İsveç Yatırımcı Vizesi

İsveç'te İş Kurmak: İsveç Yatırımcı Vizesi Başvuru Süreci 2024

İsveç yatırımcı vizesi, İsveç’te şirket kuran kişilere ve bu kişilerin eş ve çocuklarına verilen uzun süreli bir vize türüdür. İsveç yatırımcı vizesi hamiline İsveç’te yaşama ve çalışma hakkı vermektedir.

İsveç’te iş kuracak kişiler Avrupa Birliği ve İskandinav pazarlarına kolay erişim şansı ve yaratıcı bir ekonomiye dahil olma gibi avantajlara sahip olmaktadır. İsveç ekonomisi kereste, demir cevheri ve hidroelektrik ile desteklenen büyük bir ekonomidir. İsveç’in başlıca sektörleri telekomünikasyon, kimyasal ürünler, ilaç sanayi ve motorlu taşıt üretimidir.

İsveç’te kendi işini kurmak için 3 aydan uzun bir süre bulunacak kişiler, oturum izni almalıdır. Oturum izninin İsveç’e seyahat edilmeden önce alınması gerekmektedir. Oturum izni için yaşanılan ülkeden ya da diğer ülkelerden online başvuru yapılabilmektedir.

Vizem.net Türkiye’den yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir ve Vizem.net İsveç’e yerleşmek ve kendi işini kurmak isteyen kişilere yatırımcı vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Yatırımcı Vizesi Şartları Nelerdir?

İsveç yatırımcı vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik tarihi yaklaşan kişilerin, vize pasaportun geçerlilik süresinden fazla verilmediği için, pasaport süresini uzatması gerekmektedir.
 • Kendi işini kurmak için önceki iş deneyimlerinin ve sektördeki iş tecrübelerinin kanıtlanması gerekmektedir.
 • İş yapılmak istenen çevrede hakim olan dile bağlı olarak, İsveççe ya da İngilizce bilmek gereklidir.
 • İş sahibi olarak yönetici yetkileriyle şirketin yönetilebileceğinin kanıtlanması gereklidir.
 • 2 yıllık vize süresi içinde başvuru sahibinin kendisi için 200.000 İsveç kronu, eşlik eden eş için 100.000 İsveç kronu ve eşlik eden her çocuk için 50.000 İsveç kronuna sahip olması gerekmektedir.
 • Bütçeyi gösteren mantıklı destekleyici belgeler sunulmalıdır.
 • İş için müşterilerin veya bir müşteri ağının oluşturulduğu ispatlanmalıdır.

Yatırımcı Vizesi için İsveç'te Nasıl Şirket Kurulur?

Yatırımcı vizesi ile İsveç’te şirket kurmak için ilk olarak araştırma yapmak gerekmektedir. Statistics Sweden sitesi üzerinden İsveç hakkında nüfus, yaş dağılımı gibi bilgiler ve yapılmak istenen işe dair endüstriyel kapasite gibi istatistiksel bilgilere ulaşılabilmektedir; ayrıca yapılacak işin ticari bir örgütü varsa bu organizasyon üzerinden de işe ve pazara dair detaylı bilgiler alınabilmektedir. Pazar araştırması yapmak şirket kurulmadan önce yapılması gereken en önemli adımlardan biridir.

İş ya da şirket kurma aşamalarında önemli noktalardan biri de ağ kurmaktır. Müşteriler ve tedarikçiler için iş ağları web sitelerden ya da kurumlar üzerinden bulunabilmektedir. Yerel bazı organizasyonlar ve Business Sweden ile Verksamt.se web siteleri, İsveç’te iş kuracak kişilerin bağlantılarını kurmalarına yardımcı olmaktadır.

İş ağı kurulduktan sonraki aşama ise şirketin faaliyete geçebilmesi için gerekli izinlerin alınmasıdır. İsveç’te bazı sektörlerde belirli işleri yapabilmek için çeşitli kurumlardan izin almak gerekebilmektedir. Gerekli izinlerin alınmasının akabinde şirketin vergi kaydının oluşturulması, ticaret sicil kaydının yaptırılması ve iş planının oluşturulması gerekmektedir. İş planında şirketin hangi servisleri ya da hizmetleri vereceğine ve potansiyel müşteri ve yatırımcı bulma gibi planlarına yer verilmelidir.

Gerekli izinler alındıktan sonra şirket için eleman alımı yapmak şirket kurmanın son adımıdır. Tüm adımlar sırasıyla ve dikkatle yerine getirildiğinde İsveç’te şirket kurmak yatırımcılara ve girişimcilere büyük avantajlar sağlamaktadır.

İsveç Yatırımcı Vizesi Başvurusu Nereden Yapılır?

İsveç yatırımcı vizesi başvurusu yalnızca https://www.migrationsverket.se adresi üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

İsveç Yatırımcı Oturma İzni Nasıl Alınır?

İsveç yatırımcı oturma izni almak için ilk olarak https://www.migrationsverket.se adresinden bir hesap oluşturmak, hesaba giriş yaparak vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmak, vize için gerekli evrakları sisteme yüklemek ve vize ücretini ödemek gerekmektedir. Online olarak vize başvurusu yapıldıktan sonra başvurular İsveç Göçmen Dairesi tarafından ön incelemeye alınır ve başvurunun ön incelemeden geçmesi durumunda başvuru sahibine mail atılır.

Başvuru sahibine mail geldikten sonra başvuru sahibi İstanbul İsveç Başkonsolosluğundan mülakat için randevu almalıdır. Randevu alma işlemi, https://www.swedenabroad.se/en/embassies/turkey-istanbul/contact/book-an-appointment/ adresinden “For requested interview by migration agency/Göçmen Dairesi tarafından istenen mülakat için” seçeneği seçilerek ve ilgili form doldurularak gerçekleştirilir. Randevu gününde yapılan vize mülakatından sonra başvuru sonucuna İsveç Göçmen Dairesi tarafından karar verilir ve karar ile ilgili başvuru sahibine mail gönderilir.

Başvuru sahibinin vize sonucunu öğrenmek için İstanbul İsveç Başkonsolosluğuna gitmesi gerekmektedir. Vize başvuru sonucu olumlu olan kişiler adına İsveç oturma izni kartı düzenlenmektedir.

İsveç Yatırımcı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç yatırımcı vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Kişisel bilgilerin, fotoğrafın, vize geçerlilik süresinin ve verilen yerin, pasaport numarasının ve imzanın yer aldığı sayfaların fotokopileri ve başka ülkeler için oturum izni var ise o sayfaların fotokopileri gerekmektedir.
 • İsveç yatırımcı vizesi başvuru formu: Yatırımcı vize başvuru formu ilgili internet sitesinden eksiksiz ve doğru bilgiler verilerek doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda pasaport fotoğrafı formatında 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafın arka planı beyaz olmalı, yüz net bir şekilde görünmeli ve fotoğrafla oynanmamalıdır.
 • Vize harcı: Vize ücreti online başvuru esnasında ödenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize türüne göre seyahat süresini ve tüm Schengen üyesi ülkeleri kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Banka hesap özeti: Başvuru sahibinin kendini ve beraberinde seyahat edecek aile üyelerini 2 yıl boyunca destekleyebilecek olduğunu banka hesap dökümü ile ispatlamalıdır.Banka hesap özetinde başvuru sahibi için 200.000 İsveç kronu, eşi için 100.000 İsveç kronu ve her çocuk için 50.000 İsveç kronu bulunmalıdır. Banka hesap özetinde iş kurmak için gereken yatırımlara, masraflara ve şirket satın almak için gereken miktara yetecek kadar para olmalıdır.
 • Dil yeterlilik kanıtı: Yeterliseviyede İsveççe ya da İngilizce bildiğini gösteren kurs sertifikası ya da sınav sonuç belgesi gibi bir kanıt sunulmalıdır.
 • İsveç’teki şirkete ait belgeler: İsveç’te kurulacak olan şirkete ait sicil kaydı, vergi kaydı ve gerekli izinlerin alındığını gösteren belgeler gibi tüm ilgili evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Diploma ve sertifikalar: İş yapılacak alanda eğitim görülen okulun diploması ya da iş kolu ile ilgili sertifikalar sunulmalıdır.
 • Çalışma geçmişini gösteren belgeler: Başvuru sahibinin önceki çalışma hayatını gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Sahip olunan diğer şirketlere ait belgeler: İsveç dışında başka bir ülkede şirkete sahip olanlar, diğer şirketlerinin kayıt belgelerini ibraz etmelidir.

İsveç Yatırımcı Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

İsveç yatırımcı vizesi başvuru formu doğru bilgileri içerecek şekilde ve eksiksiz olarak doldurulmalı, formda hiçbir bölüm boş bırakılmamalıdır. İsveç yatırımcı vize başvuru formunda başvuru türü, İsveç’te kalış süresi, başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, milliyeti, cinsiyeti, medeni hali, pasaport numarası, pasaportun verildiği yer ve tarih, pasaportun geçerlilik süresi, başvuru yapılan yerdeki adresi, İsveç’teki adresi, e-mail adresi, daha önceki İsveç’teki kalışı ya da Schengen ülkelerindeki kalışları, aile bilgileri, İsveç’teki akrabaları, aile için gelecek planları, özgeçmişi eğitim geçmişi, ilgili alandaki iş tecrübeleri, önceden sahip olduğu şirket bilgileri, dil becerileri, İsveç’teki iş ile ilgili detaylı bilgiler ve İsveç’teki ilk 2 yıl için bütçe planları gibi bilgiler istenmektedir. Başvuru sahibi vize başvuru formunu doldurduktan sonra imzalamalıdır.

İsveç yatırımcı vizesi başvuru formunun görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç Yatırımcı Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?
İsveç Yatırımcı Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

İsveç'teki Şirkete Ait Sunulması Gereken Belgeler Nelerdir?

İsveç’teki şirkete ait sunulması gereken belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Bir şirket ya da iş kurma veya satın alma niyetini gösteren satın alma sözleşmesi
 • İsveç’teki şirketin sicil kayıt belgesi
 • Ticari şirket anlaşması ya da pay senedi kopyası
 • Şirket satın alınması halinde satın alım bedelinin ödendiğini gösterir ödeme belgesi
 • Faaliyette olan bir şirket ise son 2 yıla ait yıllık hesaplar ve finansal durum belgeleri
 • Önceki aya kadar olan ilgili finansal yılın bilançosu ve kar zarar tablosu

İsveç Yatırımcı Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

İsveç yatırımcı oturma izni güncel başvurulara göre, %75 oranında 25 ay içerisinde çıkmaktadır.

İsveç Yatırımcı Oturum İzni Ne Kadar Süreyle Verilir?

İsveç yatırımcı oturum izni ilk etapta 2 yıl süreyle verilmektedir; 2 yıl sonunda ise belirli koşulların sağlanması durumunda uzatma işlemleri yapılabilir.

İsveç Yatırımcı Vizesi Nasıl Uzatılır?

İsveç yatırımcı vizesi ile İsveç’te yaşamaya devam etmek için, vizenin uzatılması gerekmektedir. 2 yıl süreyle İsveç oturum izni ile İsveç’te kalan kişiler; hem sürekli oturum izni için gereklilikleri hem de iş sahibi olarak oturum izni uzatma gerekliliklerini sağlamaları halinde, sürekli oturum iznini alabilmektedir.

İsveç’te iş sahibi olarak oturum iznini uzatmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • 2 yıl oturma izni alabilmek için başvuru sahibinin kendisi için 200.000 İsveç kronu, eşi için 100.000 İsveç kronu ve her çocuk için ise 50.000 İsveç kronu finansal kaynağa sahip olması gerekmektedir.
 • İş bakımından hala belirleyici bir etkiye sahip olunduğunun ve şirketin yönetilebildiğinin ispatlanması gerekmektedir.
 • İş için gerekli izinlere ve iyi muhasebe hesaplarına sahip olmak gerekmektedir.

İsveç Göçmen Dairesi şirketin planlı olarak yönetilebildiğini de oturum izni uzatma başvurularında kontrol etmektedir.

İsveç Göçmen Dairesi’nin şirkete dair aradığı şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Şirketin vergilerinin ve harçlarının ödenmiş olması gereklidir.
 • Genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine uygun bir şekilde defter tutulmuş olmalıdır.
 • Gerekli izinlere sahip olmak ve iş için yasal gereklilikleri karşılamak gereklidir.
 • İsveç icra müdürlüklerine kayıtlı bir borcun ya da ödeme yükümlülüğünün bulunmaması gereklidir.
 • Şirketten kazanılan gelirle kişinin kendisini ve ailesini geçindirebilmesi şartı aranmaktadır.
 • Şirketin kar durumunda, uzun süreli işlere sahip ve başarılı bir şekilde faaliyette olması gereklidir.
 • Kişinin ve aile üyelerinin makul konaklama şartlarında yaşıyor olması gerekir.
 • Kişinin ve aile üyelerinin oturma izninin yarısından fazla bir süre boyunca İsveç’te yaşamış olması gereklidir.

İsveç Yatırımcı Vizesi Aile Üyelerini Kapsar Mı?

Evet, İsveç yatırımcı vizesi aile üyelerini kapsamaktadır. Başvuru sahibinin 18 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları, eşi ya da birlikte yaşadığı partneri İsveç yatırımcı vizesi alabilmektedir.

Aile üyelerinin vize başvuruları ise başvuru sahibinin başvuru durumuna göre değişmektedir. Tüm aile üyeleri aynı anda başvuru yapacak ise başvuru sahibi kendi vize başvuru formunda aile üyeleri için de başvuru yapabilirken, başvuru sahibinin zaten başvuru yapmış ve İsveç'te bulunuyor olması halinde ise tüm aile üyelerinin tek tek başvuru yapması gerekmektedir. Başvurular online olarak yapılmaktadır ve bazı belgelerin sunulması ile belirli bir ücretin ödenmesi gereklidir.

İsveç Yatırımcı Vizesi ile Kalıcı Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, İsveç yatırımcı vizesi ile kalıcı oturum izni alınabilmektedir.

İş sahibi olarak sürekli oturum izni alabilmek için başvuru sahibinin en az 2 yıl iş sahibi olarak oturma izni sahibi olması gerekmektedir. İzin bitmeden önce başvuru tekrar güncellenmelidir. Çalışma izni uzatma başvurusu yapılabildiği gibi oturum izni uzatma başvurusu da yapılabilmektedir. Başvuru sahibinin İsveç oturma izni uzatma işlemini yapabilmesi için şirketinin hala faaliyette olması ve şirkette belirleyici bir etkiye sahip olması ve düzenli bir hayat yaşayabilmek için şirketinin kendisini finansal olarak desteklemesi gerekmektedir.

İsveç Yatırımcı Vizesi ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

İsveç yatırımcı vizesi ile vatandaşlık alınabilmektedir.

5 yıl geçerli kalıcı oturum izni ile İsveç’te kesintisiz olarak ikamet eden kişiler, İsveç vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: