İsveç Aile Akraba Ziyareti Vizesi

2023 İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru İşlemleri

İsveç’te yasal olarak ikamet eden aile, akraba veya arkadaşı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken vize türüne İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi denmektedir. İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi, kısa süreli (C tipi) vize kategorisinde değerlendirilmektedir ve hamiline 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla İsveç’te bulunma hakkı tanımaktadır.

İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi alabilmek için başvuru sahibi adına düzenlenmiş ve İsveç’te ikamet eden akraba veya arkadaştan alınmış davet mektubu olması zorunludur. İsveç aile ziyaret vizesine başvurabilmek için İsveç’te yaşayan ve ziyaret edilmek istenen kişi ile başvuru sahibi arasındaki ilişki kanıtlanmalıdır.

Vizem.net, İsveç'te yaşayan aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İsveç aile ziyareti vizesi için gerekli olan başvuru şartları aşağıda belirtilmiştir.

 • Vize başvuru sahibine ait pasaport planlanan seyahat süresinden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalı, en az 2 boş sayfası olmalı ve son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalıdır.
 • Vize başvuru sahibinin ziyaret amacını açıklaması ve evraklarla kanıtlaması gerekmektedir.
 • İsveç’te ziyaret edilecek kişi tarafından vize başvuru sahibi adına gönderilmiş davet mektubunun olması gerekmektedir.
 • Acil tıbbi tedavi, acil tıbbi bakım veya tıbbi nedenlerle başvuru sahibinin kendi ülkesine ulaşım ile ilgili olarak ortaya çıkabilecek tüm masrafları kapsayan bireysel sağlık seyahat sigortasına sahip olmak gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasına ait teminat bedelinin en az 30.000 euro olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru sahibinin İsveç’e ulaşım, İsveç’teki harcamalar ve konaklama süreci için gerekli olan bütçeye ve fazlasına sahip olduğunu gösteren banka hesap hareketleri ve diğer finansal evrakların hazır olması gerekmektedir. İsveç aile vizesi için başvuru sahibine ait banka hesabında gösterilecek para günlük 450 İsveç kronu olmalıdır.
 • Vize başvuru sahibinin planlanan İsveç ziyaretinden sonra kendi ikamet ettiği ülkeye dönüş niyeti taşıdığını kanıtlaması gerekmektedir.
 • İsveç aile ziyareti vizesi için başvurudan önceki 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğrafın hazır bulundurulması gerekmektedir.

Aile ve Arkadaş Ziyareti Amaçlı İsveç Vizesi Nereden Alınır?

Aile ve arkadaş ziyareti amaçlı İsveç vizesi için Türkiye’den yapılacak başvurular, İsveç dış temsilciliğinin yetkilendirdiği vize başvuru merkezi olan VFS Global veya akredite acenteler üzerinden alınabilmektedir.

İsveç Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

İsveç aile ziyareti vizesi almak için ilk olarak gerekli vize başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde hazırlanması, vize başvuru formunun doldurulması ve imzalanması, vize başvuru merkezinden randevu alınması, ilgili randevu tarihi geldiğinde evrakların teslim edilmesi, vize başvuru ücretinin ödenmesi ve biyometri işlemlerinin tamamlanması gibi adımların takip edilmesi gerekmektedir.

İsveç Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Talep edilen vize süresinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olan, son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş ve sayfaları arasında en az 2 sayfanın boş olduğu pasaportun sunulması gerekmektedir.
 • İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu: İsveç aile ziyareti vize başvuru formu eksiksiz olarak İngilizce, Türkçe ya da İsveççe dilinde doldurulmalı ve güncel tarih ile başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvurudan önceki son 6 ay içerisinde çekilmiş 35x45 mm ölçülerinde biyometrik özelliklere sahip 1 adet fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği barkodlu olarak e-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Seyahat rezervasyonları: Planlanan İsveç seyahatine yönelik ulaşımın nasıl olacağını gösteren uçak bileti veya rezervasyonları ibraz edilmelidir. Uçak bileti tarihlerinin talep edilen vize tarihleri ile uyumlu olması gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Vize başvuru sahibi, İsveç’teki aile bireyi ile birlikte konaklamayacaksa kalacağı otele ait rezervasyon evrakının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Vize başvuru sahibi adına kayıtlı banka hesabına ait son 3 aylık hesap dökümü, maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, sahip olunan gayrimenkul tapuları ve varsa kira gelir sözleşmesi gibi düzenli gelirleri kanıtlayan belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • İsveç seyahat sağlık sigortası: Talep edilen vize tarihlerini kapsayan, İsveç’te yaşanabilecek acil bakım veya tedavi masraflarını karşılar nitelikte olan ve en az 30.000 euro teminat tutarı olan seyahat sağlık sigortasının düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Davetiye formu: İngilizce veya İsveççe dilinde yazılan ve davet eden kişi tarafından imzalanmış davetiyenin başvurudan önceki son 3 ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Davet eden kişinin İsveç kimliği veya oturma izni fotokopisi eklenmelidir. Vize başvuru sahibine ait masrafların ve konaklamanın davet eden kişi tarafından karşılanması durumunda davet eden kişiye ait düzenli geliri gösteren ve mevcut maddi durumu gösteren belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

İsveç aile ziyareti vizesi için verilen başvuru evrakları standart belgelerdir ve başvuru sahibinin yaşı ile çalışma durumuna göre farklı belgeler talep edilebilmektedir.

İsveç Akraba Ziyareti Vizesi için Davetiye Nasıl Olmalıdır?

İsveç akraba ziyareti vizesi davet mektubu, İsveç’te ziyaret edilecek kişi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış ve imzalanmış davetiye mektubudur. İsveç akraba ziyareti vizesi için davetiye kapsamında güncel tarih, davetiyeyi yazan kişinin kimlik bilgileri, pasaport ve oturum izni bilgileri, adres ve iletişim bilgileri, davet edilen kişinin kişisel bilgileri, seyahat tarihleri ve seyahat amacı gibi bilgiler yer almalıdır.

İsveç akraba ziyareti vizesi için yazılan davetiye, İsveç dış temsilciliğine hitaben resmi bir dille yazılmaktadır. İsveç akraba ziyareti vizesi için gönderilen davetiye mektubunda davet eden kişi ile vize başvuru sahibi arasındaki bağ ve akrabalık ilişkisi net bir şekilde ifade edilmelidir. Davet mektubunda, ziyaret tarihleri, konaklama adresi ve ziyaretin nasıl finanse edileceğine dair bilgi verilmelidir. Akraba ziyareti kapsamında Türk vatandaşları İsveç’e davetiye ile gitmek istediğinde vize başvuru evrakları arasında davetiyenin eklenmesi gerekmektedir.

İsveç akraba ziyareti için düzenlenen davet formunun örnek görseli aşağıda paylaşılmıştır.

İsveç Akraba Ziyareti Vizesi için Davetiye Nasıl Olmalıdır?
İsveç Akraba Ziyareti Vizesi için Davetiye Nasıl Olmalıdır?

İsveç Ziyaretçi Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İsveç ziyaretçi vizesi başvuru ücreti, 6 Haziran 2022 tarihinden itibaren yetişkinler için 1410 TL, 6- 12 yaş arası çocuklar için 700 TL ve 6 yaşından küçük başvuru sahipleri için ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

İsveç ziyaretçi vizesi başvuru ücretleri, euro para birimine bağlı olduğu için kurda yaşanabilecek önemli dalgalanmalarda ücretler TL bazında büyük farklılıklar gösterebilmektedir.

İsveç ziyaretçi vizesi başvurularında vize ücretine ek olarak VFS Global’e 530 TL vize servis ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

İsveç Ziyaret Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç ziyaret vizesi randevusu, VFS Global’in internet sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir. İsveç ziyaret vizesi için VFS Global’in web sitesi üzerinden; başvurulan vize türü, başvuru yeri ve ülkesi, başvuru tipi, başvuran uyruğu, başvuracak kişi sayısı ve randevu tipi belirlenerek online randevu alınmaktadır. İsveç ziyaret vizesi randevusu alırken başvuru sahibine ait e-mail ve telefon numarası gibi iletişim bilgileri girilmektedir ve alınan randevu bilgileri başvuru sahibine iletilmektedir.

VFS Global online randevu işlemleri ile ilgili ekran görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç Ziyaret Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?
İsveç Ziyaret Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda randevu, başvuru sahibi adına vize danışmanları tarafından oluşturulur ve gerekmesi halinde tarih değişikliği veya randevu iptali işlemleri de danışmanlar tarafından tamamlanır.

İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi takip işlemi, VFS Global’in internet sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi için VFS Global internet sitesi üzerinden randevu alındığında başvuru sahibine özel olarak bir referans numarası tayin edilmektedir. Yapılan İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi takip ve sorgulama işlemleri için VFS Global’in internet sitesi üzerinden ilgili referans numarası ve başvuru sahibinin soyadı yazılmaktadır.

İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi takip işlemi için online takip ekranının örnek görseli aşağıda paylaşılmıştır.

İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığında başvurulan İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi için vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Aile Ziyareti için İsveç Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Aile ziyareti için İsveç vizesi başvuruları ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır ancak eksik evrak beyanı, başvuru merkezinde veya İsveç dış temsilciliğinde yaşanan yoğunluklar ve başvurunun resmi tatillere denk gelmesi gibi nedenlerde vize değerlendirme süresi uzayabilmektedir.

İsveç Akraba Ziyareti Vizesi Hangi Durumlarda Reddedilir?

İsveç akraba ziyareti vizesinin reddedilebileceği durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Vize başvuru sahibinin geçmişteki adli sicilinde suç unsurlarının bulunması
 • Vize başvuru sahibinin daha önce Schengen vize ihlalinde bulunması
 • Konsolosluğa teslim edilen vize başvuru belgelerinde yanlış ve sahte bilgi verilmesi
 • İsveç akraba ziyareti için seyahat amacının ve seyahat planının yeterince açıklanamaması
 • Vize başvurusu için teslim edilen pasaportun zarar görmüş olması
 • Başvuru sahibine ait pasaportun geçersiz olması
 • İsveç’e seyahat etmek için gösterilen ulaşım rezervasyonlarının geçersiz olması
 • İsveç’te bulunan aile bireyi veya akraba tarafından gönderilen davetiyenin geçersiz olması veya tarihinin geçmiş olması
 • İsveç’te geçirilecek süre için maddi durumun yetersiz olması
 • Seyahat sağlık sigortasının gerekli kriterleri taşımaması
 • Vize başvuru sahibinin İsveç halk sağlığına ve toplum güvenliğine risk potansiyeli taşıması

İsveç akraba ziyareti için vize başvurusu reddedilen kişilerin yeniden vizeye başvurması veya vize reddi kararına itiraz etmesi mümkün olabilmektedir.

İsveç Ziyaret Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İsveç ziyaret vizesi başvurusu reddedilen kişiler itirazda bulunma hakkına sahiptir. İsveç ziyaret vize başvurusuna verilen ret kararını takip eden ilk 3 hafta içerisinde itiraz hakkı bulunmaktadır. Vize reddine itiraz başvurusunun, karar tarihinden en geç 3 hafta içerisinde İsveç Başkonsolosluğu’na elden teslim edilmesi, posta yoluyla ulaştırılması ya da karar mektubunun altında yazan e-posta adresine taranarak gönderilmesi gerekmektedir.

İsveç ziyaret vizesine itiraz başvurusunda karar dosya numarası belirtilmelidir. Vize reddine itiraz başvurusunda başvurana ait ad, soyad, doğum tarihi ve e-posta adresi ile cep telefonu gibi iletişim bilgilerine yer verilmelidir. İsveç ziyaret vizesi reddedilen kişiler, karara itiraz ettiğinde kararın neden değişmesi gerektiğini net bir şekilde gerekçelerle açıklamak durumundadır.

İsveç ziyaret vizesine yapılan itiraz başvuruları İngilizce veya İsveççe dilinde yazılmaktadır ve güncel tarih atılarak başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. İsveç ziyaret vizesi reddi sırasında daha önceden teslim edilmiş vize başvuru evraklarının tekrar verilmesine gerek bulunmamaktadır ancak olması durumunda ek belgeler sunulabilmektedir.

İsveç ziyaret vizesi başvuru sonucuna itiraz edildiğinde kararın yeniden incelenip değişmesi durumunda İsveç Başkonsolosluğu başvuru sahibinden pasaportu istemektedir ve vize düzenleyebilmektedir. İsveç ziyaret vizesi başvurusuna yapılan itiraz da kararı değiştirmediyse dosya İsveç’te bulunan Göç Mahkemeleri’ne taşınabilmektedir.

İsveç Akraba Ziyareti Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Schengen vize kurallarına göre İsveç akraba ziyareti vizesi 6 aylık süre içerisinde en fazla 90 günlük süre için verilebilmektedir.

İsveç Aile Ziyareti Vizesi Uzatılabilir Mi?

Evet, İsveç aile ziyareti vize süresi uzatılabilmektedir. İsveç aile ziyareti vize süresini uzatmak; İsveç’e vize başlangıç tarihinden geç giriş yapılması, sağlık durumları, birinci derece aile bireylerinin kaybı ve cenaze işlemleri, uçak iptaline sebep olabilecek deprem, yangın, hava muhalefeti gibi durumların yaşanması ve benzeri sebeplerle mümkün olabilmektedir.

İsveç aile ziyareti vizesi almış kişiler, vize geçerlilik tarihlerini uzatmak istediğinde göçmenlik ofisine başvuru yapmak durumundadır. Yapılan vize uzatma başvuruları yetkililer tarafından incelenmekte ve karara bağlanmaktadır. İsveç aile ziyareti vizesi ile İsveç’e giden ve vize süresini uzatmak isteyen kişiler, İsveç’te vize uzatma başvurusu yapabilmektedir.

İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi hamili olan kişiler, vize geçerlilik süresi boyunca yasal olarak İsveç’te bulunma hakkına sahip olmaktadır. İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi, kısa süreli vize kategorisinde değerlendirildiği için üst sınır 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olmaktadır. İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi hamilleri, vize geçerlilik süresi içerisinde diğer Avrupa Birliği üye ülkelerini ziyaret etme hakkına sahiptir.

İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile İsveç’te 90 günden uzun süre kalmak, uzun süreli eğitim görmek ya da çalışmak mümkün olmamaktadır. İsveç’te uzun süreli kalmak isteyen ve ailesi ile birlikte yaşamak isteyen kişiler İsveç aile birleşimi vizesi almak durumundadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: