İsveç Vizesi için Fotoğraf Özellikleri

İsveç Vize Fotoğraf Özellikleri ve Ölçüleri

İsveç vize fotoğrafı, İsveç vizesi başvurusunda iki adet ve standartlara uygun şekilde sunulması gereken belgedir. İsveç vize başvurularında, başvuru yapılan vize türü fark etmeksizin fotoğraf sunulması zorunludur. İsveç’in vize başvurularında kullanılacak fotoğraf için belirlediği kriterler bulunmaktadır, bu kriterlere uymayan fotoğraf sunulması İsveç vizesi başvurusunun reddedilmesine sebep olmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İsveç vizesi başvuruları için vize fotoğrafı da dahil olmak üzere tüm gerekli evrakların kontrolü uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Vizesi için Fotoğraf Gerekli Midir?

Evet, İsveç vizesi başvurusunda vize talebinin kabul edilmesi için diğer vize evraklarıyla beraber iki adet fotoğraf sunulması gereklidir.

İsveç, Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) vesikalık fotoğraflar için belirlediği standartlardaki vize başvuru fotoğrafını kabul etmektedir. Schengen vize fotoğraf standartlarına uygun iki adet vesikalık fotoğraf İsveç vizesi için gerekli evraklar arasında sunulmalıdır.

İsveç Vize Başvurusu için Kaç Fotoğraf Gereklidir?

İsveç vize başvurusu için iki adet fotoğraf gerekmektedir. İki fotoğrafın da aynı olması zorunludur; aksi halde fotoğraf kabul edilmemektedir.

İsveç Vize Fotoğrafı Hangi Özelliklerde Olmalıdır?

İsveç vize fotoğrafı son 6 ay içerisinde çekilmiş, renkli, düz ve açık arka plan önünde, kişi doğrudan kameraya bakarken ve doğal bir yüz ifadesi ile çekilmiş olmalıdır. İsveç vize fotoğraf ölçüleri 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda olmalıdır ve kişinin kafası fotoğrafın %70-80’ini kaplayacak boyutta olmalıdır. Fotoğrafın yüksek kalitede ve net olması, kontrast ayarının yapılması, gölgelerin bulunmaması gereklidir. Başvuru sahibinin yüz hatlarını kapatacak aksesuarların tercih edilmemesi gerekmektedir.

İsveç vize fotoğrafı örnek görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç Vize Fotoğrafı Hangi Özelliklerde Olmalıdır?
İsveç Vize Fotoğrafı Hangi Özelliklerde Olmalıdır?

İsveç Vize Fotoğraf Ölçüsü Kaç Olmalıdır?

İsveç vize fotoğraf ölçüsü 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda olmalıdır.

İsveç Vize Fotoğrafı Makyajlı Kabul Edilir Mi?

İsveç vize fotoğrafında çok belirgin makyaj kabul edilmemektedir. Kırmızı ruj, belirgin göz kalemi, koyu göz farı tercih edilmemelidir. Ten rengine yakın tonlarda makyaj yapılması mümkündür. Fotoğrafta cildin ve dudakların parlaması gerekmektedir, bunun için cildi matlaştırmak için pudra tercih edilebilir.

İsveç Vize Fotoğrafı Sakal İle Kabul Edilir Mi?

İsveç vize fotoğrafında sakallı görünümün bir sakıncası yoktur. Normalde sakal tercih ediliyorsa fotoğrafta da sakallı olunabilir; ancak sadece fotoğraf için sakal uzatılmaması önerilmektedir.

İsveç vize fotoğrafı için sakal örneği aşağıdaki görselde görülebilir.

İsveç Vize Fotoğrafı Sakal İle Kabul Edilir Mi?
İsveç Vize Fotoğrafı Sakal İle Kabul Edilir Mi?

İsveç Vize Fotoğrafında Gözlük Takılabilir Mi?

İsveç vize fotoğrafında gözlük takılabilmektedir, ancak gözlüğün gözü göstermeyecek şekilde renkli olmaması ya da camda yansıma olmaması gerekmektedir. Gözlük çerçevesinin çok kalın olmaması ve herhangi bir şekilde gözü kapatmaması istenir. İsveç vizesi için gözlüksüz fotoğraf çektirilmesi önerilmektedir ve güneş gözlüğü hiçbir şekilde kabul edilmemektedir.

İsveç vizesi için gözlüklü çekilen fotoğraf örneği aşağıdadır.

İsveç Vize Fotoğrafında Gözlük Takılabilir Mi?
İsveç Vize Fotoğrafında Gözlük Takılabilir Mi?

İsveç Vize Fotoğrafında Başörtüsü Takılabilir Mi?

İsveç vize fotoğrafında dini sebepler dışında başörtüsü takılmamaktadır. Başörtü sahiplerinin çene altından alnın üstüne kadar olan yüz hatları belli olmalıdır ve fotoğraf sahibinin yüzünün her iki kenarı da net bir şekilde fotoğrafta görünmelidir.

Başörtüsü ile çekilen örnek İsveç vize fotoğrafı aşağıda verilmiştir.

İsveç Vize Fotoğrafında Başörtüsü Takılabilir Mi?
İsveç Vize Fotoğrafında Başörtüsü Takılabilir Mi?

Çocuklar ve Bebekler İçin İsveç Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar ve bebekler için İsveç vize fotoğrafı, yetişkinler için olan gerekliliklere göre gevşetilmiş standartlara sahiptir. 6 aydan küçük bebeklerin fotoğrafı, yatarken ya da bebek sandalyesinde otururken çektirilebilmektedir. Arka planın tek renkli olması zorunludur. Bebeğin kameraya bakma zorunluluğu yoktur ve ağzının açık olması sorun teşkil etmemektedir. 5 yaşından küçük çocukların nötr bir yüz ifadesine sahip olması ve başını dik tutmasına gerek yoktur; kameraya bakmaları zorunlu olmasa da gözlerinin rengi fotoğrafta gözükmeli ve ağızları kapalı olmalıdır.

Bebekler için örnek vize fotoğrafı aşağıdadır.

Çocuklar ve Bebekler İçin İsveç Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?
Çocuklar ve Bebekler İçin İsveç Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

İsveç Biyometrik Vize Fotoğrafı Nerede Çektirilir?

İsveç biyometrik vize fotoğrafı, fotoğraf stüdyolarında ya da aracı kurumun vize başvuru ofisinde biyometri işlemleri yapılırken ek bir ücret ödenerek çektirilebilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: