İsveç Vize Ücreti

2024'te İsveç Vize Ücreti ve Güncel Başvuru Masrafları

İsveç'in vize rejimine göre istisnai gruplar haricinde vize talep eden tüm başvuru sahipleri vize işlemleri için vize başvuru harcı ve vize başvuru merkezinden başvuru yapılması durumunda aracı kurum hizmet bedeli ödemelidir. İsveç'e seyahat edecek yabancıların vize işlemleri için seyahat sağlık sigortası yaptırmak, başvuru için gerekli evrakları tercüme ettirmek veya noterde onaylatmak, danışmanlık hizmeti ya da vize başvuru merkezi tarafından sunulan ek hizmetlerden satın almak gibi işlemler için başvuru harcı ve aracı kurum hizmet bedeline ek ödemeler yapması gerekmektedir.

2024 yılında turistik, ticari veya aile ziyareti gibi amaçlar için düzenlenen kısa süreli İsveç vizeleri için başvuru ücreti danışmanlık hizmeti alınmaması halinde ortalama 140 euro; eğitim, çalışma veya aile birleşimi gibi amaçlar için düzenlenen uzun süreli İsveç vizeleri için ise 125 ila 230 euro arasında tutmaktadır.

İsveç vize bilgi hattı: 0850 241 1868

İsveç Vizesi İçin Başvuru Masrafları

Ödemeniz gereken vize başvuru ücreti talep ettiğiniz vize türüne göre farklılık göstermektedir. 

Kısa süreli İsveç vizesi başvurularınız için standart olarak vize harcı, başvuru merkezi hizmet bedeli ve seyahat sağlık sigortası poliçe ücreti ödemeniz gerekmektedir. Uzun süreli İsveç vizesi başvurularınız için ise vize başvuru harcı ve gerekli olması durumunda seyahat sağlık sigortası poliçe ücreti ödemeniz gerekmektedir. 

Zorunlu başvuru masrafları haricinde tercüme masrafları, noter ya da apostil işlemi ücretleri, vize başvuru merkezi tarafından sunulan ek başvuru hizmetlerinin ücretleri veya danışmanlık hizmeti ücreti, gerekli olması veya tercihinize bağlı olarak ödemeniz gerekebilecek diğer başvuru masraflarıdır.

İsveç Vize Harcı

İsveç'in vize rejimine göre vize başvuru harçları vize türüne göre farklılık göstermektedir. 2024 yılında turistik, ticari veya aile ziyareti gibi amaçlar için düzenlenen kısa süreli İsveç vizeleri için 80 euro başvuru harcı talep edilirken; eğitim, çalışma veya aile birleşimi gibi amaçlar için düzenlenen uzun süreli İsveç vizeleri için ise 750 ila 2000 SEK arasında vize başvuru harcı ödenmesi gerekmektedir.

Aşağıda hem kısa süreli hem de uzun süreli İsveç vizeleri için ödemeniz gereken başvuru harçları hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

Kısa Süreli (C Tipi, Schengen) İsveç Vizesi İçin Başvuru Harcı

Kısa süreli İsveç vizesi başvuru harçları Schengen Anlaşması'na üye devletler tarafından ortak kararla belirlenmekte ve duyurulmaktadır.

İsveç Schengen vizesi başvuru harcı yetişkinler için 80 euro ve 6-12 yaş arasındakiler için 40 euro olarak belirlenmiştir. 6 yaşından küçüklerden başvuru harcı alınmamaktadır.

Avrupa Komisyonu ile ikili anlaşma imzalayan ülkelerin vatandaşları için C tipi İsveç vizesi başvuru harcı ise 35 eurodur. Bu ülkeler; Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Ermenistan, Gürcistan, Karadağ, Makedonya, Moldova, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Ukrayna ve Yeşil Burun Adaları'dır.

12 yaşından büyük Gambiya vatandaşları için İsveç kısa süreli vize harcı ise 120 eurodur.

İsveç vizesi başvuru harçları nakit olarak euro biriminde ödenmektedir.

Uzun Süreli (D Tipi, Ulusal) İsveç Vizesi İçin Başvuru Harcı

Uzun süreli İsveç vizesi için başvuru harçları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize TürüVize Başvuru Harcı18 Yaşından Küçükler İçin Vize Başvuru Harcı
İsveç aile birleşimi vizesi2.000 SEK1.000 SEK
İsveç çalışma vizesi2.200 SEK-
İsveç mevsimlik işçi vizesi2.000 SEK-
İsveç iş arama vizesi2.200 SEK-
İsveç iş kurma vizesi2.200 SEK-
İsveç yatırımcı vizesi2.000 SEK-
İsveç sanatçı vizesi1.500 SEK-
İsveç au pair vizesi1.500 SEK-
İsveç sporcu vizesi1.500 SEK-
İsveç working holiday vizesi1.500 SEK-
İsveç araştırmacı vizesi1.500 SEK-
İsveç staj vizesi1.500 SEK-
İsveç gönüllü çalışma vizesi1.500 SEK-
İsveç mezun vizesi1.500 SEK750 SEK
İsveç öğrenci vizesi1.500 SEK750 SEK

Yukarıdaki tabloda verilenler vize başvurunuzu Migrationsverket (İsveç Göçmenlik Bürosu) E-Service üzerinden online olarak yapmanız durumunda ödemeniz gereken başvuru harçlarıdır. Harç ödemesini başvurunuzu yaparken banka kartı ile ödemeniz gerekmektedir. Başvurunuzu fiziken yaptığınız hallerde ise banka havalesi ile ödemeyi yapmalısınız. Online olarak yaptığınız başvuruda vize ücretini ödemediyseniz ve İsveç Göçmenlik Bürosu sizden ödeme yapmanızı istediyse, banka havalesi ile harç ödemesini tamamlayabilirsiniz. Ödeme yapılacak hesabın IBAN numarası SE6912000000012810106908 ve swift kodu ise DABASESX (Danske Bank) şeklindedir.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'ndan fiziken yapılan D tipi İsveç vizesi başvurularında vize türü fark etmeksizin yetişkinler için 4.080 TL, 18 yaşından küçükler için ise 2.040 TL vize başvuru harcı ödenmesi gerekmektedir. Fiziken başvuru yapıyorsanız ücret ödemesi konsoloslukta tamamlanır.

VFS Global İsveç Vize Merkezi Hizmet Bedeli

VFS Global aracılığı ile yapılması gereken kısa süreli İsveç vizesi başvurularında yetkili vize başvuru merkezine 30 euro hizmet bedeli ödenmesi gerekmektedir.

Uzun süreli İsveç vizesi başvuruları online olarak ya da İsveç İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapıldığı için kısa süreli İsveç vizesi başvurularında olduğu gibi vize başvuru merkezine hizmet bedeli ödenmesi gerekmemektedir.

İsveç Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti

Kısa süreli İsveç vizeleri ve İsveç'te kalınacak sürenin 1 yıldan kısa olduğu uzun süreli İsveç vizesi başvurularında sunulması zorunlu olan seyahat sağlık sigortası ücretleri, başvuru sahiplerinin yaşına, cinsiyetlerine, COVID geçmişlerine ve tercih ettikleri sigorta süresine göre değişmektedir.

2024 yılında yaptırılacak 7 günlük bir İsveç seyahat sağlık sigortası, ortalam 16,5 euro olarak ücretlendirilir.

VFS Global İsveç Ek Başvuru Hizmetleri ve Ücretleri

VFS Global İsveç ek başvuru hizmetleri ve ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Ek HizmetlerÜcreti
Erken saat randevusu513,01 TL
Erken saat başvurusu140 TL
Kurye250 TL
Başvuru sonrası kurye250 TL
Form doldurma144 TL
Fotoğraf119,99 TL
İnternet kiosk 80 TL
SMS5 TL
Belge yazdırma4 TL 
Fotokopi4 TL

İsveç Vizesi İçin Danışmanlık Hizmeti Ücreti

İsveç vize başvuruları için danışmanlık hizmetlerinin ücretleri, tercih ettiğiniz şirkete ve başvuracağınız vize türüne göre değişmektedir.

Vizem.net akredite acentesinden İsveç vize danışmanlık hizmeti alınması halinde kısa süreli İsveç vizeleri için 25 ile 90 euro ve uzun süreli İsveç vizeleri için 70 ile 160 euro arasında danışmanlık ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsveç vize başvuru masrafları ve harç ücretleri hakkında merkezimize sıkça iletilen soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

İsveç Vizesi İçin Kimler Ücret Ödemekten Muaftır?

İsveç vizesi için ücret ödemekten 6 yaşından küçükler, eğitim ve öğretim amacı ile seyahat eden öğrenciler, mezun öğrenciler ve öğretmenler, bilimsel araştırmacılar ve kar amacı gütmeyen kuruluşların 25 yaşından küçük olup kuruluşun düzenlediği seminer, konferans veya etkinliklere katılmak için seyahat eden üyeleri muaf tutulmaktadır.

Serbest hareket hakkını kullanan Avrupa Birliği ülkeleri, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre vatandaşlarının eşleri, kayıtlı partnerleri, nikahsız eşleri, 21 yaşından küçük ve finansal olarak bağımlı çocukları, finansal olarak bağımlı ebeveynleri ile geçinmek için kişiye ya da eşine bağımlı durumda olan veya ciddi sağlık sorunları nedeniyle bakılması gereken aile üyeleri de İsveç vize ücreti ödemekten muaftır.

İsveç Vize Başvuru Ücretini Nereye Ödemeliyim?

İsveç vize başvuru ücreti; kısa süreli Schengen vize başvurularında Türkiye'de yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global başvuru merkezine randevu gününde ödenmelidir. Uzun süreli İsveç vizesi başvurularının İstanbul'da bulunan İsveç dış temsilciliklerine yapılması gerekmektedir; bu nedenle uzun süreli vize başvurularında ücretin de İstanbul İsveç Başkonsolosluğuna ödenmesi gerekir.

İsveç vizesi ücreti; VFS Global'e nakit olarak ödenirken, dış temsilciliklerde ise nakit olarak ya da kredi veya banka kartı ile ödenebilmektedir.

İsveç Vize Ücreti İadesi Hangi Durumlarda Yapılır?

İsveç vize ücretinin iadesi, ücret ödemesinin hatalı olarak yapılması halinde mümkündür. Online olarak veya fiziken yapılan başvurularda, ödemenizin iadesini talep etmek için İsveç Göçmenlik Bürosu ile iletişime geçmeniz gereklidir. Bir dış temsilciliğe başvuru yapılan hallerde ise konsolosluğa ulaşmanız gerekir.

Vize ücretinin iadesi için adınız ve soyadınız, T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz, adresiniz, iade talebinizin gerekçesi, yapılan ödemenin işlem numarası ve iadenin hangi hesaba yapılacağı gibi bilgileri de vermeniz gerekir. Ayrıca İsveç Göçmenlik Bürosu'na bir ücret ödediğinizi açıkça gösteren bir banka makbuzu veya ekstresi de sunmanız gerekir. Bu bilgi ve belgeler İsveç Göçmenlik Bürosu'nun "Swedish Migration Agency, 601 70 Norrköping" adresine gönderilir.

Yazan:

Paylaş: