İsviçre Transit Vizesi

İsviçre Aktarmalı Uçuşlar için İsviçre Transit Vizesi Başvuru Süreci 2023

İsviçre transit vizesi, Schengen üyesi olmayan bir ülkeye gitmek için yapılacak olan İsviçre aktarmalı seyahatlerde alınmalıdır. İsviçre transit vizesine sahip olan kişilerin, aktarma yapılan İsviçre havaalanından ayrılmalarına izin verilmemektedir.; aktarmalı uçuşun, havalimanı transit alanında beklenmesi gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan İsviçre transit vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İsviçre Transit Vize İstiyor Mu?

İsviçre transit vize, bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsviçre’den gerçekleştirecekleri aktarmalı uçuşlar için istenmektedir. Yeşil (hususi) pasaport, siyah (diplomatik) pasaport ve gri (hizmet) pasaportu sahibi vatandaşların İsviçre üzerinden aktarma yapabilmesi için transit vize almaları gerekmemektedir.

İsviçre Aktarmalı Uçuşlar için Vize Gerekiyor Mu?

İsviçre aktarmalı uçuşlar için, son varış noktası Schengen bölgesinde olmayan bir ülke olan seyahatlerde İsviçre transit vizesi gerekmektedir. Son varış noktası Schengen ülkesi olan İsviçre aktarmalı seyahatlerde ise kısa süreli (C tipi) Schengen vizesi yeterli olmaktadır.

İsviçre Havaalanlarından Vizesiz Geçiş Mümkün Müdür?

İsviçre havaalanlarından vizesiz geçiş; yeşil, siyah ve gri pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için mümkündür.

Bordo pasaport sahibi bireylerin İsviçre havaalanlarına direkt uçuşlarının olması halinde İsviçre Schengen vizesi veya İsviçre havaalanlarından Schengen bölgesinde olmayan başka bir ülkeye yapacakları aktarmalı uçuşlarının olması halinde İsviçre transit vizesi olmak üzere seyahat durumuna göre farklı türlerde İsviçre vizesi almaları gerekmektedir.

İsviçre için Transit Vize Nasıl Alınır?

İsviçre için transit vize, gerekli olan vize evraklarının eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve yetkili aracı kurumdan randevu alınması ile başvuru yapılarak alınmaktadır. Randevu saatinde aracı kurumun başvuru merkezine hazırlanan evraklar teslim edildikten sonra biyometri işlemleri ve vize harcının ödenmesi ile birlikte İsviçre transit vize işlemleri tamamlanmaktadır.

İsviçre Havaalanından Transit Vize Alınabilir Mi?

İsviçre havaalanından transit vize alınamamaktadır. İsviçre transit vizesinin İsviçre’deki havaalanlarının biri üzerinden yapılacak olan aktarmanın olduğu günden daha öncesinde alınması gerekmektedir.

İsviçre Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsviçre transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • İsviçre transit v ize başvuru formu: Mavi veya siyah tükenmez kalemle Almanca, Fransızca, İtalyanca, İngilizce olarak eksiksiz bir şekilde başvuru yapan kişi tarafından şahsen doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
  • Pasaport: Son 10 yılda alınmış, en az iki sayfası boş olan ve Schengen bölgesinde planlanan seyahatin bitiminden sonra 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaport gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda arka planı beyaz olan 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Yaralanma, kaza, hastalık gibi acil müdahale gerektiren olaylarda kişinin ana ülkesine geri dönüşünü gerektiren durumlarda masrafların karşılanabilmesi için minimum 30.000 Euro teminatlı, tüm Schengen bölgesini ve tüm seyahati kapsayan bir sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
  • Uçak rezervasyonu: Ulaşım bilgilerinin yer aldığı gidiş ve dönüş tarihlerini içeren rezervasyon bilgileri gerekmektedir.
  • Seyahat güzergahı: Son varış ülkesine kadar olan güzergahı içeren seyahat bilgileri belgelenmelidir.
  • Vize ücreti: Vize ücretinin yalnızca nakit ve Türk lirası olarak ödenmesi ve dekontunun sunulması gerekmektedir.

Gerekli olan vize evrakları, başvuru sahibinin yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir.

İsviçre Transit Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre transit vize başvurusu, İsviçre vizeleri için yetkili aracı kurum olan TLS Contact’ın vize başvuru merkezine yapılmaktadır.

Son 5 yıl içinde alınmış bir Schengen vizesi bulunan kişilerin gerekli vize evraklarını Vizem.net'in merkez ofisine göndermeleri durumunda, başvuru merkezine gitmeden İsviçre transit vize başvuruları Vizem.net danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre Transit Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

İsviçre transit vize başvurusu için randevu, yetkili aracı kurum olan TLS Contact’ın web sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir.

Aracı kurum olan TLS Contact’ın web sitesinden başvuru yapılacak vize merkezi seçildikten sonra başvuru formu doldurulmalıdır. Gerekli belgelerin tamamı; kişinin yaşı, mesleği, ziyaret sebebi gibi durumlar da dikkate alınarak hazırlandıktan sonra vize başvuru randevusu alınmalıdır.

İsviçre Havaalanı Transit Geçiş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre havaalanı transit geçiş vizesi ücreti 12 yaşından büyükler için 80 eurodur. 6-12 yaş arasındaki çocuklar için vize ücreti 40 eurodur ve 6 yaşından küçük çocuklar için vize ücretsizdir. Ödeme başvuru sırasında yalnızca Türk lirası cinsinden ve nakit olarak yapılabilmektedir.

İsviçre Aktarmalı Uçuşlar için Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

İsviçre aktarmalı uçuşlar için transit vize ortalama 15 günde çıkmaktadır. Dış temsilcilikte oluşabilecek yoğunluk, başvurunun resmi tatil günlerine denk gelmesi, evraklarda çıkabilen eksiklikler, ek evrak talepleri gibi durumlar transit vize çıkma süresini uzatabilmektedir.

İsviçre Transit Vizesi ile Yapılamayacak Faaliyetler Nelerdir?

İsviçre transit vizesi ile; aktarma yapılacak uçuş zamanı gelene kadar İsviçre sınırından çıkma, İsviçre’yi gezme, İsviçre’de konaklama gibi başka faaliyetler yapılamamaktadır.

İsviçre transit vizesi ile yalnızca son varış noktasına aktarma yapılacak uçuş için havaalanında beklenilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: