İsviçre Çalışma Vizesi

2023'te İsviçre Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

İsviçre çalışma vizesi uzun süreli vize türlerinden biridir ve İsviçre’de yasal bir şekilde çalışabilmeyi sağlamaktadır. İsviçre hayat ve çalışma standartları bakımından gelişmiş bir ülke olduğundan dolayı yaşamak ve çalışmak için yabancı ülke vatandaşları tarafından tercih edilmektedir.

Vizem.net, İsviçre’den iş teklifi almış kişilere İsviçre çalışma izni vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite kurumdur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları İsviçre'de Çalışabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsviçre’de, uygun bir iş bularak ve bir iş teklifi almaları durumunda çalışma vizesi başvurusu yaparak çalışabilmektedir.

İsviçre Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

İsviçre çalışma izni şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin özel bir uzmanlık alanı olması, birkaç yıllık iş tecrübesine sahip olması, üniversite diploması bulunması ve kalifiye bir işçi olması gerekmektedir.
 • İş teklifinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Çalışılacak işte, herhangi bir Avrupa Birliği ya da Avrupa Serbest Ticaret Birliği vatandaşının çalışamayacak olması gerekmektedir.
 • İsviçre çalışma vizesi için yıllık kotanın uygun olması gerekmektedir.

İsviçre Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

İsviçre çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre kısa süreli çalışma vizesi
 • Uzun süreli İsviçre çalışma vizesi

İsviçre Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre çalışma vizesi almak için ilk olarak İsviçre’de bir iş bulunması ve iş teklifinin alınması gerekmektedir. İş bulma süreci tamamlandıktan sonra İsviçre çalışma vizesi başvurusu için aracı kurum üzerinden vize randevusu alınması, randevu tarihinde iş sözleşmesinin aslı ve diğer vize evrakları ile birlikte İstanbul İsviçre Başkonsolosluğuna gidilmesi, evrakların teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir; randevu sonrasında vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Çalışma Amaçlı İsviçre Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çalışma amaçlı İsviçre vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 2 sayfası boş, 10 yıldan fazla eski olmayan geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: Pasaportun ilk sayfasının ve daha önceki vizelerin bulunduğu sayfaların 2 adet fotokopisi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, 4 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • İsviçre çalışma vizesi başvuru formu: Eksiksiz olarak Almanca, İtalyanca, Fransızca ya da İngilizce doldurulan ve başvuru sahibi tarafından imzalanan vize başvuru formu gereklidir.
 • İş sözleşmesi: İsviçre’deki işveren ile imzalanan iş sözleşmesinin orjinali ve 2 adet fotokopisi gerekmektedir.
 • Vize ücreti: Vize ücretinin ödendikten sonra dekontunun sunulması gereklidir.

İsviçre Çalışma Vizesi için İş Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?

İsviçre çalışma vizesi için iş sözleşmesinin İsviçre’de iş teklifi yapan işveren ya da kurumun yetkilileri tarafından hazırlanması gerekmektedir. İsviçre vizesi için çalışma belgesi içeriğinde çalışılacak pozisyon, başvuru sahibinin kimlik bilgileri, maaşı ve sözleşmenin geçerlilik tarihi yer almalıdır. İş sözleşmesinin hem işveren tarafından hem de çalışacak kişi tarafından imzalanması gerekmektedir.

İsviçre Çalışma Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre çalışma vizesi başvuru ücreti 80 eurodur. Vize harç ödemeleri başvuru sırasında Türk lirası üzerinden nakit olarak yapılabilmektedir ve ödemeler için kredi kartı ve başka para birimleri geçersizdir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil İsviçre çalışma vize başvurusu masrafları toplam olarak 245 Euro tutmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İsviçre'de Çalışma Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre’de çalışma vizesi başvurularının şahsen İstanbul İsviçre Başkonsolosluğuna yapılması gerekmektedir.

İsviçre için Çalışma Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İsviçre için çalışma vizesi randevusu TLSContact’in resmi internet sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir. Vize randevusu almak için ilk olarak başvuru merkezi seçilmeli ve internet sitesinde bir hesap açılmalıdır. Hesap açıldıktan sonra başvuru formu doldurulmalıdır ve vize türü seçilerek vize randevusu alınabilmektedir.

İsviçre Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

İsviçre çalışma izni ortalama olarak 8 ile 12 hafta arasında çıkmaktadır. Resmi tatiller, eksik evrak bulunması ya da yoğunluk gibi faktörler, vize işlem süresinin uzamasına neden olmaktadır.

İsviçre Çalışma Vizesi için Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

İsviçre çalışma vizesi için takip ve sorgulama işlemleri online olarak aracı kurumun vize takip sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Vize sonucu ancak pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilebilmektedir; İsviçre vize takip işlemlerinde vizenin sonucuna dair bir bilgi paylaşılmamaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İsviçre çalışma vizesi için takip ve sorgulama işlemleri 5 aşamalı SMS servisi ve online olarak takip sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

İsviçre Çalışma Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilir?

İsviçre çalışma vizesi genel olarak 1 ile 5 yıl arasında bir süre için verilmektedir.

İsviçre Çalışma Vizesi Uzatılabilir Mi?

İsviçre çalışma vizesini uzatmak mümkündür. İsviçre’de çalışılan yer ile iş sözleşmesinin uzaması durumunda sahip olunan çalışma vizesinin süresi dolmadan vize uzatma işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

İsviçre'de İş İmkanları Nasıldır?

İsviçre’de iş imkanları oldukça geniştir. Özellikle fabrika işçiliği, ev temizlik ve tadilat işleri, sağlık turizmi, restorancılık, bankacılık ve sigortacılık gibi işlerde alımlar yapılmaktadır. İsviçre’de en çok gıda, inşaat ve emlak, enerji ve finans sektörlerinde işçi alımı yapılmaktadır. Bankacı, mühendis, ekonomist, üretim elemanı ve emlakçı gibi meslekler ise en çok iş fırsatlarının olduğu meslekler arasındadır. İsviçre’de işsizlik oranı %2,5 ile oldukça düşüktür.

İsviçre iş imkanları, İsviçre en yüksek maaş veren ülkelerin başında geldiği için, yabancı uyruklu kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. İsviçre’deki hem hayat standardı hem de maaşların yüksek olması başka ülkelerden de çalışmak için İsviçre’ye gelinmesine neden olmaktadır. İsviçre’de çalışmak özellikle farklı ülkelerden gelen kişiler için ekonomik olarak avantajlıdır; İsviçre’deki asgari ücret ile dahi rahat bir yaşam sürdürmek ve hatta birikim yapmak mümkün olmaktadır.

İsviçre İş Bulma Siteleri Hangileridir?

İsviçre iş bulma siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Careerjet.ch
 • Indeed.ch
 • Jobup.ch
 • Swiss Dev Jobs
 • Jobs.ch
 • Monster.ch
 • Jobtic.ch
 • Jobagent.ch
 • MyScience.ch
 • JobScout24
 • Jobeo.ch
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: