İsveç Mezun Vizesi

İsveç Mezun Vizesi Nedir, Kimlere Verilir, Nasıl Başvurulur? 2024

İsveç mezun vizesi, İsveç'te eğitimini tamamlamış nitelikli kişilere verilen vize türüdür. İsveç mezun vizesi, İsveç'teki eğitimini tamamlayan yüksek nitelikli kişilere iş kurmaları ya da iş aramaları için en az 3 ve en çok 9 ay süreyle verilmektedir.

İsveç’te iş bulmayı hedefleyen kişiler için İsveç yeni mezun Schengen vizesi veren ülkeler arasındadır.

Vizem.net İsveç'te bir eğitim kurumunda ileri düzey bir eğitim programını tamamlayarak mezun olan kişilere İsveç mezun vizesi başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Yeni Mezun Vizesi Şartları Nelerdir?

İsveç yeni mezun vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İleri düzey eğitim programını tamamlamak
 • İş arama veya iş kurmayı planlamak
 • İzin için başvurulan süre boyunca geçimin sağlanabileceğini ve eve dönüş masraflarını karşılayacak paraya sahip olunduğunu kanıtlamak
 • İsveç için geçerli kapsamlı bir sağlık sigortasına sahip olmak
 • İsveç'te bulunulacak süre boyunca geçerli bir pasaport sahibi olmak
 • Halihazırda İsveç dışında ikamet ediyor olmak

İsveç İleri Düzey Eğitim Programı Nedir?

İsviçre ileri düzey eğitim programı, 60 kredilik bir yüksek lisans derecesini, 120 kredilik bir yüksek lisans derecesini, 60- 330 kredilik bir profesyonel dereceyi veya bir yüksek lisans/doktora seviyesini ifade etmektedir.

İsveç Mezun Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç mezun vizesi başvurusu https://www.migrationsverket.se adresinden online olarak yapılabilmektedir. İsveç mezun vizesi başvurusu; başvuru formunun online olarak doldurulması, gerekli belgelerin istenen formatta sisteme yüklenmesi ve kredi kartı ya da banka kartı ile başvuru ücretinin ödenmesi ile tamamlanmaktadır.

İsveç oturma izni başvurusunda bulunulduğunda, İsveç Göçmen Bürosu başvuru sonucuna karar vermektedir. İsveç mezun vizesi en az üç ay ve en fazla dokuz ay süreyle verilmektedir.

İsveç Mezun İş Arama Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç mezun iş arama vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir

 • Pasaport : Pasaportta kişisel veriler, fotoğraf, imza, pasaport numarası, pasaportun verildiği ülke, geçerlilik süresi, giriş damgaları ve menşe ülke dışındaki ülkelerde yaşama izninin olup olmadığını gösteren tüm sayfaların dijital kopyaları olması gerekmektedir.
 • İsveç mezun vizesi başvuru formu : Eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf : En az 6 ay ay geçerli 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Vize harcı : Başvuru ücreti kredi kartı veya banka kartı ile ödenebilmektedir.
 • İsveç seyahat sağlık sigortası : İsveç'te geçerli olan kapsamlı bir sağlık sigortasına sahip olunduğunu gösteren belgelerin dijital kopyaları gerekmektedir.
 • Transkript : Eğitim boyunca alınan dersleri gösteren resmi akademik not dökümünün dijital kopyaları gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı : İkamet izni başvurusunda bulunulan süre boyunca geçimin sağlanabileceğine dair yeterli paranın bulunduğunu gösteren bir belgenin dijital kopyaları gerekmektedir.
 • Rıza mektubu : İsveç Yükseköğrenim Konseyi'ne sahip olunan tüm eğitim belgelerini doğrulamak için başvuru sahibinin ülkesindeki yükseköğretim kurumlarıyla iletişim kurma hakkı veren imzalı onay mektubunun dijital kopyası gerekmektedir.

Sınav sertifikaları ve resmi transkriptler İsveççe veya İngilizce dışında bir dilde verilmişse, İsveççe veya İngilizceye çevrilmeli ve tercüme yetkili bir tercüman tarafından yapılıp başvuru dosyasına eklenmelidir.

İsveç Yeni Mezun Vizesi için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

İsveç’te oturma iznine başvurulan süre boyunca mali açıdan güvence altında olunduğunun gösterilmesi gerekmektedir. İsveç yeni mezun vizesi için bankada her ay en az 13.000 SEK tutarında varlığın olduğunun kanıtlaması gerekmekte ve buna ek olarak eve dönüş masraflarının ödenebilmesi için yeterli miktarda paranın olması gerekmektedir.

İsveç Mezun Vizesi için Rıza Mektubu Nasıl Hazırlanmalıdır?

İsveç mezun vizesi için rıza mektubu hazırlama işlemi, İsveç Göçmen Dairesi'nin hazırladığı dilekçede başvuru sahibinin sadece boşlukları doldurması ve imzalaması ile tamamlanmaktadır. İsveç mezun vizesi rıza mektubunda İsveç Yükseköğrenim Konseyi’ne eğitim kurumlarıyla ve yetkili makamlarla iletişime geçilmesine onay verildiği bilgisi ad, soyad ve imza ile belgelenmektedir.

İsveç Mezun Vizesi için Rıza Mektubu Nasıl Hazırlanmalıdır?
İsveç Mezun Vizesi için Rıza Mektubu Nasıl Hazırlanmalıdır?

İsveç Yeni Mezun Vize Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı İsveç yeni mezun vize ücreti 2.200 SEK olarak belirlenmiştir. Danışmanlık, yeminli tercüme işlemleri ücrete dahil değildir.

İsveç Mezun Vizesi Onaylandıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

İsveç mezun vizesi onaylandıktan sonra üç aydan fazla bir süre için alınan izinlerde, oturma izni kartı alınması gerekmektedir. Oturma izni kartı, İsveç'te bulunma izninin olduğunun kanıtı olup diğer bilgilere ek olarak parmak izi ve bir adet fotoğraf içermektedir.

İsveç'e seyahat etmek için giriş vizesine ihtiyaç olduğu durumlarda, fotoğraf çektirmek için ikamet edilen ülkedeki İsveç Başkonsolosluğu ziyaret edilip mümkün olan en kısa sürede içerisinde parmak izleri verilmeli ve ziyaretten önce başkonsolosluk ile iletişime geçilmelidir.

Mezun İş Arama Vizesi ile İsveç'te Çalışılabilir Mi?

Hayır, mezun iş arama vizesi ile İsveç’te çalışılmamaktadır. İş arama veya iş kurma koşullarını araştırmak adına alınan oturma izinleri süresince, İsveç'te çalışılmasına izin verilmemektedir.

Mezun Vizesi ile İsveç'te İş Bulunması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Mezun vizesi ile İsveç’teki süre zarfı içinde İsveç'te iş bulunduğunda ülke içinden çalışma izni başvurusunda bulunulabilmekte birlikte yeni izin için başvurmadan önce çalışılmasına izin verilmemektedir.

İsveç’te çalışma izni için başvuru yapıldığı zaman İsveç Göçmen Bürosu yeni başvuruyu işlerken çalışılabilmekte ve İsveç çalışma izni başvurularında sadece izin için başvurulan işveren ve meslekte çalışılmasına izin verilmektedir.

Mezun Vizesi ile İsveç'te İş Kurulması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Mezun vizesi ile İsveç’te iş kurulması durumunda, serbest meslek sahibi olarak oturma izni başvurusunda bulunabilmekte ve İsveç Göçmen Bürosu başvuruyu işlerken başvuru sahibi işlerini yürütebilmektedir.

İsveç yatırımcı vizesi izni İsveç'te şirket olan ve işleten kişilerle yapılan bu konuda eş ve küçük süreli süreli bir kiralama vizesi türüdür. İsviçre‘de şirket kurarak İsveç yatırımcı vizesi başvurusu yapıldığında başvurunun onaylanmasının ardından, ülkede çalışma ve yaşama hakkı elde edilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: