İsveç Aile Akraba Ziyareti Vizesi

İsveç Aile Ziyareti Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

İsveç aile ziyareti vizesi, kısa süreli (C tipi) bir vize olup hamiline İsveç’te ikamet eden yakınlarını ziyaret etme ve İsveç’te maksimum 180 günlük süre içerisinde 90 gün kalma hakkı tanımaktadır.

İsveç akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak için İsveç’teki yakınından yetkililer tarafından onaylı davetiye mektubu alması gerekmektedir.

İsveç aile ve akraba ziyaret vizesi başvuruları İsveç Konsolosluğu, İsveç Başkonsolosluğu, İsveç Ankara Büyükelçiliği ve bu kurumlar tarafından akreditasyonu olan vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir.

İsveç Aile - Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvuru şartları aşağıda verilmiştir.

 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin, İsveç’te oturma iznine sahip olan bir yakını tarafından davetiye almış olması gerekmektedir.
 • İsveç akrabaziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Schengen vizesi başvuru formunu doldurması gerekmektedir.
 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin banka hesabında İsveç’te geçireceği her gün için en az 40 Euro bakiye bulunması gerekmektedir.
 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin İsveç Krallığı anayasasına göre herhangi bir sabıka kaydının bulunmaması gerekmektedir.
 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin İsveç’te geçerli, tıbbi acil durumlar veya ölüm durumunda en az 30.000 Euro tutarında kapsamlı olduğunu gösteren seyahat sigortası poliçesini yaptırması gerekmektedir.
 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Nüfus Müdürlüğünden tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğini alması gerekmektedir.

İsveç Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin sahip olduğu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, en 2 sayfasının boş olması, talep edilen vize süresinden sonra en az 6 ay daha geçerliliğinin devam etmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin, yüz ifadesi net, 35 mm genişlik 45 mm yükseklikte, arka fonu beyaz, biyometrik ölçülere uygun çekilmiş ve güncel halini yansıtan 2 adet fotoğrafını İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Banka Hesap Dökümü: İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin İsveç’te kalacağı süre boyunca masraflarını nasıl karşılayacağını gösteren bir belgeyi (son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren hesap dökümü vs.) İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin banka hesabında İsveç’te geçireceği her gün için en az 50 Euro bakiye bulunması gerekmektedir.
  • Sunulacak banka hesap dökümü belgesinin kaşeli, imzalı ve orijinal bir belge olması gerekmektedir. Banka hesap dökümünün banka imza sirküleri ile beraber gerekli yerlere ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Sigorta Poliçesi: İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunacak olan kişinin; İsveç’te geçerli, tıbbi acil durumlar veya ölüm durumunda en az 30.000 Euro tutarında kapsamlı olduğu gösterilen seyahat sigortası poliçesini (orijinal, kaşeli ve ıslak imzalı ) İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Davetiye: İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin; İsveç’te ikamet eden şahsın bizzat İsveç Konsolosluğuna hitaben İsveççe veya İngilizce olarak hazırladığı ve ıslak imzasının bulunduğu davetiyeyi İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir. İsveç’te ikamet eden şahsın hazırladığı davetiyenin içeriğinde davetiyenin yazıldığı tarih, geçerli İsveç kimliği veya pasaportunun fotokopisi ya da geçerli Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ve oturum izninin fotokopisinin bulunması gerekmektedir.
 • Kimlik Kartı (Personbevis): İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin; İsveç’te ikamet eden şahsın İsveç’teki en yakın vergi dairesinden veya (skv.se) adresinden edinebileceği bu belgeyi İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
  • Kimlik kartı belgesinin son 3 ay içinde düzenlenmiş olması gerekmektedir.
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin masraflarını karşı taraf karşılayacak ise Lönespecifikation ya da Skatteverket belgelerinin de İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
  • İsveç’te ikamet eden davet sahibi hasta ya da hamile ise İsveç Konsolosluğuna bu durumları kanıtlayıcı belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Schengen vizesi başvuru formu: İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Schengen vizesi başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurması ve ıslak imzalı bir şekilde İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Nüfus Kayıt Örneği: İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Nüfus Müdürlüğünden aldığı tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinde anne, baba ve kardeşlere ait tüm kimlik ve adres bilgileri ayrıntılı olarak yer almalıdır. Alınan nüfus kayıt örneğinin mutlaka ıslak imzalı ve mühürlü olması gerekmektedir.
 • Seyahat Rezervasyonları: İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin, İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvuru dosyasında seyahatinde kullanacağı ulaşım araçları ile ilgili, gidiş ve dönüş tarihlerinin kesin olarak belirtildiği rezervasyon belgelerini bulundurması gerekmektedir.

İsveç akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin çalıştığı sektör ve bağlı olduğu kuruma göre İsveç Konsolosluğunun kişiden istediği evraklar değişiklik göstermektedir.

SGK’ya bağlı çalışan kişilerin sunması gereken evraklar aşağıdaki kısımda maddeler halinde açıklanmaktadır.

 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin SGK işe giriş bildirgesini İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin SGK hizmet dökümü belgesini (e-devletten barkodlu olarak temin edilmesi gerekmektedir.) İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
  • Maaş aldığı son ayın maaş bordrosunu İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin çalıştığı şirketin ticaret odasındaki kaydının (son 6 ay içerisinde alınmış olan faaliyet belgesi) ve ticaret sicil gazetesinin kopyasının İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin çalıştığı yerin vergi levhasını ve imza sirkülerini İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Şirket sahibi olan kişilerin sunması gereken evraklar aşağıdaki kısımda maddeler halinde açıklanmaktadır.
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin çalıştığı şirketin ticaret odasındaki kaydının (son 6 ay içerisinde alınmış olan faaliyet belgesi) ve ticaret sicil gazetesinin kopyasının İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin çalıştığı yerin vergi levhasını ve imza sirkülerini İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Çiftçi olan kişilerin sunması gereken evraklar aşağıdaki kısımda maddeler halinde açıklanmaktadır.
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin bağlı bulunduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçilik belgesinin orijinalinin İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Emekli olan kişilerin sunması gereken evraklar aşağıdaki kısımda maddeler halinde açıklanmaktadır.
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Emekli maaşını gösteren orijinal belgeyi (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı) İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Öğrenci olan kişilerin sunması gereken evraklar aşağıdaki kısımda maddeler halinde açıklanmaktadır.
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin sahip olduğu öğrenci belgesinin orijinalini İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.

İsveç akraba ziyareti için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Aile - Arkadaş Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Nedir?

İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi davet mektubu, İsveç’te aile yakınlarını ziyaret etmek isteyen kişinin İsveç’e girişini sağlayan bir tür teminat belgesidir.

İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin; İsveç’te ikamet eden şahsın bizzat İsveç Konsolosluğuna hitaben İsveççe veya İngilizce olarak hazırladığı ve ıslak imzasının bulunduğu davetiyeyi İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir. İsveç’te ikamet eden şahsın hazırladığı davetiyenin içeriğinde davetiyenin yazıldığı tarih, geçerli İsveç kimliği veya pasaportunun fotokopisi ya da geçerli Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ve oturum izninin fotokopisinin bulunması gerekmektedir.

Başvuru Sürecinde Davet Eden Kişinin Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu için davet eden kişinin hazırlaması gereken evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Davetiye: İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin; İsveç’te ikamet eden şahsın bizzat İsveç Konsolosluğuna hitaben İsveççe veya İngilizce olarak hazırladığı ve ıslak imzasının bulunduğu davetiyeyi İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir. (İsveç’te ikamet eden şahsın hazırladığı davetiyenin içeriğinde davetiyenin yazıldığı tarih, geçerli İsveç kimliği veya pasaportunun fotokopisi ya da geçerli Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ve oturum izninin fotokopisinin bulunması gerekmektedir.)
 • Kimlik Kartı (Personbevis): İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin; İsveç’te ikamet eden şahsın İsveç’teki en yakın vergi dairesinden veya (skv.se) adresinden edinebileceği bu belgeyi İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
  • Kimlik kartı belgesinin son 3 ay içinde düzenlenmiş olması gerekmektedir.
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin masraflarını karşı taraf karşılayacak ise Lönespecifikation ya da Skatteverket belgelerinin de İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
  • İsveç’te ikamet eden davet sahibi hasta ya da hamile ise İsveç Konsolosluğuna bu durumları kanıtlayıcı belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Banka Hesap Dökümü: İsveç ziyaret vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin İsveç’te kalacağı süre boyunca masraflarını İsveç’te ikamet eden davet sahibi karşılayacak ise masrafları karşılayacağına dair bir belgeyi (son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren hesap dökümü vs.) İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.)

İsveç Aile - Arkadaş Ziyareti Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi için adli sicil kaydı ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alımları aşağıda açıklanmıştır.

 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesine başvuru yapmak için gerekli evraklardan biri olan adli sicil kaydı; Adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden, Kaymakamlıklardan, yurt dışında Büyükelçiliklerden ve e-devlet sistemiyle internet üzerinden barkodlu şekilde alınabilmektedir.
 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesine başvuru yapmak için gerekli evraklardan biri olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve e-devlet sistemiyle internet üzerinden barkodlu şekilde alınabilmektedir.

İsveç Aile - Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvuruları VFS Global İsveç vize merkezlerinden veya doğrudan İsveç Konsolosluklarından yapılmaktadır.

İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvuru adımları aşağıda verilmiştir.

 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusu VFS Global İsveç merkezlerine yapılacak ise:
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar ve belgeler eksiksiz hazırlanır,
  • VFS Global İsveç vize başvuru merkezlerinden randevu alınır,
  • Randevu gününde hazırlanan evraklar VFS Global İsveç vize merkezlerinde bulunan yetkililere biyometri bilgileri ile birlikte teslim edilir,
  • Randevu gününde evraklar ve biyometri teslim edildikten sonra ücretler ödenir,
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvuru sonucu beklenir.
 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusu İsveç Konsolosluklarına yapılacak ise:
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar tam ve eksiksiz olarak hazırlanır,
  • İsveç Konsolosluklarından e-posta veya çağrı merkezleri aracılığıyla randevu alınır,
  • Randevu zamanında toplanan evraklar ve biyometri bilgileri İsveç Konsolosluğuna teslim edilir,
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi ücreti ödenir,
  • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvuru sonucu beklenir.

Tüm İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu aşamalarında vizem.net bünyesinde bulunan uzman vize danışmanları ile iletişime geçilerek İsveç aile – arkadaş ziyareti vize başvuru süreci kolaylıkla sonuçlanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Aile - Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusu sonuçlanma süresi ortalama 7 gündür. Dünyada görülmekte olan Covid-19 salgını sebebi ile İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunun sonuçlanması sürecinde uzama yaşanabilmektedir.

İsveç vize başvurusunun reddi durumunda başvuru sahibinin itiraz hakkı vardır ve itirazlar İsveç Büyükelçiliğine ve İsveç Konsolosluğuna hitaben dilekçe ile yazılı olarak yapılmaktadır.

İsveç Aile - Arkadaş Ziyareti Vizesi ile Sahip Olunabilecek Haklar Nelerdir?

İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi ile sahip olunabilecek haklar aşağıdaki açıklanmaktadır.

 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi kapsamında 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün boyunca İsveç’e giriş ve ikamet etme hakkı verilmektedir.
 • İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi kapsamında İsveç’te süreli eğitim alma hakkı bulunmamaktadır. (kısa süreli eğitimler,90 günden kısa süren dil eğitimleri hariç)
 • İsveç aile ziyareti vizesikapsamında çalışma hakkı bulunmamaktadır.
 • İsveç aile ziyareti vizesi Schengen vizesi kapsamındadır. İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi ile Schengen bölgesindeki tüm devletlere vizesiz giriş sağlanabilmektedir.

Schengen bölgesindeki devletler aşağıda sıralanmaktadır.

 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Fransa
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Lihtenştayn

İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesine sahip olan kişi, İsveç sınırları içerisinde her şehre seyahat edebilmektedir.

18 Yaşından Küçükler için İsveç Aile - Arkadaş Ziyaret Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişi 18 yaşından küçük ise (reşit değilse) ve yalnızca bir ebeveyn veya yasal vasi ile birlikte İsveç’e seyahat edecekse, ebeveynden noter tasdikli muvafakatname belgesi temin edilmelidir.

İsveç Ziyaret Vizesine Benzer Diğer İsveç Vize Türleri Nelerdir?

İsveç ziyaret vizesine benzer diğer İsveç vize türleri aşağıda listelenmektedir.

 • İsveç Ticari Vizesi: İsveç ticari vizesi, İsveç’e iş kurma, iş toplantılarına katılma ve iş anlaşmaları imzalama amacıyla gelenlerin, İsveç’e girmesine izin veren kısa süreli (c tipi) bir vize türüdür.
 • İsveç Turist Vizesi: İsveç’e turistik amaçlı gitmek istenildiğinde alınması gereken vize türü İsveç turist vizesidir. İsveç turist vizesi geçici bir İsveç oturma iznidir ve geçerlilik süresi en fazla 6 aydır.
 • İsveç Kültür Vizesi: İsveç’e kültürel bir etkinliğe katılma amacı ile gelme durumunda alınması gereken vize türü İsveç c tipi Schengen kültür vizesidir.
 • İsveç Eğitim Vizesi: İsveç’te bir eğitim kurumunda üç aydan kısa eğitim almayı planlayan öğrencilerin başvurması gereken vize türü İsveç eğitim vizesidir.

Bİlgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: