İsveç Vizesi

İsveç Vizesi: İsveç Vize Başvurusu ve Ücreti

İsveç vizesi başvurusu için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Türkiye’deki İsveç Başkonsolosluğu’ndan İsveç vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Uzun süreli İsveç vizeleri yanı sıra, 180 gün içerisinde 90 günü geçmeksizin İsveç ve diğer Schengen ülkelerinde kalmak için kısa süreli İsveç vize başvurusu yapılabilmektedir.

2021 yılı için İsveç vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

İsveç Vize Ücretleri 2021
Hizmet2021 İsveç Vize Başvuru Ücretleri
İsveç Turist Vizesi800 TL
İsveç Ticari Vizesi800 TL
İsveç Ziyaret Vizesi800 TL
İsveç Kültür ve Spor Vizesi800 TL
İsveç Öğrenci Vizesi800 TL
İsveç Şoför Vizesi800 TL
0-5 Yaş ArasıÜcretsiz
6-12 Yaş Arası400 TL

İsveç vize ücretlerine, danışmanlık hizmetleri, aracı kurum hizmetleri ve servis ücretleri dahil değildir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

İsveç, Schengen bölgesine dahil ülkeler arasındadır. İsveç, bordo pasaporta (umuma mahsus) sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından vize talep etmektedir.

Hususi (yeşil), hizmet (gri), diplomatik (siyah) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşları, 180 günlük süreçte 90 gün boyunda İsveç seyahatlerini vizeye tabi olmadan yapabilmektedirler.

Türkiye’den İsveç’e seyahat edecek vatandaşların; İsveç turistik vizesi, İsveç ziyaret vizesi, İsveç öğrenci vizesi gibi ilgili alanda vize başvurusu yapılması gerekmektedir. İsveç, Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler arasında değildir. İsveç’te sadece yeşil, gri veya siyah pasaportlu Türk vatandaşlar 180 günün 90 günlük sürecinde vizesiz seyahat edebilmektedirler.

İsveç Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

İsveç yeşil (hususi) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından İsveç’e yapacakları 90 güne kadar olan seyahatler için vize istememektedir.

İsveç Uzun Dönemli Vize Türleri Nelerdir?

İsveç için alınabilecek uzun dönemli (D tipi) vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

İsveç ulusal vizesi(D tipi): İsveç ulusal vizesi (D tipi), İsveç sınırları içerisinde 90 günden fazla kalmak için alınabilmektedir. Ulusal vize (D tipi) ile İsveç sınırları ile kalınabilinen azami süre 1 yıldır. İsveç ulusal vizesine (D tipi) uygun görülmek için belli koşullar vardır. İsveç ulusal vize (D tipi) başvurusu yaparken, adayların belirtilen vize türüne uygun kılan özel durumu bildirmeleri gerekmektedir.

İsveç Öğrenci Vizesi

İsveç’te öğrenci vizesi almak diğer ülkelere göre farklıdır. İsveç’te öğrenci olarak 90 günden uzun bir süre kalmak için İsveç oturum izni almak gerekmektedir. Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İskandinav ülkeleri vatandaşları İsveç’te oturum izni veya vize olmadan kalabilmektedir.

İsveç’te öğrenci olarak oturum izni başvurusu yapmak için gerekli olan belgeler; kişisel detayların bulunduğu pasaport fotokopisi, İsveç’te yüksek öğrenime kabul edildiğine dair kanıt, İsveç’te sağlık sigortasının kanıtı olan belgelerin fotokopisi, öğrenim süresince geçinecek kadar birikim olduğunu gösteren hesap özeti ve ne kadar burs (eğer varsa) alınacağını gösteren belgelerdir.

İsveç’te öğrenci iken çalışmak için belli bir saat sınırlaması yoktur. İsveç Öğrenci Vizesi sahiplerinin, İsveç’te okul sonrası çalışabilmesi için çalışma iznine başvurmaları gerekmektedir.

İsveç Çalışma Vizesi

İsveç sınırları içerisinde çalışmak için çalışma izni gerekmektedir. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik alanı dışında olan kişilerin İsveç’e giriş yapmadan önce bir iş teklifi alıp çalışma izni alması gerekmektedir. İsveç’te çalışma izni olmadan, çalışan İsveç sınırları içerisinde kalma veya çalışma hakkı olmamaktadır.

İsveç’te çalışma izni için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Geçerli pasaport
 • Mesleğin standardına veya İsveç toplu sözleşmesine uygun iş teklifi
 • Vergi öncesi 13.000 İsveç kronu aylık gelir
 • Sağlık, yaşam ve sosyal güvenlik sigortası
 • İsveç’te bulunan konaklama yerinin kanıtı
 • İsveç iş kontratı bitiminde İsveç’i terk etme niyeti

İsveç’te çalışma izni ile 3 aydan uzun süre kalmak için, şahısların çalışma izinleri ile birlikte İsveç oturum izni başvurusu yapması gerekmektedir.

İsveç Aile Birleşimi Vizesi

İsveç’te aile birleşimi vizesi hamiline oturum izni alma kolaylığı sağlanmaktadır. İsveç vatandaşı şahsın İsveç dışından bir aile üyesinin İsveç’te ikamet edebilmeleri için oturum izni başvurusu yapmaları gerekmektedir. İsveç’e ailesinin yanına gelen şahıslar oturum izni başvurusunu İsveç’te yapmalıdırlar. İsveç’te oturum izni başvurusu yapmak için kişilerin geçerli vize sahibi olmaları gerekmektedir.

İsveç’te oturum izni için gereklilikler; geçerli bir pasaport, İsveç’te kalan kişi ile aile bağı kanıtı ve İsveç’te oturum için çalışma, araştırma veya yeterli vasıtalar yoluyla hak sahibi olunabileceği kanıtıdır.

İsveç’te oturum izni için aile çatısı altında sayılan kimseler aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç’te bulunan eş
 • İsveçli kişinin veya eşinin 21 yaş altı çocuğu
 • İsveçli kişinin veya eşinin finansal olarak bağımlı 21 yaş üstü çocuğu
 • İsveçli kişinin veya eşinin finansal olarak bağımlı ebeveynleri
 • İsveçli kişinin asgari geçim için kişiye bağımlı başka bir aile üyesi, hane halkına dahil kişi veya ciddi sağlık sorunları nedeniyle şahsen ilgilenilmesi gereken aile üyesi

İsveç Kısa Dönemli Vize Türleri Nelerdir?

İsveç’e seyahat için alınabilecek kısa dönemli (C tipi) vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

 • İsveç turist vizesi: İsveç turist vizesi, İsveç’e turistik amaçla seyahat etmek için alınmaktadır.
 • İsveç ticari vizesi: İsveç ticari vizesi, İsveç’e iş veya konferans görüşmeyi amacıyla seyahat etmek için alınmaktadır.
 • İsveç ziyaret vizesi: İsveç ziyaret vizesi, azami 90 gün boyunca İsveç’te aile veya arkadaş ziyareti yapmak amacıyla alınmaktadır.
 • İsveç kültür ve spor vizesi: İsveç kültür ve spor vizesi, İsveç’te kültürel etkinliğe veya spor aktivitesine katılmak amacıyla alınmaktadır.
 • İsveç öğrenci vizesi: İsveç öğrenci vizesi, azami 90 gün boyunca İsveç’te eğitim kampı veya öğrenim aktivitelerine katılmak amacıyla alınmaktadır.
 • İsveç şoför vizesi: İsveç şoför vizesi, kamyon şoförleri tarafından İsveç’e gitmek için alınmaktadır.

İsveç Turist Vizesi

İsveç turist vizesi, 180 günlük süreç içerisinde azami olarak 90 gün boyunca İsveç’te turistik amaçla alınan kısa süreli vize türüdür. İsveç, Schengen bölgesi içerisinde bulunduğundan dolayı İsveç turist vizesi bir Schengen vizesidir.

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinin İsveç içerisinde İsveç turist vizesi olmaksızın dolaşım hakları vardır. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri haricinde İsveç’e seyahat edecekler en yakın konsolosluktan İsveç Turist Vizesi başvurusu yapabilmektedirler.

İsveç Ticari Vize

İsveç ticari vizesi, kısa zamanlı bir vize türüdür ve İsveç içerisinde iş veya konferans görüşmesi yapacaklar tarafından alınabilmektedir. İsveç, Schengen bölgesine dahil olduğu için kısa dönem vize ile İsveç içerisinde 180 gün süreçte 90 günü aşmamak şartıyla kalınabilmektedirir.

İsveç Transit Vize

İsveç transit vizesi, İsveç bölgesi içerisindeki havaalanlarında uçuş değişikliği yapmak isteyenler veya Schengen bölgesi’nden geçmek isteyen denizciler tarafından alınmaktadır. İsveç transit vizesi, şahısların havaalanında bekleyebilmesini sağlamaktadır ancak yolcunun havaalanını terk etmesine izin vermemektedir.

İsveç gibi herhangi bir Schengen ülkesinden aktarma yapmak isteyen; Afganistan, Bangladeş, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, İran, Iraq, Nijerya, Pakistan, Somali ve Sri Lanka vatandaşlarının İsveç Transit Vize başvurusu yapması gerekmektedir.

İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi

İsveç kültürel, sanat, spor, araştırma vizesi; İsveç içerisinde kültürel ve sanatsal etkinliklere veya spor ve araştırma aktivitelerine katılmak isteyen kişiler tarafından alınmaktadır.

İsveç, Schengen bölgesine dahil bir ülke olduğu için kısa süreli vize ile 180 gün içerisinde 90 gün boyunca kalmaya olanak sağlamaktadır. En erken 6 ay öncesinde başvurusu yapılması gereken İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi için başvurular İsveç Başkonsolosluğu aracılığıyla yapılabilmektedir.

İsveç Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi

İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi, İsveç dışında ikamet eden İsveç veya Avrupa Birliği vatandaşı olmayan yabancı uyruklu şahısların akrabalarını veya arkadaşlarını ziyaret etmeleri için gerekli olan kısa süreli bir vizedir.

İsveç’te yaşamakta olan aile ferdi veya arkadaş ziyareti için öncelik bir davetiye mektubudur. İsveç Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi alabilmek için gerekli formlar arasındadır ve İsveç’te bulunan kişinin yurtdışından gelecek yabancı uyruklu kişiye kefil olup kaldığı süre boyunca mali destek sağlanacağı garantisi verilmelidir.

İsveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç seyahat için vize başvurusu İsveç Vize başvuru merkezleri veya İsveç Başkonsolosluğu aracılığıyla yapılabilmektedir. İsveç vizesi için başvuru şahsen İsveç Başkonsolosluğuna yapılabilmektedir. İsveç vizesi için şahsen İsveç Başkonsolosluğuna gitmek istemeyen şahıslar VFS Global üzerinden başvurularını yapabilmektedirler.

İsveç vize başvurusu için gerekli adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. İsveç vizesi başvurusu için gerekli belgeler ve kişisel belgelerin hazırlanması gerekmektedir. İsveç vize başvurusu yaparken belge eksikliği başvurunun olumsuz sonuçlanması ile sonuçlanabileceği için belgeler eksiksiz olmalıdır.
 2. İsveç Başkonsolosluğu’ndan veya VFS Global’den ücretsiz olarak İsveç vizesi randevusu alınmalıdır.
 3. İsveç vizesi başvuru ücreti ödemesi yapılmalıdır. Vize için ödemeler İsveç Başkonsolosluğu’nda nakit olarak yapılmaktadır ve başvurunun reddedilmesi veya geri çekilmesi halinde geri ödeme yapılmamaktadır.
 4. İsveç vizesi başvuru formunu ve gerekli tüm evraklar belirlenen zamanda İsveç Başkonsolosluğu’na getirilmelidir. İsveç vizesi başvurusunda tüm belgelerin mevcut olmaması durumunda başvuru reddedilebilir.
 5. İsveç Başkonsolosluğu’nda İsveç vizesi başvurusu yapıldıktan sonra, pasaport ve kararın ne zaman verileceği bilgisi verilecektir. İsveç vizesi işlem süresi 15 gündür.

İsveç vize işlemleri dikkat gerektiren bir süreçtir. İsveç vizesi işlemlerinin her anında vizem.net uzman ekibinden yardım alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Vizesi Nereden Alınır?

İsveç vizesi İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve İsveç Ankara Büyükelçiliğinden alınır. Başvuru ise akredite acenteler ve VFS global üzerinden yapılabilir.

İsveç Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nedir?

İsveç vizesine hak kazanabilmek için İsveç Başkonsolosluğuna yapılan başvuruda İsveç vizesi için gerekli belgeler eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalıdır.

İsveç vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç vizesi başvuru formu: İsveç vizesi başvuru formu dürüstçe ve eksiksiz doldurulmalıdır. İsveç başvuru formu çevrimiçi olarak doldurulup yazılı çıktısı alınarak da başvuru yapılabilmektedir.
 • 2 adet fotoğraf: İsveç vizesi için fotoğraf pasaport formatında olmalıdır. Açık renk arka plan üzerinde tüm yüz gözükmelidir.
 • Geçerli pasaport: İsveç vizesi için geçerli bir pasaportunuz ve pasaportun en az 2 adet boş sayfası olması zorunludur.
 • Önceki İsveç vizelerinin kopyaları: İsveç vizesi için eğer mevcutsa önceden alınan vizelerin kopyaları gerekmektedir.
 • İsveç’ten dönüş bileti rezervasyonu kopyası: İsveç vizesi bitiminde geri dönüleceğine dair biletin rezervasyon kopyası gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: İsveç ve Schengen bölgesi içerisinde 30.000 Euro kapsamlı olması gerekmektedir.
 • Açıklayıcı mektup: İsveç’e seyahat amacını belirten açıklayıcı mektup gerekmektedir.
 • İsveç uçak bileti rezervasyonu: İsveç’e giriş ve çıkışı zamanını belirten tarih ve uçuş numaraları belirtilmelidir.
 • İsveç’te bulunan konaklama yerinin kanıtı: İsveç’te kalınacak yerin rezervasyon kanıtı gösterilmelidir.
 • Medeni hal kanıtı: Evlilik, çocuk vb. durumların kanıtı belgeler gerekmektedir.
 • Finansal İmkan: İsveç sınırlarında kalınan süre boyunca yeterli olacak finansal imkanların kanıtı gösterilmelidir.

İsveç Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

İsveç vizesi için gerekli fotoğrafın ölçüsü 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda olması gerekmektedir.

İsveç vizesi için fotoğraf; 6 aydan eski olmamalı, 2 adet beyaz arka plan üzerine olmalı, fotoğraf sahibinin yüzü fotoğrafın merkezinde olmalı, gözlük varsa fotoğrafta yansıma olmamalı ve fotoğraf sahibinin başı aksesuarlarla kapalı olmamalıdır.

İsveç Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İsveç’te 180 gün içerisinde 90 günden fazla kalmayı planlayan kişiler için vize uzatma işlemi yapılmamaktadır. İsveç’te 90 günden fazla kalmak için oturma izni başvurusu yapılmalıdır.

İsveç’te ayrı türlerde oturma izinleri mevcuttur. İsveç’te oturma izninin bitimi sonucunda uzatma işlemi yapılabilmektedir. İsveç oturma izni uzatma işlemi için, izin bitmeden en geç 30 gün içerisinde başvurulabilir.

İsveç Vize Şartları Nelerdir?

İsveç vize şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • İsveç’te 90 günden az kalınacaksa Schengen üye ülkesi vatandaşı olmamak
 • İsveç için tehlike oluşturabilecek bir sabıka kaydına sahip olmamak
 • İsveç’te kalınacak süre boyunca finansal olarak geçinebilecek durumda olmak
 • İsveç vizesi türüne göre gerekli davetiye mektubu sahibi olmak
 • İsveç vizesi başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmek

İsveç Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İsveç vize reddine nasıl itiraz edilir? İsveç vizesi reddinin hatalı bir karar olduğunu düşünen şahıs bu karara itiraz edebilir. İsveç vizesi reddine itiraz etmenin yolu Konsolosluğa hitaben itiraz mektubu yazmaktır.

İsveç vizesi reddine itiraz mektubunu yazmadan önce bir hata olduğundan emin olunmalıdır. İsveç vizesi reddine itiraz mektubu kesin yargılarla dikkatlice yazılmalıdır ve ret kararının neden hatalı olduğu açıkça belirtilmelidir.

İsveç vizesi reddine itiraz mektubu geçerli olabilmesi için; kişisel bilgileri, başvurunun reddedildiği tam tarihi, vize reddinin sebebini, vize reddinin neden hatalı olduğunun düşünüldüğünü ve imza barındırması gerekmektedir.

İsveç vizesi reddine itiraz mektubu İsveç Başkonsolosluğuna iletilmelidir.

0-6 Yaş Arası Çocuklar için İsveç Vizesi Nasıl Alınır?

0-6 yaş için İsveç vize başvuruları ebeveynleri tarafından yapılmalıdır.

0-6 yaş arası çocuklar için İsveç vizesi için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Doğum sertifikası
 • İki ebeveynin de imzasının olduğu başvuru formu
 • Çocuğun sorumluluğu tek kişide ise aile mahkemesi hükmü
 • İki ebeveynin de pasaportunun onaylı kopyası

İsveç Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

İsveç vize danışmanlık ortalama ücreti 40€’dur.

İsveç vizesi için danışmanlık hizmeti veren vizem.net, Schengen vize başvurularında 2019 ve 2020 yılının en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir. İsveç Vize Danışmanlık Ücreti 25€ ile 65€ arasında değişiklik göstermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç’e Vize Almak Kolay Mı?

İsveç Başkonsolosluğu’nun şartlarını titizlikle yerine getirmek ve uygun evraklarla başvuru yapmak durumunda İsveç vizesi almak kolaydır. İsveç vizesi başvurularında eksik veya hatalı belge teslimi yapmayarak vize ret kararlarının önüne geçilmektedir. Doğru evraklarla başvuru yapılmaması durumunda vize almak zordur.

Schengen Vizesi İsveç’e Ziyaret Etmek için Geçerli Midir?

Schengen vizesi, AB içerisinde en yaygın vize türüdür ve hamiline Schengen alanı içerisinde serbest seyahat hakkı tanır. Schengen vizesi İsveç’i ziyaret etmek için yeterlidir. İsveç Schengen bölgesi dahili bir ülke olduğu için İsveç vizesi bir Schengen vizesidir.

26 Schengen ülkesinden birisi olan İsveç içerisinde C tipi Schengen vizesiyle 180 gün içerisinde azami olarak 90 gün kalmak mümkündür. İsveç vizesi bir Schengen vizesi olduğu için, İsveç vizesi hamilleri diğer Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkına sahiptir.

İsveç’in Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

İsveç’in vize istediği ülkeler aşağıda sıralanmıştır.

Afganistan Arnavutluk Cezayir Angola Ermenistan Azerbaycan Bahreyn Bangladeş Beyaz Rusya Belize Benin Butan Bolivya Bosna Hersek Botsvana Burkina Faso Burundi Kamboçya Kamerun Cape Verde Orta Afrika Cumhuriyeti Çad Çin Komorlar Kongo Demokratik Cumhuriyeti Kongo Cumhuriyeti Küba Cibuti Dominik Cumhuriyeti Ekvador Mısır Ekvator Ginesi Eritre Etiyopya Fiji Gabon Gambiya Gürcistan Gana Gine Gine-Bissau Guyana Haiti Hindistan Endonezya İran Irak Fildişi Sahili Jamaika Ürdün Kazakistan Kenya Kuzey Kore Kosova Kuveyt Kırgızistan Laos Lübnan Lesotho Liberya Libya Kuzey Makedonya Madagaskar Malavi Maldivler Mali Moritanya Moldova Moğolistan Karadağ Fas Mozambik Burma Namibya Nauru Nepal Nijer Nijerya Kuzey Mariana Adaları Umman Pakistan Filistin Papua Yeni Gine Filipinler Katar Rusya Ruanda Sao Tomé & Principe Suudi Arabistan Senegal Sırbistan Sierra Leone Somali Güney Afrika Güney Sudan Sri Lanka Sudan Surinam Esvatini Suriye Tayvan Tacikistan Tanzanya Tayland Togo Tunus Türkiye Türkmenistan Uganda Ukrayna Özbekistan Vietnam Yemen Zambiya Zimbabve

İsveç’in Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

İsveç’in vize istemediği ülkeler aşağıda sıralanmıştır.

Avusturya Belçika Bulgaristan Hırvatistan Kıbrıs Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Almanya Yunanistan Macaristan İrlanda İtalya Letonya Litvanya Lüksemburg Malta Hollanda Polonya Portekiz Romanya Slovakya Slovenya İspanya İsveç Arnavutluk Antigua ve Barbuda Arjantin Avustralya Bahamalar Barbados Bosna Hersek Brezilya Brunei Kanada Şili Kolombiya Kosta Rika Dominika El Salvador Gürcistan Grenada Guatemala Honduras Hong Kong İsrail Japonya Kiribati Makao Malezya Marshall Adaları Mauritius Meksika Mikronezya Moldova Karadağ Yeni Zelanda Nikaragua Kuzey Makedonya Palau Panama Paraguay Peru Saint Kitts ve Nevis Saint Lucia Saint Vincent ve Grenadinler Samoa Sırbistan Seyşeller Singapur Solomon Adaları Güney Kore Doğu Timor Tonga Trinidad ve Tobago Tuvalu Ukrayna Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Krallık Amerika Birleşik Devletleri Uruguay Vanuatu Venezuela

İsveç Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

İsveç, Schengen bölgesine dahil bir ülke olduğu için İsveç vizesi ile Schengen birliğindeki diğer Avrupa Birliği ülkelerine gidilebilir. İsveç vizesinin sağladığı diğer Avrupa ülkelerine seyahat hakkı 180 gün içerisinde 90 günü aşmamaktadır.

İsveç Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

İsveç vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda verilmiştir.

Belçika Avusturya Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Almanya Yunanistan Macaristan İzlanda İtalya Letonya Litvanya Lüksemburg Malta Hollanda Norveç Polonya Portekiz Slovakya Slovenya İspanya İsveç İsviçre Lihtenştayn Bulgaristan Romanya

İsveç Vizesi Kaç Günde Alınır?

İsveç vizesi başvuru tamamlandıktan sonra ortalama 15 takvim günü içerisinde alınır. İsveç vizesi için teslim edilen pasaport işlem sonucu belli olduktan sonra İsveç Başkonsolosluğu’ndan çalışma saatleri içerisinde tekrar alınabilir.

İsveç Vizesi Başvuru Süreci Nasıl Takip Edilir?

İsveç vize başvuru süreci, başvuru yolunun seçimi ile başlamaktadır. İsveç vize başvurusu İsveç Başkonsolosluğu veya VFS Global aracılığıyla yapılabilmektedir.

İsveç vizesi için gerekli başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurularak, gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. İsveç vizesi başvurusu sırasında belge eksikliği vize talebinin reddiyle sonuçlanabilmektedir.

İsveç vizesi için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra İsveç Başkonsolosluğu veya VFS Global aracılığıyla ücretsiz randevu alınmalıdır.

İsveç vizesi başvurusu için ödemeler başvuru sırasında nakit olarak yapılmaktadır. İsveç vizesi başvurusunun reddi veya geri çekilmesi durumunda geri ödeme yapılmamaktadır.

İsveç vizesi için tam olarak doldurulmuş başvuru formu ve gerekli tüm belgeler ile randevu gününde İsveç Başkonsolosluğu’nda başvuru yapılabilmektedir.

İsveç vizesi başvuru talebi sonrası vize kararı ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

İsveç Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

İsveç vizesi muafiyeti; Schengen bölgesine dahil ülkelerde ikamet izni olan şahısların İsveç’e yapılacak seyahat veya transit geçişlerinde, hususi veya diplomatik pasaport sahibi kişilerin 180 gün içerisindeki azami 90 günlük ziyaretlerinde, insani nedenler ile İsveç’ten korunma talep edilen ve durumun kanıtlandığı şartlarda geçerlidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: