İsveç Vize Ücreti

2023 Yılı İsveç Vize Ücreti ve Başvuru Masrafları

İsveç vize başvuru ücreti, başvuru sahibinin yaşına ve başvurulan vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Vize ücretleri İsveç Büyükelçiliği tarafından yayınlanmaktadır. İsveç bir Schengen ülkesidir ve bu nedenle 90 günden kısa süreli İsveç seyahatlerinde Schengen vizesi alınması gerekmektedir; Schengen vizesi için ödenen başvuru ücreti üye devletlerin ortak kararıdır. Vize ücreti euro cinsinden belirlenmektedir, bu nedenle döviz kuruna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Vizem.net Türkiye'den yapılan İsveç vize başvurularında vize başvuru harcına ek olarak alınan danışmanlık hizmeti kapsamında başvuru formu doldurma işleminden vize takip işlemine kadar tüm süreç için tek çatı altında destek veren akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İsveç Vize Harcı Ne Kadardır?

Vize türlerine göre İsveç vize harcı ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize TürüVize Başvuru Harcı
İsveç turist vizesi1.410 TL
İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi1.410 TL
İsveç iş vizesi1.410 TL
İsveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi1.410 TL
İsveç tır şoförü vizesi1.410 TL
İsveç dil kursu vizesi1.410 TL
İsveç tedavi vizesi1.410 TL
İsveç transit vize1.410 TL
İsveç sambo vizesi2.260 TL
İsveç çalışma vizesi2.260 TL
İsveç aile birleşimi vizesi2.260 TL
İsveç öğrenci vizesi2.260 TL
İsveç yatırımcı vizesi2.260 TL

Yukarıda verilen vize ücretleri Türk vatandaşı olan yetişkinler için 8 Ağustos 2022 itibari ile belirlenen vize ücretleridir. Çocuklar ve farklı ülke vatandaşları için vize başvuru harcı tarifesi değişiklik göstermektedir. İsveç Büyükelçiliği güncel olarak yukarıdaki fiyatları belirlemiştir, fakat vize harcı euroya bağlı olarak değişmektedir; bu nedenle kurda meydana gelebilecek önemli bir dalgalanmada fiyatlarda değişiklik olacaktır. Çocuklar ve farklı ülke vatandaşları için vize ücretleri aşağıdaki başlıklarda açıklanacaktır.

İsveç Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsveç Schengen vizesi kapsamında turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, tıbbi tedavi, kültürel ve sportif etkinlik, tır şoförü ve sambo vizeleri bulunmaktadır.

2022 yılına ait İsveç Schengen vize harcı ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize Başvuru SahipleriSchengen Vize Ücreti
Yetişkinler1.410 TL
6-12 yaş arası çocuklar700 TL
6 yaşından küçük çocuklarMuaf
Avrupa Birliği ile vize kolaylaştırma sözleşmeleri imzalamış olan Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Cape Verde, Gürcistan, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna ülkelerinin vatandaşlarıMuaf ya da daha düşük miktarda ödeme
Sivil Toplum Kuruluşları tarafından düzenlenen seminerlere, konferanslara, spor etkinliklerine, kültürel etkinliklere veya eğitim olaylarına katılan 25 yaş ve altı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriMuaf
Bilimsel araştırma amacıyla seyahat eden kişilerMuaf
Eğitim amacıyla seyahat eden öğrenciler, araştırma öğrencileri ve beraberinde gelen öğretmenlerMuaf

İsveç Ulusal Vize Ücreti Ne Kadardır?

İsveç ulusal vize ücreti, 18 yaşından büyük başvuru sahipleri için 2022 yılında 2.260 TL, 18 yaşından küçükleri için 1.330 TL’dir. Eğitim, çalışma, yatırımcı ve aile birleşimi vizeleri ulusal vize türleridir.

İsveç Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Transit İsveç vizesi ücreti 2022’de; 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz, 6-12 yaş arası çocuklar için 700 TL ve yetişkinler için 1.410 TL’dir.

Bir tür Schengen vizesi olan İsveç transit vize ücretleri kura bağlı olarak belirlenmektedir ve kurda dalgalanmalar olması halinde değişiklik gösterebilmektedir.

İsveç Vize Harç Ücretlerinden Kimler Muaftır?

İsveç vize ücretinden muaf olan kişiler aşağıda listelenmektedir.

  • 0-6 yaş arasındaki çocuklar
  • Eğitim gezisi amaçlı ziyaretlerde okul öğrencileri, öğrenciler, araştırma öğrencileri ve öğretmenler
  • Bilimsel araştırma yapma amacı olan üçüncü ülke araştırmacıları
  • Sivil Toplum Kuruluşları tarafından düzenlenen seminer, konferans, spor etkinlikleri, kültürel etkinlikler ya da eğitim etkinliklerine katılan 25 yaş ve altı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri
  • İsveç'te yaşayan veya yaşamak için somut planı olan Avrupa Birliği, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre vatandaşlarının aile bireyleri (Hangi kişilerin akraba olarak sayıldığına ilişkin bilgiye İsveç Göçmen Dairesi'nin internet sitesinden ulaşılabilir.)

İsveç Vize Başvuru Ücreti Nereye Ödenmelidir?

İsveç vize başvuru ücreti; kısa süreli Schengen vize başvurularında Türkiye'de yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global başvuru merkezine randevu gününde ödenmelidir.

Uzun süreli İsveç vizesi başvurularının İstanbul'da bulunan İsveç dış temsilciliklerine yapılması gerekmektedir; bu nedenle uzun süreli vize başvurularında ücretin de İstanbul İsveç Başkonsolosluğuna ödenmesi gerekir.

İsveç Vizesi Ücreti Nasıl Ödenmelidir?

İsveç vizesi ücreti; VFS Global'e nakit olarak ödenirken, dış temsilciliklerde ise nakit olarak ya da kredi kartı veya banka kartı ile ödenebilmektedir.

İsveç Vizesi Başvuru Masrafları Ne Kadardır?

İsveç için yapılacak kısa süreli vize başvuruları için Türkiye'de yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global’dir. Uzun süreli İsveç vizesi başvurularının İstanbul'da bulunan İsveç dış temsilciliğine yapılması gerekmektedir.

Uzun süreli vize başvurularında İstanbul İsveç Konsolosluğu herhangi bir işlem ücreti talep etmemektedir; ancak kısa süreli Schengen vizesi başvurularında VFS Global, vize harcına ek olarak 530 TL işlem ücreti tahsil etmektedir.

VFS Global başvuru sahibinin talebine bağlı olarak VIP vize hizmeti, evden vize hizmeti, erken saat vize hizmeti gibi hizmetler sunmaktadır ve bu hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin vize harcı ve işlem ücretine ek olarak ayrıca ücret ödemesi gerekmektedir.

VFS Global İsveç Vize Hizmetleri Ne Kadardır?

VFS Global İsveç vize hizmet ücretleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Kurye hizmeti160 TL
Başvuru sonrası kurye hizmeti160 TL
Erken saat randevusu140 TL
Erken saat başvurusu140 TL
Form doldurma hizmeti60 TL
Fotoğraf hizmeti40 TL
İnternet kiosk hizmeti20 TL
SMS hizmeti5 TL
Belge yazdırma hizmeti2,5 TL
Fotokopi hizmeti2,5 TL

Yukarıda belirtilen hizmetler hangi VFS Global ofisinden başvuru yapıldığına göre farklılık göstermektedir. Örneğin, VFS Global İstanbul ofisinde sunulan erken saat başvurusu hizmeti Ankara, Antalya ve İzmir ofislerinde sunulmamaktadır.

İsveç Vizesi Randevu Ücreti Ne Kadardır?

İsveç vizesi için herhangi bir randevu ücreti bulunmamaktadır. İsveç vize randevusu için ücret teklif eden kişi ve kurumlara itibar edilmemelidir.

İsveç Vize Başvurusu Reddedilirse Alınan Harç İade Edilir Mi?

Hayır, İsveç vize başvurusu reddedilirse alınan harç iade edilmez.

İsveç Vizesi için Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

İsveç vizesi için Vizem.net danışmanlık ücreti başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Danışmanlık ücretleri, İsveç için kısa süreli vize başvurularında 25 euro ile 90 euro arasındadır. Uzun süreli İsveç vize başvuruları danışmanlık ücretleri 70 euro ile 160 euro arasında değişmektedir.

Kısa süreli İsveç vize başvurularında; vize başvuru harcı, vize danışmanlık ücreti, seyahat sağlık sigortası ve gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ücreti de dahil olmak üzere İsveç vize danışmanlık hizmetleri toplam masrafı 2022 yılı için ortalama 185 euro tutmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: