İsveç Vize Başvuru Formu

İsveç Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? (2024)

Vize başvuru formu vize almak için başvuru sahibinin kişisel bilgilerini, seyahat amacını ve seyahat planlarına dair bilgileri içeren bir formdur ve tüm vize başvurularında olduğu gibi İsveç için yapılacak başvurularda da vize başvuru formu sunulması gereken zorunlu evraklardan biridir. Olumlu bir vize sonucu alabilmek için vize başvuru formunun eksiksiz, doğru bilgiler ile ve uygun formatta doldurulması büyük önem arz etmektedir. 

Vize türü fark etmeksizin transit, kısa ya da uzun süreli İsveç vizesi başvurularınızda başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. İsveç vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için vize başvuru formunda eksiksiz, güncel ve doğru bilgiler beyan edilmeli; form usulüne uygun şekilde hazırlanmalı ve sunulmalıdır.

Aşağıda farklı İsveç vize türleri için başvuru formunun nasıl doldurulacağına dair detaylı bilgi verilmiştir.

Kısa Süreli (C Tipi, Schengen) İsveç Vizesi Başvuru Formu

Kısa süreli İsveç vizesi başvuru formu, eksiksiz şekilde İngilizce, İsveççe ya da Türkçe doldurulmalı ve başvuru sahibi veya başvuru sahibi reşit değil ise ebeveyni ya da yasal vasisi tarafından imzalanmalıdır.

Kısa süreli İsveç vizesi başvuru formunu VFS Global veya İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'nun internet sitesi üzerinden PDF formatında indirmelisiniz. Formu mavi veya siyah tükenmez kalem kullanarak okunaklı bir el yazısı ile veya formatını bozmayacak şekilde bilgisayarda doldurabilirsiniz. Vize başvuru formunda beyan edeceğiniz bilgiler ile başvuru için ibraz edeceğiniz evraklardaki bilgilerin uyuşuyor olması gerekmektedir. Formda kişisel bilgileriniz ile ilgili kısım pasaportunuzda yer alan bilgiler ile aynı olmalıdır. Eksik, hatalı veya yanıltıcı bilgi beyan edilmesi başvurunuzun reddine neden olacaktır.

Tüm kısa süreli İsveç vizesi türleri için aynı standart form kullanılmaktadır.

İsveç C Tipi Vize Başvuru Formu Örneği

İsveç C tipi vize başvuru formu aşağıda verilmiştir.

Ekran Resmi 2023-07-05 01.06.23.png
Ekran Resmi 2023-07-05 01.06.30.png
Ekran Resmi 2023-07-05 01.06.41.png


Uzun Süreli (D Tipi, Ulusal) İsveç Vizesi Başvuru Formu

Uzun süreli İsveç vizesi başvuru formu, Migrationsverket (İsveç Göçmenlik Bürosu) E-Service kullanılarak online olarak doldurulmalıdır. 

D tipi İsveç vize başvuru formunun çevrimiçi doldurulacağı sayfanın ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Ekran Resmi 2023-07-05 01.08.39.png

Online başvuru yapılması tavsiye edilmek ile birlikte online başvuru yapamayacak kişiler için başvuru formları PDF formatında Migrationsverket internet sitesi üzerinde yayınlanmaktadır.

Uzun süreli İsveç vizesi başvuru formu İngilizce ya da İsveççe doldurulabilmektedir. Formu PDF formatında indirerek dolduracaksanız mavi veya siyah tükenmez kalem kullanarak okunaklı bir el yazısı kullanmalı veya formatını bozmayacak şekilde bilgisayarda doldurmalısınız. Vize başvuru formunda beyan edeceğiniz bilgilerin ibraz edilecek pasaport ve evraklardaki bilgiler ile uyuşuyor olması gerekmektedir. Eksik, hatalı veya yanıltıcı bilgi beyan edilmesi başvurunuzun reddine neden olacaktır.

Uzun süreli İsveç vizesi türleri için farklı içerikte formlar kullanılmaktadır.

İsveç D Tipi Vize Başvuru Formu Örneği

Uzun süreli İsveç vizesi için başvuru formları talep edilen vize türüne göre aşağıdaki şekilde farklılık göstermektedir. 

Yukarıda verilen form örnekleri online başvuru yapamayan kişilerin doldurması gereken formlardır. Migrationsverket (İsveç Göçmenlik Bürosu) E-Service kullanılarak online başvuru yapılmasını önermektedir. Online başvuru yapılması durumunda formlar online olarak doldurulacak olup yukarıda verilen formların kullanılması gerekmemektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsveç vize başvuru formları ile ilgili merkezimize en sık sorulan sorular ve danışmanlarımızın verdikleri yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

İsveç Vize Başvuru Formunu Hangi Dilde Doldurabilirim?

İsveç vize formunun hangi dilde doldurulabileceği, talep edilen vize türüne göre farklılık göstermektedir. 

Kısa süreli İsveç vizesi başvuru formu İngilizce, Türkçe ya da İsveççe doldurulmalıdır. Uzun süreli İsveç vizesi başvuru formu İngilizce ya da İsveççe doldurulmalıdır.

İsveç Vize Formuna Fotoğraf Eklenir Mi?

İsveç vize formuna fotoğraf eklenmesi gerekliliği, başvurulacak vize türüne göre değişmektedir.

Kısa süreli İsveç vizesi başvuru formlarına fotoğraf eklenmesi gerekirken, uzun süreli vizeler için bu zorunluluk yoktur.

İsveç vize formlarına eklenecek olan fotoğrafların biyometrik özellikte olması ve ölçü ile pozlama kriterlerine uygun çekilmesi gereklidir. İsveç vizesi için fotoğraf başvuru formuna yapıştırılmalıdır; zımba, ataş veya iğne gibi araçlar ile fotoğrafa ve forma herhangi bir zarar verilmemelidir.

İsveç Schengen Vize Formunu Online Doldurabilir Miyim?

Hayır, kısa süreli İsveç vizesi başvuru formu online doldurulamaz. Form, VFS Global veya İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'nun internet sitesinden indirilerek elde veya bilgisayarda doldurulmalıdır.

D Tipi İsveç Vize Formu İçin E-Service Hesabı Nasıl Oluşturulur?

D tipi İsveç vize formu doldurma işlemi için E-Service hesabı oluşturmak için aşağıda listelenen adımları takip ediniz.

 • Migrationsverket (İsveç Göçmenlik Bürosu) internet sitesine girin. Anasayfanın en üstünde yer alan menüden "E-Service" üzerine tıklayın.
Ekran Resmi 2023-07-05 01.19.31.png
 • Başvuru yapmak istediğiniz vize türünü seçin ve "E-Service" üzerine tıklayın.

  Ekran Resmi 2023-07-05 01.20.03.png 

 • Açılan sayfada "Username and Password" seçeneğini seçin.

  Ekran Resmi 2023-07-05 01.22.12.png

 • Daha sonra "Create New Account" seçeneği üzerine tıklayın.

  Ekran Resmi 2023-07-05 01.23.00.png
 • Açılan sayfada sizden talep edilen bilgileri girerek hesap oluşturun.

  Ekran Resmi 2023-07-05 01.23.30.png
   

İsveç Vize Başvuru Formu Nereye Teslim Edilir?

İsveç vize başvuru formunun teslim edileceği yer, talep edilen vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Kısa süreli İsveç vizesi başvuru formu vize başvurusu için oluşturulan randevuda Ankara, Antalya, İstanbul veya İzmir'de bulunan VFS Global vize başvuru merkezlerine teslim edilmelidir.

Uzun süreli İsveç vizesi başvuru formu Migrationsverket (İsveç Göçmenlik Bürosu) E-Service kullanılarak online doldurulmuş ise doğrudan Migrationsverket'e iletildiği için herhangi bir yere teslim edilmesine gerek yoktur. Uzun süreli İsveç vizesi başvuru formu elde doldurulmuş ise Migrationsverket'e iletilmek üzere diğer başvuru evrakları ile birlikte İstanbul'daki İsveç Başkonsolosluğu vize birimine teslim edilmelidir.

İsveç Vize Formu Doldurma Hizmeti Nereden Alınır?

Kısa süreli İsveç vizesi için yapacağınız başvurularda ek ücret karşılığında VFS Global tarafından sunulan form doldurma hizmetinden yararlanabilir veya akredite acentelerden hem kısa hem de uzun süreli İsveç vizesi için başvuru formu doldurma hizmeti alabilirsiniz.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında başvuru formu danışmanlık hizmeti kapsamında vize uzmanları tarafından doldurulmaktadır. Danışmanlık hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezimizden iletişime geçebilirsiniz.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: