İsveç Üniversiteleri

İsveç Üniversiteleri ve 2024 Üniversite Kayıt Şartları

İsveç’te yükseköğretim sistemi, derecelerin üç aşamaya ayrıldığı Bologna Süreci’ne tabi olduğundan Avrupa'nın geri kalanıyla uyumludur. İsveç, Avrupa standartlarına göre derece programları sunan 39 üniversiteye ve üniversite kolejine ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa Birliği'nden veya Avrupa Ekonomik Alanı'ndan gelen kişiler için İsveç'teki devlet üniversitelerinde eğitim almak herhangi bir öğrenim ücreti ödenmesini gerektirmemektedir.

İsveç'teki en popüler çalışma alanları otomotiv, bilişim ve çevreyle alakalıdır. İsveç'te yabancı öğrencilerin en fazla başvurduğu bölümler arasında bilgisayar bilimleri, mühendislik, sanat ve çevre çalışmaları yer almaktadır. İsveç yaşamak ve okumak için oldukça uygun bir yerdir. Stockholm, Gothenburg veya Malmö gibi hareketli büyük şehirlerden Uppsala ve Lund gibi üniversite kasabalarına kadar İsveç'te her zevke ve bütçeye göre yaşam standartları sunan seçenekler bulunmaktadır.

İsveç, çevre dostu olan ülkelere en iyi örnektir. İsveç’te yaşayan insanlar açık ve ilerici zihniyetlidir, farklılıklara karşı oldukça hoşgörülü ve duyarlı davranmaktadır. İsveç’te %80 oranında İngilizce konuşulduğu için uluslararası öğrenciler açısından iletişim kurma konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Üniversite Eğitimi Nasıldır?

İsveç Üniversite Eğitimi Nasıldır?
İsveç Üniversite Eğitimi Nasıldır?

İsveç’te liseden sonra öğrenciler yükseköğrenim eğitimi almak için üniversiteye başvuru yapabilmektedir. İsveç’te genel akademik dereceler, bölgesel bazda öğrencileri çekme eğiliminde olan devlet üniversiteleri ve üniversite kolejleri tarafından sunulmaktadır.

İsveç eğitim dereceleri, Avrupa yükseköğretim çerçevesi olan Bologna Süreci’ne dahil edilmiştir. Bologna sisteminde dereceler, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyine karşılık gelen üç aşamaya ayrılmaktadır. İsveç’te lisans 3 yıl, yüksek lisans 2 yıl ve doktora derecesi 4 yıl eğitim almayı gerektirmektedir. İsveç’te kullanılan not sistemi, farklı üniversiteler ve üniversite kolejleri arasında farklılık göstermektedir.

İsveç'te bir yükseköğretim programına kabul edilmeden önce, tüm adayların İsveççe ve İngilizce dillerinde minimum yeterlilik göstermeleri gerekmektedir. İsveç'te yükseköğretime kabul edilmenin yollarından biri olarak kullanılan toplam 160 çoktan seçmeli sorudan oluşan ve dört alt bölüm içeren bir matematik ve bir sözel bölüme ayrılmış testler yapılmaktadır.

İsveç Üniversiteleri Dünya Sıralamasında Kaçıncıdır?

İsveç, Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamasında 12 üniversiteye sahiptir. İsveç'teki en yüksek dereceli üniversite, 39. sırada yer alan Karolinska Enstitüsü'dür. İsveç, 2018 QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk 350'de yer alan 8 üniversiteye sahiptir.

İsveç'in En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

2022 yılı QS verilerine göre en iyi İsveç üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lund Üniversitesi
 • Kraliyet Teknoloji Enstitüsü
 • Uppsala Üniversitesi
 • Chalmers Teknik Üniversitesi
 • Stockholm Üniversitesi

Lund Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Lund Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Lund Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

1666'da kurulan Lund Üniversitesi, İsveç'te sürekli olarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan bir devlet araştırma üniversitesidir. Güney İsveç'te, Danimarka ve Almanya'ya yakın olan Lund şehrinde bulunan Lund Üniversitesi’nin Malmö ve Helsingborg'da da kampüsleri vardır.

Lund Üniversitesi, Kuzey Avrupa'nın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biridir; 2022 Dünya Sıralaması Times Higher Education (THE) En Uluslararası Üniversitelerinde 49. sırada yer almıştır. Lund Üniversitesi’nin yaklaşık 46 000 öğrencisi ve Lund, Helsingborg ve Malmö merkezli 8.400'den fazla personeli bulunmaktadır. Lund Üniversitesi uluslararası öğrenci oranı %27’dir.

Lund Üniversitesi, 70'den fazla ülkede 600 üniversite ile hem araştırma hem de Erasmus gibi öğrenci değişim programlarında işbirliği yapmaktadır. Lund Üniversitesi ekonomi ve yönetim, mühendislik ve teknoloji, güzel sanatlar, müzik ve tiyatro, beşeri bilimler ve teoloji, hukuk, eczacılık ve sosyal bilimler alanlarında eğitim vermektedir. Lund Üniversitesi’nde Avrupa Birliği (AB), Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve İsviçre vatandaşları için öğrenim ücreti yoktur, uluslararası öğrenciler için bir yıllık lisans eğitimi yaklaşık 13.000 ABD dolarına mal olmaktadır. Lund Üniversitesi Küresel Burs Programı kapsamında her yıl burs hibesi olarak yaklaşık 18 milyon İsveç kronu bütçe ayırmaktadır.

Kraliyet Teknoloji Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

Kraliyet Teknoloji Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?
Kraliyet Teknoloji Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

1827'de kurulduğundan bu yana, Stockholm'deki Kraliyet Teknoloji Enstitüsü (KTH), Avrupa'nın önde gelen teknik ve mühendislik üniversitelerinden biridir. QS 2022 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Kraliyet Teknoloji Enstitüsü 89. sırada yer almaktadır. İsveç'in üniversite düzeyindeki teknik araştırma ve mühendislik eğitimi kapasitesinin üçte biri KTH tarafından sağlanmaktadır. Kraliyet Teknoloji Enstitüsü toplam öğrenci sayısı 13.422, uluslararası öğrenci oranı %21’dir.

İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü, mimarlık ve mühendislikte 17 bilim programı sunmaktadır. İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü, AB'nin Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından oluşturulan üç Avrupa Bilgi ve Yenilik Topluluğundan ikisinde önemli bir ortaktır. KTH, CLUSTER ve TIME gibi çeşitli uluslararası üniversite ağlarının ortağıdır.

KTH'de geçirilen iki yıllık programların çoğu için tam öğrenim ücreti 310.000 SEK olsa da ücretler programlar arasında değişiklik göstermektedir. KTH, yüksek lisans çalışmaları için dört farklı burs imkanı sunmakta ve KTH Bursu, bir veya iki yıllık yüksek lisans programının öğrenim ücretini kapsamaktadır.

Uppsala Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Uppsala Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Uppsala Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Uppsala Üniversitesi tüzüğü 2 Temmuz 1477’de imzalanmıştır. Uppsala Üniversitesi'nin tesisleri Uppsala ve Gotland'da bulunmaktadır. Uppsala Üniversitesi’nde uluslararası öğrenci oranı %17’dir. Uppsala Üniversitesi, 2022 Times Higher Education sıralamasında 131. sırada yer almaktadır.

Dünyanın en iyi araştırma üniversiteleri arasında yer alan Uppsala, 9 fakülte ve %12'si uluslararası olmak üzere 45.000'den fazla öğrenciden oluşmaktadır. Uppsala Üniversitesi’ndeki lisans derecelerinin çoğu İsveççe olarak verilse de lisansüstü düzeyde birkaç ders İngilizcedir. Uppsala Üniversitesi’nin kütüphanesi İsveç'teki en büyük kütüphanedir ve otantik 18. yüzyıl ortamını koruyan botanik bahçeleri ülkenin en eskileridir. Uppsala Üniversitesi küresel üniversitelerle güçlü stratejik bağlantılara sahiptir ve dünya çapında yaklaşık 500 üniversite ile değişim programları yürütmektedir.

Uppsala Üniversitesi'nde öğrenim ücreti lisans ve yüksek lisans programları arasında değişmekte ve programa bağlı olarak, bir sömestr tam zamanlı eğitim ücreti 50.000- 72.500 SEK arasındadır. Uppsala Üniversitesi, uluslararası ücret ödeyen yüksek lisans öğrencilerine her yıl bir dizi burs sunmaktadır. Uppsala Üniversitesi bursları, öğrenim ücretinin tamamını karşılamakta ancak yaşam giderlerini kapsamamaktadır.

Chalmers Teknik Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Chalmers Teknik Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Chalmers Teknik Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Chalmers Teknoloji Üniversitesi, 1829'da kurulmuş ve adını, okuma yazma öğretilen yoksul çocuklar için bir endüstri okulu kurmak için vasiyetinde fon ayıran İsveç Doğu Hindistan Şirketi'nin yöneticisi William Chalmers'tan almıştır. Chalmers Teknoloji Üniversitesi 2022 Times Higher Education sıralamasında 251- 300 bandında yer almaktadır.

Chalmers Teknoloji Üniversitesi'nin iki Gothenburg kampüsünde 8.600'den fazla öğrencisi ve 1.900 öğretim ve araştırma personeli bulunmaktadır. Chalmers Teknik Üniversitesi uluslararası öğrenci oranı %18’dir. Chalmers Üniversitesi, iki ana kampüsün yanı sıra, hücresel ve moleküler araştırmalar için ünlü bir merkez olan Göteborg'daki Lundberg Laboratuvarı'nda ve şehrin yaklaşık 30 mil güneyinde gelgit göstergeleri ve radyometreler ile donatılmış Onsala Uzay Gözlemevi'nde araştırma yürütmektedir.

Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nde, mimarlık hariç tüm alanlarda lisans ve yüksek lisans düzeyindeki programlar dönem başına 80.000 SEK'tir. Mimarlık alanındaki lisans ve yüksek lisans programları için öğrenim ücreti yarıyıl başına 105.000 SEK'tir. Chalmers Üniversitesi Avance z Bursları, Sievert Larsson Burs Fonu ve Volvo Grubu Burs Programı gibi çok sayıda burs imkanı sunmaktadır.

Stockholm Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Stockholm Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Stockholm Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

1878 yılında kurulan Stockholm Üniversitesi, İskandinavya'nın en büyük ve en eski üniversitelerinden biridir. Stockholm Üniversitesi 2022 Times Higher Education sıralamasında 176. sıradadır. Stockholm Üniversitesi ilk açıldığında matematik, fizik, kimya ve jeoloji alanlarında halka açık konferanslar vermiştir ve bu geleneğe günümüzde de devam etmektedir.

Stockholm Üniversitesi 70.000 öğrenciye ev sahipliği yapmakta ve yılda 1.400 yabancı değişim öğrencisi ile çok kültürlü ortamda eğitim imkanı sunmaktadır. Stockholm Üniversitesi uluslararası öğrenci oranı %10’dur. Stockholm Üniversitesi’nde 80'den fazla lisans programı İngilizcedir ve tüm uluslararası öğrencilere İsveççe dil kursları verilmektedir.

Stockholm Üniversitesi, sayısal bilimler, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanındaki araştırmalar için İsveç'in önde gelen merkezlerinden biridir. Stockholm Üniversitesi’nde öğrenim ücreti, kursun veya programın türüne bağlı olarak değişmektedir. Beşeri ve Sosyal Bilimler ile Hukuk alanlarındaki çalışmalar için akademik yıl başına ücret 90.000 SEK ve diğer bilimler kapsamında 140.000 SEK'tir. Stockholm Üniversitesi ve İsveç Enstitüsü; AB, AEA, İsviçre dışındaki ülkelerden gelen ve öğrenim ücreti ödemesi gereken yüksek lisans öğrencilerine burs vermektedir.

En Çok Tercih Edilen İsveç Üniversite Bölümleri Nelerdir?

En çok tercih edilen İsveç üniversite bölümleri aşağıda listelenmiştir.

 • Mühendislik teknolojisi
 • Bilgisayar bilimi
 • Beşeri bilimler
 • Çevre çalışmaları
 • Kültürel çalışmalar
 • Hukuk
 • Mimarlık
 • Matematik

İsveç'te Yüksek Lisans Eğitimi için En Çok Tercih Edilen Programlar Nelerdir?

İsveç’te yüksek lisans eğitimi için en çok tercih edilen programlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Muhasebe ve finans
 • İşletme
 • Medya ve iletişim
 • Ekonomi
 • Mühendislik
 • Mimarlık
 • Psikoloji

İsveç’te aralarından seçim yapılabilecek 1.000'den fazla 1 veya 2 yıllık yüksek lisans programı bulunmaktadır. İsveç, uzunluklarına bağlı olarak 60 veya 120 AKTS kredi değerinde yüksek lisans dereceleri olan ECTS'yi (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) kullanmaktadır. İsveç üniversitelerinde hangi uzunlukta program seçilirse seçilsin ileri düzey dersler alınmakta ve mezun olmak amacıyla yüksek lisans tezi yazılmaktadır. Bir yıllık İsveç yüksek lisans programı, iki yıllık bir program kadar yoğunlukta materyaller içermemektedir.

İsveç'te Üniversite Eğitimi Nasıl Alınır?

İsveç’te üniversite eğitiminin ilk aşaması kişilerin tercihlerine uygun olarak üniversite programları arasından seçim yapmalarıdır. İsveç üniversitelerinde sunulan bir program hakkında soruların olması durumunda üniversite ile doğrudan iletişime geçmek en garantili sonuca ulaşılmasını sağlamaktadır.

İsveç’te eğitim almak için program seçimi adımı sonrası bölümün ve üniversitenin talep ettiği gereksinimler, belgeler ve son teslim tarihleri ​​gibi konular titizlikle takip edilmelidir. İsveç üniversiteleri için çevrimiçi başvuru yaptıktan sonra başvuru ücretinin ödenmesi işleminden sonra sıra burs imkanları araştırması yapmaya gelmektedir. İsveç üniversitelerindeki yetkili kuruluşlar kabul veya ret mesajını başvuru sahibine iletmektedir.

İsveç Üniversite Kabul Şartları Nelerdir?

İsveç üniversite kabul şartları lisans düzeyi için başvuru sahibinin lise eğitimlerini başarıyla tamamlamış olması ve İngilizce dil yeterliliğini kanıtlayabilmesidir. İsveç'te lisans düzeyinde eğitim için giriş koşulu, İsveç'teki lise İngilizcesi 6'nın eşdeğeridir ve İsveççe matematik 1a, 1b veya 1c derslerinin düzeyine ulaşmak için matematik derslerinin başarıyla tamamlanması zorunludur.

İsveç üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak için talep edilen yetkinlikler arasında uluslararası kabul görmüş bir üniversiteden lisans derecesine sahip olmak ve TOEFL, IELTS, gibi uluslararası kabul görmüş bir sınav aracılığıyla İngilizce bilgi düzeyini kanıtlamak yer almaktadır.

İsveç üniversite okuma şartları doktora düzeyi için amaçlanan çalışma alanıyla aynı konuya odaklanan bir lisans veya daha yüksek bir dereceye eşdeğer bir üniversite derecesine sahip olmak; önceki çalışmalar, bağımsız araştırma sonuçlarını sunan bir teze ve iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmaktır. İsveç üniversitelerinde doktora için İsveççe becerileri, derslerin ve seminerlerin İsveççe verildiği bazı bölümlerde oldukça önemli olmaktadır.

İsveç'te Üniversite Fiyatları Ne Kadardır?

İsveç’te AB, AEA, İsviçre vatandaşları veya İsveç'te kalıcı oturma izni alan kişilerin, öğrenim ücreti ödenmesi zorunluluğu yoktur. Uluslararası öğrenciler için İsveç'teki yıllık yüksek öğrenim masrafları üniversiteye ve programa göre değişiklik göstermektedir. İsveç üniversite fiyatları yıllık yaklaşık 80.000 SEK ile 295.000 SEK arasında değişmektedir.

İsveç'te Ücretsiz Üniversite Okumak Mümkün Müdür?

İsveç’te yalnızca araştırmaya dayalı doktora dereceleri alan öğrenciler ücretsiz eğitim alabilmektedir. İsveç üniversitelerinde bulunan bazı eğitim programları uluslararası öğrencilere çok çeşitli burs seçenekleri sunmaktadır.

İsveç’te bazı özel kurum ve vakıflar tarafından finanse edilen burslar da bulunmaktadır. Uppsala Üniversitesi'ndeki lisans bursları genellikle belirli milletlere özeldir ve İsveç öğrenim ücretlerinin %100'ünü karşılayan burslardan biri Anders Wall Burs Programı’dır. Uluslararası öğrenciler Uppsala Üniversitesi'nde burs alarak İsveç'te ücretsiz eğitim alabilmektedir.

İsveç'te Üniversite Okumak için Gerekenler Nelerdir?

İsveç’te üniversite okumak için gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

 • Doğum belgesi: Uluslararası Doğum Kayıt Örneği, kişinin doğumuna ait bilgilerini içermektedir.
 • Fotoğraf: Son altı ay içerisinde çekilmeli ve uygun ölçülerde olmalıdır.
 • Pasaport veya ulusal kimlik kartı: Başvurunun işleme alınmasını hızlandırmak için pasaporttaki kişisel veri ve fotoğrafın bulunduğu sayfanın bir kopyası veya başka bir kimlik belgesinin eklenmesi gerekmektedir.
 • Referans mektubu: Geçmişte çalışılan işverenlerden veya öğretmenlerden alınan bir veya daha fazla referans mektubu sunulması gerekmektedir.
 • Diploma veya sertifikaların kopyası: Mezun olunan kurumlara ait geçmiş diplomaların veya sertifikaların fotokopileri eklenmelidir.
 • Akademik transkript: Tamamlanan derslerin ve notların dökümü başvuru esnasında ibraz edilmelidir.
 • Niyet mektubu: İsveç’teki üniversitenin ve bölümün neden tercih edildiğine dair açıklamalara yer verilmelidir.
 • Özgeçmiş: Kişisel bilgiler ve iletişim bilgilerinin yer aldığı detaylı özgeçmiş sunulmalıdır.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Eğitim sırasında İsveç’te kalmayı destekleyebilecek maddi birikimin olduğuna dair kanıt gösterilmelidir.

İsveç üniversite başvurusu için gerekli belgeler yukarıda sunulmuştur, üniversite okumak için İsveç'e gitmek isteyen Türk vatandaşlarının ek olarak İsveç öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.

İsveç'te Üniversite Okumak İçin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İsveç'te bir üniversitede veya kolejde okumak için oturma iznine başvuran çoğu kişi, İsveç Göçmen Dairesi web sitesindeki çevrimiçi başvuru yöntemini kullanmayı tercih etmektedir.

İsveç’te üniversite okumak için İsveç öğrenci vize başvurusu https://www.migrationsverket.se adresinden online başvuru yöntemi kullanılarak ya da İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'na fiziken gidilerek gerçekleştirilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsveç'te üniversite eğitimi hakkında merkezimize en sık sorulan sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

İsveç'te İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Hangileridir?

İsveç’te İngilizce eğitim veren üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Karolinska Enstitüsü
 • Lund Üniversitesi
 • Uppsala Üniversitesi
 • Stockholm Üniversitesi
 • Göteborg Üniversitesi
 • KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü
 • Chalmers Teknoloji Üniversitesi
 • Linköping Üniversitesi
 • İsveç Tarım Bilimleri Üniversitesi
 • Umea Üniversitesi

İsveç'te Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

İsveç okulları ve üniversiteleri, öğrencilere hiyerarşik olmayan sınıflarda, bütünsel düşünme ve sürdürülebilirliğe vurgu yaparak yaratıcı düşünmeye teşvik ederek eğitim vermektedir. İsveç üniversitelerinin çoğu, uluslararası öğrencilere milliyet, liyakat ve ekonomik arka plan temelinde burslar sunmaktadır. İsveç'te okuyan kişiler, çok kültürlü kapsayıcı bir ortamda eğitim alma avantajına sahiptir. İsveç üniversiteleri, uluslararası öğrencilere eğitimleri sırasında yarı zamanlı İsveççe dil kurslarına devam etme olanağı tanımaktadır. İsveç’te çok uluslu şirketlerin sayısı fazla olduğu için iş bulmak nispeten daha kolaydır ve İsveç refah sistemi açısından dünyada oldukça ünlüdür.

İsveç'te Üniversite Okumanın Dezavantajları Nelerdir?

İsveç’te üniversite okumanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. İsveç’te uluslararası bir öğrencinin sınırlı sayıda daire seçeneği vardır. İsveç’te üniversite okuyan uluslararası öğrenciler için notlarını öğrenmek bir sürpriz unsuru olabilmektedir çünkü genellikle beklenenden daha az puan alınmaktadır. İsveç, dünyadaki en yüksek vergi oranlarına sahiptir ve artan vergi oranı, iyi para kazananları sıkıntıya sokmaktadır.

İsveç'te Üniversite Öğrencilerinin Aylık Masrafları Ne Kadardır?

İsveç’te üniversite öğrencisi olarak yaşam masraflarını karşılamak için ayda en az 8.694 SEK'e ihtiyaç duyulmaktadır. İsveç’te aylık maliyetler yaşam tarzına ve yaşanılan şehre bağlı olarak değişiklik arz etmektedir. İsveç’te ortalama aylık öğrenci bütçesi konaklama, yemek, ulaşım, kişisel harcamalar dahil 8.694 SEK, 843 euro veya 910 dolar civarındadır.

İsveç'te Ev Kiraları Ne Kadardır?

İsveç şehir merkezinde 1 yatak odalı daire kiraları ortalama 5.836- 15.000 SEK iken, merkez dışında 4.000- 12.000 SEK dolaylarındadır. İsveç şehir merkezinde 3 yatak odalı daire ortalama 10.000- 25.000 SEK dolaylarında kiralanabilirken, merkez dışında İsveç kiralık ev için 7.711- 19.000 SEK tutarında ücret talep edilmektedir.

İsveç’te ortalama ev kiraları Stockholm şehrinde tek yatak odalı daire için 12.300 SEK, üç yatak odalı daire 21.200 SEK civarındadır. Gothenburg şehrinde İsveç ev kiraları tek yatak odalı daire için 10.000 SEK, üç yatak odalı daire için 16.500 SEK ortalama fiyatlarındadır.

İsveç'te Üniversite Okurken Çalışılabilir Mi?

İsveç, uluslararası öğrencilere üniversite okurken çalışma hakkı tanımaktadır. İsveç’te eğitim alındığı sırada çalışılan saat miktarında resmi bir sınırlama olmamasına rağmen derslere katılmak, okumak, çalışmak ve ödev yapmak için haftada yaklaşık kırk saat süre ayırmanın gerekli olduğunu unutmamak önemlidir.

Mezun Olduktan Sonra İsveç'te Nasıl Kalınır?

İsveç'teki bir eğitim kurumunda eğitimini tamamlayan yüksek nitelikli kişilere iş kurmaları ya da iş aramaları için en az 3 ay en fazla 9 ay süreyle mezun vizesi verilmektedir. İsveç’te mezun vizesi almak için ileri düzeyde bir dereceye karşılık gelen çalışmaları tamamlamış olmak gerekmektedir. İsveç’te alınan derecenin ileri seviye olarak sayılabilmesi için, 60 kredilik bir yüksek lisans derecesi, 120 kredilik bir yüksek lisans derecesi, 60- 330 kredilik bir profesyonel derece veya bir yüksek lisans/doktora seviyesine karşılık gelmesi zorunlu tutulmaktadır.

İsveç mezun vizesi almak için iş arama veya kendi işini kurma olanaklarını keşfetmeye çalışmak, izin için başvurulan süre boyunca geçim sağlayabilecek ve eve dönüş yolculuğu masraflarını karşılayacak düzeyde maddi birikime ve İsveç'te bakım için geçerli kapsamlı sağlık sigortasına sahip olmak, İsveç'te ikamet edilmesi planlanan süre boyunca geçerli bir pasaport bulundurmak ve halihazırda İsveç dışında yaşıyor olmak gerekmektedir. Mezun olduktan sonra İsveç mezun vizesi ile İsveç’te kalmak için hazırlanan belgelerin mümkün olduğunca yakın zamanda düzenlenmiş olmasına dikkat edilmelidir.

İsveç Eğitim Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

İsveç eğitim danışmanlık ücretleri İsveç'te üniversite eğitimi için kayıt yaptırılacak yükseköğrenim türüne göre değişmektedir ancak genellikle ortalama 70- 160 euro civarındadır.

Vizem.net, İsveç'te üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin başvuru, kayıt, denklik ve vize işlemlerinde kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: