İsveç'e Davetiye ile Gitmek

İsveç'e Davetiye İle Gitmek İçin Gerekenler ve Vize Davet Mektubu (2024)

İsveç davet mektubu, vize başvurusunda bulunacak kişiler adına, İsveç İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben, başvuru sahibini İsveç’e davet eden kişi veya kurumlar tarafından yazılan ve bu bağlamda davet beyanı ile birlikte davet amacını ve mümkünse başvuru sahibinin bu davet kapsamındaki seyahat detaylarını içeren belgedir.

İsveç vize başvurularında kullanılmak üzere standart hazır davet mektubu formları bulunmaktadır ve İsveç davet mektubu formları başvuru sahibini davet eden kişi tarafından doldurulmalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İsveç vizesi başvurularında, vize davet mektubu uzman ülke danışmanı tarafından kontrol edilmekte ve gerekli olması durumunda başvuru sahibinin kişisel durumuna göre düzenlenmekte, aynı zamanda başvuru sahibinin talebi halinde vize davet mektubu örneği hazırlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Davetiye ile İsveç Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Davetiye, İsveç vizesi için onay alma şansını artırmaktadır ancak İsveç davet mektubunun iyi hazırlanmış olması ve başvuru için istenen belgelerin eksiksiz ve doğru hazırlanmış olması gerekmektedir.

Kimler İsveç Schengen Vizesi için Davet Mektubu Almalıdır?

İsveç Schengen vizesi için davet mektubu alması gereken kişiler aşağıda listelenmiştir.

  • İsveç’e turistik seyahat esnasında otel ve benzeri yerler yerine, davet eden kişinin evinde kalınacağı zaman.
  • Aile ziyareti gibi sosyal sebeplerle İsveç’e ziyaret edileceği ve otel benzeri yerler yerine belirli kişilerin evlerinde kalınacağı zaman davet mektubu alınmalıdır.
  • Kültürel, bilimsel, dini, spor veya politik sebeplerle İsveç’i ziyaret edecek ve etkinliklere katılacak kişiler tarafından davet mektubu alınmalıdır.
  • Herhangi bir siyasi delegasyonun parçası olmak gibi politik sebeplerle İsveç’e seyahat edileceği zaman davet mektubu alınmalıdır.

İsveç Davet Mektubu Nereden Alınır?

İsveç davet mektubunun, İsveç’te ziyaret edilecek kişi veya kurum tarafından hazırlanması gerekmektedir.

İsveç davet mektubunun İsveç ticari vize başvurusunda bulunulduğu durumlarda başvuru sahibinin katılacağı iş görüşmesi, fuar ya da kongreye ev sahipliği yapacak kurumlar tarafından sunulması gerekmektedir. Öğrenci vizesi başvurularında İsveç davet mektubu, başvuru sahiplerinin İsveç’te öğrenim görecekleri eğitim kurumları tarafından sunulması gerekmektedir.

İsveç davet mektubunun İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında ziyaret edilecek ev sahibi, aile, akraba ve arkadaşlar tarafından ve İsveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurularında katılınacak spor organizasyonun sahibi tarafından sunulması gerekmektedir.

İsveç Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İsveç vizesi için davet mektubu İsveç kurumları tarafından hazırlanmış özel davet formlarıdır ve bu form vize başvuru sahibini İsveç’e davet eden kişi ve kurum tarafından doldurulmalıdır.

İsveç davet formu, başvurulacak İsveç vizesi türüne göre değişmektedir ve aşağıdaki başlıklarda konuyla ilgili detaylı bilgi verilmektedir.

İsveç Kısa Süreli Vize Davet Formu Nasıl Doldurulur?

Ticari, turistik, sportif ve kültürel etkinlik, aile ve arkadaş ziyareti vizesi gibi kısa süreli Schengen vize başvurularında 241011 numaralı İsveç davet formu doldurulmalıdır. İsveç davet formunun vize başvuru sahibini davet eden kişi tarafından doldurulup başvuru sahibine gönderilmesi ve başvuru sahibi tarafından başvuru merkezi veya konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir.

İsveç Kısa Süreli Vize Davet Formu Nasıl Doldurulur?
İsveç Kısa Süreli Vize Davet Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç kısa süreli vize davet formunda ev sahibi kişilerin; kimlik, çalışma, finans, başvuru sahibi ile bağı ve seyahata dair bilgileri istenmektedir ve davet formu İngilizce olarak doldurulmalıdır.

İsveç Uzun Süreli Vize Davet Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç uzun süreli vize davet formu; çalışma, öğrenci veya aile ziyareti vizesi gibi uzun süreli vize başvuruları için doldurulması gereken 249011 numaralı davet formudur.

İsveç uzun süreli vize davet formunun vize sahibini İsveç’e davet eden kişi veya kurum tarafından doldurulması ve başvuru merkezi veya konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir.

İsveç uzun süreli vize davet formunda, ev sahibinin kimlik ve çalışma bilgilerini, vize başvuru sahibinin kimlik bilgilerini, ziyaretin detaylarını, davet eden ve edilen tarafların ilişkilerini ve ziyarete dair finansal bilgilerin verilmesi gerekmektedir ve başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır.

İsveç Uzun Süreli Vize Davet Formu Nasıl Doldurulur?
İsveç Uzun Süreli Vize Davet Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç Davet Formu Ekinde Sunulması Gereken Belgeler Nelerdir?

İsveç davet formu ekinde İsveç’e davet eden kişi tarafından sunulması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport, kimlik kartı veya kimliğe kanıt sunan benzeri belgelerin kopyası sunulmalıdır.
  • Başvuru sahiplerinin İsveç’e ziyaretleri boyunca masraflarını karşılayacak kişilerin gelir ve varlıklarına dair ayrıntı sunan belgeler sunulmalıdır. Gönderilebilecek belgelere ilişkin örnekler form üzerinde bulunabilir.
  • Schengen vizesi daveti (Inbjudan) için İsveç Vergi Dairesinden temin edilebilecek özel nüfus kayıt belgesi gerekmektedir. Özel nüfus kayıt belgesinin İsveç Vergi Dairesi veya başka bir makam tarafından kaşeli veya imzalı olması gerekmemektedir.

Davet Mektubu Olmadan İsveç Vizesi Alınabilir Mi?

Davet mektubu olmadan, ticari vize, aile ziyareti vizesi, kültürel ve sportif etkinlik vizesi ve öğrenci vizesi gibi başvuru için davet formu sunma zorunluluğu olan İsveç vize türleri alınamaz.

Ticari, aile ziyareti, kültürel ve sportif etkinlik vizeleri İsveç Schengen vizesi için davetiye zorunluluğu olmamakla birlikte İsveç davet mektubu, vize onay ihtimalini artıran bir evraktır.

Vize Davetiyesi Olmadan Turistik İsveç Vizesi Alınabilir Mi?

Evet, vize davetiyesi olmadan turistik İsveç vizesi alınabilir.

İsveç vize davetiyesi, turistik vize başvurusu için sunulması zorunlu bir belge olmamakla birlikte, İsveç’te aile üyesi ve arkadaşı olan kişilerin davetiye sunması İsveç turist vizesi için onay ihtimalini artıracak bir unsurdur.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: