulması gerekmektedir. İsveç Göçmen Dairesi, çalışma vizesi başvurusunu aldıktan sonra İsveç'te faaliyet gösteren işveren ile iletişime geçerek onay almakta ve bu onaydan sonra herhangi bir sorun bulunmadığı durumlarda başvuru sahibine mail atarak mülakat randevusu alması gerektiği bilgisini vermektedir.

İsveç Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsveç çalışma vizesi harç ücreti 8 Ağustos 2022 tarihinden itibaren; standart çalışma vizesi başvuruları için 3900 Türk lirası ve ICT, Avrupa Birliği mavi kart ve mevsimlik çalışma için yapılacak çalışma vizesi başvuruları için 3540 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Bu ücrete danışmanlık, yeminli tercüme ve noter masrafları dahil değildir.

İsveç Çalışma İzni Ücreti Nasıl Ödenir?

İsveç çalışma izni ücreti; başvuru işlemlerinin online olarak yapıldığı durumlarda banka kartı veya kredi kartıyla ve başvuru işlemlerinin doğrudan konsolosluğa yapıldığı durumlarda ise nakit ya da kredi kartı veya banka kartı kullanılarak ödenir.

İsveç Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İsveç çalışma vizesinin çıkış süreci kullanılan başvuru yöntemine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İsveç çalışma vizesi için yapılan; online başvuruların %75’lik bir kısmı 12 ayda ve konsolosluk üzerinden yapılan başvuruların %75’lik bir kısmı 16 ayda çıkmaktadır.

Belirtilen süreler İsveç çalışma vizesinin çıkışı için ortalama süreler olup başvuru evraklarında eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda bu süre uzayabilmektedir.

İsveç Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

İsveç çalışma izni başvurusu İsveç Göçmen Dairesi hesabına giriş yapılarak takip edilir. Online olarak yapılan İsveç çalışma izni başvuruları ilk olarak İsveç Göçmen Dairesi tarafından işlenir. Online olarak yapılmış olan İsveç çalışma izni başvuruları ile ilgili olarak vize mülakatı için randevu alınması gerekliliği ile ilgili bilgilendirilen başvuru sahiplerinin, başvuru işlemlerinde belirtilmiş olan konsolosluk üzerinden randevu almaları gerekir. İsveç çalışma izni başvurusu için mülakatın tamamlanmasının ardından karar aşaması için başvuru dosyası yeniden İsveç Göçmen Dairesi’ne gönderilir.

Çalışma izni başvurularının yoğun olması nedeniyle başvuruların değerlendirme süresi uzun sürmektedir. İsveç çalışma izni başvurularının değerlendirme süreci ile ilgili detaylı bilgilere İsveç Göçmen Dairesi’nin resmi web sitesi üzerinden ulaşmak mümkündür. İsveç çalışma izni başvuru dosya numarası ile İsveç Göçmen Dairesi hesabına giriş yapılmasına gerek kalmadan migrationsverket.se/English/Contact-us/Check-your-application-without-logging-in. html adresi üzerinden vize sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

İsveç Çalışma Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

İsveç çalışma vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru için gerekli evrakların eksik ya da hatalı ibraz edilmiş olması
 • Başvuru sahibinin sabıka kaydında suç bulunması
 • Başvuru sahibinin İsveç’te faaliyet gösteren bir işveren ile yapılmış bir iş sözleşmesi bulunmaması
 • Başvuru sahibinin geçmişte vize ihlalinde bulunmuş olması
 • Başvuru sahibinin söz konusu seyahat için yeterli finansal duruma sahip olmaması

İsveç Çalışma Vizesi Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Evet, İsveç çalışma vizesi reddine itiraz edilebilir. İsveç çalışma vizesi başvurusu ret yanıtı alan kişilere gönderilen ret kararı belgesinde itiraz işlemleri için verilen süre belirtilir. İsveç çalışma vizesi başvuru reddine itiraz işlemlerinin genellikle ret kararını takip eden 3 hafta içerisinde yapılması gerekir. Vize başvurusunun reddine itiraz etmek için başvuru sahiplerinin itiraz dilekçesi yazarak İsveç Göçmen Dairesi'ne iletmeleri gerekir.

İsveç Çalışma Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilir?

İsveç çalışma vizesi, ilk olarak verilen vizeler için genellikle 2 yıl süreyle verilir ancak kişinin özel durumlarına bağlı olarak daha kısa süreli olarak da verilebilmektedir. İsveç çalışma vizesi hamillerinin, vizenin geçerlilik süresine ek olarak 2 yıl süre ile vize uzatma hakları bulunmaktadır ve bu sürecin ardından kişiler kalıcı oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir.

İsveç'te çalışma izni ile yaşayan kişilerin yapmasına izin verilen durumlarla ilgili bazı sınırlamalar bulunmaktadır.

İsveç Çalışma İzni Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, İsveç çalışma izni süresi uzatılabilir. İsveç çalışma izni süresini uzatmak isteyen kişilerin; çalışma izni başvuru işlemlerinde belirtilmiş olan işte çalışmış olmaları ve söz konusu işten alınan maaşın kişinin mesleği için uygulanan standart maaşlara uygun olması gerekir. İsveç çalışma izni süresini uzatmak isteyen kişilerin maaşlarının vergiler hariç aylık 13,000 İsveç kronu olması gerekir. Çalışma izni süresi uzatma başvurularının yapılabilmesi için gerekli koşulların, kişinin çalışma izni sahibi olduğu tüm süre boyunca karşılanmış olması gerekir.

İsveç çalışma izni süresi uzatma başvuruları için tüm çalışma izni süresi boyunca kişinin işvereni tarafından sigortalanmış olması gerekir. İsveç çalışma izni süresi uzatılması için yapılan başvuruda, İsveç'te çalışma iznine sahip olunan süre boyunca çalışma izni koşullarının karşılandığınının kanıtlarla belirtilmesi gerekir. Çalışma izni süresini uzatmak için yapılan başvuruda; kişinin çalışma izni almak için uygun bir işe sahip olduğunun iş sözleşmesi belgesinin ibraz edilmesi ile gösterilmesi gerekir.

İsveç çalışma izni süresi uzatma başvuruları online olarak yapılabilmektedir. Başvuru işlemlerinin kişinin sahip olduğu güncel çalışma izninin geçerlilik süresinin dolmasından en erken 4 ay önce yapılması gerekir. İsveç çalışma izni geçerlilik süresinin dolmasının ardından süre uzatma başvurusunda bulunan kişilerin başvuruları değerlendirme sürecindeyken ülkede çalışmalarına izin verilmemektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsveç'te çalışmak ve çalışma vizesi ile ilgili uzmanlarımıza en çok sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

İsveç'te İş İmkanları Nasıldır?

İsveç’te başta telekomünikasyon, endüstriyel makineler, eczacılık, teknoloji ve ormancılık sektörleri olmak üzere birçok sektör oldukça gelişmiştir.

İsveç’te iş imkanları günümüzde; diş hekimliği, mimarlık, inşaat sektörü ve sağlık sektörü alanlarında fazladır. İsveç iş imkanları en geniş olan şehirler arasında; Stockholm ve Gothenburg şehirleri yer almaktadır.

İsveç’te Çalışma Koşulları Nasıldır?

İsveç’te haftalık çalışma saatlerinin 40 saati geçmemesi ve haftalık olarak 4 günden fazla çalışılmaması üzerine düzenlemeler bulunmaktadır. İsveç çalışma şartları açısından iyi düzeyde olan ülkelerden biridir. İsveç’te çalışma alanında kişilerin; cinsiyeti, dini, cinsel yönelimi, yaşı, engeli veya dili gibi özelliklerinden ötürü ayrımcılık yapılmasını önlemeye yönelik kanunlar bulunmaktadır.

İsveç’te asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır ve ortalama maaşlar 2022 yılında saatlik 134 İsveç kronu ve 184 İsveç kronu arasında değişiklik göstermektedir. İsveç’in başkenti Stockholm'de çalışan kişiler için ortalama maaş tutarı vergi kesintilerinden sonra 32.000 İsveç kronu olmaktadır.

İsveç'te Çalışma Saatleri Nasıldır?

İsveç’te çalışma saatleri, tam zamanlı olarak yapılan işler için haftalık en fazla 40 saat olarak belirlenmiştir. İsveç haftalık çalışma saati süreleri; nöbet süresi, fazla mesai ve ek süreler dahil olmak üzere 48 saati geçmemektedir.

Çalışma Vizesi Sahibinin Aile Üyeleri İsveç'e Gelebilir Mi?

Evet, çalışma vizesi sahibinin aile üyeleri İsveç’e gelebilir.

İsveç çalışma vizesi hamili kişilerin eşleri ve 21 yaşın altındaki bekar çocukları gibi aile bireyleri için, asıl çalışma vizesinin süresi kadar geçerlilik süresi bulunan İsveç aile birleşimi vizesi ve oturma izni verilebilmektedir. En az 6 ay süre ile izin almış olan kişilerin aile bireylerinin de İsveç çalışma vizesi başvurusunda bulunma hakları doğmaktadır.

İsveç Çalışma Vizesi ile Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, İsveç çalışma vizesi ile oturum izni alınabilir. Kişilerin çalışma izni başvurusunun onaylanması durumunda konsolosluğa başvuru yaparak oturum izni ve oturum izni sahibi kartı almaları mümkündür.

İsveç’te çalışma izni ile 3 aydan daha uzun bir süre ile yaşamış olan kişilere oturum izni sahibi kartı verilmektedir ve İsveç oturma izni kartı kişinin İsveç’te bulunma hakkı olduğunu göstermektedir.

İsveç Çalışma İzni ile Kalıcı Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, İsveç çalışma izni ile kalıcı oturum izni alınabilir. İsveç çalışma izni ile kalıcı oturum izni almak isteyen kişilerin; son 7 sene içerisinde en az 4 senelik bir süre ile İsveç’te çalışma izni ile çalışmış olması, geçimini sağlamaya yetecek düzeyde maddi durumu olması ve düzenli bir hayat yaşıyor olması gerekir.

İsveç Çalışma Vizesi ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

İsveç çalışma vizesi ile vatandaşlık alınabilir.

İsveç çalışma vizesi ile 5 yıl süre ile kesintisiz olarak İsveç'te ikamet etmiş olan kişilerin İsveç vatandaşlık başvurusunda bulunma hakları vardır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: