İsveç Sevgili Vizesi

İsveç Sevgili (Sambo) Vizesi Nedir, 2024'te Nasıl Alınır?

Sambo İsveç vizesi, İsveç’te yaşayan biriyle evlenmeyi veya birlikte yaşamayı planlayanların alabileceği bir oturma iznidir. Henüz resmi eşi veya kayıtlı partneri olmayan kişilerin, İsveç’te çalışmak veya okumak üzere oturma iznine sahip bir kişiyle birlikte yaşamak istemeleri halinde Sambo İsveç vizesi alarak İsveç’te yaşamaları mümkündür.

Sambo İsveç vizesi alabilmek için başvuru sahibinin ve partnerin 18 yaşından büyük olması gereklidir. İsveç’te ikamet eden partner, hem kendisinin hem partnerinin yaşam giderlerini karşılayabilecek gelire ve konaklama için yeterli boyutta bir alana sahip olmalıdır.

İsveç’teki partnerinin yanına taşınmak isteyen fakat sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler için Vizem.net bir akredite kuruluş olarak danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Sambo Vize Şartları Nelerdir?

İsveç Sambo vizesi alabilmek için gerekli şartlar aşağıda açıklanmıştır.

 • Sambo vizesini İsveç’te yaşayan biriyle evlenmeyi veya birlikte yaşamayı planlayan kişiler alabilmektedir.
 • İsveç’te birlikte yaşanılacak veya evlenilecek kişinin, her iki kişinin de yaşam giderlerini karşılayabilmesi ve belirli standartlara uygun bir yaşam alanına sahip olması gerekmektedir.
 • Sambo vizesi için başvuru sahibinin geçerli bir pasaportla kimliğini kanıtlanması gerekmektedir.
 • Sambo vizesi için başvuran kişinin ve partnerinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

İsveç Sambo Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç Sambo başvurusu, iki farklı yöntemle yapılabilmektedir. Sambo vizesi için yapılacak başvurular İsveç İstanbul Başkonsolosluğundan fiziksel olarak yapılabileceği gibi https://www.migrationsverket.se/ adresi üzerinden online olarak da yapılabilmektedir. Online olarak yapılan İsveç Sambo vizesi başvuruları, fiziki başvurulara göre daha hızlı sonuçlanmaktadır.

Metnin devamında online İsveç Sambo vizesi başvurusu ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğuna yapılan İsveç Sambo vizesi başvurusu ile alakalı detaylı bilgiler aktarılacaktır.

Online İsveç Sevgili Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online İsveç sevgili vizesi başvurusu internet üzerinden https://www.migrationsverket.se adresi üzerinden yapılmaktadır. Online başvurular direkt olarak İsveç Göçmen Dairesi’ne ulaştığı için belgelerin dış temsilcilik tarafından gönderilmesi beklenmeyeceğinden başvuru süreci daha hızlı ilerlemektedir.

Online İsveç sevgili vizesi başvurusunda öncelikle gerekli evraklar eksiksiz olarak hazırlanır ve sitedeki yönergeler doğrultusunda başvuruya elektronik olarak eklenir. Başvuru ücreti MasterCard veya VISA özellikli kartlar ile online olarak ödenir. Online başvuru adımları tamamlandığında İsveç’teki partnere, 2 hafta içinde cevaplanması gereken bir anket iletilir. Partnerin anketleri tamamlaması ile başvuru sahibine konsolosluktan randevu alınması gerektiğine dair bir e-posta gönderilir. Randevuda pasaport ile kimlik doğrulaması gerçekleştirildikten sonra, konsolosluk tarafından istenildi ise ek belgeler ve başvuru yaparken online yüklenen belgelerin asılları teslim edilir. Oturma izni onaylanmış ise randevuda fotoğraf çekimi ve parmak izi kaydı tamamlanır. Oturma izni kartı yaklaşık 4 hafta içinde konsolosluğa ulaşmaktadır ve başvuru sahipleri ziyaret saatlerinde randevusuz teslim alabilmektedir.

İsveç online vize başvurusu giriş ekran görseli aşağıdadır.

Online İsveç Sevgili Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Online İsveç Sevgili Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç İstanbul Konsolosluğu Sambo Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç İstanbul Konsolosluğu üzerinden İsveç Sambo vizesi başvurusu fiziki form doldurularak yapılır. Öncelikle vize için gerekli evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. İnternet sitesi üzerinden randevu aldıktan sonra randevu gününde belgeler eksiksiz bir biçimde sunularak başvuru ücreti nakit ödenir.

İlk başvuru işlemlerinin tamamlanması ile başvuru İsveç Göçmen Dairesi’ne gönderilir ve uygun bulunması halinde başvurunun devamı için başvuru sahibine konsolosluktan randevu alınması gerektiğine dair bir e-posta gönderilir. Randevuda pasaport ile kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra oturma izni kartı için fotoğraf ve parmak izi alınır; İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından talep edilmesi durumunda ek belgeler ve başvuru belgelerinin orijinalleri ibraz edilir. Oturma izni kartı yaklaşık 4 hafta içinde konsolosluğa ulaşmaktadır ve ziyaret saatlerinde randevusuz şekilde teslim alınabilmektedir.

İsveç Sambo Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç Sambo vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç Sambo vizesi başvuru formu: Eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalı olarak randevuda sunulmalıdır.
 • Pasaport: Geçerliliği bulunan pasaport ve kişisel bilgiler ile vizelerin bulunduğu sayfalarının birer kopyası gerekmektedir.
 • Kimlik kartı: Geçerliliği bulunan kimlik kartı ibraz edilmelidir.
 • Evli olmadığına dair kanıt: Evli olmadığını kanıtlar nitelikte kimlik veya başka bir belge sunulmalıdır.
 • Boşanmaya ilişkin belge: Başvuru yapan kişi daha önce boşanmış ise boşanma belgesinin aslı ve resmi tercümesi sunulmalıdır.
 • İlişkiye dair kanıt: Nüfus veya ikametgah kayıt belgesi, kira sözleşmesi veya konut satın alım belgesi gibi, birlikte yaşandığını gösteren bir belge sunulmalıdır. Her iki kişinin de adının geçtiği bir kira sözleşmesi veya adlarını ve adreslerini gösteren önceki faturaları ilişkiye dair kanıt olabilmektedir.
 • Fotoğraf: Yakın zamanda çekilmiş, altı aydan eski olmayan, açık bir arka plana sahip, düz şekilde ileri bakılarak çekilmiş, rötuşlanmamış ve 45 mm x 35 mm boyutlarında biyometrik ve renkli fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Kişinin, İsveç’te herhangi bir sağlık problemi yaşadığında masrafları karşılayabilmesi için seyahat sağlık sigortası yaptırması gereklidir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: İsveç’teki partnerin, her iki kişinin de yaşam giderlerini karşılayabileceğine dair banka hesap dökümü veya maaş bordrosu gibi bir kanıt gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Vize ücretinin ödendiğine dair banka dekontu gerekmektedir.

İsveç Sevgili Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç Sevgili vizesi başvuru formu; online yapılan başvurularda internet üzerinden, İsveç İstanbul Başkonsolosluğuna yapılacak başvurularda ise elle ya da bilgisayarda eksiksiz olarak doğru bilgilerle doldurulur; formda beyan edilen bilgilerin diğer sunulan evraklarla çelişmemesine dikkat edilmelidir ve form imzalanarak sunulmalıdır.

Vize başvuru formunda başvuru amacı, kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, partner bilgileri, İsveç’teki adres bilgileri, İsveç’te kendisine kimin sponsor olacağı, İsveç Göçmen Dairesi’nin bilmesi gereken önemli diğer bilgiler, kararın gönderilmesinin istenildiği adres gibi bilgiler istenmektedir.

İsveç sevgili vizesi başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç Sevgili Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
İsveç Sevgili Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç Sevgili Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Sambo vizesi için online başvuru yapacak kişilerin mülakat için bir kez, fiziken başvuru yapacak kişilerin ise başvuru teslimi ve mülakat için iki kez randevu alması gerekmektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra İsveç Göçmen Dairesi, başvuruyu ve başvuru sahibinin İsveç’te yaşayan partneri tarafından doldurulan anketi değerlendirir ve bir eksiklik olmaması durumunda başvuru sahibine mail atılarak randevu oluşturması gerektiği bildirilir; mail alan başvuru sahiplerinin İsveç İstanbul Başkonsolosluğunun internet sitesinden randevu formunu doldurarak randevu oluşturması gerekmektedir.

Randevu formunda, pasaporttakine uygun şekilde ad ve soyad, doğum tarihi, uyruk, cinsiyet,

doğum ülkesi, ikamet edilen ülke ve şehir, konuşulan diller (mülakatta kullanılacak dil), vize

dosya veya kontrol numarası, referans kişi, başvuru sayısı, konsolosluğun bilmesi gereken

önemli ek bilgiler, başvuran kişinin telefon numarası ve e-mail adresi bilgilerinin doldurulması

istenir.

İsveç vizesi için randevu ekran görseli aşağıdadır.

İsveç Sevgili Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?
İsveç Sevgili Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç Sambo Vize Ücreti Ne Kadardır?

İsveç Sambo vizesi ücreti 8 Ağustos 2022 tarihinden itibaren yetişkinler için 2.660 Türk lirası, 18 yaş altı çocuklar için 1.330 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Online başvuru yapılıyorsa, kredi kartı veya banka kartı ile, fiziki olarak başvuruluyorsa, nakit veya kredi/banka kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

İsveç Sambo Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İsveç Sambo vizesi, başvuru şekline, başvuru sahibinin kişisel durumuna, başvuru sahibinin İsveç’te yaşayan partnerinin hangi ülkenin vatandaşı olduğuna, oturma izninin ne için olduğuna ve ikamet durumuna göre farklılık göstermektedir. Online başvuruların %75’i 12 ay içerisinde, fiziken yapılan başvuruların %75’i 17 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

İsveç Sambo Başvurusu Kabul Edildikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

İsveç Sambo başvurusu kabul edildikten sonra kişiye, İsveç’te bulunmasına izin veren ve parmak izi ile fotoğrafını içeren bir oturum kartı verilir; vize onaylandığında başvuru yapılan dış temsilcilik tarafından 4 hafta içerisinde oturum kartı kişilere ulaştırılır.

İsveç’e seyahat etmek için vizeye ihtiyaç duyulan bir ülkeden geliniyor ise İsveç’e seyahat etmek oturum iznine sahip olunduğunu gösteren belgenin ibrazı yeterlidir ve ülkeye giriş yaptıktan sonra İsveç Göçmen Dairesi’nden randevu alınarak parmak izi ve fotoğraf kaydı yaptırılmalıdır; daha sonra kart kişiye gönderilir.

Başvurunun İsveç içerisinde yapıldığı hallerde ise, oturum izni verildiğinde oturum kartı da hazırlanır ve karardan 1 hafta sonra kişinin bildirilen adresine iletilir.

İsveç Sambo Vizesi ile Aile Birleşimi Vizesi Arasındaki Fark Nedir?

İsveç Sambo vizesi ile İsveç aile birleşimi vizesi, vizeye başvurabilecek kişiler bakımından birbirinden farklıdır.

İsveç Sambo vizesi, resmi olarak evli veya kayıtlı birlikteliği olmayan kişilerin İsveç’te ikamet eden partner ile yaşayabilmek amacıyla alabileceği vizedir ve İsveç aile birleşimi vizesinin bir çeşit alt türüdür. İsveç aile birleşimi vizesi; eş, kayıtlı partner, ebeveyn ve çocuk gibi diğer aile üyelerini kapsayan daha geniş kapsamlı bir vize türüdür.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: