İsviçre İş İlanları

İsviçre İş İlanları: 2023'te İsviçre'de İş Fırsatları

İsviçre, yüksek maaşlar ve sunduğu yüksek yaşam standartları nedeniyle yabancı ülke vatandaşlarının çalışmayı en çok tercih ettiği Avrupa ülkelerinden biridir. İsviçre’de yabancılar için özellikle yüksek kalifiye meslekler için iş bulma imkanı bulunmakta, diğer yandan bu mesleklerde rekabet üst düzeyde seyretmektedir.

İsviçre’de iş bulma ajansları aracılığıyla veya online olarak iş bulma sitelerinde yayınlanan iş ilanları arasından uygun kriterlere dikkat edilerek iş bulunabilmektedir. İş bulduktan sonra İsviçre’ye giderek çalışmaya başlamak için öncelikle çalışma izni başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Vizem.net, İsviçre Hükümetinin belirlediği yıllık kota kapsamında çalışma izni belgesini edinmiş kişilerin İsviçre çalışma vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Önemli Not: Vizem.net’in iş bulma, işe yerleştirme gibi hizmetleri bulunmamaktadır. Bu konuda telefonda bilgi verilmemektedir. Sadece İsviçre vize başvurusu için bizlere ulaşabilirsiniz.

Yabancılar İsviçre'de Çalışabilir Mi?

Yabancılar İsviçre’de çalışabilmektedir. AB üye ülke vatandaşı olmayıp İsviçre’de çalışmak isteyenlerin, İsviçre ulusal vizesi alarak İsviçre’ye giriş yaptıktan sonraki ilk 14 gün içerisinde ilgili göçmenlik ofisine giderek çalışma izni almaları gerekmektedir.

Yabancı Ülke Vatandaşları için İsviçre'de Çalışma Şartları Nelerdir?

Yabancı ülke vatandaşlarından AB/EFTA üye ülkeleri vatandaşı olmayan kişiler, İsviçre'de yalnızca kalifiye işlerde çalışabilmektedir. Yabancı ülke vatandaşlarının İsviçre’de çalışabilmesi için, müstakbel işverenin yapılacak istihdamın İsviçre’nin ekonomik çıkarlarına uygun olduğunu ve aynı pozisyona İsviçre veya AB/EFTA üye ülkesinden bir personel temin edemediğini kanıtlaması gerekmektedir.

İşverenlerin, yabancı ülke vatandaşlarını istihdam ettikleri takdirde onlara İsviçre vatandaşlarıyla aynı çalışma şartlarını ve ücreti sağlaması gerekmektedir.

İsviçre'de Türkler Ne İş Yapar?

İsviçre’de Türkler gerek vasıflı gerek vasıfsız birçok farklı iş yapmaktadır. İsviçre’de Türk vatandaşları en çok gıda, inşaat, emlak, ambalaj, takı ve mücevherat ile telekomünikasyon gibi sektörlerde çalışmaktadır.

İsviçre'de İş İmkanları En Çok Hangi Sektörlerde Bulunur?

İsviçre’de iş imkanları ve işgücü açığı özellikle yüksek kalifiye işlerde bulunmaktadır. İsviçre’de en çok iş bulunan sektörler mühendislik, finans, bilgi teknolojilerine bağlı işler, doktorluk ve hemşirelik başta olmak üzere sağlık sektöründeki işler, teknisyenlik ve avukatlıktır.

2022 Yılında İsviçre'de Aranan Meslekler Nelerdir?

2022 yılında İsviçre’de en çok aranan meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Mühendislikler (İnşaat, elektrik, mekatronik vb.)
 • Hemşirelik
 • Doktorluk
 • Nitelikli teknisyenlik
 • Kaynakçılık
 • Avukatlık
 • Yazılım geliştiriciliği ve bilgi teknolojileri ile bağlantılı diğer işler
 • Konaklama ve temizlik işleri

İsviçre'de Nasıl İş Bulunur?

İsviçre’de çalışmak isteyenler, halihazırda eğer bir işveren tarafından iş teklifi almamış ise iş bulma ajansları aracılığıyla veya online olarak iş bulabilmektedir. İş bulma ajansları yerel iş piyasasını bildikleri için İsviçre’de iş bulmak isteyenlere özgeçmişlerine uygun bir iş bulma konusunda yardımcı olmaktadır. İş bulma ajansları aracılığıyla iş aramayı tercih etmeyenler, İsviçre iş başvurusu için iş bulma web sitelerini tercih edebilmektedir.

İsviçre İş Bulma Siteleri Hangileridir?

İsviçre iş bulma siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Jobup.ch
 • Jobscout24.ch
 • Jobwinner.ch
 • Stepstone.ch
 • Jobs.ch

İsviçre’de iş bulma siteleri aracılığıyla yabancı uyruklu kişiler tarafından da İsviçre’de iş ilanları takip edilebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsviçre çalışma koşulları hakkında en sık sorulan sorular cevaplarıyla birlikte aşağıda verilmiştir.

İsviçre'de Çalışma Şartları Nasıldır?

İsviçre'de çalışma şartları işverene, çalışılan pozisyona ve çalışılan sektöre göre değişmekte olup ortalama olarak haftada 41 saat çalışma yapılmaktadır. İsviçre İş Kanununa göre İsviçre çalışma saatleri haftada en fazla 45 saat ile sınırlıdır. İsviçre’de ulusal olarak belirlenmiş bir asgari ücret bulunmamaktadır ancak ortalama maaşlar 6.500 CHF civarındadır. İsviçre'de yıllık izin süresi en az dört hafta olup, bu süre 20 yaşından küçük çalışanlar için en az beş haftadır.

İsviçre'de Asgari Ücret Ne Kadardır?

İsviçre’de asgari ücret ulusal olarak belirlenmemiştir. Asgari ücret, belli sektör ve meslekler için toplu sözleşmeler veya şirketler tarafından belirlenmektedir. İsviçre asgari ücret 2022 itibariyle sadece bazı kantonlarda belirlenmiştir. İsviçre’de asgari ücretin belirlenmiş olduğu kantonlardan Neuchatel’de saatlik asgari ücret 20,08 CHF, Jura’da 20,28 CHF, Ticino’da 20,25 CHF, Basel’de 21 CHF ve Cenevre’de 23 CHF seviyesindedir.

Ulus ölçeğinde İsviçre asgari ücret belirlenmemiş olsa da İsviçre’de 2022 yılı ortalama maaşları aylık 6.500 CHF seviyesindedir.

İsviçre'de Çalışma Hakları Nasıldır?

İsviçre’de çalışma hakları kapsamında, işverenler tarafından çalışanlar için zorunlu olarak federal sosyal güvenlik sigortası, kaza sigortası ve maaş sigortası yaptırılmaktadır. Zorunlu olarak yaptırılan sigortaların haricinde bazı işverenler hayat sigortası, seyahat sağlık sigortası gibi farklı sigorta hizmetlerini de çalışanlarına sunabilmektedir.

İsviçre’de yıllık izin yılda dört hafta olup 20 yaşından küçük çalışanlar için bu süre yılda beş haftadır. İsviçre hükümeti, İsviçre’de çalışma imkanı bulamamış ve iş aramakta olan kişilere işsizlik maaşı vermektedir. İsviçre işsizlik maaşı, çalışmayan ve iş arama sürecinde olan kişilere, iş bulma bürosuna kayıt olurken seçmiş oldukları ödenek ödeme ofisi tarafından verilmektedir.

İsviçre'de Maaşlar Ne Kadardır?

Ortalama İsviçre maaşları temel meslek gruplarına göre değişkenlik göstermektedir. İsviçre’de ortalama doktor maaşı ayda 24.300 CHF, ortalama öğretmen maaşı ayda 7.970 CHF, ortalama hemşire maaşı ayda 8.320 CHF ve ortalama avukat maaşı ayda 20.400 CHF’dir.

İsviçre'de En Çok Kazanan Meslekler Hangileridir?

İsviçre’de en çok kazanan meslekler yıllık maaş ortalamaları ile aşağıda listelenmiştir.

 • Doktor: 461.000 CHF
 • Hakim: 387.000 CHF
 • Avukat: 313.000 CHF
 • Banka Müdürü: 295.000 CHF
 • CEO: 276.000 CHF
 • CFO: 258.000 CHF
 • Ortodontist: 249.000 CHF
 • Profesör: 221.000 CHF
 • Pilot: 184.000 CHF
 • Pazarlama Müdürü: 166.000 CHF
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: