İsveç Tır Şoförü Vizesi

İsveç Tır Şoförü Vizesi Başvuru Süreci 2023

İsveç şoför vizesi, uluslararası şoför olarak çalışan kişilere İsveç’te eşya taşımacılığı yapacakları durumda verilen bir vize türüdür. İsveç şoför vizesi, kısa süreli C tipi Schengen vizesi türlerinden biridir ve bu nedenle hamiline 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile İsveç'te ve diğer Schengen ülkelerinde bulunma hakkı tanımaktadır.

Son 5 yıl içerisinde %98,3 ile vize onay oranı en yüksek akredite kuruluş olan Vizem.net, uluslararası taşımacılık yapan kişi ve şirketler için İsveç şoför vizesi başvuru işlemlerinde danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İsveç Şoför Vizesi Kimlere Verilir?

İsveç şoför vizesi, uluslararası şoförlere verilir. Uluslararası şoförler; ADR/AETR standartlarına uygun olarak eğitim almış, gerekli testleri başarıyla tamamlamış, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na kayıtlı, uluslararası olarak ürün taşıması yapan ve uzun zamandır bu mesleği icra eden kişilerdir.

Tır Şoförleri için İsveç Vizesi Nasıl Alınır?

Tır şoförleri için İsveç vizesi başvuruları için öncelikle gerekli evrakların eksiksiz bir biçimde hazırlanması ve İsveç tır şoförü vize başvuru formunun doldurulması gerekir. Gerekli evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlayan başvuru sahiplerinin aracı kurum VFS Global üzerinden randevu almaları gerekmektedir. Belirlenmiş olan randevu tarihinde ilgili vize merkezine müracaat eden başvuru sahiplerinin; vize evraklarının yetkililere teslimi, biyometri bigilerinin verilmesi ve vize harcının ödenmesi gibi işlemleri yapmaları ile İsveç tır şoförü vize başvuru işlemleri tamamlanmakta ve vize değerlendirme süreci başlamaktadır.

Normal koşullarda Schengen vize başvuruları için başvuru sahibinin vize başvuru merkezine şahsen müracaat ederek biyometri bilgilerini vermesi gerekmektedir; ancak son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış olan kişilerin başvuru işlemleri gerekli evrakların Vizem.net İstanbul ofisine kargolanması ile başvuru sahibinin başvuru merkezine gitmesine gerek kalmadan Vizem.net uzman danışlmanları tarafından tamamlanabilmektedir.

Tır şoförleri için İsveç vizesi başvuru işlemleriyle ilgili bilgi almak için Vizem.net danışmanlarına 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezi üzerinden ulaşılabilir.

İsveç Tır Şoförü Schengen Vizesi Nereden Alınır?

İsveç tır şoförü Schengen vizesi, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılacak İsveç vizesi başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global üzerinden alınır. İsveç tır şoförü Schengen vizesi başvuruları şahsen ya da akredite vize acenteleri aracılığıyla aracı kurum VFS Global’e müracaat edilerek yapılır.

Konsolosluktan İsveç Şoför Vizesi Başvurusu Yapılabilir Mi?

Hayır, Konsolosluktan İsveç şoför vizesi başvurusu yapılamaz.

İsveç şoför vizesi kısa süreli C tipi İsveç vizelerindendir ve bu tür vize başvuruları konsolosluklar üzerinden yapılamamaktadır. İsveç vize türleri arasından yalnızca uzun süreli D tipi vize başvuruları İsveç Konsolosluğu üzerinden yapılabilir.

İsveç Şoför Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç şoför vizesi başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen vize başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından İngilizce, Türkçe ya da İsveççe dillerinden birinde eksiksiz bir biçimde doğru bilgiler kullanılarak doldurulmuş Schengen vize başvuru formunun imzalanmış olarak ibraz edilmesi gerekir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: İsveç şoför vizesi başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi QR kodlu olacak biçimde düzenlendikten sonra çıktısı alınarak sunulmalıdır.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin söz konusu İsveç seyahatinin çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde maddi durumu olduğunu gösterir nitelikte; son 3 aya ait maaş bordrosu gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Teminat mektubu: Vize başvuru sahibi adına gönderen şirket tarafından yazılmış olan teminat mektubu belgesinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Şoför listesi: Önceden alınmışSchengen vizelerine ait vizeyi vermiş olan ülke ve bitiş tarihi gibi bilgileri içeren şirket şoför listesinin ibraz edilmesi gerekir.
 • SGK sigortalı işe giriş bildirgesi ile SGK tescil ve hizmet dökümü: Vize başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden temin edilebilecek olan SGK sigortalı işe giriş bildirgesi ile SGK tescil ve hizmet dökümü belgelerinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Şirket tescili ispatı: Ticaret Odası’ndan alınan şirket tescilini gösterir belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Yetki belgesi ve taşıt belgesi: Geçerlilik süresi bulunan yetki belgesi (C2 belgesi) ile taşıt belgesi olarak adlandırılan eklerinin ya da C2 belgesi bulunan bir firma ile yapılmış olan sözleşmenin sunulması gerekir.
 • CMR belgesi ve transit refakat beyannamesi: Vize başvuru sahibinin İsveç’te faaliyet gösteren şirket ile olan iş ilişkisini gösterir nitelikte düzenlenmiş, son 3 nakliye işine dair bilgileri içeren ve son 6 ay içerisinde düzenlenmiş CMR belgesi ve transit refakat beyannamesi (T1 veya T2) belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Davet yazısı: Vize başvuru sahibi için işveren şirket tarafından yazılmış davet yazısı ya da İsveç’te faaliyet gösteren bir firmaya ait ortaklık belgesinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Schengen listesi: Schengen ülkelerine giriş ve çıkış ile kalış günleri bilgilerinin yer aldığı listenin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibinin son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çektirmiş olduğu, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip, arka fonu beyaz ve kişinin yüzünün net bir biçimde göründüğü 1 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekir.
 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, son 10 sene içerisinde alınmış, söz konusu İsveç seyahatinin bitiş tarihinin ardından 3 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaport ile pasaportta bilgilerin ve vizelerin bulunduğu sayfaların fotokopilerinin sunulması gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, en az 30.000 euro teminatlı, tüm Schengen ülkelerinde ve söz konusu İsveç seyahati süresi boyunca geçerli bir seyahat sağlık sigortasının başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.

İsveç Tır Şoförü Vizesi Teminat Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İsveç tır şoförü vizesi teminat mektubu, İsveç konsolosluğuna hitaben başvuru sahibinin bağlı olduğu şirket tarafından yazılmış olmalıdır. İsveç tır şoförü vizesi teminat mektubu içerisinde; vize başvuru sahibinin adı, pasaport numarası, işe başlama tarihi, çalıştığı şirketteki görevi, seyahat amacı, İsveç’te kalış tarihleri, işverenin iletişim bilgileri ve mevkisi gibi bilgileri yer almalı ve mektup imzalanmış olmalıdır.

İsveç Şoför Vizesi CMR Belgesi Nedir?

İsveç şoför vizesi CMR belgesi, başvuru sahibinin çalıştığı şirket ile olan ilişkisini gösteren bir belgedir. İsveç şoför vizesi için ibraz edilecek olan CMR belgesinin son 6 ay içerisinde düzenlenmiş olması ve kişinin yaptığı son 3 nakliye işine dair bilgileri içermesi gerekir.

İsveç şoför vizesi CMR belgesi için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

İsveç Şoför Vizesi CMR Belgesi Nedir?
İsveç Şoför Vizesi CMR Belgesi Nedir?

İsveç Şoför Vizesi için C2 Sertifikası Nedir?

İsveç şoför vizesi için C2 sertifikası, uluslararası ya da yurt içinde ticari amaçlarla eşya taşımacılığı yapılabilmesi için alınması gereken bir belgedir.

İsveç şoför vizesi için C2 sertifikası için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

İsveç Şoför Vizesi için C2 Sertifikası Nedir?
İsveç Şoför Vizesi için C2 Sertifikası Nedir?

İsveç Tır Şoförü Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç tır şoförü vizesi randevusu, İsveç vize başvuru işlemleri için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurum VFS Global’in internet sitesi üzerinden alınır. VFS Global’in websitesi üzerinden vize randevusu alma işlemleri için başvuru sahibi adına oluşturulmuş kullanıcı hesabına mail adresi ve şifre bilgileri ile giriş yapılması gerekmektedir.

İsveç tır şoförü vizesi için online randevu alma ekranına ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

İsveç Tır Şoförü Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?
İsveç Tır Şoförü Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan İsveç şoför vizesi başvurularında randevu alma işlemleri başvuru sahibi adına uzman vize danışmanları tarafından tamamlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İsveç Şoför Vizesi Ne Kadardır?

İsveç şoför vizesi ücreti, İsveç tarafından 6 Haziran 2022 tarihinden itibaren uygulanan ücretlere göre 1.410 Türk lirasıdır. 2022 yılında İsveç şoför vizesi için belirlenen ücret euro üzerinden uygulanmaktadır ve bu nedenle kur değerlerinde meydana gelebilecek önemli dalgalanmalar vize ücretleri üzerinde değişimlere neden olabilmektedir.

İsveç Schengen Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç Schengen şoför vizesi ortalama 15 gün içerisinde çıkar. Vize başvuru işlemlerinde eksik evrak ibraz edilmiş olması, ek belge talep edilmesi, vize değerlendirme sürecinin Türkiye ve İsveç resmi tatillerine denk gelmesi gibi durumlar İsveç Schengen şoför vizesi çıkış süresinin ortalamadan uzun sürmesine neden olabilmektedir.

İsveç Şoför Vizesi En Fazla Ne Kadar Süre ile Verilmektedir?

İsveç şoför vizesi en fazla 5 yıllığına multi girişli olarak verilmektedir.

Şoför Vizesi ile İsveç'te Şoför Olarak Çalışılabilir Mi?

Hayır, şoför vizesi ile İsveç’te şoför olarak çalışılamaz.

İsveç şoför vizesi, hamiline yalnızca İsveç’te taşımacılık yapma hakkı sağlamakta ve İsveç'te bir şirketin çalışanı olma hakkı tanımamaktadır. İsveç’te şoför olarak çalışmak isteyen kişilerin şoförlük yapmak için öncelikle bir firmadan iş teklifi almaları ve ardından İsveç çalışma vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: