İrlanda Transit Vize

2023'te İsveç Transit Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Kısa süreli İsveç vizesi türlerinden biri olan transit İsveç vizesi, İsveç’te bulunan havaalanlarından aktarma yapacak kişilerin alması gereken vizedir. İsveç havaalanı transit vizesi bir İsveç havaalanında uçuş değiştirmek zorunda olan yolcular için belirlenmiş bir izin olup hamiline sadece havalimanının uluslararası transit alanında bekleme hakkı vermekte olup yolcunun transfer yapacağı havalimanının uluslararası transit alanını terk etmesine izin vermez.

Türkiye’nin vize onay oranı en yüksek akredite acentesi olan Vizem.net transit vize başvuruları da dahil olmak üzere İsveç için yapılacak tüm vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Transit Vize İstiyor Mu?

İsveç, aktarma yapacak kişinin uyruğuna göre transit vize istemektedir. Bazı ülke vatandaşları İsveç’ten aktarma yapabilmek için transit vizeye ihtiyaç duymazken, diğer bazı ülkelerin vatandaşlarının ise bir İsveç havaalanından aktarma yapabilmesi için transit vize alması zorunludur.

Kimlerin Transit İsveç Vizesi Alması Gerekmez?

Transit İsveç vizesi almasına gerek olmayan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Herhangi bir Schengen üye ülkesince verilmiş geçerli bir vize veya oturma iznine sahip olan kişiler
 • Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı’na üye ülkelerinin geçerli bir oturma iznine ya da vizesine sahip olan kişiler
 • Kanada, Japonya veya Amerika Birleşik Devletleri’nin geçerli bir vizesine sahip kişiler
 • Andorra Prensliği, Kanada, Japonya, San Marino Cumhuriyeti veya Amerika Birleşik Devletleri tarafından hamiline sınırsız dönüş hakkını garanti eden bir oturma iznine sahip olan kişiler
 • Aile üyelerinden biri Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı üye ülke vatandaşı veya İsviçre vatandaşı olan kişiler
 • Diplomatik pasaport sahibi kişiler
 • Şikago Uluslararası Sivil Havacılık sözleşmesine tabii bir ülkenin vatandaşı olarak bir uçuş ekibinde yer alan görevliler

İsveç Türk Vatandaşlarından Transit Vize İstiyor Mu?

İsveç’ten aktarmalı uçuşlar için Türk vatandaşlarından transit vize istenmemektedir. Türk vatandaşları, İsveç havaalanlarının uluslararası uçuş terminallerini İsveç transit vizeye ihtiyaç duymadan kullanabilir.

İsveç Havaalanı Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de kısa süreli İsveç vizeleri için başvurular VFS Global vize merkezi aracılığıyla yapılmakta olup kısa süreli İsveç vizesi türlerinden biri olan İsveç havaalanı transit vizesi için başvurular da yetkili vize başvuru merkezi VFS Global tarafından kabul edilmektedir.

İsveç transit vize başvurusu yapacak adaylar VFS Global internet sitesi üzerinden öncelikle başvuracakları vize türünü kısa süreli vize olarak seçmelidir. Seçilen vize türüne uygun başvuru formunun doldurulması ve gerekli vize evraklarının hazırlanmasının ardından, başvurunun tamamlanması için VFS Global vize merkezlerinden randevu alınır. Randevuda evrak teslimi yapılır, biyometri bilgileri verilir ve vize ücreti ödenir; tüm işlemlerin yapılması ile vize başvurusu tamamlanır. Başvuru sonuçlandıktan sonra, pasaport teslimi için VFS Global vize merkezi ziyaret edilir.

İsveç Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç transit vize başvuru formu: Doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, arka fonu beyaz ve genişliği 35 mm ve yüksekliği 45 mm olan biyometrik fotoğraf olmalıdır.
 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan ve en az 2 sayfası boş olmalıdır.
 • Pasaport fotokopisi: Mevcut pasaportun ve geçmişte alınmış pasaportların kişisel bilgilerin bulunduğu bölümlerin ve vize etiketleri ve damgaların bulunduğu bütün sayfaların fotokopisi istenmektedir.
 • Uçuş rezervasyon ve biletleri: Transit geçişle ulaşılacak ülke için alınmış veya rezerve edilmiş biletlerin barkodlu belgeleri temin edilmelidir.
 • Vize: Transit geçişle ulaşılacak ülke vize gerektiren bir ülke ise, o ülkeye seyahat için alınmış vize belgeleri temin edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: İsveç transit vizesi için alınacak seyahat sağlık sigortasının minimum 30.000 € kapsamlı ve herhangi bir tıbbi acil durumu kapsar nitelikte olması gerekmektedir.
 • Başvuru ücreti: Başvuru ücreti online olarak ödenmiş ise İsveç transit vize ücretinin makbuzu temin edilip başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Banka hesap dökümü: İlgili bankadan temin edilmiş, son üç aya ait bilgileri içerir ve görevliler tarafından imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • İş mektubu: İşe alım, pozisyon ve maaş miktarını gösteren, işverenden alınmış bir iş mektubu alınmalıdır.
 • İş sözleşmesi: Çalışılan işe ait sözleşmenin kopyası sunulmalıdır.
 • Seyahat planı: İsveç havaalanı transit vizesine başvuran kişinin, planladığı seyahatin güzergahının belirtildiği belge.

Yukarıdaki listede verilen evraklar transit vize başvurularında talep edilen standart belgeler olup başvuru sahibinin yaşı ile çalışma ve meslek durumuna göre ek destekleyici belgelerin sunulması gerekebilmektedir.

İsveç Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

İsveç transit vize destekleyici belgeleri, kişinin seyahatinin iş, kültürel, organizasyon öğrenim amaçlarına göre değişiklik gösteren İsveç transit vize destekleyici belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Vize: İsveç transit vize hamili, İsveç üzerinden aktarmalı olarak seyahat edilen ülkeye ait vize sahibi ise destekleyici belgeler arasına bu vize eklenmelidir.
 • Davet mektubu: İş amaçlı olarak şirketlerin düzenlediği organizasyona davet edilen kişiler, ilgili şirketten davet mektubu belgesi alabilirler.
 • İş mektubu: Çalıştığı şirket tarafından iş amaçlı seyahate gönderilen kişilerin, işverenlerinden aldıkları, seyahatin gidiş ve dönüş tarihlerini ve amacını belirten bir belgedir.
 • Kültürel etkinlik katılım kanıtı: Başvuru sahibinin hedef ülkede katılacağı etkinliğe dair organizator tarafından gönderilmiş davet mektubu ya da düzenlenecek etkinliğin takvimi, sözleşme süresi ve ödemesini içeren diğer belgeler sunulmalıdır.
 • Öğrenci belgesi: Başvuru sahibi halihazırda Türkiye’de eğitimine devam ediyor ise eğitim gördüğü kurumundan alınmış öğrenci belgesi sunulması gerekmektedir.

Çocuklar için İsveç Transit Vize Belgeleri Nelerdir?

Çocuklar için İsveç transit vize başvurusu gerekli belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Doğum belgesi : Çocuğu ait doğum belgesinin fotokopisi başvuruya eklenmelidir.
 • Muvafakatname: İsveç transit vize başvurusu yapacak ve yalnız seyahat edecek çocuklar için her iki ebeveyn tarafından yazılmış ve noter onaylı muvafakatname belgesi başvuru esnasında sunulmalıdır. Ebeveynlerinden biri ile seyahat edecek çocukların İsveç transit vize başvuruları için diğer ebeveynin noter onaylı muvafakatname belgesi gereklidir.
 • Ebeveynlere ait pasaport: İsveç transit vize başvurusu yapacak çocuklar için ebeveynlerinin pasaportlarının fotokopisi başvuru belgeleri arasına eklenmelidir.

Transit İsveç Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Transit İsveç vizesi için VFS Global vize merkezi internet sitesi üzerinden randevu alınmaktadır. Başvurunun gerçekleştirileceği en yakın vize merkezinin seçilmesi ve vize türünün bildirilmesinin ardından kişisel bilgiler pasaport numarası ile birlikte eksiksiz doldurulmalı ve ardından kaydet tuşuna basılmalıdır. Talep edilen ülke ve vize türü yoğunluğuna göre VFS Global en uygun randevu günlerini başvuru sahiplerine sunar. Başvuru sahibi kendi için en uygun günü seçerek randevuyu alır. Randevu günü ve saatinde, eksiksiz hazırlanmış belgeler ile birlikte seçilen vize merkezinde bulunulması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İsveç transit vize başvurularında vize randevusu, başvuru sahibi adına uygun olan en erken tarihe alınır ve başvuru sahibinin talebi üzerine randevu değişikliği ve iptali işlemleri de Vizem.net danışmanları tarafından yapılır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İsveç Havaalanı Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

İsveç havaalanı transit vizesi bir tür Schengen vizesi olarak 6 ile 12 yaş arası çocuklar için 700 TL, yetişkinler için 1.410 TL olarak ücretlendirilir. 6 yaşından küçük çocuklar için İsveç transit vizesi ücretsizdir. Vize harcına ek olarak her başvuru için 2022 yılında VFS Global’e 530 TL servis ücreti ödenmesi gerekmektedir.

İsveç Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İsveç transit vize başvurusu ortalama 14 iş gününde sonuçlanır.

İsveç transit vize başvurusu, seyahatin en erken 3 ay öncesinde yapılabilmektedir. İsveç transit vize başvurusunun, seyahatten en geç 14 gün öncesinde yapılmış olması, başvuru sonuçlarının gecikmesi sonucu oluşacak mağduriyetlerden korunmak için önemlidir. İsveç transit vize başvuru sonuçları, seyahat planlarının yoğun olduğu dönemlerde gecikmelere uğrayabilmektedir.

İsveç Havaalanı Transit Vize Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

İsveç havaalanı transit vize başvurusu, başvuru evraklarında yanlış bilgi beyanı, eksik veya hatalı evrakların sunulması, vize başvuru şartlarının sağlanmaması, daha önceki seyahatlerde kişi kaynaklı problemler yaşanması, kişinin vize ihlali yapacağına dair bir izlenim bırakması, daha önceki vize başvurusunun reddedilmiş olması gibi birçok farklı durumda reddedilebilir.

İsveç Transit Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İsveç transit vize reddine aşağıda sıralanan adımlar takip edilerek itiraz edilebilmektedir.

 • İsveç Konsolosluğu tarafından gönderilen ret formundaki sebepler okunur ve eksik belgelerden ötürü red alındıysa, belgeler tamamlanır.
 • İsveç transit vize reddine itiraz dilekçesinde, başvuran kişinin red nedenlerine tabi olmadığını ve transit vize alabilecek yeterliliğe sahip olduğu anlatılmalı ve gerekçeler yazılmalıdır.
 • İsveç transit vize başvurusu reddi itiraz dilekçesi, red tarihinden itibaren 28 gün içerisinde İsveç konsolosluğuna teslim edilmelidir aksi halde itiraz hakkı kaybedilir.
 • İsveç Konsolosluğu, İsveç transit vize başvurusu reddi itirazını kabul ederse başvuru tekrar değerlendirmeye alınır.
 • İsveç transit vize başvurusu reddi itirazı kabul edilmeyen başvuru sahipleri, tekrardan vize ücreti ödeyerek yeniden vize başvurusu yapabilirler.

Transit İsveç Vizesinin Hamiline Sağladığı Haklar Nelerdir?

Transit İsveç vizesi hamiline İsveç’teki uluslararası havalimanlarında transit geçiş ve transit uçuşlar arasındaki süre boyunca havaalanının transit salonunda bekleme hakkı sağlamaktadır.

İsveç transit vizesi hamiline İsveç havaalanlarından transit geçiş imkanı vermek ile birlikte İsveç’i ziyaret etme izni tanımamaktadır. İsveç transit vize sahipleri, İsveç havaalanlarından çıkış yapma iznine sahip değillerdir. İsveç transit vize sahiplerinin, İsveç ziyareti gerçekleştirmek istedikleri durumlarında bir İsveç ziyaretçi vizesine başvurmaları gerekmektedir.

İsveç Transit Vizesine Benzer Diğer İsveç Vize Türleri Nelerdir?

İsveç transit vizesine benzer diğer İsveç vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç turist vizesi
 • İsveç ticari vize
 • İsveç aile ziyareti vizesi
 • İsveç tıbbi tedavi vizesi
 • İsveç kültür, sanat, spor ve araştırma vizesi
 • İsveç şoför vizesi
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: